Aşk İlişkileri Normallik Ve Patoloji

0,0/10  (0 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
609 gösterim
''Bu kitapta, asırlardır sanatçıların ve yazarların bitmez tükenmez hazinesi olan "aşk" psikiyatrinin yaşayan büyük ustası O. F. Kernberg'in divanına uzanıyor. Ve ortaya hepimizin başına gelen, karşısında aciz kaldığımız aşk hallerinin tüm yönleriyle incelendiği zengin bir bilimsel metin çıkıyor.

En başta âşık olma kapasitesi olmak üzere, yaşanan aşk ilişkilerindeki nor-mallik ve patolojiyi irdeleyen Kernberg, uzun meslek hayatında karşılaştığı vakaları titiz bir analizden geçirmiş ve vardığı sonuçları bu kitapta toplamış.

Aşk, insanın fizyolojik ve psikolojik kapasitesinin tüm yönleriyle serpilip güçlendiği eşsiz bir hayat deneyimidir. İnsan en çok âşık olduğunda kendi sınır-larını zorlar ve hissetme kapasitesi en çok âşık olduğunda doruğa ulaşır, diyebiliriz. Dolayısıyla aşk halleri insanı anlamanın eşsiz ipuçlarını verir bize. Neden erkekler için iki tür kadın, "azizeler ve orospular", vardır? Ya da ne-den insanlar flört ederken canlı, cömert; evlenince ketum ve miskin; ayrılırken de kin ve hasetle doludur?

Âşık olunan ötekinin önce bedeni, sonra bütün kişiliği, daha sonra da etik, estetik ve kültürel değerler sistemi idealleştirilir. Ötekiyle her düzeyde özdeş-lik arayışıdır aşk. Kernberg aşk hallerindeki normallik ve patoloji çerçevesinde bu sorulara yanıt arıyor. İşte bazı örnekler: Mazoşistik patolojide, "cinsel doyuma ulaşmak için acı, boyun eğme ve aşağılanma durumlarını yaşama zorunluluğu... bilinçdışı bir cezadır". "Narsistik kişiliklerde, cinsel başarı fe-tih ihtiyacını tatmin eder, arzu nesnesinin değerini düşürme yönündeki bi-linçdışı süreç işlemeye başlar ve sonuçta hem cinsel heyecan hem de kişisel ilgi hızla ortadan kalkar."

Kernberg'e göre, aşk hali benlik sınırlarının terk edilmesidir; hem de varoluşun biyolojik köklerine dek yayılmış olan öznelliğin ayrımına varıncaya kadar...
Aşk İlişkileri aşkı bulma, ondan korunma ve kaçmaya yardımcı olmayacak bir kitap. "Körlük anı" geçip ayaklar yere değdikten sonra ne olduğunu anla-maya çalışanlar için...''
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  266
 • ISBN:
  9789755392929
 • Çeviri:
  Abdullah Yılmaz
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü: