Asıl Gerçek (Shaw and Katie James Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.311
Gösterim
Adı:
Asıl Gerçek
Alt başlık:
Shaw and Katie James Serisi 1
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
578
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054335930
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Whole Truth
Çeviri:
Ozan Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
“Hızını alınca kimse Baldacci'yi tutamaz.”

-Booklist

Nicolas Creel kendisini bir göreve adamıştır. Şirketini dünyanın en büyük savunma şirketi haline getirmek istemektedir ve Creel, “algı yönetimi” aracılığıyla uluslararası anlaşmazlıkları manipüle edip şirketini daha da zenginleştirmeklenin peşindedir. Ancak tek amacı bu değildir; Creel'in aklında çok daha büyük bir plan vardır.

Sadece soyadı olan, benzersiz bir geçmişe sahip Shaw çok uluslu gizli bir istihbarat teşkilatında çalışmakta, dünyayı barış ve huzur içinde tutmak için ülkeden ülkeye gitmektedir.

Mesleğinin zirvesine yeniden çıkmanın yollarını arayan gazeteci Katie James isehayatının haberini yakalamış, tüm ulusların içine korku salan bir katliamın hayatta kalan tek mağduru ile röportaj yapma şansı bulmuştur.

Bu üçlünün yolları kesiştiğinde tüm gerçekler ortaya dökülecektir.

David Baldacci'nin kaleme aldığı ilk uluslararası polisiye romanındaki bu karakterler, dünyayı değiştirebilecek korkunç bir tehdit ile karşı karşıya geliyor.

Gittikçe büyüyen bir tehdit dünyayı etkisi altına alıyor.

Ordular savaş hazırlığında.

Ulusların çatışmaya girmek üzere olduğu bu zamanda

gerçeği ortaya çıkarma mücadelesi, mücadelelerin en tehlikelisi olabilir…

“Hiç bitmeyen bir aksiyon, gölge hükümet ajansları ve yeni bir Soğuk Savaş yaratma çabası… Baldacci işlediği konuyu gittikçe artan bir hızla sunuyor.” - Washington Post

“Harika… Tempolu bir macera… Eğlenceli, sürükleyici, bağımlılık yaratıcı…”

-Tampa Tribune

“Baldacci size hiç tanımadığınız bir dünyanın kapılarını açıyor.”

Publishers Weekly

“Kemerlerinizi bağlayın, bu hız sizi savuracak!”

New York times
578 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitabı uzun bir süre önce okumama rağmen beni şaşırtan kitaplar arasında olduğunu söyleyebilirim.
Baldacci kalemini konuşturmuş, kurgu ilginç ve kendine çekiyor.

Büyük bir silah firmasının başındaki adam daha fazla para kazanmak için ve bir dünya savaşının dünyadaki bozulmuş dengeleri düzelteceğine inandığı için dünya devletlerine karşı akıl almaz bir komplo kurar.

Rusya üzerinden oynanan bu oyun gerçekten de işe yarar ve dünya devletlerinin unuttuğu kızılordu korkusunu yeniden canlandırır.
Sahte propaganda, haberler, ustaca hazırlanmış video, resim ve daha nice argümanlarla bütün dünyayı Rusya'ya karşı kışkırtır. Bütün bunları dünyanın en ünlü algı yönetim şirketiyle yapar. Bütün dünyayı kapsayan bir oyun düşünün.. Ve bu oyunu bozmak için uğraşan bir kaç kişinin dünya için yılmadan çabaladığını.

Kitabın dili ve anlatımına değinecek olursam, dili sade ve anlaşılırdı yani çeviri sıkıntısı yok :) Anlatım şekli kurguya çok güzel uymuştu okurken hiç sıkılmıyorsunuz.

Yani uzun lafın kısası okurken keyif alacağınız bir kitap.
Keyifli okumalar arkadaşlar..
578 syf.
·22 günde·6/10
Kitap klasik bir aksiyon filmi kurgusuna sahip. Yetenekli ajanımız Shaw CIA adına faaliyetler yürütmektedir. Ünlü bir savunma şirketi sahibi de dünyayı Soğuk Savaş'ın diken üstündeki düzenine geri döndürmek ister ve büyük bir komplo kurar. Bu komployu da internet üzerinden milyonlara, hatta milyarlara ulaştırır ve olaylar gelişir. Kitabı kafa dağıtmak için okuyabilirsiniz, akıcı bir kitaptır.

