Yaşlılık

6,5/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
2 beğeni  · 
599 gösterim
Svevo’nun duygusal ilişkileri ele alışındaki incelik, mizah ve gerçekçilik Yaşlılık’ta doruk noktasına varır. Karakterlerindeki ve atmosferdeki evrensellik modern İtalyan edebiyatının eşi az bulunur örnekleri arasındadır. Yaşlılık’ta anlatılan sadece, orta yaşlı Emilio Brentani’nin Angiolina’ya olan aşkı değildir. Dünyanın herhangi bir yerinde karşımıza çıkabilecek bir insanlık durumu, Svevo’nun kaleminin dünyevi zekası, derin insancıllığı, psikolojik içgörüsü ve biçeminin sadeliğiyle modernist edebiyatın başyapıtlarından birine dönüşüyor. Yaşlılık, umutsuz bir aşkın ve talihsiz bir tereddüdün zekice bir çözümlemesini sunuyor.“İnsanların yaşamlarının ancak şöhret, güzellik ya da hiç değilse zenginlikle değer kazanacağına, bu niteliklere sahip olmadıkça insanın, başkalarının yaşamında yük olacağını ve böyle yaşamaktansa hiç yaşamamanın daha iyi olacağını düşünürdü. Öyleyse ne demeye yaşıyordu ki bu kızcağız? Hiç kuşkusuz Tabiat Ana’nın bir hatasıydı.”
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  245
 • ISBN:
  9789750718502
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

tabula rasa 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölümün görüntüsü bir zihni tümüyle kaplamaya yeterlidir. Onu kabullenmek ya da reddetmek için harcanan çaba muazzamdır çünkü her bir hücremiz, onu yakınında hissettikten sonra dehşetle anar, artık hayatı korumaya çalışırken ortaya koyduğumuz eylemler dahi hayatımızı yavaşça sonlandırmaktan başka işe yaramaz. Ölüm düşüncesi bedenimizin bir parçası, bir illeti gibidir. İrade ne kabullenir onu ne de reddedebilir.

Yaşlılık, Italo SvevoYaşlılık, Italo Svevo
Dilan Aksoy 
23 Haz 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Aslında yalan söylemekteki beceriksizliğiyle birlikte, yalan söylemekten de asla vazgeçmiyordu.

Yaşlılık, Italo SvevoYaşlılık, Italo Svevo
Dilan Aksoy 
23 Haz 17:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Ölen ölüyor, insanı ancak yaşayanlar avutabiliyor."

Yaşlılık, Italo SvevoYaşlılık, Italo Svevo
Dilan Aksoy 
23 Haz 17:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Bana öyle geliyor ki insanlığın yarısı bu dünyada yaşamak için bulunuyor, öteki yarısı ise başkalarının yaşamına hizmet etmek için."

Yaşlılık, Italo SvevoYaşlılık, Italo Svevo
Dilan Aksoy 
23 Haz 17:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hep bir şeyler olacak diye bekleyerek yaşıyordu; sanatı veya dışarıdan gelecek bir şeyi , talihi, başarıyı bekliyordu sanki o, tükenmeyen enerji yaşlarını çoktan geride bırakmamış gibi.

Yaşlılık, Italo SvevoYaşlılık, Italo Svevo