Giriş Yap
88 syf.
Gambara
Honore de Balzac
Okuduğum en boş eserlerden biriydi. Balzac yine bir türü edebiyat ile harmanlanmış. Opera tarzında yazılmış bu eser ağır islamofobi içeren Peygamberimiz ve eşleri, halifeler ve Halid bin Velid hakkında mesnetsiz, basit bir İslam düşmanının söyleyeceği sözler vardı. Balzac'ın İslam tarihi hakkında ne kadar bilgisi olabilir ki yani aşırı düşmanlıkla ve yanlı yazılmış bir eserdi...
Reklam
64 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kusursuzluğu arayan ressam Frenhofer’in, on yıldır üstüne çalıştığı ve titizlikle gizlediği başyapıtından, birisi dostu olan iki genç ressam Porbus ve Poussin’e bahsetmesi, onlarında büyük bir meraka düşmeleri sonucu yapıtı görmek istemeleriyle kendilerince bir yol bulmalarını ve enteresan sonunu anlatan bir hikaye. Frenhofer ressam mı, şair mi dedirten beklenmedik bir son.. Beni ilk başta etkileyen çevirmen Samih Rifat’ın önsözünde bahsettiği, hayatıyla eserin kesişme noktaları, eserin konu edildiği Paris’in adı geçen sokağındaki evin ilginç tesadüfleri barındırması, eseri çevirme niyetine girmesi ve buna ancak on iki yıl sonra erişebilmesi oldu. Tabi hikayeyi de yabana atmamak lazım. Anlatımdaki betimlemeler, kusursuzluğun hatta kusursuzluğun da ötesinin anlatımı, ona ulaşmak için karakterin hissettiği tutku, verdiği çaba, hepsinin büyüsü insanı sarıyor okurken.. Birkaç sayfa sonra kurguya kapılınca soluksuz, bir çırpıda okunuyor. Etkileyici bir eser. Keyifle..
Gizli Başyapıt
8.1/10 · 2.588 okunma
En son Balzac okurken bu denli boğulduğumu hissetmiştim. Elbette yazıların tarihleri içlerinde bahsedilen olaylar, kurulan cümleler, kelimelerin anlamları o zamanın ürünü ancak kitaplaştırıp okura sunmak yazıların okunabilirliğine zarar vermiş görünüyor. Şairin bazı şiirlerinde de olan kopuk cümlelerinden şikayetçiyim. Şükrü Erbaş'ın sakinlikle büyük laflar etmesini seviyorum lakin bir anlama oturtamadığım tamlamaları anlamaya çalışmak epey yordu. Kitabı uzun soluklu olarak parça parça okumak çok iyi bir çözüm, vakti olanlar denesin bazı cümleleri nokta atışı etkisi yapıyor. Acaba ufak yazılar yerine olay kurgusu olan bir şey yazsa daha mı iyi olurdu demeden edemedim.
İnsanın Acısını İnsan Alır
8.6/10 · 7,4bin okunma
64 syf.
·
2 günde
·
4/10 puan
resimle ilgilenen kişileri etkileyecektir, fakat benim hiç ilgimi çekmedi. kitap 55 sayfa ve yaklaşık 30 sayfası sanat ve resim üzerine tavsiyeler veriyor. daha çok roman gibi değil de sıradan bir hadiseyi izliyor hissine kapılıyorsunuz. benim içim bir baş yapıt olmadı kısaca.
Reklam
107 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
#OkudumBitti #BilinmeyenŞaheser #HonoreDeBalzac #İletişimYayınları Merhaba arkaşlar yazarı ilk defa okudum, oldukça etkili bir dili var. Kitapta kronoloji, Deborah A. Harter'in önsözü ve Eric Gans'ın sonsözü yer almakta. 112 sayfalık kitap gerçekten şaheser. Öyle derinlikli öyle duygusal ki hiç bitmesin istiyorsunuz. Kısa ve yoğun bir anlatıma sahip, Balzac 'ın en önemli eserlerinden biri. Sanatçının kusursuzluk arayışının bedelini, yani deliliği yürek burkucu bir şekilde işliyor. Bilinmeyen Şaheser, kusursuzluk takıntısı olan Frenhofer ve Porbus, Poussin, Gillette arasında geçer. Bir de Frenhofer' in hocası üstad Mabuse. Frenhofer on yıldır bir resim üzerinde titizlikle çalışmaktadır, onun hayatı olmuştur bu resim. Renkleri, fırçaları konuşturur adeta ama hala memnun değildir eserinden ona göre tamamlanmamıştır,eksikleri vardır. Genç ressam Porbus ve çaylak ressam Poussin ustanın atölyesine giderler. Bir çatıkatında yaşamaktadır, dağınık, her yerde resim eskizleri olan bir yerdir burası. Üstadın on yıldır üzerinde çalıştığı tabloyu görmek isterlerse de kesinlikle karşı çıkar. Yaptığı tablo onun kadınıdır ve onun çıplaklığını görmelerini istemez, ha kadınını sunmuş ha tablosunu göstermiştir gibi düşünür. Poussin tabloyu görmeyi çok istemektedir, bunun için sevgilisi Gillette 'den yardım ister. Frenhofer' e modellik yapacaktır , Gillette istemediği halde gözü yaşlı atölyeye gider. Bakalım orada onları ne beklemekte Frenhofer tabloyu arkadaşlarına gösterecek mi, tablo bitecek mi, Gillette modellik yapacak mı? Hapsi ve daha fazlası kitapta. Sanatı ve sanatçıyı seviyorsanız hatta sevmiyorsanız da okuyun bu kitabı, pişman olmayacaksınız. Kitapla kalın sevgili dostlar Hayat ve ölüm her ayrıntıda birbiriyle savaşıyor. Çizim bize bir iskelet verir, renk ise hayattır,ama iskeletsiz hayat, hayatsız iskeletten daha eksik bir şeydir. Sanatın görevi doğayı kopya etmek değil, ifade etmektir.
Reklam
2
341
3.409 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42