#37628910 incelemeyi yazma sebebim, aslında geçtiğimiz hafta Yeni Zelanda'daki katliamı duyunca aklıma bu alıntının gelmesi. Dünyada çok hızlı bir bilgi ağı ve kirliliği mevcut. Adam resmen canlı yayında katliam yaptı ve bunu binlerce kişi izledi. Sosyal medyanın gücü artık inanılmaz boyutlarda. Peki ne yapacağız bu kirlilikten uzak kalmak isteyen kişiler olarak? Kendimizi ve yakınlarımızı fildişi kulelere mi hapsedeceğiz? Hayır elbette, ama bu videoyu birçok yaş grubundan binlerce kişi seyretti. Evet, üzgünüm ama çocuk yaştakiler de dahil. Çocukluğunuzu bir düşünün, hepimiz birilerini taklit ederek büyümedik mi? Sevdiğimiz sanatçılar, öğretmenlerimiz, aile üyelerimiz vb. Ve şimdi bir de her yerde +18 oyunlar mevcut, FPS oyun gibi izlendi bu katliam. Katliamı izleyemedim diye üzülen insanlar var.

Bilinçli sosyal medya kullanımını arttırmamız lazım ve 1000 Kitap gibi platformlar tam da bu noktada çok önemli. Çocukları bu tarz platformlara (sinema ve kitap forumları gibi) erkenden çekmeyi başarmamız gerektiğini düşünüyorum. Aileler ve öğretmenler olarak kardeşlerimize, çocuklarımıza, yeğenlerimize, kuzenlerimize, öğrencilerimize sanal dünyada sadece Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaların olmadığını telkin edersek belki diğerlerinde geçirdikleri süre azalır ve bu tarz sitelere yönelirler. En azından bu tarz sitelerden haberleri olur, seçim elbette onların.

