Karanlıkta Sabah Kuşları

7,4/10  (15 Oy) · 
50 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.086 gösterim
"Yeni bir gün doğuyordu. Milyonlarca defa doğmasına rağmen hiç eskimeyen bir şeydi sabah, her defasında yeniydi, her defasında taze, her defasında kuşlarla geliyor, her defasında beliren aydınlıktan yeni bir şeyler ummamızı sağlıyordu.

"Aydınlık çoğaldıkça artıyordu kuş sesleri, kargalar yorgun sesleriyle bana çocukluğumu, hayallerimden hiç kaybolmayan çimen kokulu meyve bahçelerini hatırlatıyordu, dağınık düşünce yumağının içinde aşklarla ilgili kederli bir iplik vardı, ucunun nereye bağlı olduğunu sezemediğim bir iplik, bir de katillerin öldüğünü düşünüyordum, bunu neden düşündüğümü bilmeden.

"Yollar sessiz, binalar uykuluydu, kuşları görmüyordum, yalnızca sesleri geliyordu, bir iki fıstık çamını, çiçeklenmiş bir meyve ağacını görüyordum; onların dallarına saklandılar herhalde diye düşündüm, gece biterken ötmeye başlıyorlar, aydınlık yerleşince susuyorlardı. Parlak, tek bir notayla dümdüz gidiyordu sesleri, sonra bir gökkuşağı gibi çeşitli notalara ayrılarak çoğalıyordu.

"Gün ağarırken, yalnızken hep olduğu gibi, aşkı ve ölümü düşünüyordu insan. Berrak ve neşeli bir fıskiye gibiydi kuş sesleri. Aşklarla yaralanıyorduk ve katiller de ölüyordu öldürmelerine rağmen. Doğan günden beklediğim bir şeyler vardı ve beklediğim bir şeyler olduğu sürece yaşlanmayacağımı biliyordum, yaşlanmak beklemekten vazgeçmekti, sabahın yeni bir şey olduğuna inanmamaktı yaşlanmak."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051416236
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Şahin 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta en çok ilgi uyandıran ve şaşırtıcı boyutlarda insanın kendini anlaması göze çarpıyor. Kişinin kendine itiraf edemediği düşünceleri ve bastırılmış korkuları bir bir görmesi de, yazara duyulan ilginin diğer bir yönü...

ALEYNA YILMAZ 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yazarın çok güzel ve oldukça yalın bir dili var.Denemelerinden oluşan bir kitap ve bakış açınızı değiştirebilecek cümlelerle donatılmış.

Kitaptan 14 Alıntı

mertt 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"En güçsüzümüz oydu, onun kadar güçsüz olmaya bizim gücümüz yetmedi."

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet AltanKaranlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan
mertt 
22 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir uçurumla yaşamak aslında yaşamamaktır, anlamışsınızdır bunu, yaşamak ise değerli bir zehri içmektir ve zehir içilirken ne kadar güzelse, bittiğinde o kadar yakıcı olacaktır."

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 37)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 37)

Ben, senin bunu okurken parmaginla yanagina dokundugunu, gözlerini hafifce kistigi, saclarini kulaginin ardina attigini görmeyecegim.Ve biliyor musun, sen bütün bunları okurken, ben yazdiklimi sakaci gülüslerimle reddecegim.
Beni bir gün görürsen, gördügünün bu satirlari sana yazan adam olduguma inanmayacaksin. Duydugum aski, özlemi ve bunlari duymaktan duydugum korkuyu güvenli bir durusun ardina saklanacagim.Yüzümde satirlarımdan bir iz aradigimda, onlar orda ormayacak.Sana nasil yalvardigimi hic isitmeyeceksin, siradan bir 'Nasilsin' sözcügü saklayacak o yalvarisi.Ama bütün bunlar, bu sahte kibir, bu sakaci gülüs, bu siradan 'Nasilsin' sözü, bu güvenli durus, icimdeki sesi dindirmeyecek.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet AltanKaranlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan
Didem 
19 Şub 15:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Doğan günden beklediğim birşeyler vardı. Ve bir gün kuşlar sabahı bensiz çağırana kadar da beklediğim birşeyler olacaktı. "

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet AltanKaranlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan
adem hançer 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

başkasının hayatını yaşar gibi de yaşamadık.Kendi hayatımızı yaşadık ve mutlulukla aramıza kendimiz girdik.Hayatı hafifce yaşamak ağır geldi bize.
Hayatı ağır yaşadık.

Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 89)Karanlıkta Sabah Kuşları, Ahmet Altan (Sayfa 89)
2 /