Büyücünün Yeğeni Narnia Günlükleri 1

8,3/10  (46 Oy) · 
124 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.129 gösterim
Kötü bir hükümdarın emrinde...
halkının tarihini unuttuğu bir ülke: Narnia

Polly ve Digory, bambaşka dünyaları keşfetmek amacıyla bir yolculuğa çıkarlar ama bu merak onları tehlikeli bir maceraya çeker. Aslan'ın şarkısıya var olan dünyanın kuruluşuna tanıklık eden iki arkadaş, peşlerinde getirdikleri kötülükle başa çıkmak zorundadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9789759910327
 • Orijinal Adı:
  The Chronicles Of Narnia The Magician's Nephew
 • Çeviri:
  Müfit Balabanlılar
 • Yayınevi:
  Doğan Egmont Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nazlı Demir 
 13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Filmlerinde atlanılarak geçilen bu ilk kitap Narnia'ya daha yokken ayak basan insanları ve Aslanın nasıl üfleyip püfleyerek Narniayı oluşturduğunu anlatır.
İlk kitapta adı geçen kişileri bir daha son kitaba kadar görmediğimiz için adlarını hatırlayamıyorum.
Filmini zaten izledim bu seriyi okumama gerek yok diyenler için boşlukları doldurabilecek nitelikte.. Evrenler arası seyahatin diğer kitaplardaki gibi kapılarla değil yüzüklerde yapıldığı bu kitapta, Narnia dışındaki paralel dünyalarıda keşfedeceksiniz.

Resimli kitaplardan resimsizlere geçiş kitabı olarak, çocuklar için göz korkutmayan güzel bir hikayesi var. Çocukları için bu tür bir arayışta olanlara öneririm

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Narnia Günlükleri serisinin ilk ve oldukça güzel bir romanı. Polly adında bir kız komşu evinde Digory ile tanışır. Andrew adında bir adamın yeğeni olan Digory ile Polly bir gün dayısının odasına gizlice girer ve dayısının sarı ve yeşil yüzüklerini görürler. Bu yüzükler sihirlidir ve onları başka dünyalara götürmektedir. Diğer dünyalardan birinde cadı kraliçe Jadis'i uyandırırlar ve o da onlarla diğer dünyalara gitmeye başlarlar. Bir gün hep birlikte bir dünyaya giderler ve orada bir aslanın konuştuğunu görürler. Bu dünya Narnia'dır ve artık Arabacı ile eşi bu dünyanın kral ve kraliçesidir. Bu dünyadaki meyve ile annesini iyileştiren Digory meyvenin geri kalanını eker ve güzel bir elma ağacı olur. Bu ağaç yıkıldığında parçalarından bir dolap yapar. Bu dolap acaba ne şekilde kullanılacaktır. Keyifle okunan bir roman.

Selin Çolak 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Narnia filmleri her zaman çok sevdiğim filmlerden olmuştur. Kitaplarını uzun zamandır okumak istiyordum ama baktığım yerlerde genelde basımı bitmiş oluyordu. Kitaba okul kütüphanesinde rastladığımda çok şaşırmış ve çok mutlu olmuştum.
Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse Diggory adındaki bir çocuk annesinin hastalığı nediyle annesiyle birlikte dayısının yanına tanışır. Daha sonra Polly adında bir kızla tanışır. Polly ve Diggory iyi arkadaş olurlar.
Bir gün mahallelerindeki boş evin neden boş olduğunu araştırmaya karar verirler fakat hiç akıllarına gelmeyen bir durumla karşı karşıya kalırlar.
Öncelikle kitap çok çok çok ama çok akıcı. C. S. Lewis, kitabı zaten küçük çocuklar için yazmış bu yüzden pek takıldığım bir yerde yok. Filmleri izlemiş olanlar bilirler ki profesör daha önce Narnia'ya gitmişti. Bu kitapta onu anlatıyor zaten. Profesör, Narnia hiçlikten kurulurken oradaymış.
Kitap hakkında ne söylemeliyim cidden bilmiyorum. Keşke daha önce okusaymışım.
Bu arada unutmadan ilk filmdeki lamba direğini hatırlıyor musunuz? İşte, Büyücünün Yeğeni'nde o direğin nasıl Narnia'ya geldiğimden de bahsediliyor.

Burak Duman 
20 Tem 04:57 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir hikayeydi.. Eskiden çocuk kitabı olduğunu düşünmüştüm ama Andrew Amca'nın kurnazlıkları, Polly'nin tatlı korkaklığı, Digory'nin maceralara atılma isteği, Cadı'nın zalimliği ve Narnia'nın huzuru bir çocuk kitabında geçmeyecek kadar büyük anlamlara sahip. Okurken o kadar keyif aldım ve o kadar eğlendim ki anlatamam..

Deniz Yılmaz 
20 May 22:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mükemmel bir kitaptı.
Keşke film yapmaya bu kitaptan başlasalardı. Çünkü kitapta Aslan Cadı ve Dolap filmindeki dolabında nasıl ortaya çıktığı anlatılıyor aslında kitap Narnia'nın oluşumunu anlatıyor ve bence kesinlikle film olarak çevrilmeli okurken bile o kadar güzel sahneler canlandıki gözümde kitaba hayran kaldım...

Cansu Özcan 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdiye kadar benzerini pek rastlamadığım olaylar dizisini başlatacak olan hikaye. Tüm serinin başlangıcı ve ne şekilde nasıl oluştuğunu anlatan kitap. Ayrıca bunları anlatırken ki yaşanılan olaylardan asla sıkmıyor, aksine su gibi akıp gidiyor.

Kitaptan 12 Alıntı

Tuba Can 
18 Tem 00:19 · Kitabı okudu

"Olduğundan daha da aptal olmaya çalışmanın sonucu genellikle bunda başarılı olmaktır."

Büyücünün Yeğeni, C. S. LewisBüyücünün Yeğeni, C. S. Lewis
Rabia 
28 May 18:53 · Kitabı okudu

İşittikleriniz ve duyduklarınız, nerede durduğunuza bağlı olduğu kadar, nasıl bir insan olduğunuza da bağlıdır.

Büyücünün Yeğeni, C. S. LewisBüyücünün Yeğeni, C. S. Lewis

"Çünkü işittiklerimiz ve duyduklarınız, nerede durduğunuza bağlı olduğu kadar, nasıl bir insan olduğunuza da bağlıdır."

Büyücünün Yeğeni, C. S. LewisBüyücünün Yeğeni, C. S. Lewis

Çünkü işittiklerimiz ve duyduklarınız, nerede durduğunuza bağlı olduğu kadar, nasıl bir insan olduğunuza da bağlıdır.

Büyücünün Yeğeni, C. S. LewisBüyücünün Yeğeni, C. S. Lewis
teferrut 
12 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

''Hayır teşekkürler'' dedi Digory, ''tanıdığım herkesin ölümünden sonra sonsuza kadar yaşamaktan hoşlanıp hoşlanmayacağımı pek bilmiyorum. Sıradan biri gibi yaşayıp, ölüp, cennete girmeyi tercih ederim.''

Büyücünün Yeğeni, C. S. Lewis (Sayfa 180)Büyücünün Yeğeni, C. S. Lewis (Sayfa 180)
2 /