https://youtu.be/usVywdNGZ18 Cüneyt Özdemir'in Yeni Zelanda'daki katliamla ilgili düşünceleri.
578 syf.
·Beğendi·10/10
Gittikçe büyüyen bir tehdit dünyayı etkisi altına alıyor.
Ordular savaş hazırlığında.
Ulusların çatışmaya girmek üzere olduğu bu zamanda gerçeği ortaya çıkarma mücadelesi, mücadelelerin en tehlikelisi olabilir...
Kemerlerinizi bağlayın, bu hız sizi savuracak!
480 syf.
·4 günde·8/10
Yazarın da yazar notunda belirttiği gibi hikaye, 'algı yönetimi' olarak adlandırılan olgu ile bazı insanların, amaçlarına ulaşmak için toplumu kandırması ve onlara sahte gerçekleri inandırmasını konu alıyor. Bu kitapta ise bu olguyu kullanan kötü karakter bir silah şirketinin başında ve Rusya'ya sahte videolu bir tuzak kurarak dünyayı ekonomik krize ve Soğuk Savaş dönemine geri sokmaya çalışıyor.
Ona engel olacak kişilerden biri ise Shaw. Shaw'ın karakteri gerçekten hoşuma gitti ama Katie James kadar değil çünkü James oldukça zeki bir kadın ve sonuca ulaşmalarında onun büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Gelecekteki hedeflerim içinde bir gazeteci olmak var ve James de bir gazeteci olduğu için karakteri çok sevdim.
Kitabın cep boyunu okuduğum için sayfa sayısı orijinalinden bir yüz sayfa kadar daha az. Kısaltılmış olabileceğini düşündüm ama sonlara doğru kelimeler birbirine geçmiş ve sığdırılmak için baya uğraşılmış. Ayrıca cep boy olduğu için birkaç imla kuralı eksikliği de gördüm.
Kitabın geneline bakacak olursak sevdiğim bir aksiyon kitabı oldu.
578 syf.
·7/10
Olası bi 3. dünya savaşının nasıl çıkacağına dair mükemmel bi teori ve olasılıklar silsilesi.Başarılı ve bi o kadar da ince mesaj veren bi kitap
578 syf.
·Beğendi·10/10
David Baldacci, geç keşfettiğim ama iyi ki, keşfetmişim dediğim yazarlardandır. Romanları bol aksiyonlu, sürükleyici ve akıcı bir anlatım tarzı içermektedir. Özellikle polisiye tarzı severler; mutlaka okumalısınız...
578 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın kitaplarını ne kadar geç keşfetmiş olsam da hemen hemen çoğunu okudum. Ve okuduklarım içinden de birçoğunu çok beğendim. Genelde akıcı bir anlatıma sahip, okurken kitabın nasıl bittiğini anlamadım.
A.Shaw uluslararası çalışan bağımsız bir iş bitirici iken kendisine komplo kurulması sonucu tek bir hükümet için çalışmaya mecbur kalıyor. Shaw bir yanda sevdiği kadınla evlenme umudu bir yandan da tehlikeli ajanlık işi olan ikili bir hayat yaşamaktadır. Ta ki dünyayı etkisi altına alan bir tehdidin hükümeti, tüm hükümet ajanlarını ve güvenlik birimlerini alarma geçirecek bir olayın meydana gelmesi ile Shaw bu görevle daha şahsi ilgilenmeye başlıyor.
Katie James geçmişte verdiği kayıbın acısı alkolle atmaya çalışıp dibi gören bir Pulitzer ödüllü bir gazeteci. Tekrar eski şöhretine kavuşmak için etkili bir haber arayışındayken Shaw ile yolları kesişiyor.
İkisinin gerçeği bulmak için birlikte hareket etmeleri ile müthiş bir heyecan, macera dolu bir dünya ile karşılaşıyoruz. Kitaba sabah başladım akşamına bitirdim. Yani demem o ki elimden bırakamadım. Şimdi sıra serinin ikinci kitabında.
578 syf.
·32 günde·5/10
Biri silah tüccarı, diğeri ultra zengin ve geleceğini kaybetmek üzere olan bir gazeteci olmak üzere üç kişinin etrafında dönen olayların akışı içinde 3. Dünya Savaşının nasıl başlayabileceği ve ´´Algı Yönetimi´´ üzerine okura farklı bir bakış açısı sunuyor roman. Aksiyon macera tarzını seven okurların zevkle, elden bırakmadan okuyacaklarını tahmin ediyoruz.
578 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Aksiyon ve okuma keyfini fazlasıyla hissettiren yer yer gülümseten, zaman zaman da heyecan dozunun fazlasıyla arttığı harika sürükleyici ve iki günde okunacak güzel bir kitap.
Dünya da savaş çıkararak para kazanmak isteyen Crell, bir yanda çok ünlü bir gazeteci Kate James, bir yanda uluslararası gizli çalışan ajan Shaw. Herkesin bir amacı vardır ve bunu çok isteyen kazanır.
- Sara, ne kadar teşekkür etsem az. Anahtarı unuttuğuna inanamıyorum.
- Kocam Dennis ile yirmi bir yıldır evliyim ama adam doğum günlerini, yıl dönümlerini ve ara sıra çocuklarının adını dahi unutuyor. Nişanlınızın unuttuğu tek şey anahtarsa hiç düşünmeden evlenin, madam.
David Baldacci
Sayfa 146 - Martı Yayınları, 2013. Çev: Ozan Aydın
Gerçeği yaratabilecek durumdayken neden arama zahmetine girelim?
David Baldacci
Sayfa 5 - Martı Yayınları, 2013. Çev: Ozan Aydın
...Müşterileri için gerçeğin yaratılması önemliydi. Çünkü asıl gerçeğin neler getirebileceği çok belirsizdi. Yaratılan gerçek kontrol edilebilirdi.
David Baldacci
Sayfa 110 - Martı Yayınları, 2013. Çev: Ozan Aydın
Frank dışarı çıkarken Anna, "Neden ondan bu kadar nefret ediyorsunuz?" dedi.

"Adam beni kafamdan vurdu."
David Baldacci
Sayfa 180 - Martı Yayınları, 2013. Çev: Ozan Aydın
Shaw hafiften öne doğru eğildi. "Paradan daha önemli şeyler de vardır."

