Karanlıkta Sabah Kuşları

7,9/10  (28 Oy) · 
83 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.306 gösterim
"Yeni bir gün doğuyordu. Milyonlarca defa doğmasına rağmen hiç eskimeyen bir şeydi sabah, her defasında yeniydi, her defasında taze, her defasında kuşlarla geliyor, her defasında beliren aydınlıktan yeni bir şeyler ummamızı sağlıyordu.

"Aydınlık çoğaldıkça artıyordu kuş sesleri, kargalar yorgun sesleriyle bana çocukluğumu, hayallerimden hiç kaybolmayan çimen kokulu meyve bahçelerini hatırlatıyordu, dağınık düşünce yumağının içinde aşklarla ilgili kederli bir iplik vardı, ucunun nereye bağlı olduğunu sezemediğim bir iplik, bir de katillerin öldüğünü düşünüyordum, bunu neden düşündüğümü bilmeden.

"Yollar sessiz, binalar uykuluydu, kuşları görmüyordum, yalnızca sesleri geliyordu, bir iki fıstık çamını, çiçeklenmiş bir meyve ağacını görüyordum; onların dallarına saklandılar herhalde diye düşündüm, gece biterken ötmeye başlıyorlar, aydınlık yerleşince susuyorlardı. Parlak, tek bir notayla dümdüz gidiyordu sesleri, sonra bir gökkuşağı gibi çeşitli notalara ayrılarak çoğalıyordu.

"Gün ağarırken, yalnızken hep olduğu gibi, aşkı ve ölümü düşünüyordu insan. Berrak ve neşeli bir fıskiye gibiydi kuş sesleri. Aşklarla yaralanıyorduk ve katiller de ölüyordu öldürmelerine rağmen. Doğan günden beklediğim bir şeyler vardı ve beklediğim bir şeyler olduğu sürece yaşlanmayacağımı biliyordum, yaşlanmak beklemekten vazgeçmekti, sabahın yeni bir şey olduğuna inanmamaktı yaşlanmak."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051416236
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
 09 Haz 12:28 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet Altan'ın özellikle deneme kitaplarını okuduğumda bende uyanan his, ne kadar çok şey bilmediğim oluyor. Belki de bu yüzden Ahmet Altan okumak bana büyük keyif veriyor.

NEŞE AYVAZ 
16 May 16:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BASTIRILMIŞ DUYGULAR, KENDİNİ ANLAMA ÇABALARI VE KENDİNİZDEN BİRŞEYLER BULACAĞINIZ BİR ANLATIM. PSİKOLOJİK YANLARI DA VAR, DERS ÇIKARTMA TARZINDA OLAYLARI DA.

elifimmm 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta en çok ilgi uyandıran ve şaşırtıcı boyutlarda insanın kendini anlaması göze çarpıyor. Kişinin kendine itiraf edemediği düşünceleri ve bastırılmış korkuları bir bir görmesi de, yazara duyulan ilginin diğer bir yönü...

Deneme kitaplarını her ne kadar sevmesem de; Ahmet Altan sayesinde sevdim diyebilirim. Okurken zevk aldığım nadir denemelerden biriydi.. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Sercan KUŞCU 
15 Eki 11:50 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Önyargı varsa da kitabın önyargısı olmamalı onu görüyosunuz. Bende vardı kalmadı kitaplarına.. Okunmalı bence. Her anı güzel gördüm. :)

ALEYNA YILMAZ 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yazarın çok güzel ve oldukça yalın bir dili var.Denemelerinden oluşan bir kitap ve bakış açınızı değiştirebilecek cümlelerle donatılmış.

