Ahmet Altan - Ey Kavmim
...
Ey kavmim... Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin. Korkarsın kendinden olmayan herkesten. Ve sen kendinden bile korkarsın. Hazreti İbrahim olsan, sana gönderilen kurbanı sen pazarda satarsın. Hazreti İsa'yı gözünün önünde çarmıha gerseler, sen başka şeylere ağlarsın. Gündüzleri Maria Magdalena'yı 'fahişe' diye taşlar, geceleri koynuna girmeye çabalarsın. Zebur'u, Tevrat'ı, İncil'i, Kuran'ı bilirsin. Hazreti Davud için üzülür ama Golyat'ı tutarsın.
...

Halil Cibran:
Ey kavmim...
Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.
Korkarsın kendinden olmayan herkesten.
Ve sen kendinden bile korkarsın.
Hazreti İbrahim olsan, sana gönderilen kurbanı sen pazarda satarsın.
Hazreti İsa'yı gözünün önünde çarmıha gerseler, sen başka şeylere ağlarsın. Gündüzleri Maria Magdalena'yı 'fahişe' diye taşlar, geceleri koynuna girmeye çabalarsın.
Zebur'u, Tevrat'ı, İncil'i, Kuran'ı bilirsin. Hazreti Davud için üzülür ama Golyat'ı tutarsın.
Tanrıya inanır ama firavunlara taparsın.

Hazreti Ibrahim olsan, sana gönderilen kurbani sen pazarda satarsin. Hazreti Isa'yi gözünün önünde çarmiha gerseler, sen baska seylere aglarsin. Gündüzleri Maria Magdalena'yi orospu diye taslar, geceleri koynuna girmeye cabalarsin. Zebur'u, Tevrat'i, Incil'i, Kuran'i bilirsin. Hazreti Davud için üzülür ama Golyat'i tutarsin.

Ey kavmim... Sen ki peygamberlerinin dediklerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.

Dönüp de bakmazsin ölülerine. Lut kavminden de degilsin hazdan olmayacak mahvin. Ama sen kendi acina da yabancisin. Kadinlarin siyah giyer, kederle solar tenleri ama onlari görmezsin. Her kuytulukta bir çocugun vurulur, aldirmazsin. Merhamet dilenir, sefkat dilenir, para dilenirsin. Ve nefret edersin dilencilerden. Utanci bilir ama utanmazsin. Tanriya inanir ama firavunlara taparsin. Bütün seslerin arasinda yalnizca kirbaç sesini dinlersin sen.AHMET ALTANN