Yalnızlığın Özel Tarihi

6,9/10  (19 Oy) · 
76 okunma  · 
12 beğeni  · 
928 gösterim
Hüsrev Bey, yattığı yerden, acıyla seyrediyordu kadını. Buradan, bu evden, kendisinden ayrılmaya hazırlanması içini burkuyordu, ansızın gelen bu aşk şiddetli bir acıyla hissettiriyordu kendisini, kadının gitmesine engel olmak, gerekirse yalvarmak istiyordu, ilk kez bir insana böylesine bağlanmıştı. Rosemary'den ayrılmak istemiyordu, burada, bu odada ya da başka bir yerde, başka bir evde ama daima Rosemary'yle birlikte olmak istiyordu. Rosemary gidince, her şey de onunla birlikte gidecekti, geriye büyük bir boşluk kalacaktı. O boşluğu taşımaya gücü yetmeyecekti. Rosemary'nin bir şeyler söylemesini bekliyordu. Onun da aynı üzüntüyü paylaştığını söylemesini, yeniden biraz önce yatakta olduğu gibi ağlamasını istiyordu. Rosemary, saçlarını tarayıp usta hareketlerle ensesinde topuz yaptı, ellerinin hareketi Hüsrev Bey'i üzüyordu, o hareketler kendisine yabancıydı, Rosemary'nin saçlarını tarayıp topuz yapmasını daha önce hiç görmemişti, kadında kendisinin tanımadığı en küçük bir harekete, söze, duyguya katlanamıyordu, saçlarını tarayış biçimine bile dayanamıyordu, saçlarını taraması, sanki yatakta aralarında kurulan yakınlığı, sevgiyi, aşkı bozuyordu.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786051416151
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşe* 
 07 Haz 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Ahmet Altan kitaplarının bende ki yeri her zaman apayrı.Ahmet Altan'ın bir kitabına başlayacak olmak bile beni heyecanlandırıyor. Çünkü biliyorum ruhumu derinden hüzne boğacak bir serüvenin başındayım.

Yazarımız kitaplarının hemen hepsinde(okuduklarım için en azından) okurlara puzzle parçaları gibi minik, minik bağlantılar bırakıyor. Hemen her kitabı birbirinin kardeşi ya da kuzeni gibi. Bütün kitaplar birbirlerinden bağımsız gibi gözükseler de sanki hepsi bir bütünün parçaları gibi, ve bu yazarımızın kıvrak zekasının kanıtı.

Yalnızlığın özel tarihi diğer okuduğum kitaplara nispeten beni pek doyurmadı diyebilirim. Kitapta ki baş karakter olan Hüsrev Bey'in aynı zamanda yazarımızın ikinci adı olduğunu öğrendiğimden beri, hikayede ki yalnızlığı tek başına göğüsleyenin aslında Ahmet Hüsrev Altan olduğunu farkettim. Bazı yazarlar insanların trajedisini cümleler arasında saklamayı tercih ederler, Ahmet abi aksine tamamen bunu teşhir ediyor. Bu hikayede tam olarak böyleydi. Neticede ben kitabı beğendim okumak isteyen yer yer kendi yalnızlığından parçalara denk gelebilir ama en iyi kitabı olduğunu söyleyemeyeceğim. Herkese şimdiden iyi okumalar.

Şeyma Öztürk 
 28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Bir gün hiç okumadığımız bir yazarın bir eseriyle tanışırız ve bu eser aynı yazara ait diğer eserleri okumak konusunda bizlere adeta bir referans olur. Çoğu zaman yazarı tanımamıza vesile olan eser, zihninimizde enfes bir tad bıraktığında sonraki eserlerde de aynı etkiyi yakalamak isteriz. Çünkü artık yazarın etki gücüne dair bir seviye oluşmuştur okuyucuda, bilirsiniz. Bu etkiyi diğer eserlerde yakalayamayınca ister istemez iki eseri de yazan aynı yazar mı diye düşünmeden edemiyor insan.

Ahmet Altan'ı 'Kılıç Yarası Gibi' serisiyle tanımıştım. Gerek bu eseri gerek devam niteliğinde olan 'İsyan Günlerinde Aşk' ve 'Ölmek Kolaydır Sevmekten' kitaplarını okuduğumda yazarın üslubu beni fazlasıyla etkilemişti. Sonrasında okuduğum eserlerinde de hep aynı tadı aradım elimde olmadan. Son Oyun, Bir Hayat Bir Hayata Değer ve şimdi de Yalnızlığın Özel Tarihi... Ne yazık ki aynı etkiyi bulmak bir yana, yaptığım okuma sıradan olmaktan öteye gidemedi.

Eserde olaylar birbiriyle kısmen ilintili birkaç karakterin penceresinden ulaşıyor okuyucuya. Biraz Hüsrev Bey'i dinliyoruz, biraz da torunu Nermin'i. Karakterler üzerinden yalnızlık olgusu ele alınmış fakat bu olgudan ziyade yeterince sağlam olmayan kurgu ön plâna çıkmış/ çıkarılmış. İsterdim ki Ahmet Altan, o güzel üslubuyla, kelimeleri dans ettirsin ve bizlere yalnızlığa dair daha derin şeyler hissettirsin. Sürekli duyduğumuz, kimi zaman yaşadığımız, şahit olduğumuz yalnızlık ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi diyebilmek isterdim. Bunu yapabilirdi Ahmet Altan biliyorum ama olmamış.

