Dört Mevsim Sonbahar

7,6/10  (9 Oy) · 
33 okunma  · 
4 beğeni  · 
701 gösterim
Bu romanda herkesin gözleri lacivert. Hiç lacivert göz görmedim ama lacivert gözleri severim. Lacivert gözlerin derinliklerinde, bilinmeyen diyarlardan maceraperest seyyahların getirdiği anlamlar yatar. Bence tabii...
Dışarıda cıvıltılı bir ilkyaz güneşi, tazelenen ve yeniden doğan dünyanın yeşillikleri üstüne, işveli bir salıntıyla sıcacık altın tozları serpiştiriyor. Ben, senin için ey kari, bir roman yazıyorum. Kapı çalınıyor. Kim geldi acaba? Kimi istersem, kimin ismini yazarsam o gelir, Yazmanın bu yararı var işte, küçük bir işaretle, canımın istediğini getiririm. İstersem fikrimi değiştiririm, Kim ne yapabilir? Hadi bakalım, kapının zili çalmadı, gelen giden yok. Tamam mı?
Yoo, tamam değil, çünkü fikrimi yeniden değiştiriyorum, zil çalıyor ve Ali, yani kardeşim geliyor. Karşımdaki koltuğa oturuyor, biryandan da önümdeki kâğıtlarla daktilo makinesine şöyle bir göz atıyor. "Ne yapıyorsun?" "Roman yazıyorum."
Haksız yere azarlanmış bir çocuk gibi, bir an irkilerek anlamadan bakıyor yüzüme. "Niye?"
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051416144
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
zelo 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Daha önce Atmet Altan'ın Tehlikeli Masallar kitabını okumuştum ikisi de birbirinden güzel yazarın rahatlığı iki kitapta dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir konu da cinsellik. Yazarın muhafazakar bir toplumda cinselliği böyle rahat anlatması çok hoşuma gidiyor. Cinselliği farklı boyutlarıyla anlatıyor. bazen severek bazen sırf canı istediği için ilişkiye giriyor. Yanlış gördüğümüz, yadırgadığımız bazı davranışlar çok basitmiş hatta bir albenisi varmış gibi işleniyor. Aşk, boşvermişlik, lakayt tavırlar, sevgi, yalnızlık yazar kitabında hayatla ilgili her şeye yer vermiş, altı çizilecek çok yer var kalemim hep yanımda okudum. Olumlu ve olumsuz eleştiride bulunulabilecek bir kitap, değişime açık insanlar okumadan geçmemeliler.

Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Eğer ilk defa bir ALTAN kitabı okuyacaksanız bu kitaptan başlamayın derim. Ancak benim gibi tüm kitaplarını okumuşsanız, yazarın geçirdiği evrimi gözlemleyebileceğiniz bir fırsat sunmakta bu ilk kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Burak Gökçe 
03 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sevemeyenler dünyanın lanetlileridir, bunu biliyorum... Şarkılar hep sevilmeyenlerin dertlerini anlatır, sevemeyenlerin derdini anlatan şarkılar yok. Sevemeyenler, hiçbir zaman doymayan açlar gibi hep sevgiyi ararlar. Hep güneşe dönen günebakanlar gibi hep sevgiye dönen ve ona hiç ulaşamayan zavallı sapsız çiçeklerdir onlar.

Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 21)Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 21)
kübra 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çay kokusu bana hep çocukluğumu anımsatır.Nedense çay kokusunda her dertten uzak bir mutluluk var.Sanki çay içerken insan dertleriyle bir ateşkes imzalıyor.Dertler seni, sen dertleri rahat bırakıyorsun.

Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 180 - Alkım/ Artı)Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 180 - Alkım/ Artı)

Bu romanda herkesin gözleri lacivert. Hiç lacivert göz görmedim ama lacivert gözleri severim. Lacivert gözlerin derinliklerinde, bilinmeyen diyarlardan maceraperest seyyahların getirdiği anlamlar yatar. Bence tabii...

Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet AltanDört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan