Adı:
Amazon
Baskı tarihi:
6 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051866147
Orijinal adı:
The Amazon Way: 14 Leadership Principles Behind the World's Most Disruptive Company
Çeviri:
Sibel Calayır Atam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir nehrin engel tanımayan gücü ve savaşçı bir kavmin yenilgi bilmez kararlılığıyla yürüyen bir şirketin temel prensipleri

Başlangıçta yalnızca küçük bir çevrimiçi kitapçı ve çok daha fazlasını yapmayı hayal eden ileri görüşlü kurucusu Jeff Bezos vardı. Artık Amazon.com milyarlarca ürünü müşterinin parmaklarının ucuna getirerek, kişisel okuma cihazında devrim yaratarak ve endüstrileri birbiri ardına değiştirip geliştirerek çevrimiçi alışveriş dünyasını ele geçirdi.

Peki, bu şirketin sırrı ne? İş uygulamalarının kalbini ve ruhunu temsil eden on dört liderlik ilkesiyle birlikte müşteri odaklı bir yönetim tarzı.

Şirketin büyüme dönemi sırasında yöneticilerden biri olarak çalışan John Rossman şimdi de Amazon’un yenilikçi kültürünü yönlendiren ilkeleri ortaya koyuyor ve aynı prensiplerin herhangi bir işletmenin rekabet avantajını ele geçirmesine nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yol boyunca, dünyanın en başarılı şirketlerinden birinin basit bir kitapçıdan oyunun kurallarını yeniden yazan bir güç haline gelmesi sırasındaki iç işleyişine dair hakiki, çoğunlukla mizahi ve ilk elden bir bakışla karşılaşacaksınız.


Amazon’da John Rossman, Jeff Bezos’un şirketinin tüm seviyelerinde iyi karar vermeyi kolaylaştıran benzersiz bir dizi sistemi nasıl oluşturduğunu göstermek için bir zamanlar içeriden biri olmanın sağladığı, örneğine az rastlanan bakış açısından faydalanarak Amazon’un gizli kurumsal kültürünü parlak bir şekilde aydınlatıyor.

Brad Stone (yazar)
224 syf.
·7/10 puan
Amazon.com'da yönetici olarak görev yapan yazar, Amazon'un sahip olduğu ilkeleri ve orada yaşadıklarını bir kitapta toplamış. Amazon'u başarıya taşıyan 14 ilke, somut örnekler ve Jeff Bezos'un yöneticiliği ile oldukça güzel aktarılmış. Her ilke kısa bir paragrafla başlangıç yapılarak özetleniyor ve ardından gerçek hikayelerle detaylı bir şekilde açıklanıyor. Amazon'dan dersler almak için güzel bir kaynak.
224 syf.
·5 günde·5/10 puan
Kitap yorumlarımı görmek için beni @kitapdusum instagram sayfasından takip edebilirsiniz.


Amazonda senelerce CEO Jeff Bezos’la birlikte yönetici olarak görev yapan yazar John Rossman , Amazon kitabında bize Jeff Bezos’u, Bezos’un yöneticiliğini , Amazonun işleyişini sahip olduğu ilkeleri ve orada yaşadıklarını kendi bakış açısıyla aktarıyor. Bu sayede Bezos’un gözünden girişimcilik , liderlik , meraklılık , şeffaflık , müşteri , netlik , ileri görüşlülük , yenilikçilik , sorumluluk , tutumluluk , selfservis , rekabet vs. kavramların önemini açıklamış Amazon’u başarıya taşıyan 14 ilke kısaca özetlenmiştir.

Okurken biraz sıkıldım çünkü bunlar benim nerede işime yarayacak diye düşündüm ama asla kötü bir kitap değildi. Eğer bir şirket kuracak olsam bu maddeleri dikkate alır ve bir çoğunuda uygulardım.
224 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Google okuduktan sonra okuduğum ama ayni etkiye sahip olmayan bir kitap ama Bilgi için okunması gerekir Google ile kıyaslamaları yapılabilir ve okurken not alınması gereken bir kitap
224 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dünya genelinde oldukça büyük bir kesme hitap eden bir internet sitesi ve alışveriş kültürünü değiştirme yolunda büyük adımlara yön veren başarılı bir girişim.

Bu girişim sayesinde dünyanın en zengini ünvanına sahip olan Jeff Bezos.

Herhangi bir girişime sahip iseniz veya girişimci olma fikriniz var ise bu yolda okumanız gereken bir kitap. Bakış açınız değişebilir ve farklı düşünmeye başlayabilirsiniz.
224 syf.
·Beğendi·8/10 puan
"Asla eleştirilmek istemiyorsan, Tanrı aşkına, yeni bir şey yapma."
-Jeff Bezos

Bugün internetin hala 1. günündeyiz. Evet Jeff Bezos buna inanmanın ötesinde bunu biliyor. Çünkü vizyonu çok geniş ve olayları sağlıklı okuma yeteneği oldukça gelişmiş bir girişimci. Zamanında reklamlara para yatırmak yerine, ücretsiz kargo seçeneği getirme fikrini öne sürdüğünde çoğu kişi için bu mantıksız(!) bir fikirdi, ancak kendisi memnun müşterinin daha iyi reklam yapacağının farkında idi. İşte bugün alışmış olduğumuz "ücretsiz kargo" seçeneğini sağlayan şey, bu muhteşem girişimci ruhuydu.

