Amras Watten

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
493 gösterim
Thomas Bernhard'ın "taşralılık-yurt çatışması", "intihar", "delilik" gibi karakteristik temalarını işlediği, erken dönem eserleri olarak görülebilecek Amras (1964) ve Watten (1969) başlıklı iki anlatısı bir arada. Amras'ta bir Innsbruck trajedisi konu alınıyor: "Tirol sarası"ndan mustarip annenin krizlerinden kaçışı sürekli kumarda arayan bir baba, ailenin bütün servetini kumarda kaybedince artık hayat dayanılmaz bir noktaya varıyor ve iki oğlu ile birlikte ailecek intihar etme kararı alıyorlar. İntihar girişiminden sonra hayatta kalabilen iki erkek kardeş -biri doğa bilimleri eğitimi almış Karl, öbürü müzik eğitimi almış, annesi gibi sara hastası olan Walter- dayıları tarafından kapatıldıkları yıkık dökük bir kulede toplumdan yalıtılmış bir hayat sürüyorlar. Biz ve ben kipi arasında salınan anlatı gotik bir dekorda yoğun, ritmik, şiirsel bir dilin kılavuzluğunda ortadan ikiye kesilmiş bir ikizlik sonatı besteliyor.Watten'deyse Güney Tirol'e özgü bir iskambil oyunu olan "watten" odağında bir anlatı kuruyor Thomas Bernhard. Yasadışı morfin kullanımı yüzünden muayenehanesi kapatılan bir doktor (ben-anlatıcı) ile kamyoncu arasında geçen diyalog bir tür watten oyununun dil aracılığıyla oynanan ve anlatıya dönüşen hali olarak aktarılıyor. Doktor, watten oynamanın bir kurtuluş olmadığını söylerken ülkenin, toplumun bireyi kurtaramadığı gerçeğinin de altını çiziyor: "Sizin de bildiğiniz gibi her şeyin büyük şenliklerle ahmaklığa teslim olduğu bizimki gibi bir ülkede uzun süre yaşayınca, kısa zaman sonra tercih hakkımız kalmaz. Beyin bu ülkede tamamen yersizdir, işsizdir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  116
 • ISBN:
  9789750825750
 • Çeviri:
  M. Sami Türk
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Şafak 
16 Haz 14:52 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap Amras ve Watten adlı iki ayrı anlatıdan oluşuyor. Birinci anlatıda epilepsi hastası olan annenin sonu gelmez nöbetlerinden bunalmış babanın kendini kumara kaptırarak bütün servetini kaybetmesi sonucu çöken bir ailenin dramı konu edilmiştir. Ailece girişilen toplu intihar girişiminde anne-baba ölür, biri annesi gibi epilepsi hastası olan iki erkek çocuk intihar girişiminden kurtulur. İki kardeşin yer yer deliliğe varan sıkıntılı durumları anlatılmaktadır. İkinci anlatıda ise yasadışı uyuşturucu kullanımı sonucunda muayenesi kapatılan bir doktor ile beraber Watten denilen bir oyun oynadığı bir kamyoncu arasında geçen yine intihar, delilik temalarının, gerçeküstü konuşmaların olduğu felsefi konularla harmanlanmış bir öykü anlatılmaktadır.
Beni oldukça yoran birbirine virgülle bağlanmış bir sürü birbiriyle alakasız gibi duran ve zaman zaman yarım bırakılmış cümleleri ile okuyucudan emek bekleyen bir anlatım tekniği var. Yine bu teknikle yazılmış diğer eserler gibi tekrar tekrar okunması gereken ve belli bir çabanın ardından derin keyif veren bir kitaptır.

Leva 
25 Eyl 2016 · Beğendi · 8/10 puan

Amras alışık olduğum bernhard tarzının dışındaydı biraz ancak watten kısmı yine berhardın klasına yakışır, insanı derinlere sürükleyen bir anlatıydı. Bu yazarı okumak her zaman bana keyif verdi. Bambaşka bir lezzet bernhard. İyi okumalar...

Kitaptan 11 Alıntı

Özgür Şafak 
13 Haz 12:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Kendini onların kılığına sokarsan, onların ceketlerini giyersen, onların pantolonlarını, onların şapkalarını takarsan bahanen yok... eldivenlerini, beresini... onların yürüyüşüne alışırsan... seni sürekli tezatlara sokarlar...

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 54 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
14 Haz 14:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

İnsanların pes edişini görmekten daha moral bozucu şey yoktur.

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 112 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 112 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
13 Haz 12:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Daha küçücük çocukken dünyadan gizlice göçmeyi düşünürdüm... onların hepsinden geriye bir ben kaldım.

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 51 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 51 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
14 Haz 14:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Birini görüp ne sempatik biri diye düşünüyorsunuz, çok geçmeden (sanki kafanıza vurulmuş gibi!) ne adi biri, ne gülünç biri, ne alçak cinsten biri olduğunu görüyorsunuz.

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 110 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 110 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
13 Haz 12:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Parçalardan başka bir şey olmadığın, kısa, daha uzun ve en uzun zamanların parçalarından başka bir şey olmadığı bilinci... şehirlerin ve ülkelerin sürekliliğinin parçalarından başka şey olmadığı ve yeryüzünün parça olduğu... tüm tekamülün parça olduğu... mükemmelliğin olmadığı... bu parçaların meydana gelmiş ve gelmekte olduğu... yolun değil sadece varışların olduğu... sonun bilinçsiz olduğu... sonra sensiz bir şeyin olmayacağı, dolayısıyla hiçbir şeyin olmadığı...

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 49 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 49 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
14 Haz 14:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Gerçek şu ki ömrümüz boyunca hep korktuk, ebeveyninin içimizde devasa bir endişe geliştirmişti.

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
14 Haz 14:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Burada tam da alt, hatta en alt tabakadan gelen hekimlerin, yoksul insanların tıp okumuş çocuklarının en kötü, en kokuşmuş hekimler olduğu tespitini yapmak durumunda kaldım boyuna. Doktor derecesini aldılar mı pervasızca alçaklık ve kalleşlik kokan, hekim önlüğü giymiş para makinesinden başka şey olmaz bunlar.

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 104 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 104 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
14 Haz 14:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bu genç insanlara perişan edilmesi gerekli bir dünyanın nasıl perişan edileceğini öğrettim, onlarsa perişan edilmesi gerekli dünyayı değil perişan edilmesi gerekli dünyayı nasıl perişan edeceklerini kendilerine öğreten beni perişan ettiler.

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 105 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 105 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
14 Haz 14:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sizin de bildiğiniz gibi her şeyin büyük şenliklerle ahmaklığa teslim olduğu bizimki gibi bir ülkede uzun süre yaşayınca, kısa zaman sonra tercih hakkımız kalmaz. Beyin bu ülkede tamamen yersizdir, işsizdir.

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 103 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 103 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
14 Haz 13:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

...daha çocukken bile daimi bir felç korkusuyla, dehşetli bir deprem endişesiyle, ev göçecek korkusuyla, kuduz korkusuyla, daimi bir dövülme, ezilme kaygısıyla varlığımızı sürdürüyorduk...

Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)Amras Watten, Thomas Bernhard (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)
2 /