Adı:
Asil Kan
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053481973
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prized
Çeviri:
Zeynep Yeşiltuna
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Her şey karardığında geriye kalan tek kalkanın, inancındır...

Sadece kadınların sözünün geçtiği, erkeklerin köle olarak hayat sürdüğü Sylum'da zincirin başka bir halkası olmayı reddeden Gaia'nın bilinmeze giden hikâyesidir bu.

Geçmişini ardında bırakarak, sadece inancı ve masumluğuyla hareket eden bu genç kızın perde arkasında dönen oyunlara karşı dimdik duruşudur.

Aşka saygısı, sadakati ve geleceğe karşı duyduğu sorumlulukla zorluklara karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı güçlü bir destanın satırlarıdır…

"Fantastik roman severler Caragh M. O'Brien hakkında şunu iyi bilmeli; serinin her kitabı zekice yazılmış, hayret veren ve tatmin eden türde romanlar."
-Booklist-

"Başka bir dünyanın varlığıyla heyecan duyan, geleceği farklı coğrafyalarda okumayı seven ve herkesin bir kahramanı olduğuna inanan biriyseniz bu seri tam size göre. Zekice yazılmış diyaloglar ve geleceğin ütopyasında şekillenen olaylar, sizi tam tatmin edecek türden."
-Good Choice-

"Asil Kan ara vermeden okuyacağınız bir kitap. Üçlemenin ikinci kitabını bitirdiğinizde serinin son kitabını büyük bir hevesle bekleyeceğiniz kesin."
-The Book Cellar-
(Tanıtım Bülteninden)
496 syf.
·6/10
Asil Kan Doğum Lekesi serisinin 2. kitabı... İlk kitabın sonunda Gaia kucağında bebekle Anklav'dan kaçmış, kendini çölün ortasında bulmuştu. Hikayemiz kaldığı yerden devam ediyor. Gaia büyükannesinin bulunduğu Ölü Orman'ı bulabilmek için uğraşıyor. Çok çaresiz, yeni doğmuş kardeşi ölmek üzere, aynı zamanda kendisi de... Sonunda bir atlı tarafından bulunuyor ve Sylum'a götürülüyor. Yani diğer bir adıyla Ölü Orman'a... Boşuna Ölü denilmemiş buraya... Bazı doğal sebeplerden dolayı burada bir süre boyunca kalan kişiler bir daha çıkamıyor burdan... Olur da çıkarsa ölüyor. Bu da yetmezmiş gibi yağmurdan kaçarken doluya tutulma gibi bir durum var sanki Gaia için...

Gittiği toplum Anklav'dan çok farklı... Burası daha çok anaerkil bir topluluk, hem de fanatiklik derecesinde... Yöneticileri kadın, erkekler kadınlara dokunamıyorlar bile... Herhangi bir temasın cezası dayaktan hapis cezasına kadar gidiyor. Hatta evlenmeden yapılmış herhangi bir cinsel temasta öpüşme dahi olsa erkek kadına tecavüze teşebbüs edilmiş sayılıyor ve burdaki tek suçlu erkek, kadının herhangi bir suçu olduğu kabul edilmiyor. Gaia da bu yeni topluluğa resmen damdan düşer gibi giriyor. Daha ilk saniyeden kız kardeşi elinden alınıyor. Onu bu kadar zor bir yolculuğa çıkarıp canına kast ettiği için ona bakmayı haketmiyormuş da :( Neyse anlaşıldığı üzere kız çocuklar bu toplumda çok değerli... Sebebiyse artık köyde kız çocuk sayısının çok az olması... Kısacası soyları tükenmek üzere... Kadınlara verilen bunca değerin yanında erkekler çok da önemli varlıklar değil açıkçası... Hatta çoğu zaman köle olarak görülüyorlar, kadınların belirlediği işleri yapıp, kadınlar tarafından seçildikleri zaman da evlenmek zorundalar... Anklav'da nasıl bir soydan gelme toplumsal eşitsizlik varsa burada da cinsiyetler arası eşitsizlik söz konusu...

Bu yoğun erkek nüfusunun ise en büyük yararı bize muhteşem erkek karakterler sunması... Will, Peter, Norris... Hepsi çok sevilesi karakterler... Leon nerelerde hiç demeyin, Gaia köye ilk geldiği andan beri nerde bu çocuk diye serzenişlerim başlamıştı benim... Ama o da çok uzakta değilmiş diyelim. E malum Gaia'nın etrafı böylesine erkeklerle sarılınca da kızın resmen gözü dönüyor. Yahu bir insanın bu kadar mı nefsi zayıf olabilir anlamadım. Bence çevresindeki erkeklerin ona bu kadar anlayışlı olmalarına şükretsin. Kimi görse kızın içi gidiyor çözemedim. Birinin bir özelliğini seviyor ötekinin başka bi özelliğini... Nedir bu yahuu... Kendi deyimiyle aşk üçgeni duyduk da "aşk karesi" nedir?? Kısacası kızımız Anklav'da çektiği aşağılamaların burda resmen acısını çıkarıyor.