"Birçok şey paradan daha önemlidir, ancak onları elde etmek için illaki paraya ihtiyaç duyarsınız."
David Baldacci
Sayfa 225 - Martı Yayınları, 2013. Çev: Ozan Aydın
Bu videoyu izleyen ilk kişi Houston'daki bir bilgisayar programcısıydı. Gördükleri karşısında ağzı açık kalmıştı. Dosyayı yirmi arkadaşına e-posta ile gönderdi. Videoyu birkaç saniye sonra izleyen bir sonraki kişi de Fransa'da yaşıyordu ve insomnia (uykusuzluk) hastasıydı. Kadın gözyaşları içinde videoyu elli arkadaşına gönderdi. Videoyu izleyen üçüncü kişi ise Kuzey Afrikalıydı. Gördüklerine duyduğu kızgınlıkla BBC'yi aradı ve dosyayı internetteki "en yakın" sekiz yüz arkadaşına iletti. Norveç'teki bir genç kız korku içinde videoyu izledi ve dosyayı tanıdığı herkese gönderdi. Videoyu izleyen bir sonraki bin kişi ise on dokuz farklı ülkede yaşıyordu ve hepsi de dosyayı otuzar arkadaşı ile paylaştı. Onlar da dosyayı onlarca arkadaşına gönderdi. İnternet okyanusunda dijital bir yağmur damlası olarak başlayan akın hızlıca bir kıta büyüklüğündeki piksel ve bayt tsunamisine dönüştü.
David Baldacci
Sayfa 11 - Martı Yayınları, 2013. Çev: Ozan Aydın

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asıl Gerçek
Alt başlık:
Shaw and Katie James Serisi 1
Baskı tarihi:
Mart 2011
Sayfa sayısı:
578
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054335930
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Whole Truth
Çeviri:
Ozan Aydın
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
“Hızını alınca kimse Baldacci'yi tutamaz.”

-Booklist

Nicolas Creel kendisini bir göreve adamıştır. Şirketini dünyanın en büyük savunma şirketi haline getirmek istemektedir ve Creel, “algı yönetimi” aracılığıyla uluslararası anlaşmazlıkları manipüle edip şirketini daha da zenginleştirmeklenin peşindedir. Ancak tek amacı bu değildir; Creel'in aklında çok daha büyük bir plan vardır.

Sadece soyadı olan, benzersiz bir geçmişe sahip Shaw çok uluslu gizli bir istihbarat teşkilatında çalışmakta, dünyayı barış ve huzur içinde tutmak için ülkeden ülkeye gitmektedir.

Mesleğinin zirvesine yeniden çıkmanın yollarını arayan gazeteci Katie James isehayatının haberini yakalamış, tüm ulusların içine korku salan bir katliamın hayatta kalan tek mağduru ile röportaj yapma şansı bulmuştur.

Bu üçlünün yolları kesiştiğinde tüm gerçekler ortaya dökülecektir.

David Baldacci'nin kaleme aldığı ilk uluslararası polisiye romanındaki bu karakterler, dünyayı değiştirebilecek korkunç bir tehdit ile karşı karşıya geliyor.

Gittikçe büyüyen bir tehdit dünyayı etkisi altına alıyor.

Ordular savaş hazırlığında.

Ulusların çatışmaya girmek üzere olduğu bu zamanda

gerçeği ortaya çıkarma mücadelesi, mücadelelerin en tehlikelisi olabilir…

“Hiç bitmeyen bir aksiyon, gölge hükümet ajansları ve yeni bir Soğuk Savaş yaratma çabası… Baldacci işlediği konuyu gittikçe artan bir hızla sunuyor.” - Washington Post

“Harika… Tempolu bir macera… Eğlenceli, sürükleyici, bağımlılık yaratıcı…”

-Tampa Tribune

“Baldacci size hiç tanımadığınız bir dünyanın kapılarını açıyor.”

Publishers Weekly

“Kemerlerinizi bağlayın, bu hız sizi savuracak!”

New York times

Kitabı okuyanlar 89 okur

  • Fatmanur onay
  • Meryem Birmec
  • pelda
  • Esra Öğüt
  • hamdi Gültepe
  • İlhan DALKIRAN
  • Krizantem
  • Altan Akkaya
  • Necip Hergül
  • İsmail Oran

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%13.9
35-44 Yaş
%44.4
45-54 Yaş
%16.7
55-64 Yaş
%2.8
65+ Yaş
%5.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.3
Erkek
%59.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.3 (10)
9
%4.7 (2)
8
%27.9 (12)
7
%20.9 (9)
6
%11.6 (5)
5
%7 (3)
4
%4.7 (2)
3
%0
2
%0
1
%0