Büyücünün Yeğeni Narnia Günlükleri 1

8,6/10  (28 Oy) · 
86 okunma  · 
24 beğeni  · 
883 gösterim
Kötü bir hükümdarın emrinde...
halkının tarihini unuttuğu bir ülke: Narnia

Polly ve Digory, bambaşka dünyaları keşfetmek amacıyla bir yolculuğa çıkarlar ama bu merak onları tehlikeli bir maceraya çeker. Aslan'ın şarkısıya var olan dünyanın kuruluşuna tanıklık eden iki arkadaş, peşlerinde getirdikleri kötülükle başa çıkmak zorundadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9789759910327
 • Orijinal Adı:
  The Chronicles Of Narnia The Magician's Nephew
 • Çeviri:
  Müfit Balabanlılar
 • Yayınevi:
  Doğan Egmont Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nazlı Demir 
 13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Filmlerinde atlanılarak geçilen bu ilk kitap Narnia'ya daha yokken ayak basan insanları ve Aslanın nasıl üfleyip püfleyerek Narniayı oluşturduğunu anlatır.
İlk kitapta adı geçen kişileri bir daha son kitaba kadar görmediğimiz için adlarını hatırlayamıyorum.
Filmini zaten izledim bu seriyi okumama gerek yok diyenler için boşlukları doldurabilecek nitelikte.. Evrenler arası seyahatin diğer kitaplardaki gibi kapılarla değil yüzüklerde yapıldığı bu kitapta, Narnia dışındaki paralel dünyalarıda keşfedeceksiniz.

Resimli kitaplardan resimsizlere geçiş kitabı olarak, çocuklar için göz korkutmayan güzel bir hikayesi var. Çocukları için bu tür bir arayışta olanlara öneririm

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Narnia Günlükleri serisinin ilk ve oldukça güzel bir romanı. Polly adında bir kız komşu evinde Digory ile tanışır. Andrew adında bir adamın yeğeni olan Digory ile Polly bir gün dayısının odasına gizlice girer ve dayısının sarı ve yeşil yüzüklerini görürler. Bu yüzükler sihirlidir ve onları başka dünyalara götürmektedir. Diğer dünyalardan birinde cadı kraliçe Jadis'i uyandırırlar ve o da onlarla diğer dünyalara gitmeye başlarlar. Bir gün hep birlikte bir dünyaya giderler ve orada bir aslanın konuştuğunu görürler. Bu dünya Narnia'dır ve artık Arabacı ile eşi bu dünyanın kral ve kraliçesidir. Bu dünyadaki meyve ile annesini iyileştiren Digory meyvenin geri kalanını eker ve güzel bir elma ağacı olur. Bu ağaç yıkıldığında parçalarından bir dolap yapar. Bu dolap acaba ne şekilde kullanılacaktır. Keyifle okunan bir roman.

Selin Çolak 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Narnia filmleri her zaman çok sevdiğim filmlerden olmuştur. Kitaplarını uzun zamandır okumak istiyordum ama baktığım yerlerde genelde basımı bitmiş oluyordu. Kitaba okul kütüphanesinde rastladığımda çok şaşırmış ve çok mutlu olmuştum.
Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse Diggory adındaki bir çocuk annesinin hastalığı nediyle annesiyle birlikte dayısının yanına tanışır. Daha sonra Polly adında bir kızla tanışır. Polly ve Diggory iyi arkadaş olurlar.
Bir gün mahallelerindeki boş evin neden boş olduğunu araştırmaya karar verirler fakat hiç akıllarına gelmeyen bir durumla karşı karşıya kalırlar.
Öncelikle kitap çok çok çok ama çok akıcı. C. S. Lewis, kitabı zaten küçük çocuklar için yazmış bu yüzden pek takıldığım bir yerde yok. Filmleri izlemiş olanlar bilirler ki profesör daha önce Narnia'ya gitmişti. Bu kitapta onu anlatıyor zaten. Profesör, Narnia hiçlikten kurulurken oradaymış.
Kitap hakkında ne söylemeliyim cidden bilmiyorum. Keşke daha önce okusaymışım.
Bu arada unutmadan ilk filmdeki lamba direğini hatırlıyor musunuz? İşte, Büyücünün Yeğeni'nde o direğin nasıl Narnia'ya geldiğimden de bahsediliyor.

Cansu Özcan 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar benzerini pek rastlamadığım olaylar dizisini başlatacak olan hikaye. Tüm serinin başlangıcı ve ne şekilde nasıl oluştuğunu anlatan kitap. Ayrıca bunları anlatırken ki yaşanılan olaylardan asla sıkmıyor, aksine su gibi akıp gidiyor.

Kitaptan 4 Alıntı

"Çünkü işittiklerimiz ve duyduklarınız, nerede durduğunuza bağlı olduğu kadar, nasıl bir insan olduğunuza da bağlıdır."

Büyücünün Yeğeni, C. S. LewisBüyücünün Yeğeni, C. S. Lewis
teferrut 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

''Hayır teşekkürler'' dedi Digory, ''tanıdığım herkesin ölümünden sonra sonsuza kadar yaşamaktan hoşlanıp hoşlanmayacağımı pek bilmiyorum. Sıradan biri gibi yaşayıp, ölüp, cennete girmeyi tercih ederim.''

Büyücünün Yeğeni, C. S. Lewis (Sayfa 180)Büyücünün Yeğeni, C. S. Lewis (Sayfa 180)
ilknur güzelbaba 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sonra Korkunç Söz'ü söyledim. Az sonra, güneşin altında yaşayan tek canlı bendim."
"Ya insanlar?" diye soludu Digory.
"Ne insanları oglum?" diye sordu Kraliçe.
"Bütün sıradan insanlar" dedi Polly, "sana hiç zararı dokunmayan insanlar. Kadınlar, çocuklar ve hayvanlar."
"Anlamıyor musunuz?" dedi Kraliçe, Digory' ye bakmayı sürdürerek: "Ben kraliçeydim. Onlar benim halkımdı. Benim isteklerimi karşılamaktan başka ne işleri vardı ki?"
"Her zaman olduğu gibi, bu da bir talihsizlik onlar için" dedi Digory.

Büyücünün Yeğeni, C. S. Lewis (Kültür yayınevi)Büyücünün Yeğeni, C. S. Lewis (Kültür yayınevi)