Gökhan Demir

Gökhan Demir
@biroteki
bat dünya bat...
Doktor
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi
Gaziantep
İskenderun, 20 Nisan
7 kütüphaneci puanı
37 okur puanı
18 Şub 2013 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
perde
...Hayat alabildiğince çapkın Hayat alabildiğince olasılık Hayat tembel tabanlı ayakları Ve temkinli adımlarıyla gençliğime bastı Bir ömür boyu kurbağa öptüm Haki Dudaklarımda hala bataklık tadı Ne demeli
Sayfa 58 - everestKitabı okudu
Tragedya Ve Komedya
Mutlu son, haklı olarak yanlış bir sunum diye aşağılanmaktadır; çünkü dünya, bildiğimiz kadarıyla tek bir son sunar: ölüm, çözülme, parçalanma ve sevdiğimiz biçimlerin kayboluşuyla kalbimizin çarmıha gerilmesi.
Sayfa 31 - İthaki YayınlarıKitabı okuyor
Mit ve Rüya
Ve nerede bir nefret bulacağımızı düşünürsek orada bir tanrı bulacağız; nerede bir başkasını öldürmeyi düşünürsek orada kendimizi öldüreceğiz; nerede dışa doğru yol almayı umsak orada kendi varlığımızın merkezine geleceğiz; nerede yalnız olduğumuzu sansak orada bütün dünyayla birlikte olacağız.
Sayfa 29 - İthaki YayınlarıKitabı okuyor

Okur takip önerileri

Tümünü gör
Mit ve Rüya
Rüya kişiselleştirilmiş mittir, mit kişisellikten çıkarılmış rüyadır.
Sayfa 25 - İthaki YayınlarıKitabı okuyor
Mit ve Rüya
Kahraman kendi kendine kazanılmış teslimiyetin sahibidir. Fakat neye teslimiyet? Bugün, kendimize sormamız gereken ve her yerde kahramanın başlıca erdeminin ve tarihsel görevinin çözeceği bilmece budur.
Sayfa 23 - İthaki YayınlarıKitabı okuyor
Mit ve Rüya
"Bütün nevrotikler," diye yazar Dr. Freud "ya Oidipus ya da Hamlet'tir."
Sayfa 350 - İttaki YayınlarıKitabı okuyor
Mit ve Rüya
İnsanlar çok erken doğar; tamamlanmamışlardır, dünyayla karşılaşmaya henüz hazır değildirler. Genellikle tehlikelerle dolu bir evrene karşı onları savunacak tek şey, koruması altında rahim döneminin geçirildiği annedir.
Sayfa 15 - Geza Roheim, the orijinal and function of culture / ithaki yayınlarıKitabı okuyor
Eğer başkaları için o zamana dek kendim için olduğumu sandığındaki kişi değilsem, kimdim ben?
Sayfa 21 - kırmızı kediKitabı okuyor
Yalnızlık hiçbir zaman sizinle birlikte değildir; her zaman sizsizdir, ancak çevrenizde bir yabancı varken olanaklıdır: yer ya da kişi, ne olursa olsun, sizi tümüyle görmezden gelen, sizin de onu tümüyle görmezden geldiğiniz bir yabancı; öyle ki isteminizle duygunuz kaygılı bir belirsizlik içinde yitik, asılı kalır; sizinle ilgili her doğrulama durduğu için, bilincinizin özdenliği de durur. Gerçek yalnızlık, kendi başına yaşayan, sizin için ne izi ne de sesi olan, böylece de yabancının siz olduğu bir yerdedir.
Sayfa 20 - kırmızı kediKitabı okuyor
nasıl yalnız olmak istiyordum
Gerçekten de alışılmadık, yeni bir biçimde yalnız olmak istiyordum. Düşündüğünüzü tam tersi bir biçimde; yani kendimsiz, bu yüzden de çevremde bir yabancıyla.
Sayfa 20 - kırmızı kediKitabı okuyor
Yo, hayır, babamın yürümemi istediği yolu seçmeye karşı çıkmıyordum. Tüm yollara giriyordum. Ama yürümeye gelince, yürümüyordum. Her adımda duruyordum; önüme çıkan her çakıl taşının ilkin uzağında duruyor, sonra giderek yaklaşıyor, yaklaşıyor, çevresinde dönüyordum; başkalarının benim için aşılmaz bir dağın, hatta kuşkusuz içinde yerleşebileceğim bir dünyanın boyutlarını edinen o çakıl taşına hiç aldırmaksızın yanımdan geçip gitmelerine şaşıyordum.
Sayfa 11 - kırmızı kediKitabı okuyor
"Hayret doğrusu! Ama bilinen bir şey değil midir, karıların, kocaların kusurlarını ortaya çıkarmak için yaratıldıkları?"
Sayfa 10 - kırmızı kediKitabı okuyor
... bu küçük kusurlara hiç önem vermiyordum, ama yıllar yılı burnumu değiştirmeksizin, hep aynı burunla, aynı kaşlar, aynı kulaklarla, aynı eller, aynı bacaklarla yaşadıktan sonra, bunların kusurlu olduklarının farkına varmak için bir karım olmasını beklemek zorunda kalışıma, bu gerçeğe çok büyük, olağanüstü bir önem veriyordum.
Sayfa 10 - kırmızı kediKitabı okuyor
Daha önce kendisine hak olarak yadsınan şeyin cömertçe bir ödün olarak verilmesine insan nasıl öfkelenmez?
Sayfa 10 - kırmızı kediKitabı okuyor
365 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.