Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾, bir alıntı ekledi.
21 Şub 08:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Wendy, “Belki bir hayvan dedektifi buluruz,” dedi. “Jim Carrey gibi.”
Ciddi olamaz, diye düşündüm. Hayvan dedektifi mi? Öyle bir şey yoktu ki. Ama internete girdim ve ne görsem beğenirsiniz, trilyonlarca hayvan dedektifi vardı.
Amerika’nın En Tanınmış Hayvan Dedektifi. Medyum Elektra, Hayvan Dedektifi. Kolluk Kuvvetleri Hayvan Dedektifi. Birleşik Devletler’in En İyi Kayıp Hayvan Dedektifi. Sanki dedektifler ortadan kaybolmuş gibi, talihsiz bir şekilde Kayıp Hayvan Dedektifleri ismini taşıyan bir grup bile vardı.

Kayıp Kedi, Caroline PaulKayıp Kedi, Caroline Paul

Psikanlizin kurucusu Sigmund Freud ile beraberiz. Daha öncesinde Kendi Kendine Psikanliz kitabıyla bize, insan psikolojisinin temel yapıtaşlarını oluşturan kısımlardan bahsetmişti. Şimdi de psikanlizde nevroz denilen psikolojik rahatsızlığın oluşum mekanizmasını anlatıyor. Tabi bu mekanizmayı anlamak için psikanalize göre insan psikolojisi nelerden oluşur bilmek lazım. Maalesef kitabımız bunlardan bahsetmiyor. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştığım incelememe bakmanızı tavsiye ederim

#27373734 />
İnsanın ruhsal yapısını oluşturan İd, Ego ve Süperego bir uyum içinde olduğu zaman, herhangi bir psikolojik rahatsızlığa rastlanmıyor. Ama ne zamanki bu denge bozulursa işte o zaman bir takım psikolojik belirtilerle karşılaşıyoruz. Ego, İd'in isteklerini yerine getirmeye çalışırken bazen Süperego'nun baskısını çok fazla hissediyor üzerinde. Süperego'nun baskısını yönetmeyi başaramayan Ego, çareyi İd'in isteklerini bastırmakta buluyor. Tabi bastırma savunma mekanizmalarından sadece bir tanesi. İşte bu bastırma olayına ket vurma diyoruz. Bu ket vurma bazen belirti verebiliyor, bazen de sessiz bir periyodu izleyebiliyor. Freud bu durumu bir olgu üzerinden anlatır. Tabi bu olguyu anlamak için psikanalizin insan hayatını beş döneme ayırdığı sınıflamayı bilmek gerekiyor. Maalesef kitabımız bu sınıflamadan da bahsetmiyor. Bu beş dönem içinden Freud'un örneğini verdiği olgunun içinde bulunduğu üçüncü dönemden, yani Fallik dönemden bahsetmek istiyorum kısaca. Fallik dönem yaşamın 3-6 yaş arasına denk gelir, Freud'a göre bu dönem çocuğun cinsel açıdan kendini ve çevresini tanıdığı bir dönemdir. Freud bu dönemde iki kompleks tanımalar. Oedipus kompleksi: Erkek çocuğun annesine bir sevgiyle yaklaşması ve baba ile rekabete girmesidir. Elektra kompleksi: Kız çocuğun babasına bir sevgiyle yaklaşması ve anne ile rekabete girmesidir.

Fallik dönemden bahsettiğimize göre gel gelelim Freud'un olgusuna. Beş yaşındaki Hans'ın agorafobisi(dış mekan korkusu) vardır ve evden çıkmayı reddeder. Freud bir kaç psikoterapi seansından sonra ( psikanalizde bu seanslarda hasta sırtı hafif tutacak bir yatağa uzanır, terapist ise hastanın göremeyeceği şekilde arka tarafta oturur ) Hans'ın agorafobisinin dışarda bir at tarafından ısırılma korkusu olduğunu anlar. İlerleyen süreçte Freud, Hans'ın bu korkuyu atlıkarıncadan düşen bir arkadaşını görmesi sonucu edindiğini öğrenir. Şimdi Freud'un teorisine göre Hans annesine bir sevgi besler ve babasına karşı bir nefret duyar ve babasından kendisine bir zarar geleceğini düşünür. İd'in bu düşüncesini Süperego fazlasıyla ayıplar, çünkü baba sevilecek biridir. Ego bu çelişkiyi çözmek için babaya karşı olan korku ve öfkeyi, Hans'ın arkadaşının düştüğü atlıkarıncaya yönlendirir. Bu at korkusu da haliyle agorafobi belirtisini verir. Ego bu şekilde nefret ve korku duygusunu bastırmış olur. Kulağa her ne kadar ilginç gelse de Freud'un izlenimi bu yöndedir.

