deniz demirsoy, bir alıntı ekledi.
27 dk.

Sıradan bir insanın mutlu olabilmesi için, dostluğa ve dayanışmaya gereksinimi vardır; bunlar ise sanayide, ekip biçmekte olduğundan çok daha kolaylıkla elde edilebilir.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 107)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 107)
deniz demirsoy, bir alıntı ekledi.
33 dk.

Güçsüzlük, insanları hiçbir' şeyin yapmaya değmez olduğu duygusuna götürür; konfor ise, bu duygunun neden olduğu acıyı çekilebilir hale sokar.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 104)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 104)
deniz demirsoy, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce

Yaşamları boyunca durup dinlenmeden insanların kuşkuculuğunu yenip kendilerini kabul ettirmek için savaşması gerekenlerden pek azı gerçekten mutlu olabilir; bu da ancak, küçük bir dost topluluğu içine kapanıp dışarıdaki soğukluğu unutabilmekle mümkündür.

Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 102)Mutlu Olma Sanatı, Bertrand Russell (Sayfa 102)
Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okuyor

Öğrencilere Bertrand Russell'ın, Alfred North Whitehead'in, Martin Heidegger'in, Jean-Paul Sartre'ın felsefesini öğretmektense, Sri Aurobindo hakkında bir şeyler öğretilse çok daha iyi olurdu çünkü o bu çağın en büyük felsefecisidir. Fakat o akademik dünya tarafından tamamen göz ardı edilmiş, ihmal edilmiştir. Bunun nedeni Sri Aurobindo'yu okumanın dahi sana farkında olmadığını hissettirecek olmasıdır.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Jamilla, bir alıntı ekledi.
18 Mar 17:00 · Kitabı okuyor · Beğendi

Sparta'nın Etkisi
Kışın kengerle karıştırdıkları saman yataklarda uyurlardı. Hırsızlık ögretilirdi ve yakalanınca da cezalandırılırdı; hırsızlıklarından ötürü değil, aptallıklarından ötürü

Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 200)Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 200)
Jamilla, bir alıntı ekledi.
18 Mar 16:55 · Kitabı okuyor · Beğendi

Sparta'nın Etkisi
Demir paradan hoşlanmayan hatipler, pezevenkler ve kuyumcular Sparta'dan uzak durdu.

Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 198)Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 198)
Ufuk Özgür, bir alıntı ekledi.
18 Mar 13:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kızdığınızı, sinirlendiğinizi fark ederseniz, lütfen Bertrand Russell'ın sözünü hatırlayın: İnsan bir konuda ne kadar az bilgili olursa o kadar çok duygusal olur.

Havva'nın Üç Kızı, Elif Şafak (Sayfa 260)Havva'nın Üç Kızı, Elif Şafak (Sayfa 260)
Jamilla, bir alıntı ekledi.
17 Mar 18:10 · Kitabı okuyor · Beğendi

Sokratesin Savunması
Şimdi, ey beni mahkûm edenler;size bir kehanetimi söylemek isterim; çünkü ölmek üzereyim ve ölüm saatinde insanlara kehanet gücü bahşedilir. Siz katillerime diyorum ki, ben göçtükten hemen sonra bana verdiğinizden çok daha ağır bir ceza kesinlikle sizi bekleyecek.. İnsanları öldürmekle birilerini kötü yaşamınızı kınamaktan alıkoyabileceginizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz; onurlu ya da olanaklı bir kaçış yolu bu değildir; en kolay ve en asil yol başkalarını sakatlamak değil, kendinizi geliştirmektir..

Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 176)Batı Felsefesi Tarihi Cilt 1, Bertrand Russell (Sayfa 176)

Sürekli Kendisiyle Meşgul Kariyerci Orta Sınıf:

Kariyer fikrini yaratan kapitalist deha, bireyin kendine yönelerek atıl kalmasını keyifle izler.
Kariyer fikrinin kışkırttığı kazanım arzuları, insana vaat ettiği tatmini bir türlü yaşatmaz. Bu nedenle tatminsizlikten, hoşnutsuzluktan kurtulamayan beyaz yakalılar, zamanla birer mutluluk avcısına dönüşebilir. Mutluluk peşinde ve sürekli kendisi ile meşgul kariyerci orta sınıf, amacına ulaşmak için denemedik şey bırakmaz. Onları, hafta sonları yaşam koçluğu
kurslarında bir üst sertifika peşinde koşarken görebilirsiniz. İş çıkışı soluğu “yaşama sanatı” başlıklı bir atölyede alabilirler. Bir bakmışsınız kırmızı otel halısının üstünde çember kurmuş, “kendilerini tutkulu yapacak” oyunlar oynuyorlar! Hatta onları ateşin üstünde yürüten, hep birlikte zıplayıp “Ben iyiyim, güçlüyüm!” diye bağırmalarını, birbirlerine sarılmalarını isteyen hokkabaz bir eğitmen, hızını alamayan beyaz yakalılar için hazırda bekler. Bitmeyen kendini arama hali kariyer fikrini yaratan kapitalist deha, modern insanın sürekli kendi ile meşgul olmasından son derece memnundur. Bireyin kendine yönelerek atıl kalmasını keyifle izler. Onun çizdiği sınırların içindeki kişi, en fazla başkalarına mutluluk öğütleri veren birine dönüşebilir. Çözümüne katkı sağlayabileceği sorunlar vardır, ancak kendini sorumlu hissetmez, hatta bunlar karşısında oralı bile olmaz. İnsanlık ve doğa türlü türlü sorunla boğuşurken, nitelikli insanlar kendini aramaktadır.
Önemli bir potansiyel, hayata gerçek anlamda bir katkıda bulunmadan, kendi kendine yaşlanıp bir kenara çekilir. Hayat akarken, kariyerci orta sınıf ruhsal dengesini hizaya getirmekle meşguldür. Toplumu ilgilendiren konularla ilgili yüzeysel bir fikre sahip olmayı yeterli
görürler. Kendi ile meşgul plaza insanı hayatın merkezine de kendini oturtur. Sıkı bir bencillik gücüne güç katar. Kentlerimiz danışmanlara, psikologlara, kişisel gelişimcilere giderek, kendi değerini her şeyin üstünde tutma öğüdünü dinleyenlerin, işi-evi ve kedisi arasında geçen yalnız hayatlarına şahitlik eder. İhtiyacımız olan bilgi, yanı başımızdadır.
Oysa dünya, binlerce yıldır biriktirdiği zengin düşünce mirasını, insanın önüne sermiştir. Kült romanlar, şarkılar ve filmler ile filozofların, sosyal bilimcilerin hayata dair bulup çıkardıkları kocaman bir hazinedir ve elimizin altındadır.
Ancak kariyer odaklı orta sınıf, yaşadığı yoğun kapitalist manipülasyon nedeniyle burnunun ucundakileri göremeyebilir.Çözümü önüne çizilen sınırlar içinde, sorunun kaynağında arar durur. Bir ürünün nasıl daha fazla satacağını bilir ama nasıl derinleşebileceğini bilemez.
Kısa yoldan komik mutluluk reçetelerine (İyileştiren şarkılar adlı müzik albümlerinin satılması gibi) sahip olmak ister. Nasılsa her şey satın alınabiliyor! Ancak yaşadığı hoşnutsuzluktan, tatminsizlikten kurtulamaz. Kendini aradıkça bulamaz. Dil bilir, başka memleketleri bilir, yapılması gerekenleri bilir, imkânı da vardır, ancak kendi insanlarına yardım etmek aklına bile gelmez; atıl kalır.
Kendini ararken kaybeden, atalet içindeki eğitimli, nitelikli insanlar, destek bekleyen doğaya ve insanlara karşı bir tür haksızlığı temsil ederler. Bertrand Russell'ın bir sözü durumu açıklar; "Mutluluğa ulaşmanın tek yolu dışdünya ile ilgilenmektir."

-Fırat Devecioğlu