"Rakip odaklıysanız, rakiplerden biri bir şey yapana kadar beklemeniz gerekir, müşteri odaklı olmaksa, daha fazla öncülük etmenizi sağlar." - Jeff Bezos

Amazonda senelerce Bezos'la birlikte çalışan Rossman, kitabında bize Bezos'u ve Amazon'un işleyişini kendi bakış açısıyla aktarıyor. Bu sayede Bezos'un gözünden girişimcilik, liderlik, şeffaflık, müşteri, sorumluluk, tutumluluk, selfservis, rekabet, meritokrasi vb. kavramların önemi açıklanmış. Ve genel itibariyle Amazon'un ruhuna işlemiş ilkeler, 14 başlık altında toplanarak, uygulamaları ile anlatılmaya çalışılmış.

Girişimciler, şirket kurma hayali olanlar ve hayatta yeni bir şeyler yapmak isteyenler için muhteşem bir kaynak. Bunun haricinde Amazon'la ilgili merakı olanlar için de aynı şekilde tatmin edici bir kaynak. Bu kitap insana birçok aykırı bakış açısı, yöntem, analiz ve deneyim katıyor.. Yorumlarıma Jeff Bezos'un ilham verici bakış açısını anlatan cümlelerle veda etmek istiyorum.

"…(Jeff Bezos) internetin devasa bir büyüme potansiyeli olduğuna ve bunun hala esas olarak ortaya çıkarılmadığına inanıyor. Jeff'e göre hala 1889 yılındayız ve o dönemin Oklahoma Arazi Kapma yarışı devam ediyor, ya da onun sevdiği ifadeyle, internetin hala 1. günündeyiz."

Keyifli okumalar…
224 syf.
·25 günde·3/10 puan
Amazon bir e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Beni ilgilendiren tarafı ise yazılım ve yazılım günümüzde bireyler, şirketler ya da devletler için gelecek demektir. Bende bireysel anlamda bu paydan nasıl faydalanabilirim diye bu tarz iş-emek-ekonomi ağırlıklı kitaplar okumaya çalışıyorum. Gelin görün ki bu kitabı üslûp yönünden yetersiz gördüğüm için ancak 70. sayfasına kadar okuyabildim. Ve sonra artık dayanamadım dedim bir sonuç'a bağlıyayım bari hiç okumamaktansa göz gezdirerek hızlı hızlı ilerliyeyim ve tam 170. sayfada sayın yazarımız "Size son tavsiyem ilk on üç ilkeyi tamamen unutmanızdır. Ortaya sonuç koymak, gerçekten önemli olan tek şeydir." dedi ve noktayı koydu. Ben şanslıydım zamanımım bir kısmını kurtarabildim en azından. Kitapta ikinci canımı sıkan şey Amazon'un kurucusu çok sık anlatılıyor ve hani anlatılırken sanki tapılcak biriymiş gibi ya da bir diktatöryel sistemin parçasıymış gibi hissediyorsunuz. Benim maalesef katlanamacağım patron çeşidi. Kanaatimce evet büyük bir başarı var ortada dünyada ilk 5'te olmayı başarmış bir marka için başka şey söylenemezdi zaten. Fakat 94 yılında atılan bu adımın başına herhalde bizim üst kattaki 87 yaşındaki Nermin teyzeyi de koysak hemen hemen aynı başarı elde edilebilirdi. Son kısım şakaydı zaten üst katımızda Nermin teyze diye biri de yok demek istediğim sadece çok büyük başarı fakat kötü yazılmış bir hikaye var karşımızda.
224 syf.
·8 günde·7/10 puan
Amazonda senelerce CEO Jeff Bezos'la birlikte yönetici olarak görev yapan yazar John Rossman, Amazon kitabında bize Jeff Bezos'u, Bezos'un yöneticiliğini, Amazon'un işleyişini sahip olduğu ilkeleri ve orada yaşadıklarını kendi bakış açısıyla aktarıyor. Bu sayede Bezos'un gözünden girişimcilik, liderlik, meraklılık, şeffaflık, müşteri, netlik, ileri görüşlülük, yenilikçilik, sorumluluk, tutumluluk, selfservis, rekabet, meritokrasi vb. kavramların önemi açıklanmış. Amazon'u başarıya taşıyan 14 ilke kısaca özetleniyor. Daha sonra somut örneklerle ve hayata geçirilmiş uygulamaları ile anlatılıyor.
Amazon bilgi teknolojisi endüstrisindeki "En Büyük Beş Şirket" listesine girmiş bir şirket. Gelişiminin önemsenip ele alınıp incelenmesi gerekiyor. Amazon’u merak edenler, Nasıl bu kadar büyüdü? Neler yaptılar? Nasıl bu kadar geniş kitleye hitap edebildiler? gibi soruları olanlar, pazarlama veya insan kaynakları alanında kendini geliştirmek isteyenler, girişimciler, ileride girişimci olma ve şirket kurma hedefi olanlar ya da halihazırda şirketi olanların örnek alması gereken bazı ilkelerin, bilgilerin özet olarak yer aldığı güzel bir kaynak.
Kitap insana farklı bakış açısı, hayattaki bazı durumları(özellikle pazarlama ve insan kaynakları alanında) daha iyi analiz etme, anlama ve yorumlama becerisi katıyor. Kitabı notlar alarak okursak Amazon'dan güzel dersler almak mümkün.
Ben notlar alarak ya da önemli gördüğüm yerleri işaretleyerek kitabı okudum.
%46 (103/224)
·Puan vermedi
Mükemmel değil ama Kötü hiç değil. Özellikle, notların aktarıldığı kısımda bi hata yapılmış kelimeler bitişik yazılmış. Anlatım yalın. Herkesin anlayacağı cinsten.
"Bir işi büyütmenin iki yolu vardır. İyi olduğunuz alanların listesini çıkarmak ve becerilerinizi kullanarak dışa doğru yayılmak. Ya da yeni beceriler edinmenizi gerektirse bile öncelikle müşterilerinizin nelere ihtiyaç duyduğunu belirleyip ardından geriye doğru bir çalışma yürütmek."
"Rakip odaklıysanız, rakiplerden biri bir şey yapana kadar beklemeniz gerekir," diye açıklıyor Jeff. "Müşteri odaklı olmaksa, daha fazla öncülük etmenizi sağlar."
Deneyim ne kadar sorunsuz olursa müşteri de size o kadar sadık oluyor ve kontrol maliyetleri de aynı oranda düşüyor.
"Rakip odaklıysanız, rakiplerden biri bir şey yapana kadar beklemeniz gerekir," diye açıklıyor Jeff. "Müşteri odaklı olmaksa, daha fazla öncülük etmenizi sağlar."
Liderler için öğrenim süreci hiçbir zaman sona ermez ve her zaman kendilerini geliştirmenin yollarını ararlar. Yeni olasılıkları merak ederler ve bunları keşfetmek için harekete geçerler..
Maliyetleri düşürmek rehaveti bertaraf etmenin bir yoluydu. Ayrıca çalışanların kendi itibarlarını harcadıkları para miktarı ile ölçmelerini de engelliyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Amazon
Baskı tarihi:
6 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051866147
Orijinal adı:
The Amazon Way: 14 Leadership Principles Behind the World's Most Disruptive Company
Çeviri:
Sibel Calayır Atam
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Bir nehrin engel tanımayan gücü ve savaşçı bir kavmin yenilgi bilmez kararlılığıyla yürüyen bir şirketin temel prensipleri