Kitapta daha çok ket vurma üzerinde durduğu için diğer savunma mekanizmaları hakkında pek bir bilgi edinemedim. Ama bildiğim kadarıyla şöyle sıralayabiliriz: Bastırma, yüceltme, yer değiştirme, yadsıma (inkâr), yansıtma, rasyonelleştirme. Bu mekanizmalarla ilgili örnekler vermek isterdim ama incelemeyi daha fazla uzatmak istemiyorum. Sadece şu kadarını ekleyebilirim Hans olgusunda yer değiştirme mekanizması da devreye giriyor, babanın yerine simgesel olarak at kullanılıyor.

Ayrıca meraklısına Elektra ve Oedipus kimdir: https://kpssokrat.wordpress.com/...ve-elektrakompleksi/

Uzun oldu farkındayım ama konunun daha net anlaşılması için kelimeleri esirgemek istemedim.

Psikolojiyle kalın, keyifli okumalar dilerim...

RefusenikAdam, Elektra'yı inceledi.
15 Şub 04:11 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Elektra karakterinin, kendini tutamayan coşkusu babasının ölümünü kabullenemeyen ve intikam arayışı, buna tezat olacak şekilde yazılmış Klytaimnestra karakterinin, kendini yaşamın olağan seyrine bırakan ölenle ölünmez tavrı ve bu iki karakterin düşüncelerini belli bir dinginlikle sergilemesini çok başarılı buldum. Bu türün ilk örneklerinden olduğu için de ayrı bir önemi var tabi.

RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
15 Şub 03:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Lanet yerine geliyor; yeraltında yatanlar yaşıyor!"

Elektra, Sophokles (Sayfa 47)Elektra, Sophokles (Sayfa 47)
RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
15 Şub 03:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Fakat Ares’in kadınlarda da bulunduğunu unutma."

Elektra, Sophokles (Sayfa 41 - Orestes)Elektra, Sophokles (Sayfa 41 - Orestes)
RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
15 Şub 03:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ah Sevgili Kardeşim
"...ah benim sevgili kardeşim! Küllerinin bulunduğu bu urnaya beni de kabul et, bir ölüyü diğer bir ölünün yanına al, ben de yerin altında seninle beraber oturayım! Sen hayattayken, kaderimizi paylaşırdık; şimdi de öldükten sonra, tozlarını paylaşmak istiyorum. Görüyorum ki ancak ölüler ıstırap çekmiyor..."

Elektra, Sophokles (Sayfa 38)Elektra, Sophokles (Sayfa 38)
RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
15 Şub 03:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...Zavallı ben şefkatli ellerimle cansız vücudunu yıkayıp süsleyemedim; bu acı yükü yakıcı alevlerin içinden kaldırmak bana düşerdi, kaldıramadım..."

Elektra, Sophokles (Sayfa 37 - ELEKTRA)Elektra, Sophokles (Sayfa 37 - ELEKTRA)
RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
15 Şub 03:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Alçakça yaşamak ayıptır
"Sevgili kardeşim, gel beni dinle, babamız aşkına bana yardım et; kardeşinin uğruna zahmete katlan, ıstırabımı sona erdir, kendi kendinizi kurtar; bil ki asil insanlar için alçakça yaşamak ayıptır."

Elektra, Sophokles (Sayfa 33 - Elektra)Elektra, Sophokles (Sayfa 33 - Elektra)
RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
15 Şub 03:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bir tanrı hep aynı insanları korumaz."

Elektra, Sophokles (Sayfa 31 - İş Bankası, Khrysothemis)Elektra, Sophokles (Sayfa 31 - İş Bankası, Khrysothemis)
RefusenikAdam, bir alıntı ekledi.
 15 Şub 03:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Fakat tanrının gönderdiği felaketten insanoğlu güçlü de olsa kaçınamaz."

Elektra, Sophokles (Sayfa 26 - undefined)Elektra, Sophokles (Sayfa 26 - undefined)