Peki Asil Kan'ı beğendin mi derseniz? Fena değildi arkadaşlar... İlginç bir devam kitabı... İki kitapta da iki farklı dünyada yaşıyoruz. Bu da yazar için ayrı bir başarı... Ama bana ilk kitap kadar sürükleyici gelmedi diyeyim. Doğum Lekesi'ni daha çok heyecanla ve merakla okumuştum ama yine de ortalama bir devam kitabı olmuş. Herkese iyi okumalar ;)
496 syf.
·37 günde·Beğendi·7/10
Zamana yayarak okuduğum bu romanın daha fazla okunması gerektiğini düşünüyorum. Bir genç kızın tek başına verdiği mücadelenin 2. serisi olan 'Asil Kan' tuhaf olaylar ve yaratıcı bir kurguya sahip olduğundan dolayı kesinlikle okunmalı. negatif yönde ki tek eleştirim ise Gaia'nın aşk hayatının sallantıda olması ve belirsizlik. Kimi sevdiğini anlamadım biraz ayran gönüllü olmuş :)
496 syf.
·4 günde·9/10
Ve serinin 2. Kitabı “Asil Kan” da bitti.

Kitap Gaia’nın yeni doğmuş kız kardeşi ile, var olup olmadığını bile bilmediği bir ormana ve oradaki halkı aramak için çöle kaçması ve hayatta kalma mücadelesi ile başlıyor. Haftalar sonra gelen bir Atlımız Gaia'yı ve ölmek üzere olan kardeşi minik Maya’yı kurtararak Sylum’a götürüyor. Gaia’nın bildiği adıyla Ölü Orman’a.

Hikayemiz de burada başlıyor ve bomba gibi ilerliyor. İlk kitabını da çok sevdim ancak bu ondan da iyidi.
Yazar iki ayrı ütopik dünya yaratıp bunları birbirine çok iyi bağlamış :)

Gaia’nin getirildiği bu toplumun lideri bir kadın ve burada söz hakkına da sadece kadınlar sahip. İnanılmaz katı ahlak kuralları ve kanunları olan, erkek nüfusun fazla olduğu ve kadınların az olduğu bir toplum burası. Bunun nedeni ise bu toplumda kadınlar sürekli erkek bebek doğuruyor ve erkeklerin çoğu da bir neden de dolayı kısır.
Bu toplumda kurallara uymayan diğer kesime ise Libbi adı veriliyor, buda evlenmek istemeyen ve söz hakkı elinden alınan kadınlara verilen isim. Onlar dışlanıyorlar.
Gaia yaşadığı yerden kaçtığı ve kardeşi Maya nın da hayatını tehlikeye atığı düşünülerek, toplumun lideri olan kadın tarafından minik kız kardeşi Maya elinden alınıyor ve orada yaşayan bir aileye veriliyor.
Anklav daki zulümlerden kaçarken sığındığı yer şimdi bambaşka acılarla ve kanunlarla sınıyor Gaia’yı.
Sylum’a girdikten sonra tekrar kaçmak isteyenler ormanda ölü bulunuyor, hiç kimsenin geri dönemediği bilgisi veriliyor Gaia dan kararını vermesini istiyorlar. Gaia çaresiz orada kalmayı kabul ediyor.

Gaia orada da ebelik yapmaya başlıyor ve bir yandan kardeşini geri almak isterken diğer yandan da sırların peşine düşüyor. Erkekler neden kısır oluyor? Neden kız bebek doğmuyor? Ve Çölün ilerisinde neden ölüm var? Anneannesinin (Sylum un önceki lideri) ona bıraktığı şifreli mektup da ne yazıyor?

İlerleyen bölümlerde ise Leon (Gaia nın Ankalv dan arkadaşı Yüzbaşı Grey) ormanda yakalanıp Sylum hapishanesine atılıyor. Peki Gaia bunu duyunca ne yapıyor?

