Alacakaranlıkta

6,4/10  (10 Oy) · 
20 okunma  · 
4 beğeni  · 
679 gösterim
Ey, sonsuzlukta birleşmenin sevinci! Yanılma üzüntüsünden kurtulmanın, zamanın ve uzamın zincirlerinden kopmanın, seninle benim kaynaşmamızın sevinci, senin ve benim tanrısal sevincimiz! Günün aldatıcı işleri onları ayırabilir; ama büyülü içkinin gücüyle gözleri açılalı beri yalanı bağışlamasını öğrenen yüreklerini hiçbir şey aldatamaz artık. Ölüm gecesini aşkla geçirenlere, bu tatlı gizi çözenlere gün ışığı yalnızca özlem duyurur; sonsuz, gerçek, tanrısal geceye kavuşma özlemi. 

Gel aşk gecesi, bize özlediğimiz, beklediğimiz unutuşu ver; bizi sevincinle sar; bu yalanlar dünyasından, ayrılıktan kurtar! Bak son ışık söndü! Dünyadan kurtularak acının sonsuzluğu üzerine gerilen o tanrısal alacakaranlıkta düşünce ve çekingenlik yiter, yalanlar biter; gözlerim sevinç içinde kapanır ve oluşun mucizesi başlar.
Mehmet Aldemir 
 15 Oca 23:33 · Kitabı okudu · 19 günde · 6/10 puan

Thomas Mann'in "Tristan" ve "Tonio Kröger" adlı iki uzun öyküsünün veya "kısa roman" da diyebileceğimiz iki eserinin birleştirildiği, klasikler arasına giren bir kitap.
İlk hikaye "Tristan", biraz etkisiz kalsa da "Tonio Kröger" için, kısa bir "Martin Eden" hikayesi diyebilirim. Aşk, hırs ve edebiyat üçgeninin harmanlanışını, Martin Eden'de olduğu gibi Tonio Kröger'in hikayesinde de görebilirsiniz...

Kitaptan 9 Alıntı

Ahmet Samsa 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ne garip şey, bir düşünce bizi hükmü altına aldı mı, onu her yerde anlatılıyor görürüz, rüzgardan bile kokusunu alırız...

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 86 - Sentez Yayınevi)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 86 - Sentez Yayınevi)
Ahmet Samsa 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kadınlar bilmece gibi varlıklardır. İnsan onları çok iyi tanıdığını sansa bile yine de önlerinde durup şaşırmaktan kendisini alamıyor. Kadınlar üstün varlıklar, neşeli varlıklar, kokudan bir resim, bir masal varlığı onlar. Ve bu kadın ne yapar? Gider kendini ya bir cambazhane devine ya da bir kasaba teslim eder. Bu kasabın koluna girer, başını onun omzuna yaslar ve sanki, "Bu gördüğünüz şeyi anlamak için yorun kafanızı bakalım!" demek ister gibi kurnaz kurnaz gülümser. Biz de gerçekten kafamızı yorarız.

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 23 - Sentez Yayınları)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 23 - Sentez Yayınları)
Mehmet Aldemir 
14 Oca 17:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Onun on dört yaşındaki genç ruhu, yaşamdan şu yalın ve sert dersi almıştı: "En çok seven alt düzeyde olandır ve acısını da çekecektir."

Alacakaranlıkta, Thomas MannAlacakaranlıkta, Thomas Mann
Ahmet Samsa 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gel aşk gecesi, bize özlediğimiz, beklediğimiz unutuşu ver; bizi sevincinle sar, bu yalanların dünyasından, ayrılıktan kurtar! Bak son ışık söndü! Dünyadan kurtularak acının sonsuzluğu üzerine gerilen o ilahi alacakaranlıkta düşünce ve çekingenlik yiter, yalanlar biter; gözlerim sevinç içinde kapanır ve oluşun mucizesi başlar. İşte bu andan sonra, dünya benim!

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 38 - Sentez Yayınevi)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 38 - Sentez Yayınevi)
Ahmet Samsa 
01 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ve şimdi içinde bulunduğu an, insanın hayal mi yoksa gerçek mi olduğundan kuşku duyduğu, gerçek olduğuna ister istemez inandığı, fakat gene de sonunda uyandığı aldatıcı bir düşe benziyordu.

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 104 - Sentez Yayınevi)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 104 - Sentez Yayınevi)
Ahmet Samsa 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Mutluluk, sevilmek değildir. Mutluluk, sevmek ve belki sevilen varlığın yanında olmak hayalini veren ufak anları yakalamaktır.

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 78 - Sentez Yayınevi)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 78 - Sentez Yayınevi)
Ahmet Samsa 
04 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kimilerinin zorunlu olarak yollarını sapıtması, aslında onlar için bir yol olmadığındandır.

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 134 - Sentez Yayınevi)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 134 - Sentez Yayınevi)
Ahmet Samsa 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu sırada yüreği, ateşli bir istekle, hüzünlü bir özlemle, biraz küçümsemeyle ve tertemiz bir mutlulukla dolu olarak çarpıyordu.

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 70 - Sentez Yayınevi)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 70 - Sentez Yayınevi)
Ferhat 
20 Tem 11:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşama yeni baştan başlamak? Ama boşuna, böyle olacak değil mi gene? Bütün olanlar yeniden olacak değil mi? Çünkü kimilerinin zorunlu olarak yollarını sapıtması, aslında onlar için bir yol olmadığındandır.

Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 85)Alacakaranlıkta, Thomas Mann (Sayfa 85)