At ve Çocuk (Narnia Günlükleri 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1673
Gösterim
Adı:
At ve Çocuk
Alt başlık:
Narnia Günlükleri 3
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759910433
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chronicles Of Narnia The Horse And His Boy
Çeviri:
Müfit Balabanlılar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Baskılar:
At ve Çocuk
The Horse and His Boy
The Horse and His Boy
Konuşan atların ülkesi...
kötülerin kapısına dayandığı Narnia

Dört kaçak tehlikeli bir yolculuk için güçlerini birleştirir. Tek amaçları yaşadıkları acımasız ve sığ hayattan kurtulmaktır, ama kısa sürede kendilerini korkunç bir savaşın ortasında bulurlar. Üstelik hem kendilerinin hem de Narnia'nın yazgısı bu savaşa bağlıdır.
(Arka Kapak)
224 syf.
C. S. Lewis At ve Çocuk Narnia günlüklerinin üçüncü kitabı öncelikle okunması çok keyifli bir seri. Kitabın her ne kadar çocuk kitabı olduğu yönünde olsa da çocuklar için değil de gençler için çok daha uygun. Yazarın her kitabın da öğüt vermesi kitabı daha çok sevmeme neden oldu.Yazar gerçekten çok güzel yazmış. Okumayı düşünen arkadaşlar mutlaka okuyun.Keyifli okumalar.
224 syf.
·Beğendi·9/10
Narnia Günlükleri serisinin üçüncü ve en güzel romanlarından biri. Shaste adında bir çocuk başka bir adama satılacağını anladığında bulduğu bir at ile kaçmaya başlar. At bir Narnia atıdır ve konuşabilmektedir. Bu arada Aravis adında bir kız ile tanışır. O da evlenmemek için kaçmıştır ve beraber Narnia ülkesine kaçmaya çalışırlar. Bu arada Rabadesh adında bir prens, Narnia kraliçesi Susan onunla evlenmek istemediği için Narnia ve komşu ülkesine saldıracaktır. Bunu öğrenen Shaste ve Aravis yola çıkıp kral Luna'yı uyarmak isterler. Aslan'ın da çok yardımlarını görürler. Shaste aslında kral Luna'nın oğlu Cor'dur ve macera içerisinde tanıştığı Corin'in ikiz kardeşidir. Acaba bu tehlikeyi atlatabilecekler midir? Soluksuz okunan bir roman.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Binbir Gece Masalları'ndan fırlamış gibi... Şunu baştan söylemeliyim ki, ilk iki kitaptan daha çok sevdim. Bu kitapta; Narnia'ya gitmek üzere evden kaçan iki at ve iki çocuk, bazı tesadüflerin de yardımıyla bir ülkenin kaderini değiştiriyor. Aksiyonu, sebep-sonuç ilişkisi ve merak unsuru tam tadında. Çocukken okumadığıma pişman oldum gerçekten. Sırada Prens Caspian var, yazarın önerdiği sıralamayla okumaya devam. Tavsiyemdir. =)
224 syf.
·7 günde·10/10
Serinin 3.kitabıyla devam ediyoruz. Seri gerçekten aksiyon dolu ve çocuklara okumayı sevdirecek şekilde yazılmış. Konusu gerçekten güzel. Farklı bir evrene Narnia evrenine geçip oradaki yaşamı keşfetmek çok keyifli. Gençler içinde gerçekten keyifle okunabilecek bir seri.
224 syf.
·Puan vermedi
İlk defa bir seri kitap için olumsuz bir eleştiri de bulunacağım.Kitap bir emektir ve bu emeğe saygısızlık yapmak kimsenin hakkı değildir.Kendimce yanlış olan bir kitaba da değinmemek doğru gelmiyor. Çocuklarım küçükken kitap evlerine gittiğimde çocuklarıma okuma alışkanlığını kazandırmak adına istediği her kitabı alıyordum ve aldığım her kitabı ilk ben okuyordum.Bu serinin üç kitabını da aldım. Serinin ilk kitabında dünya oluşumunu anlatırken ki yazım beni rahatsız etti, 9 yaşında olan kızım, her şeyi sorgularken böyle bir oluşumu okuduğunda kitapta ki kurgu ile gerçekliği ayırt edemeyebilirdi. Bu sebeple zaten vizyona üçüncü kitabı ile girdiği için sinemaya götürmekte sakınca görmedim. Kitabı da daha ileri ki yıllarda okur diye kütüphanemin görünmeyecek kısmına kaldırdım. Yıllar sonra kitabın neden daha önce vermediğimin açıklamasıyla eline verdim ve kısa sürede üç kitabı bitirdikten sonra "Anne bana önceden okutmamakla iyi etmişsin" Yetişkin bir kitap okuyanın kitap seçimi çok önemli değildir. Çocukların ve ergenlik döneminde ki olan gençlerin okuyacağı kitaplar çok önemli. Nacizane fikrim.Karar sizin.
224 syf.
Kiaba dair bir kaç satır yazmak istiyorum. Kitap açıkçası okuduğum 4 kitap arasında en kötüsü. Çok ciddi sıkıntıları var. Konusu ne kadar da iyi olsa (Ki konu da açmadı) anlatım yönünden çok keyif alamadım. Sürükleyicilik de çok yok. Karakterlere de ısınamadım. Eski karakterlerin anlatımı da sorunlu. Keşke sevebilseydim.

