Bertrand Russell
" Ne yazık ki çoğu insan daha önce mutlu olduğunu ancak mutsuzluğa düştüğü zaman anlıyor."

Gizem Öztürk, bir alıntı ekledi.
10 saat önce

''Din,temel olarak korkuya dayanır;bilinmeyene karşı duyulan korku,yenilgi korkusu,ölüm korkusu.Korku,acımasızlıkların kaynağıdır.Bu nedenle,acımasızlık ile dinin el ele gitmesine şaşılmamalıdır.''

Din ile Bilim, Bertrand RussellDin ile Bilim, Bertrand Russell
Monokl, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan yaşamı
Vakitlerini iki iş arasında bölüştürürler: kendilerinin yok olma anını ertelemek ve telaşlı bir çaba ile, kendi türlerinden olan başkaları için bu anı çabuklaştırmak. Doğal sarsıntılar belirli aralıklarla binlercesini, hatta milyonlarcasını yok eder; hastalık daha birçoğunu vaktinden önce alıp götürür. Bu olaylar felaket olarak değerlendirilir; ancak insanlar aynı yok edişi kendi çabalarıyla başarırlarsa çok sevinir ve Tanrı'ya şükranlarını sunarlar. İnsan yaşamının fiziksel olarak var olabileceği süre Güneş Sistemi'nin toplam ömrünün çok ufak bir bölümüdür. Ancak insanların birbirlerini yok etme çabalarıyla, bu süre dolmadan da kendi sonlarını getireceklerini düşündüren nedenler var. Dışarıdan bakıldığında insan yaşamı böyle görünüyor.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand RussellSorgulayan Denemeler, Bertrand Russell
Monokl, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Bana anlattıklarına göre, Çin'de bir Mandarin'e karısının ve çocuklarının sağlığını sorarsanız size şöyle cevap verirmiş: "Zatıalilerinin sormaya tenezzül buyurdukları o pasaklı aşağılık kadın ve iğrenç yumurcakları tam bir sağlık içindedirler."

Sorgulayan Denemeler, Bertrand RussellSorgulayan Denemeler, Bertrand Russell
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
Dün 12:20

"İnsanların çoğu, düşüncelerini kontrol etmekte yetersizdir. Yani, henüz herhangi bir şey yapamayacakları aşamada, kaygı verici konulan düşünmemeyi beceremezler."

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand RussellMutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell
Barış Burak BALCI, bir alıntı ekledi.
15 Oca 18:56 · Kitabı okumayı düşünüyor

Makineleşme önce aile saadeti anlayışı
Makineleşme yaygınlaşmadan önceki orta sınıfın alt tabakasının hayatını gözünüzün önüne getirin : Akşam yemeği yenilip de evin kadını ile kızları sofrayı topladıktan sonra herkes oturur ve o günün anlayışıyla "mutlu aile saatleri" başlardı. Aslında bunun anlamı şuydu : Baba yatmaya gitmiş, anne örgü örmekte, kızlar ise keşke ölseydik ya da Timbuktu'da olsaydık diye düşünmektedir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 50 - SaY yayınları)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 50 - SaY yayınları)
Samet Ö., bir alıntı ekledi.
 15 Oca 00:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sizce?
Eğer savaşlar ortadan kalkar ve üretim bilimsel olarak düzenlenirse, herkesin rahatça yaşaması için günde 4 saat çalışmanın yeterli olması olasıdır. Bu süre kadar çalışıp boş zamanın keyfini çıkarmak mı, yoksa daha çok çalışıp lüks şeylerin keyfini çıkarmak mı sorusu tartışmaya açıktır.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 286 - Tübitak popüler bilim kitapları-1995)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 286 - Tübitak popüler bilim kitapları-1995)
Samet Ö., bir alıntı ekledi.
14 Oca 23:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Komünist böcekler.
Aile, kendi başlarına yaşamlarını sürdüremeyecek oldukları yıllarda çocukları koruyan bir kurumdur. Karıncalarda ve arılarda bu işlevi toplum üstlenir;aile yoktur.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 283 - Tübitak popüler bilim kitapları-1995)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 283 - Tübitak popüler bilim kitapları-1995)
Samet Ö., bir alıntı ekledi.
14 Oca 23:11 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yetkililer
Kuşkusuz, yetkililer gerek duyarlarsa, çareler de bulunabilir. O zaman insanları yurtseverlik ve sınıfsal önyargı ile eğitmek yerine, kanıt ve verileri değerlendirme yetisini artıracak ve rasyonel kararlar alacak şekilde eğitmek de olanaklı olur. Belki zamanla insanlar zekanın toplum için değerli bir şey olduğunu fark edeceklerdir. Ancak ben bu gidişe işaret eden bir hareket göremiyorum.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 268 - Tübitak popüler bilim kitapları-1995)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 268 - Tübitak popüler bilim kitapları-1995)