Eserin bitiminde 'Ne oldu şimdi?' dercesine bir durum yaşadım. Zira sonuna dek 'Altan şimdi beni şaşırtacak' ümidiyle sayfaları çevirdim. Alelacele bağlanmış, tatmin etmeyen bir son ve hayal kırıklığıydı yaşadığım. Güçlü bir etkisi olmayan, vakit geçirmek için okunabilecek bir eser.

Yalnızlığın Özel Tarihi benzeri kitaplar

elifimmm 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bence Ahmet Altan Türk edebiyatı içerisinde kendini kanıtlamış bir yazar...kadınları çok iyi çözümlemiş ve onların yaşadıklarını, hissettiklerini çok iyi tasvir edebiliyor..Bence yalnızlığın özel tarihi özellikle insanların kendi iç hesaplaşmalarını bizlere çok başarılı ve direk olarak sunmuş..

Deniz Bektaş 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sevemeyen ve sevilmeyen bir karakter olan Nermin ve dedesi Hüsrev Bey'in cesaret ve korkularıyla birbirlerini nasıl kabullendikleri ve paylaşamadıkları yalnızlığa nasıl tanık olduklarının hikayesi.

Kitaptan 27 Alıntı

Ayşe* 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Haluk*
"Cehennemin yedi katı olduğu gibi kadın ruhunun da yedi katı vardır belki de,Haluk'un dediği gibi, bu katlardan hiç biri öbür katta ne olduğunu bilemezdi. "

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 110 - Can yayınları (10.basım))Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 110 - Can yayınları (10.basım))
Şeyma Öztürk 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Kadınlar yalnızca kendilerine yapılanlara değil, yapılmayanlara da sinirlenirler kızım..."

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 176 - Everest Yayınları)Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 176 - Everest Yayınları)
Ayşe* 
 03 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hüsrev Bey*
"Bütün yaşamı bir cümlenin ucunda asılı kalmış,mutsuz biri olup çıkmıştı. "

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 10 - Can Yayınları - (10.Basım))Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 10 - Can Yayınları - (10.Basım))
Şeyma Öztürk 
26 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Bazen o kadar istiyorum ki bir insanla kaynaşmayı, bir başka insanın içinde eriyip kaybolmayı, evet tam böyle, istediğim şey bir başka insanın içinde eriyip kaybolmak, ben olmaktan kurtulmak, bir başkasının etinin içinde, güvenle, örselenmekten, incinmekten korkmadan, tam kendim olmadan ama tam olarak başka biri haline de gelmeden yaşamak. Ama yapamıyorum işte, tam birisine yaklaşırken birden bana bir yabancı gibi gözüküveriyor, düşman bir yabancı gibi, ya sesleri ya vücutlarının ısısı ya gülümsemeleri, işte her neyse bir şeyleri bana yabancı geliveriyor."

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 82 - Everest Yayınları)Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 82 - Everest Yayınları)
Şeyma Öztürk 
27 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Yaşayan birine bağlanmak, hayat boyu sürecek bir acıya ve çaresizliğe bağlanmaktı, bu çok açıktı."

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 128 - Everest Yayınları)Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 128 - Everest Yayınları)
Buket Tımaç 
19 Ara 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bütün hayatın boyunca rakamları yazıyorsun yazıyorsun,sonra yaşlanıyorsun,bir çizgi çizip yazdıklarını topluyorsun, bir de bakıyorsun, sonuç yanlış,bütün hayatınca yanlış rakamlar yazmışsın.Düzeltemiyorsun da..."

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 202)Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 202)
Ayşe* 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hüsrev Bey*
"Aferin... Bilmeyeceksin işte, hayatı bilmeyeceksin... hiç kimse de bilmez,yalnızca aptallar bildiklerini sanırlar. "

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 105 - Can Yayınları (10.Basım))Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 105 - Can Yayınları (10.Basım))
Ayşe* 
05 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Ahmet Ihsan Bey*
"Bu eksik erzaktan vurulan paralar ne oluyor,nereye gidiyor. Askeriyeye toptan mal satanların ,Boğaziçi yalılarında düzenlediği âlemlerin gürültüsü artık Yemen'den duyuluyor. "

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 117 - Can yayınları (10.basım))Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 117 - Can yayınları (10.basım))
Ayşe* 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Nermin*
"Içimde derin bir boşluk var,bazen birdenbire bu boşluğun kapağı açılıyor, vücudumun bir parçası bu boşluğun içine kayıyor,bir parçam yukarda bir parçam aşağıda kalıyor. "

Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 50 - Can Yayınları (10.basım))Yalnızlığın Özel Tarihi, Ahmet Altan (Sayfa 50 - Can Yayınları (10.basım))
3 /