Başlangıçta yalnızca küçük bir çevrimiçi kitapçı ve çok daha fazlasını yapmayı hayal eden ileri görüşlü kurucusu Jeff Bezos vardı. Artık Amazon.com milyarlarca ürünü müşterinin parmaklarının ucuna getirerek, kişisel okuma cihazında devrim yaratarak ve endüstrileri birbiri ardına değiştirip geliştirerek çevrimiçi alışveriş dünyasını ele geçirdi.

Peki, bu şirketin sırrı ne? İş uygulamalarının kalbini ve ruhunu temsil eden on dört liderlik ilkesiyle birlikte müşteri odaklı bir yönetim tarzı.

Şirketin büyüme dönemi sırasında yöneticilerden biri olarak çalışan John Rossman şimdi de Amazon’un yenilikçi kültürünü yönlendiren ilkeleri ortaya koyuyor ve aynı prensiplerin herhangi bir işletmenin rekabet avantajını ele geçirmesine nasıl yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Yol boyunca, dünyanın en başarılı şirketlerinden birinin basit bir kitapçıdan oyunun kurallarını yeniden yazan bir güç haline gelmesi sırasındaki iç işleyişine dair hakiki, çoğunlukla mizahi ve ilk elden bir bakışla karşılaşacaksınız.


Amazon’da John Rossman, Jeff Bezos’un şirketinin tüm seviyelerinde iyi karar vermeyi kolaylaştıran benzersiz bir dizi sistemi nasıl oluşturduğunu göstermek için bir zamanlar içeriden biri olmanın sağladığı, örneğine az rastlanan bakış açısından faydalanarak Amazon’un gizli kurumsal kültürünü parlak bir şekilde aydınlatıyor.

Brad Stone (yazar)

Kitabı okuyanlar 85 okur

  • Uğur Boyar
  • Bayram HACIOĞLU
  • volkan köse
  • Okan Özcan
  • Emir Tepe
  • Sinan Doğan
  • Serkan Kozanoğlu
  • Duhan Altun
  • ilayda
  • Ezgi yılmaz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (6)
9
%19.4 (7)
8
%22.2 (8)
7
%27.8 (10)
6
%5.6 (2)
5
%5.6 (2)
4
%0
3
%2.8 (1)
2
%0
1
%0