Doğum Lekesi Geçmişten Gelecek Bir İşaret Geleceği Belirleyecek

7,8/10  (21 Oy) · 
39 okunma  · 
17 beğeni  · 
802 gösterim
Geleceğin dünyasında insanoğlu ikiye bölünmüştür.

Bir yanda son derece ihtişamlı ve korunaklı hayatlar yaşayan üstün bir ırk, diğer yanda bu ırkın varlığını sürdürmek için görevlendirilmiş, zor koşullar altında yaşayan ötekiler...

Yüzündeki çirkin yara izi yüzünden kusursuzların dünyasından ucube olarak dışlanan bir kız, bu üstün ırkın bilinmeyen gerçeklerini ortaya çıkaracak bir güce sahiptir; çünkü geleceğin kaderi, bu kıza ait eski ve gizemli bir kurdelenin ucundadır...

"Gelecek zamanda ikiye bölünmüş insanlığın başından geçenleri okurken, kendinizi karanlık ve merak uyandıran bir hikâyenin içinde bulacaksınız."
-Publishers Weekly-

"Caragh M. O'Brien daha önce karşılaşmadığınız bir dünyanın kapılarını aralıyor. Karşı ütopya olarak kurguladığı Doğum Lekesi bu türü seven okuyucular için eşsiz ve adeta nefes kesici."
-Booklist-

"Bu muhteşem serüven hızlı temposu, yetenekli karakteri ve birkaç sürprizi sayesinde hareketli ve kışkırtıcı bir okuma."
-Good Choice-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786053481270
 • Orijinal Adı:
  Birthmarked
 • Çeviri:
  Zeynep Yeşiltuna
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Deniz Atakan 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eveettt hasta hasta bir kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım. Oldukça başarılı, gizem dolu, sürükleyici bir kitaptı. Ve yine bir distopya dünyasıyla karşı karşıyayız. İnsanlar iki topluma bölünmüş durumda... Aralarında kocaman bir duvarla birbirlerinden ayrılmışlar. Duvarın içindekiler Anklav denilen üstün bir ırk... Gerçi ne kadar üstün oldukları tartışılır. İhtişamlı bir hayatları var, keyifleri yerinde... Hayatlarının ayrıntılarını bir sır gibi saklıyolar. Duvarın dışındakilerse bölgelere ayrılmışlar, ite kaka hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. İşin en kötüsü ise her ebe her ay doğurttuğu 3 bebeği Anklav'a teslim etmek zorunda... Bunun sebebini ise kitapta ilerledikçe öğreniyoruz. Duvarın içinde nüfus kısıtlı. Bir süre sonra evlilikler tamamen akraba evliliğine dönmüş. E aynı genetik havuzdan çıkan insanların evliliğiyle de çekinik genlerde bulunan hastalıklar tavan yapmış, kısırlık baş göstermiş. Çok akıllı olan üstün ırkımız da kendince çok zekice bir yol bulmuş. Duvarın diğer yanındaki küçümsedikleri halkın elinden çocuklarını almak... Resmen onları kandırarak, çocuklarına daha iyi bir dünya vaad ederek, veren aileyi de güyaa ödülendirerek ilk başlarda seçim yöntemiyle en sağlıklı, en kusursuz çocukları seçmişler. Sonrasında da aileler arasında haksızlık olmasın diye her ayın doğan ilk üç bebeği diye belirlenmiş. Ama bu bebekler de aynı şekilde sağlıklı ve kusursuz olurlarsa duvarın içine kabul edilebilirler. Kısacası Nazi Almanyası'nı hatırlattı bana... Bir üstün ırk yaratma çabası, kusurlu olanları kabul etmemesi falan... Anklav da coğrafi bir terimmiş zaten... Etkilenmiş olabilir yazarımız.

Baş karakterimiz Gaia'da bu duvarın dışında kalan yoksul halktan birisi... İki abisi de Anklav'a evlatlık verilmiş. İçten içe hep kıskanıyor içerdeki çocukları, elde ettikleri fırsatları... Ama duvarın içine kabul edilmesi mümkün değil zaten... Duvarın dışında da hayat hiç kolay değil onun için... Yüzündeki yara izi nedeniyle yıllardır insanlar tarafından dışlanmış, dalga geçilmiş. Yıllardır ebe olan annesine yardım ediyor. Bir gece ilk defa tek başına bir bebeğin doğumunu sağlamışken eve döndüğünde annesi ve babasının Anklav muhafızları tarafından tutuklandığını öğreniyor. Evine girdiğinde ise onu bir yabancı karşılıyor, Leon... Kendisi de bizim dünyalar tatlısı Anklav muhafızlarımızdan birisi olur. Gaia kitap boyunca ne kadar ondan nefret etmeye çalışsa da- halt etmişiz açıkçası- artık kitabın sonlarında Leon aşkımız tavan yapıyor. Kitap oldukça sürükleyici, hele ki öyle bir yerde son yapıyor ki 2. kitaba hemen başlamak en iyisi... Herkese iyi okumalar ;)

