Dört Mevsim Sonbahar

7,5/10  (24 Oy) · 
59 okunma  · 
12 beğeni  · 
988 gösterim
Bu romanda herkesin gözleri lacivert. Hiç lacivert göz görmedim ama lacivert gözleri severim. Lacivert gözlerin derinliklerinde, bilinmeyen diyarlardan maceraperest seyyahların getirdiği anlamlar yatar. Bence tabii...
Dışarıda cıvıltılı bir ilkyaz güneşi, tazelenen ve yeniden doğan dünyanın yeşillikleri üstüne, işveli bir salıntıyla sıcacık altın tozları serpiştiriyor. Ben, senin için ey kari, bir roman yazıyorum. Kapı çalınıyor. Kim geldi acaba? Kimi istersem, kimin ismini yazarsam o gelir, Yazmanın bu yararı var işte, küçük bir işaretle, canımın istediğini getiririm. İstersem fikrimi değiştiririm, Kim ne yapabilir? Hadi bakalım, kapının zili çalmadı, gelen giden yok. Tamam mı?
Yoo, tamam değil, çünkü fikrimi yeniden değiştiriyorum, zil çalıyor ve Ali, yani kardeşim geliyor. Karşımdaki koltuğa oturuyor, biryandan da önümdeki kâğıtlarla daktilo makinesine şöyle bir göz atıyor. "Ne yapıyorsun?" "Roman yazıyorum."
Haksız yere azarlanmış bir çocuk gibi, bir an irkilerek anlamadan bakıyor yüzüme. "Niye?"
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051416144
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
zelal 
 13 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Daha önce Ahmet Altan'ın Tehlikeli Masallar kitabını okumuştum ikisi de birbirinden güzel yazarın rahatlığı iki kitapta dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir konu da cinsellik. Yazarın muhafazakar bir toplumda cinselliği böyle rahat anlatması çok hoşuma gidiyor. Cinselliği farklı boyutlarıyla anlatıyor. bazen severek bazen sırf canı istediği için ilişkiye giriyor. Yanlış gördüğümüz, yadırgadığımız bazı davranışlar çok basitmiş hatta bir albenisi varmış gibi işleniyor. Aşk, boşvermişlik, lakayt tavırlar, sevgi, yalnızlık yazar kitabında hayatla ilgili her şeye yer vermiş, altı çizilecek çok yer var kalemim hep yanımda okudum. Olumlu ve olumsuz eleştiride bulunulabilecek bir kitap, değişime açık insanlar okumadan geçmemeliler.

elifimmm 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Eğer ilk defa bir ALTAN kitabı okuyacaksanız bu kitaptan başlamayın derim. Ancak benim gibi tüm kitaplarını okumuşsanız, yazarın geçirdiği evrimi gözlemleyebileceğiniz bir fırsat sunmakta bu ilk kitap.

Rapunzel 
23 May 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ahmet Altan ve yine beni kendine hayran bırakan bir dil. Ahmet Altan'ı çok seviyorum. Okurken inanılmaz keyif alıyorum. Dört mevsim sonbahar yazarın ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Kitaptaki kahraman aynı zamanda kitap yazan bir yazar. Yaşattığı kahramanlar ile ilgili düşündüğü her olay gerçekte de benzer şekilde ilerliyor. Çok güzel bir kitap gerçi yazar Ahmet Altan olunca ben biraz fanatik davranıp yorum yapabilirim. Ama bunu anlamak içinde okuyup görmelisiniz

DERYA... 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ahmet Altan'ın kalemini sevmeme rağmen bu kitabını pek sevemedim...çok tekdüze heyecansız geldi bana...su gibi akmadı...yazarın hatırına okunacak kitaplardan...

Kitaptan 6 Alıntı

Biray 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Acılarımıza bile sahip çıkamıyoruz... Ne yok edebiliyoruz onları ne de besleyip büyütebiliyoruz, yozlaştırıp küçük kızgınlıklara dönüştürüyoruz.

Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet AltanDört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan
Biray 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gerçekten içim acıdığı zaman acımı gösteremiyorum, bu yüzden de gerçek acılar hep saklı kalıyor, sahte acılar dolaşıyor ortada.

Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet AltanDört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan
kübra 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu

Çay kokusu bana hep çocukluğumu anımsatır.Nedense çay kokusunda her dertten uzak bir mutluluk var.Sanki çay içerken insan dertleriyle bir ateşkes imzalıyor.Dertler seni, sen dertleri rahat bırakıyorsun.

Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 180 - Alkım/ Artı)Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 180 - Alkım/ Artı)
Merve Sefik 
04 Şub 18:35 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"...Hep seni seveyim, kardeş olalım, etimin içinde hep güneş dolaşsın, gözlerim hep lacivert kalsın. Biraz da mutlu olalım ne olur... Biraz da mutluluk yaz benim için"

Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 181 - Everest Yayınları)Dört Mevsim Sonbahar, Ahmet Altan (Sayfa 181 - Everest Yayınları)