Ağustos Başağı

7,3/10  (4 Oy) · 
17 okunma  · 
4 beğeni  · 
641 gösterim
Türk öykücülüğünün zarif sesi Sevinç Çokum'dan bir Kurtuluş Savaşı romanı. Romanın mekânı, Osmanlı'nın kuruluş toprağı olan Söğüt.

Karakterler çok boyutlu ve derin: Yusuf, Esma, Kayalı Süleyman, Nafiz Bey, Selim ve dahası. Karton olmayan, sığlıktan uzak karakterler. Lirik ve konuşkan.

Cumhuriyet'in kuruluş tomurcuklarını, sırf yazılı belgelerle değil, o coğrafyada yaşamış Ali Amca, Memiş Dayı gibi gerçek kişilerden dinledikleriyle hikâye ediyor Çokum.

Bilmediği bir coğrafya üzerine konuşmuyor anlatıcı; bildiği, tecrübe ettiği, toprağını gördüğü bir yerden ses ediyor.

"Söğüt mavi-mor tepelerin ardındadır" derken, bizi de bir maviliği, morluğu görmeye davet ediyor.

Bu daveti karşılıksız bırakmayacak muahataplar, Sevinç Çokum'un açık penceresinden haberdar okuyucular...
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2011
 • Sayfa Sayısı:
  405
 • ISBN:
  9786054322657
 • Yayınevi:
  Kapı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslıhan Alpaslan 
 03 Nis 11:37 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sevgili kitap kardeşim Gülsüm Yalçın bana göndermiş olduğu bu kitabı okumak bana keyif verdi. Böyle bir etkinlik ile bize kitap kazandıran arkadaşlara teşekkür ederim.
Gelelim kitaba, bir kurtuluş savaşı hikayesini anlatıyor, kahramanlarımız hep duyduğumuz ama bugün karşılaşamayacağımız yiğit insanlar, Yusuf, Esma, Veli, Osman, Hacer Osmanlı imparatorluğunun kurulduğu Söğüt topraklarında başlayan hikayemiz yine burada son buluyor. Toprak için verilen canları, açlığı, evleri, evlatları öyle güzel anlatıyor ki. O günlerde insanlar bir amaç için bir araya gelebilmişler, kendilerinden önce vatan demişler, toprak demişler. Canlarını ortaya koyarak herkes bir işin ucundan tutmuş, vatan diyerek bize bu toprakları kazanmışlardır. Her bir toprak parçasında şehitlerimizi, gazilerimizin kanı vardır. Bu lafları bugün söylemek o kadar kolay ki, savaş, yokluk göremeyen bir nesiliz biz ve doğal olarak bunları ancak kafamızda canlandırabiliriz, ruhumuzda, canımızda hissedemeyiz.
Yaşanan aşklar bile o kadar masum ve nazik ki, önce vatan diyerek tüm duygular göz ardı edilmiş, o aşklar yaşam için mücadelenizde sadece bir araç olmuş.
Kitabı okurken, olacakları, akışını ve sonunu tahmin etmek çok kolay, sürpriz ile karşılaşmıyorsunuz, tek beğenmediğim aslında daha kısa bir kitap olabilecekken, doğa tasvirleriyle, gereksiz diyaloglar ile uzatılmış olmasıdır.
Sade, hüzünlü bir kurtuluş savaşı hikayesi okumak isterseniz keyifli okumalar...

Gülsüm Yalçın 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Söğüt...Osmanlının kuruluşunun temelini atan şehirlerden.Simdi de Cumhuriyetin kuruluşuna zemin hazırlamada.Ve Söğüt ''un kahraman halkı: Yusuf, Esma, Izzet, Selim, Veli...daha niceleri.Once vatan diyerek sevdalarından vazgeçenler. Esma ve Yusuf'un dile gelemeyen tertemiz aşkları.
Yalnız bazı kısımlar çok yüzeysel geçilmiş,bir olaydan diğerine geçişler çok hızlı. Eksiğiyle fazlasıyla karşımızda bir Kurtuluş Savaşı romanı.

Kitaptan 3 Alıntı

Gülsüm Yalçın 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Her geçen gün hayatlarından eksilen şeylerin boşluğunda yaşamaya ister istemez katlanacaklardi.

Ağustos Başağı, Sevinç Çokum (Sayfa 319)Ağustos Başağı, Sevinç Çokum (Sayfa 319)
Gülsüm Yalçın 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bu toprağın Türkler için değerini hiç olcmemistik,hiç düşünmemiştik.Hesap baştan yanlıştı.Galibiyetlerinin sırrı burda yatıyor kumandan. Bu toprağı inatla savunmalarinda... Işte bu kadar basit. Basit, fakat anlamı büyük...

Ağustos Başağı, Sevinç Çokum (Sayfa 369)Ağustos Başağı, Sevinç Çokum (Sayfa 369)
Gülsüm Yalçın 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Gül alır gül satarlar
Gülden terazi tutarlar
Gülü gül ile tartarlar
Çarşı pazar güldür gül."
Babasının dediklerini hatırlıyordu..."Bir eksiğin var ama...Gülü yüreğinde duymalisin.Gül, dikeniyle bilinir. Dikeniyle duyulur oğul..."

Ağustos Başağı, Sevinç Çokum (Sayfa 76)Ağustos Başağı, Sevinç Çokum (Sayfa 76)