Argo ile SahibiItalo Svevo

·
Okunma
·
Beğeni
·
3
Gösterim
Adı:
Argo ile Sahibi
Baskı tarihi:
25 Nisan 2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056786921
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Argo e il suo padrone
Çeviri:
Fuat Sevimay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
1984 Yayınevi
Eğer köpek sahibiyseniz muhakkak okuyun derim.
İtalyan yazar Svevo , Goethe, Schiller , Shakespeare , Rus klasikleri ve Freud'dan etkilenerek köpekler ile ilgili bir kitap yazmış.
Köpekler ile ilgili okuduğum üç veya dördüncü kitap "Köpeklerin sohbeti " Cervantes, "Vahşetin Çağrısı" Jack London ilk aklıma gelenler.
Italo, farklı bir yazar , her defasında olaylara sizi şaşırtıcak bir açıdan bakmasını beceriyor. Hayatla ilgili verdiği mesajlar çok hoşuma gitti.
Kitabın konusu hava değişimi için dağlık bölgeye giden bir adamın, önce köpeğine İtalyanca öğretmeye çalışması ve başaramayınca başka bir yolla iletişim kurması ile başlıyor. Kitap köpeğin ağzından yazılmış .
Köpeklerin, insanlara nazaran on bin kat daha fazla koku alabildiklerini ve 300 milyon koku reseptörüne sahip olduklarını öğrendikten sonra bu kitabı daha farklı bir gözle okudum.
Tavsiye ederim.
Hayvanlar kusursuzlar ve bu nedenle kusursuzlaştırılamazlar. İlerleme kaydedilmesi gereken, onlarla çalışan kişilerdir.
Hayatın gerçeğidir bu,: Bir şeye sahip olmak için önce yalvarmalı , sonra ise hırlayıp korumasın o şeyi.
ÖLMÜŞ KÜÇÜK KUŞ

Sahibim yokken yine o küçük kuşa gittim . Ama artık sırf tüyden ibaretti ve küçük kafasında gözleri de yoktur. Yaşıyormuş gibi hatta o zamankinden da güçlü kokuyordu! Elbette hayatı artık daha güçlü ve daha büyük bir kuş olabilmek için orada dinleniyor. Bundan böyle uzun bir sopadan çıkan kurşunun vurup düşüreceği küçük ve kararsız bir kuş olmak niyetinde değil belli ki. Günün birinde daha büyük , muazzam bir kuş olacak ve o nefis kokusunu tüm havaya yayacak . Ve o zamanda artık minicik bir top onu düşürmeye yetmeyecek ve sahibimin bildiği şekilde ancak kalbinden vurulması gerekecek düşmesi için.
Sonra kanatlarını kocaman açıp düşecek ve yeni ve daha muazzam bir hayat için bir kez daha dinlenecek.
İnsanlarla köpekler arasındaki en büyük fark , ilkinin dayak bittiği zaman bunun tadını çıkarmasını bilmemesidir.
Uyandığında zincirinin el verdiği kadarıyla kulübesinden uzaklaşıyor ve zincirsiz şeylere boş boş bakarak mutlu mesut yaşıyor.
Sadece beni görünce sinirleniyor . Benim kötülüğümü istediğini sanmıyorum . Zavallı hayvan sadece daha iyisini bilmediği için tüm köpeklerin zinciri olmaması gerektiğini düşünüyor.
İnsanlarla köpekler arasında bir fark daha var .
İnsanların ruh hali , kurnaz bir tavşanın zırt pırt yön değiştirmesi gibi an be an değişebiliyor. Argo bazen mutludur ve herkesi sever . Kuyruğuyla havayı kamçılar çünkü içinde kuşkuya yer yoktur ve onun savunmasız tarafından yaralayacak birisi olmadığını bilir. Sonra bir kuşku kaplar içini ; belki birisi onun iyiliğini istemiyordur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Argo ile Sahibi
Baskı tarihi:
25 Nisan 2018
Sayfa sayısı:
48
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056786921
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Argo e il suo padrone
Çeviri:
Fuat Sevimay
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
1984 Yayınevi

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • CEM AKDAG

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0