Defne Ceyy 
15 Tem 14:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

DOĞUM LEKESİ || KİTAP YORUMU

Gaia ve annesi Bonnie Batı Üçüncü Bölüm'ün ebeleridir. Aslında Gaia kalfa gibi annesinin doğumuna yardım eder. Fakat annesi başka bir doğuma gittiğinde o sırada bir kadında doğum yapmaktadır. Gaia koşup kadını doğurtuktan sonra bebeğin ayak bileğine dört tane iğne ile çil izi yapar bunu gören anne 'ne yapıyorsun sen ? ' diye tepki verince Gaia, 'her ay üç bebek' der ve bebeği kaçırıp Anklav denen zengin gösterişli diye bilinen yerin kapılarına götürüp bebeği teslim eder. Anklav bu kusursuz bebekleri alıp içerdeki zengin aileler onları evlatlık alıyor. Bunun sebebi ise duvar dışındaki ailelerin zamanında çocuklara iyi bakmaması üzerine alınan bir karar. Gaia'ya ihtiyaçları verilir ve gönderilir. Gaia eve geldiğinde annesi ve babası ile karşılaşacağına umarken yakın dostları olan Yaşlı Meg annesi ile babasının Anklav'a götürüldüğünü, evinde ise bir komutan olup onu sorguya çekeceğini söyler ve kendisinin Ölü Orman diye bir yere gideceğini onunda gelmesini ister falat Gaia bunu reddeder. Son olarak annesinin verecek olan emaneti Yaşlı Meg verir ve Ölü Orman'a çoğu insanın efsane dediği yere gider. Gaia'nın annesinden gelen bu emanet bir kurdeledir. Kurdelenin üzerinde değişik şekiller vardır ve Yaşlı Meg bacağına bağlamasını söyler. Eve gittiğinde komutan onu karşılar ve sorular sorar son olarak komutan sorgu için annesini babasını aldıklarını ve bir süre sonra geri dönecebilme ihtimalini söyleyip Anklav'a geri döner. Günler geçerken o sırada Anklav 'her ay beş bebek kotası' çıkarılmıştır. Yani her ay Gaia beş bebek getirmek zorundadır. Sonra annesinden bir haber alır ve başının dertte olduğunu öğrenir içeri girmesi gerektiğini farkeder. Bir fırıncıyla anlaşarak Gaia içeri girmeyi başarır ve sonrası tam bir macera. Annesi ve babasını bulmaya çalışırken gösterdiği cesurluk, merhamet ve daha bir çok duygu Gaia'nın içinde var. Bu kitap yanılmıyorsam 3 seriden oluşuyor. 1. Serisi bu. Okuokuda kargo ödeyenlerin arasında olan bir kitap.

Etkileyici yazılmış, sürükleyici sayılabilecek bir senaryoya sahip karşı-ütopik roman. Dinlenmek için kitap arıyorsanız bu kitap iyi gelecektir.

Konusunu çok kısa bir şekilde vereyim: insanlık 2900'lü yıllar civarında 2'ye bölünmüş bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Anklav yönetim merkezinin bulunduğu ve durumları daha iyi olan insanların bulunduğu duvarla ayrılmış kısımken sektör sektör ya da bölge bölge ayrılmış duvarın diğer tarafı ise fakir halkın bulunduğu kesimdir. Her ay duvar dışından doğan ilk 3 bebek anklav'a hiçbir kayıt tutulmadan verilir. Ta ki bir gün anklav batı 3.bölgeden sorumlu ebeyi gözaltına alana kadar herşey olağandır.

Kitap ve Kahve Delisi 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitap, biraz açlık oyunları serisi tarzında ütopik, fantastik diye kendimce tanimladığım tarzdaydı Kahramanımız Gaia; annesi ebe, babası terzi duvarın diğer tarafında Wharfton'da yaşıyor. Soyluların ve sağlıklarin bulunduğu Anklav tarafı her ay fakirlerin ve sakatların bulundugu; Wharftonda doğan, 3 sağlıklı bebeği kanunla ailelerinden alıyorlar. Neden aldıklarını kitabı okuyunca öğrenirsiniz ;). Gaia tek başına yaptırdığı ilk doğumundan eve döndüğünde anne ve babasının Anklav ın gardiyanları tarafından götürüldügünü ögrenir. Bütün tehlikeleri göze alarak ailesini kurtarmak için duvarın diger tarafina geçer. Bebekliginde bir kaza sonucu yüzünün yarısı yandığı için ona duvarın diger tarafinda ucube diyorlardir. Kitap bir devam kitabi oldugu icin olaylar devam ediyor. Bu tarz severlere tavsiye edebilirim ama ben bu tarzın filmini izlesem daha keyif alacağımı anladim ama yinede okumaya degerdi

