Karanlıkta Sabah Kuşları

7,9/10  (31 Oy) · 
92 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.372 gösterim
"Yeni bir gün doğuyordu. Milyonlarca defa doğmasına rağmen hiç eskimeyen bir şeydi sabah, her defasında yeniydi, her defasında taze, her defasında kuşlarla geliyor, her defasında beliren aydınlıktan yeni bir şeyler ummamızı sağlıyordu.

"Aydınlık çoğaldıkça artıyordu kuş sesleri, kargalar yorgun sesleriyle bana çocukluğumu, hayallerimden hiç kaybolmayan çimen kokulu meyve bahçelerini hatırlatıyordu, dağınık düşünce yumağının içinde aşklarla ilgili kederli bir iplik vardı, ucunun nereye bağlı olduğunu sezemediğim bir iplik, bir de katillerin öldüğünü düşünüyordum, bunu neden düşündüğümü bilmeden.

"Yollar sessiz, binalar uykuluydu, kuşları görmüyordum, yalnızca sesleri geliyordu, bir iki fıstık çamını, çiçeklenmiş bir meyve ağacını görüyordum; onların dallarına saklandılar herhalde diye düşündüm, gece biterken ötmeye başlıyorlar, aydınlık yerleşince susuyorlardı. Parlak, tek bir notayla dümdüz gidiyordu sesleri, sonra bir gökkuşağı gibi çeşitli notalara ayrılarak çoğalıyordu.

"Gün ağarırken, yalnızken hep olduğu gibi, aşkı ve ölümü düşünüyordu insan. Berrak ve neşeli bir fıskiye gibiydi kuş sesleri. Aşklarla yaralanıyorduk ve katiller de ölüyordu öldürmelerine rağmen. Doğan günden beklediğim bir şeyler vardı ve beklediğim bir şeyler olduğu sürece yaşlanmayacağımı biliyordum, yaşlanmak beklemekten vazgeçmekti, sabahın yeni bir şey olduğuna inanmamaktı yaşlanmak."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051416236
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
 09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet Altan'ın özellikle deneme kitaplarını okuduğumda bende uyanan his, ne kadar çok şey bilmediğim oluyor. Belki de bu yüzden Ahmet Altan okumak bana büyük keyif veriyor.

NEŞE AYVAZ 
16 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BASTIRILMIŞ DUYGULAR, KENDİNİ ANLAMA ÇABALARI VE KENDİNİZDEN BİRŞEYLER BULACAĞINIZ BİR ANLATIM. PSİKOLOJİK YANLARI DA VAR, DERS ÇIKARTMA TARZINDA OLAYLARI DA.

elifimmm 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta en çok ilgi uyandıran ve şaşırtıcı boyutlarda insanın kendini anlaması göze çarpıyor. Kişinin kendine itiraf edemediği düşünceleri ve bastırılmış korkuları bir bir görmesi de, yazara duyulan ilginin diğer bir yönü...

Deneme kitaplarını her ne kadar sevmesem de; Ahmet Altan sayesinde sevdim diyebilirim. Okurken zevk aldığım nadir denemelerden biriydi.. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Sercan KUŞCU 
15 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

Önyargı varsa da kitabın önyargısı olmamalı onu görüyosunuz. Bende vardı kalmadı kitaplarına.. Okunmalı bence. Her anı güzel gördüm. :)

ALEYNA YILMAZ 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yazarın çok güzel ve oldukça yalın bir dili var.Denemelerinden oluşan bir kitap ve bakış açınızı değiştirebilecek cümlelerle donatılmış.

Kitaptan 72 Alıntı

nejla güldalı 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsan en büyük savaşı belki de kendi içinde veriyor.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 127 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 127 - Everest Yayınevi)
Lavinia 
04 Şub 03:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Merhamet dilenir, şefkat dilenir, para dilenirsin.
Ve nefret edersin dilencilerden.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 48 - Can Yayınları)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 48 - Can Yayınları)

-Ona sevdiğimi söylemeliydim,- ya da -Onunla gitmeliydim- dediğiniz anlar yok mu hayatınızda? Niye demediniz,niye gitmediniz? Korktuk, değil mi? İstediğimiz kadar mutlu olamayacağımızdan, terk edileceğimizden,sıkılacağımızdan,başkalarını üzeceğimizden, yaşadığımızın bir gün sona ereceğinden, dostlarımızın ya da ailemizin karşı çıkacağından,yalnız kalabileceğimizden korktuk. Korktuk, çünkü bir oyun değil hayat. Yada onu bir oyun gibi yaşayacak gücümüz yok bizim. Hayatı o kadar hafif yaşamaya yetmiyor bizim gücümüz.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet AltanKaranlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan
nejla güldalı 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Ve insanlar en çok kendi derinliklerinde gizli olandan korkarlar ve en çok korktukları şeyi merak ederler.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 7 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 7 - Everest Yayınevi)
Lavinia 
04 Şub 04:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Ben hâlâ şiir okuyanlardanım."

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 99 - Can Yayınları)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 99 - Can Yayınları)
Lavinia 
04 Şub 04:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Beni anlamıyorlar" derken, ne kadar anlaşılmak istiyorsunuz, her şeyinizin anlaşılmasını istiyor musunuz gerçekten?

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 104 - Can Yayınları)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 104 - Can Yayınları)

On üç yaşındayken okunmuş bir kitabın içimde bıraktığı izleri kırk altı yaşında aynı kitabı bir daha okuyup da çiğnemek istemedim; o kitabı ilk okuduğumda kendimi kitabın küçük kahramanına yakın bulmuştum, şimdiyse kendimi babaya daha yakın bulmak gibi bir tehlike vardı, bunu göze alamadım doğrusu.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet AltanKaranlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan
Lavinia 
04 Şub 03:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"bu sessizliği kim bıraktıysa,
göremiyorum"

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 45 - Can Yayınları)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 45 - Can Yayınları)
nejla güldalı 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İyiliğin meşalesini kötülüğün ateşi tutuşturur.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 120 - Everest Yayınevi)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 120 - Everest Yayınevi)