Ayrıca;

Şu okuma sıralaması yok mu? Yazım sıralamasında 5. kitap olan eser okuma sıralamasında 3. sırada. Şimdi neden bu okuma sırlamasına taktığım sorulacak olursa şöyle cevap vermek istiyorum. Aslan, Cadı ve Dolap, Prens Casipan ve şafak Yıldızının Yolculuğu ilk iç kitap ve birbirini takip eden konular. Ama araya bu kitap girince birden bire konular kopuyor. Şimdi kronolojik olarak bakıldığında sıralama doğru ama olayların akışı baz alındığında sırlama çok yanlış. Bunun çok büyük sıkıntılarını çektim. Akıcılık resmen koptu. 5. Kitaba başlamayı erteledim ki 5. kitap 4. kitabın gerçek devam kitabı olmasına rağmen.

Benim önerim şu ki mutlaka yazım sırlamasına göre öküyün. En iyisi bu çünkü.
224 syf.
İlk iki kitapla bunun arasında dağlar kadar fark var. İlk ikisini detay vermiyor diye okuduktan sonra ara vermiştim. Üçüncü kitap aşırı detay veriyor diye sıktı. Bunun iki sebebi var; ya yazar kendini aştı ya da para verip başkasına yazdırdı. Hayalimdeki Narnia daha güzeldi. Kitaplarıni sevemedim.
224 syf.
·Beğendi·7/10
Konu olarak babasından şiddet gören, itilip kakılan bir çocuk olan Shasta bir gün ansızın gelen misafirle babasının konuşmasına kulak misafiri olur. Bu konuşmayı dinlerken kendisiyle alakalı bir gerçeği öğrenir ve babasının onu bu yabancıya satacağını duyduğunda biraz sevinir fakat yabancının iyi mi yoksa kötü mü olduğunu kestiremez. Bu düşüncelerle ve evde yer olmaması sebebiyle ahıra gider. Orada yabancının atını severken onunla konuşur fakat at ona cevap verdiğinde çok şaşırır. Aralarında geçen konuşma sonucunda bir plan yapıp kaçarlar.

Shasta’nın yolculuğu böyle başlar. Birçok ülke geçtikten sonra Aravis adında birisiyle yolları kesişir. İlk başta pek anlaşabildikleri söylenemez. Neredeyse yaşıtlardır ve Aravis de babasının onu kendisinden yaşça büyük birisiyle evlendirme kararından kaçmaktadır.

Aslında fazla diyecek bir şey yok. At ve çocuk denilince aklıma ilk olarak Mark Twain geliyor ister istemez. Anlatım şekli yine masalsıydı. Bu hikayeyi diğer iki kitaba göre daha çok sevdim diyebilirim. Shasta’nın hikayesi hoşuma gitti.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse Shasta, Narnia'nın komşu ülkelerinden biri olan Tashbaan'a bağlı eyaletlerden birinde babası sandığı balıkçı Arsheesh ile yaşamaktadır. Bir gün evlerine bir Tarkaan konuk olur. Tarkaan'ın atının aslında konuşan bir at olduğunu, soyunun Narnia adında bir ülkeden geldiğini ve eğer isterse birlikte gidebileceklerini öğrenen Shasta, bir gece yarısı Bree adındaki bu atla hep merak ettiği kuzeye doğru kaçar ve onun Narnia macerası böylece başlamış olur.
İlk iki kitap gibi bu kitap da çok güzeldi. Her kitapta Narnia'nın bambaşka bir zamanında bambaşka bir öykü okumak gerçekten çok heyecan verici. Kitap Pevensie'lerin hüküm sürdüğü bir zamanda geçiyor ve Peter hariç bütün kardeşleri görebiliyorsunuz.
Kitap sizi eğlendirmenin yanı sıra size hayata dair fikirler de veriyor.
224 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Narnia serisinde en beğenmediğim kitap bu oldu -şimdiye kadar- Olaylar çok yavaş ilerledi ve Lewis sanki kitabı uzatmak için gereksiz yerler eklemiş gibiydi. Ama yine de güzeldi. Her kitabın sonu etkileyici oluyor ve tüylerimi diken diken ediyor. Prens Caspian'ı okumak için sabırsızlanıyorum.
"Basit zorluklar karşısında doğru bildiğinden şaşmamak, terbiyeli ve ciddi bir insana yakışan yegâne şeydir.”
Hiçbir şey söyleyemedi. Söylemek istemiyordu. Bir şey söylemesi gerekmediğini de biliyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
At ve Çocuk
Alt başlık:
Narnia Günlükleri 3
Baskı tarihi:
Ocak 2012
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759910433
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Chronicles Of Narnia The Horse And His Boy
Çeviri:
Müfit Balabanlılar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Baskılar:
At ve Çocuk
The Horse and His Boy
The Horse and His Boy
Konuşan atların ülkesi...
kötülerin kapısına dayandığı Narnia

Dört kaçak tehlikeli bir yolculuk için güçlerini birleştirir. Tek amaçları yaşadıkları acımasız ve sığ hayattan kurtulmaktır, ama kısa sürede kendilerini korkunç bir savaşın ortasında bulurlar. Üstelik hem kendilerinin hem de Narnia'nın yazgısı bu savaşa bağlıdır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 338 okur

  • Ege Manzak
  • Rahmet K
  • Özhan Yongacı
  • Taranis
  • Tansu Turan
  • Loperia
  • Neslihan Akman
  • Kemal
  • Ömer
  • sude

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.9
14-17 Yaş
%20.7
18-24 Yaş
%35.6
25-34 Yaş
%23
35-44 Yaş
%8
45-54 Yaş
%3.4
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.9
Erkek
%33.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (36)
9
%18.5 (20)
8
%17.6 (19)
7
%11.1 (12)
6
%9.3 (10)
5
%6.5 (7)
4
%2.8 (3)
3
%0
2
%0
1
%0