Anarşi - Felsefesi İdeali

8,0/10  (4 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
361 gösterim
Anarşizmin ünlü düşünürlerinden biri olan Kropotkin, anarşi, anarşizm ve anarşist komünizmin temellerini ve ilkelerini irdelediği bu çalışmasında, felsefesi ve idealleri üzerinde durduğu anarşi kavramını bütün boyutlarıyla ele alarak bilimsel bir temele oturtuyor. Anarşinin bir düş değil, insanın doğal bir davranışı olduğu ve toplum yaşamında kendiliğinden ortaya çıktığını ileri süren Kropotkin, uygar insanın, günün birinde yargıçsız, jandarmasız, gardiyansız kalıvermesi fikrinden korktuğunu söyler; ve bunu, eğitim yoluyla insanın kafasına yerleştirilen otoritenin vazgeçilmezliği zihniyetine bağlar: "Çocukluktan mezara tüm eğitimimiz yönetimin gerekliliğine ve yararlı etkilerine inançla beslenir. Felsefi sistemler bu bakış açısını desteklemek için oluşturulmuştur; tarih bu görüş noktasından yazılmıştır; hukuk teorileri aynı amaçla dolaşıma sokulmuş ve tasarlanmıştır. Tüm siyaset aynı ilkeye dayanır; yönetim gücünü ele geçirmek!"
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789757005131
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Kaos Yayınları / Kropotkin Dizisi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Her şeye Kadir olandan istersiniz(eskiden bu bir Tanrı'ydı, şimdi ise devlettir).

Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 42 - Kaos Yayınları)Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 42 - Kaos Yayınları)

"Biriktirdiği tüm zenginliklere sahip çıkan bir toplum, üretim alanında günde dört ya da beş saat fiili kol emeği karşılığında, herkese yeterli bolluğu rahat rahat sağlayabilir."

Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 28 - Kaos Yayınları)Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 28 - Kaos Yayınları)
Mehmet Güven 
 01 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emekçi, bugünkü teknik gücümüzün herkese yetecek bir refah sağlayabileceğini belli belirsiz de olsa hisseder, fakat kapitalist sistemin ve devletin bu refahı ele geçirmeyi nasıl dört bir yandan engellediğinin de farkındadır.

Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 20)Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 20)
Tolga Köseoğlu 
14 Şub 22:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kyrene Okulu'nun kurucularından biri olan Aristippos, bilgenin özgürlüğünü devlete teslim etmemesi gerektiğini düşünmüş ve Sokrates'in bir sorusuna cevap olarak, ne yöneten ne de yönetilen sınıfa dahil olmak istediğini söylemişti."

Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr KropotkinAnarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin

"Birey, federasyonlar dünyasıdır, kendi başına bir kozmostur o! (...) ve bu karmaşık dünyada, bütünün mutluluğu, örgütlü maddenin en küçük mikroskobik parçalarının tek tek yararlandığı mutluluk toplamına tümüyle bağlıdır."

Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 12 - Kaos)Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 12 - Kaos)

Anarşi Felsefesi
"Anarşistlerin geleceğe dair bir düş dünyasında yaşadıkları ve bugünün dünyasına gözlerini kapadıkları sık söylenen bir şeydir. Belki de, bugünün dünyasını fazlasıyla görüyoruz; gerçek renkleriyle hem de. Yakamızı bırakmayan bu otoriter ön yargılar ormanında baltayla dolaşmamızın nedeni budur. Bizler ne hayal aleminde yaşıyoruz, ne de insanları olduklarından daha iyi hayal ediyoruz, onları oldukları gibi görüyoruz. bu nedenle insanların en iyisinin bile otoritenin uygulamalarıyla özde kötü kılındığını ileri sürüyoruz. İnsanın insanı yönetmesinden bu nedenle nefret ediyoruz."

Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 35)Anarşi - Felsefesi İdeali, Pyotr Kropotkin (Sayfa 35)