Bundan sonrasında Gaia nın mücadeleri başlıyor. Özellikle baş kaldırışları şahaneydi :) okurken bende tezahürat yaptım :)

Bu tür sevenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. Şimdi sıra serinin 3. Kitabını okumaya geldi ….
496 syf.
·Beğendi·9/10
ASİL KAN - KİTAP YORUMU
Asil Kan'ı bitirdim. Bu kitap Doğum Lekesinin 2. Kitabı ve bence ilk kitabından biraz daha heyecanlı ve aksiyonluydu. Gaia nın ulaştığı yer Ölü Orman dedikleri Sylum köyü ve orda iklim hastalığına yakalanmadan sadece 2 gün durabilirsiniz eğer 2 günden fazla olursa iklim hastalığın yakalanır ve bir daha ordan dışarıya adımınızı belli süre attıktan sonra ölürsünüz. Gaia nın anneannesinin gittiği bu köyde aslında bir pişmanlık ve mesaj gizli. Kadınlar köyü yönetiyor ve kadınlar oy veriyor. Erkekler kadınların kölesi gibi ve soyad durumundada kadınların soyadı alınıyor. Evli olmadıkları sürece karşı cinsten birine dokunmak yasak ve ağır bir suç olarak algılanıyor. Asıl önemli sorun ise nüfüs yetersizliği bir kadın 10 çocuğunun 9u erkek 1 tanesi kız olarak dünyaya geliyor bu demek oluyorki kızların nüfusu az erkeklerinki fazla ama şöylede bir gerçek var ki çoğu erkrk kısır.. Bazı kadınlarda 10 çocuk doğurmak istemediğinden libbi deniliyor. Gaia buraya geldiğinde adetleri ve kuralları çok değişik buluyor. Ayrı bir gıcık olduğum konuysa Gaia aşk dörtgeninin içinde gidip geliyor olması onun kararsızlığı beni benden aldı. Arkasında bıraktığı Leonla ne yapıcak bilmiyoruz. Kitabın sonlarına doğru bir devrim söz konusu ve bu büyük zorlukları aşılarak yapılıyor. Son 20. Sayfaları olayın tatlıya bağlanmasıyla anlatılmıştı onun dışında her bölüm heyecanlıydı.
496 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kadınların hüküm sürdüğü bir yerde olaylar çok başkaydı Gaia nın tek başına yeni bir hayatta mücadele vermesi bir yandan kız kardeşine olan bağlılığı ve sevdiği insanlara karşı azmi beni benden almıştı ilk kitabını okumadım ama ikinci seri ilk kitabı okumadan da güzeldi.
496 syf.
·4 günde·9/10
Konusuna girmek istemiyorum seri kitabının 2.si olunca Spoiler vermeden anlatmak çok zor.

Sadece sevdiğim sevmediğim yerlerden bahsedeceğim.

Kitabın en sevmediğim yanı Gaia'nın aşk dörtgeni, çok aşırı sıktı. Çok kararsız davrandı sürekli ve bir tık beğenmeme sebep oldu. Leon da bazı yerlerde çok saçma davrandı. Ama sonunu çok beğendim. 3.kitabı da en kısa sürede okuyacağım.

Kitabın en anlamlı yeri eşitliği savunmalarıydı. Bunu başarmak için yapılanlar etkileyiciydi.

Bir de bu serinin bu kadar az okunması beni çok şaşırttı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Asil Kan
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053481973
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Prized
Çeviri:
Zeynep Yeşiltuna
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Kitabevi
Her şey karardığında geriye kalan tek kalkanın, inancındır...

Sadece kadınların sözünün geçtiği, erkeklerin köle olarak hayat sürdüğü Sylum'da zincirin başka bir halkası olmayı reddeden Gaia'nın bilinmeze giden hikâyesidir bu.

Geçmişini ardında bırakarak, sadece inancı ve masumluğuyla hareket eden bu genç kızın perde arkasında dönen oyunlara karşı dimdik duruşudur.

Aşka saygısı, sadakati ve geleceğe karşı duyduğu sorumlulukla zorluklara karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı güçlü bir destanın satırlarıdır…

"Fantastik roman severler Caragh M. O'Brien hakkında şunu iyi bilmeli; serinin her kitabı zekice yazılmış, hayret veren ve tatmin eden türde romanlar."
-Booklist-

"Başka bir dünyanın varlığıyla heyecan duyan, geleceği farklı coğrafyalarda okumayı seven ve herkesin bir kahramanı olduğuna inanan biriyseniz bu seri tam size göre. Zekice yazılmış diyaloglar ve geleceğin ütopyasında şekillenen olaylar, sizi tam tatmin edecek türden."
-Good Choice-

"Asil Kan ara vermeden okuyacağınız bir kitap. Üçlemenin ikinci kitabını bitirdiğinizde serinin son kitabını büyük bir hevesle bekleyeceğiniz kesin."
-The Book Cellar-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 92 okur

  • Miray Öztürk
  • ~Beyza Sıla
  • Dilan Barkın
  • Canan Deniz Tryk
  • Büşra dasgin
  • Cemre GÜLTEKİN
  • melisa
  • Elif Sultan Metin
  • BEYZA ŞAKAR
  • Esra

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (8)
9
%23.5 (8)
8
%20.6 (7)
7
%17.6 (6)
6
%11.8 (4)
5
%0
4
%0
3
%2.9 (1)
2
%0
1
%0