Kitapkadın, Aylaklığa Övgü'ü inceledi.
Dün 10:38 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bertrand Russell' ın, Cem Yayınevi'den yayınlanan (korsan kitap gibi duruyor maalesef) denemesi. Kitap 15 bölümden oluşuyor. Bunlar;

1. aylaklığa övgü
2. ''yararsız bilgi''
3. mimarlık ve toplumsal sorunlar
4.modern midas
5. faşizmin baba soyu
6.scylla ve charibdys ya da komünizm ve faşizm
7. sosyalizmden yana güçlü kanıtlar
8. batı uygarlığı
9. gençlerin kinizmi üzerine
10. modern türdeşlik
11. böceklere karşı insanlar
12. eğitim ve disiplin
13. stoacılık ve zihin sağlığı
14. kuyruklu yıldızlar üzerine
15. ruh nedir?

Bu kitap, toplumsal sorunların, siyasal çatışmalar arasında gözden kaçabilecek yanları üzerinde duran denemeleri içine almaktadır. Özellikle, düşünce alanında aşırı derecede örgütlenme ve eylem alanında aşırı gayretkeşliğin tehlikesine parmak basmaktadır. Denemeler, bilginin öneminin sadece bilginin doğrudan doğruya uygulama alanındaki yararlılığından ileri gelmeyip, aynı zamanda onun insan kafasında geniş ve derin bir düşünce alışkanlığı kazandırmasında da bulunduğu tezini ileri sürüyor; bu esastan bakıldığında, zamanımızda "yararsız" etiketi yapıştırılan birçok bilgide yarar bulunabilir. Bu kitapta, mimarlığın çeşitli toplumsal sorunlarla, özellikle küçük çocukların iyiliği ve kadınların durumu sorunuyla ilişkisi üzerine bir tartışma yer alıyor. 

Bu kitap 1932 yılında yazılmasına rağmen halen geçerliliğini koruyan mükemmel tespitleri içerir. İnsanların ihtiyaçları kadar çalışmasının yeterli olacağını, ihtiyaçtan fazla çalışmanın sadece mutsuzluk ve diğer insanlar için işsizlik anlamına geldiğini savunmaktadır. Tüm insanların anlaşıp günde 4 saat çalışması halinde mutluluk ve rahatlığın artacağını, yaratılan boş zamanların bilimsel ve sanatsal ilerlemeyi de beraberinde getireceğini anlatmaktadır.

Bu zihin açan muazzam kitabı
okuduktan sonra kısa bir süre hayata dair umutsuzluktan depresyona girmemek elde değil. Boş zaman kavramını düşündüğümün ötesinde açıklayıp, gerekliliğini örneklerle gözüme sokmuşken, doğrusu hayatımın çok büyük bir kısmını çalışarak (geceli gündüzlü hem de) geçireceğimi bilmek içimi acıttı.

Keyifli okumalar...

Kitapkadın, bir alıntı ekledi.
16 Kas 21:59 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Özel ve ilkokullarda, okul hayatlarının her saniyesinde, sınıf bilinci öğrencilerin adeta ruhlarına işletilir. Eğitim, genellikle devlet tarafından kontrol edildiği için de, statükoyu elden geldiği kadar savunmak, gençlerin eleştirici yetilerini köreltmek ve onları "tehlikeli düşüncelerden" korumak zorundadır.

Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 111)Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 111)
Kitapkadın, bir alıntı ekledi.
16 Kas 21:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Neyin toplumun yararına olduğunu, neyin olmadığını belirleyen şey, toplumun yararına olup olmadığı düşünülen nesnenin topluma maliyetidir

Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 105)Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 105)
Kitapkadın, bir alıntı ekledi.
16 Kas 21:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dünyada herhangi bir eyleme girmeden önce düşünmek ihtiyacını duyan insan çok azdır

Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 34)Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 34)
Kitapkadın, bir alıntı ekledi.
16 Kas 21:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tarihsel bakımdan konuşursak, görev kavramı, iktidar sahipleri tarafından başkalarına kendi çıkarlarından çok efendilerinin çıkarı için yaşamaları gerektiği düşüncesini aşılamakta olan bir araç olarak kullanılmıştır.

Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 13)Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 13)
Kitapkadın, bir alıntı ekledi.
16 Kas 21:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çalışma ahlakı, köle ahlakıdır, modern dünyada ise köleye ihtiyaç yoktur.

Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 13)Aylaklığa Övgü, Bertrand Russell (Sayfa 13)

"Savaş; kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir. " Bertrand Russell

Ülkünur ÜNAL, bir alıntı ekledi.
14 Kas 22:16 · Kitabı okuyor

Çünkü insanlar "hakikati" sadece kendilerinin bildiklerini sandıkları için birbirlerine zulmederler.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 65 - Say Yayınları, 4.Baskı, İstanbul 2017)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 65 - Say Yayınları, 4.Baskı, İstanbul 2017)
Ülkünur ÜNAL, bir alıntı ekledi.
14 Kas 19:22 · Kitabı okuyor

Düzenli bir toplumda, başkalarının zararına olan bir şeyin, onu yapan kişinin çıkarına olması nadiren mümkündür. Bir insan rasyonellikten uzaklaştığı ölçüde, başkalarını inciten şeylerin kendisini de inciteceğini göremez;çünkü nefret ve haset onu körleştirmiştir.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 54 - Say Yayınları, 4.Baskı, İstanbul 2017)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 54 - Say Yayınları, 4.Baskı, İstanbul 2017)
Ülkünur ÜNAL, bir alıntı ekledi.
14 Kas 19:16 · Kitabı okuyor

Çoğu kimse politik görüşlerini belirlerken toplumun iyiliği isteğiyle yola çıktığını düşünür ; ancak on kişiden dokuzunun politik eğilimi onun geçimini nasıl kazandığına bakarak kestirilebilir.

Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 52 - Say Yayınları, 4.Baskı, İstanbul 2017)Sorgulayan Denemeler, Bertrand Russell (Sayfa 52 - Say Yayınları, 4.Baskı, İstanbul 2017)