Sevgi Sertel 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

3 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı olan “Doğum Lekesi” dün gece bitti. Çok güzel bir kurguya sahip ve akıcı bir dili var. Çok önce biterdi ancak işlerimden dolayı uzadı.
Hikaye 2400 yıllarında geçiyor, farklı bir evren, bir dünya düzeni tasarlanmış.
Bulundukları yer ikiye ayrılmış durumda. Bir tarafta, zengin, ve tüm imkanlara sahip üstün bir ırk olan Anklav, diğer tarafta fakir, bir çok şeyden mahkum ve yoksuluk çeken, Anklava hizmet etme zorunluğu olan bir halk var.
Anklav’dakiler elektrik, eğitim, medeniyet ve yüksek standartlara sahipken, duvarın dışında yaşayan halk, açlık, sefalet, zulüm ve baskı altında yaşıyorlar.

Ana karakterimiz Gaia 16 yaşında bir kız. Annesi ebe, babası ise terzi, kızımız annesinin izinden giderek ebelik yapıyor ve Annesine doğumlarda yardım ediyor,
Anklav ırkı, dışarıdaki halkın her bir bölgesinden sorumlu ebelerinden o ay doğan ilk 3 bebeği kendilerine teslim etmelerini zorunlu kılıyorlar ve karşılığında onlara su, yemek vs veriliyor.
Annesi doğumda olduğu için, Gaia ilk kez tek başına bir bebeğin doğumunu yaptırır ve o bebeği annenin koynundan güç bela alarak herşeyden habersiz Anklava teslim eder.
Eve döndüğünde ise yaşlı yardımcıları Meg ailesinin tutuklandığını, ve Annesinin ona küçük bir paketi bıraktığını ve bunu mutlaka saklamasını söyler ve oradan uzaklaşır.
Kapı çalınır ve Anklavın askerlerinden biri olan yakışıklı Yüzbaşı Leon gelir ve Gaia’yi sorgulamaya başlar ve gizemli bir liste aradığını söyler. Ancak listeyi hiç bir yerde bulamaz....
Sonraki günlerda Gaia ailesinin suçsuz olduğunu düşünerek geri geleceklerinden emin bir halde Anklava hizmet etmeye devam eder. Ancak uzun bir müddet ailesinden haber alamayınca bazı şeyleri sorgulamaya başlar ve hikayemizde burada başlıyor :)
Gaia neler öğrenecek ? Ankav'ın içerisinde neler oluyor? Ailesi hala yaşıyor mu ? Tüm bunlara sebep ne ? Herşey kitap da :)
Yaratıcı ve heyecanlı bir kurgu. Gizem, bilinmeyenler, atraksiyon, filizlenen aşk ve bitmeyen heyecan var bu kitapda.
Kitabımızın sonu çok heyecanlı bitti ve ben serinin ikinci kitabı için sabırsızlanıyorum :)
Bu tür seri severlere tavsiye ediyorum...

İrem 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

pek bir beklentim yoktu bu kitaba başlarken, yani evet uzun zamandır istiyordum, merak ediyordum fakat kitap aldığım sitede kargo bedava kısmında olduğu için almıştım. Gerçekten güzelmiş, yazarın dili çok akıcı. Konusu çok değişik, ilk defa böyle bir kurguyu okudum sanırım. Kesinlikle, alın ve okuyun.

Kitaptan 4 Alıntı

Defne Ceyy 
 12 Haz 10:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Unutma, hepimiz savunmasızız. Özellikle de birini seviyorsak."
"Yanılıyorsun," dedi Gaia ailesini düşünerek. "Asıl sevgi, bizi güçlü kılar."

Doğum Lekesi, Caragh M. O'Brien (Sayfa 22 - Martı Yayınları)Doğum Lekesi, Caragh M. O'Brien (Sayfa 22 - Martı Yayınları)
Defne Ceyy 
12 Haz 10:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şeyin doğru olduğuna karar verdiğin anda, seni kimse onu yapmaktan alıkoyamaz.

Doğum Lekesi, Caragh M. O'Brien (Sayfa 448 - Martı Yayınları)Doğum Lekesi, Caragh M. O'Brien (Sayfa 448 - Martı Yayınları)