Kitaptan 63 Alıntı

nejla güldalı 
09 Haz 11:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsan en büyük savaşı belki de kendi içinde veriyor.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 127 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 127 - Everest Yayınevi)
nejla güldalı 
02 Haz 16:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ve insanlar en çok kendi derinliklerinde gizli olandan korkarlar ve en çok korktukları şeyi merak ederler.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 7 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 7 - Everest Yayınevi)
nejla güldalı 
09 Haz 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İyiliğin meşalesini kötülüğün ateşi tutuşturur.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 120 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 120 - Everest Yayınevi)

On üç yaşındayken okunmuş bir kitabın içimde bıraktığı izleri kırk altı yaşında aynı kitabı bir daha okuyup da çiğnemek istemedim; o kitabı ilk okuduğumda kendimi kitabın küçük kahramanına yakın bulmuştum, şimdiyse kendimi babaya daha yakın bulmak gibi bir tehlike vardı, bunu göze alamadım doğrusu.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet AltanKaranlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan
nejla güldalı 
02 Haz 15:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Siz o filmi gördünüz mü?
Hayatından, geleceğinden, ailesinden ve aklından vazgeçmek pahasına o "üç numaralı konçertoyu" çalan piyanistin filmini gördünüz mü siz?
Rachmaninov'un "üç numaralı piyano konçertosunu' Rachmaninov'un önünde çalıp o ünlü Rus kompozitöre, "çalarken ruhuma dokundunuz" dedirten ve sonra sol kolunu bir felce kaptırıp sakat kalan hocasının, "piyano bir canavardır, onu denetleyemezsen yutar seni" dediği genç piyanistin, bir canavar tarafından yutulmayı göze alarak "üç numaralı konçertoyu" çalmak için ihtirasla titremesini seyrettiniz mi?

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 5 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 5 - Everest Yayınevi)
Ezgi Eroğlu 
05 Eyl 17:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gün ağarırken, yalnızken hep olduğu gibi, aşkı ve ölümü düşünüyordu insan.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 83 - CAN)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 83 - CAN)
nejla güldalı 
02 Haz 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sevinçleri ne kadar hatırlarsan, acının derinliğini o kadar kavrayacaksın.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 21 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 21 - Everest Yayınevi)
nejla güldalı 
09 Haz 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bizim iki sesimiz olmalı şimdi. Biri aşka açılmalı, bir dövüşe.
Biri şefkatle çağırmak insanları aydınlığa, biri karanlığı isteyenlere karşı çıkıp isyanla haykırmak. Biri, Gazap Üzümleri'ndeki kadın gibi süt dolu memeleriyle aç bir adamı emzirmeli, biri, Umut romanındaki çılgın cumhuriyetçiler gibi, sokağın başını tutan faşistlerin topunun üstüne, bir kamyona binip canlı bir el bombası gibi bindirmek.
Biri hayatın güzelliğini anlatmalı, biri hayatı yaşayabilmek için dövüşmek gerektiğini söylemeli.
Sevinçlerden hiç vazgeçmemeli biri.
Şarkılarını, şiirlerini söylemeli.
Bütün şairleri, hayatın o gül kokulu damarlarını, tek tek dolaşmak.
Çiçekçilerin önünde durup uzun uzun çiçeklere bakmalı.
Sabahın seherinde, vakti saçlarından yakalayıp günü dudaklarından öpmeli.
Çocukların başlarını okşamak, gençlere gülümsemeli.
Dostları hatırlamalı. Hiç vazgeçmemeli.
Diğeri her şeyden vazgeçmeye hazır olmalı. Öfkesiyle beslemeli kendini.
Hayatları için hayattan vazgeçenlerin hayatlarını okumalı. Çocuklarının geleceğinin kendine emanet edildiğini bilmeli.
Silahlara gözlerini dikip kirpiklerini bile oynatmadan bakmalı.
Lokomotif kazanlarına atılmadan önce dostlara verilecek bir adet siyanür hapını iç cebinde saklamak.
İsyanın türkülerini dolaştırmak dilinde.
Bizim iki sesimiz olmalı bu zor günlerde.
Biri sevdiğine "evet" diye fısıldamak, biri despotlara "hayır" diye naralanmalı.
Zor günler bunlar.
Korkakların sesini kaybettiği günler.
Bizim iki sesimiz olmalı.
Biri aşka açılmalı, biri dövüşe.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 132 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 132 - Everest Yayınevi)