Amber Gece

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
276 gösterim
Sylvie Germain (1954) günümüz Fransız romanının önde gelen yazarlarından. Daha önce yayınladığımız ve sıcak bir ilgiyle karşılanan Gecelerin Kitabı adlı romanıyla Sylvie Germain, Fransa'da altı ödül birden almıştı. Jours de Colere adlı romanı da 1989 yılında Femina Ödülü'ne değer görüldü. Amber Gece, bir bakıma, Gecelerin Kitabının devamı olan, ama aynı zamanda bağımsız bir roman. Felsefe doktoru olan Sylvie Germain, taşralı bir ailenin 1955-1968 yıllarını kapsayan öyküsünü fantastik ve şiirsel bir dille bir ortaçağ destanına dönüştürüyor. Doğal olarak, sıradan olması gereken bu insanların gündelik yaşamı, belleklerini zehirleyen savaş anılarıyla gizemli bir karabasana dönüşüyor. Suç ve cezanın insan ruhunda yarattığı gerilim, romana etik bir boyut kazandırıyor. Amber Gece, Yakub'un İncil'de yaşadığının benzeri, kötülüğün sonuna yapılan bir yolculuğun öyküsü. Yakub, bu yolculuğun sonunda Melek'i bulur; ama romanda Amber Gece adıyla anılan Charles-Victor, kendi meleğini bulacak mı?
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1993
 • Sayfa Sayısı:
  311
 • ISBN:
  9755105017
 • Çeviri:
  Mükerrem Akdeniz
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
solsoledo 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gecelerin Kitabı'yla birlikte ikileme oluşturan bu seri belki de Marquez'in Yüzyıllık Yalnızlık'ından daha iyidir. Yine onun gibi Büyülü Gerçekçilik akımında yazılan kitapta gerçekleşen her doğaüstü olay hiçbir şaşkınlık yaratmaz yaşayanlarda, dolayısıyla doğaüstülük de kalmaz aslında. Ama biz okuyucuyu yeterince şaşkınlığa düşürür bu durum zaten. Bir ailenin bir kuşak süresince yaşamına odaklanan kitap Büyülü Gerçekçilik akımının en iyi örneklerinden biri olarak okunmayı hak eder.

Kitaptan 3 Alıntı

Leandre 
25 Oca 22:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ve kitap, sayfalarını hışırdatarak, sözcüklerini koşturarak, kesintisiz sürüyor. Gece de öyle, sürüp gidiyor, bulutsu görünümler sergileyerek ve kayıp giden yıldızlarıyla.

Amber Gece, Sylvie Germain (Sayfa 14 - Can Yayınları 1 Baskı 1993)Amber Gece, Sylvie Germain (Sayfa 14 - Can Yayınları 1 Baskı 1993)
Leandre 
25 Oca 22:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle bir şarkı ki, bellekte kalmaz da, alabildiğine içe akıtılmış gözyaşları gibi, yavaş yavaş kana karışır ve yüreğin en derinine oturur kalır. Öylesine şarkılar ki, bunlara şarkı denmez, suskunluğun en uç noktasında fısıl fısıl gözyaşlarıdır bunlar, gizliden gizliye yüreğe dolan yarı saydam yaşlar...

Amber Gece, Sylvie Germain (Sayfa 53 - Can Yayınları 1 Baskı 1993)Amber Gece, Sylvie Germain (Sayfa 53 - Can Yayınları 1 Baskı 1993)
Leandre 
25 Oca 22:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şu dünyada yapayalnızım ben, benim gibi olanlardan farkım farkım şu ki yalnızlığa tümüyle sahip çıkıyorum ben. Geçmişim yok, ne aile ne de toplumsal bir geçmişim. Vatanım yok benim, anılardan uzağım, özellikle anılardan. İstemem onları. Yaşadığım şu an için varım ben, çok kısa bir an.

Amber Gece, Sylvie Germain (Sayfa 130 - Can Yayınları 1 Baskı 1993)Amber Gece, Sylvie Germain (Sayfa 130 - Can Yayınları 1 Baskı 1993)