Ateşle Oynayan Kız

Ateşle Oynayan Kız

Millennium Serisi 2. Kitap

kamera
Stieg Larsson
ucnokta_yatay-1
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
kamera
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
ara-kalin
8.9
10 üzerinden
1.300 Puan · 126 İnceleme
679 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Milenyum serisinin 2. Kitabı da bitti. İlk kitaba oranla daha sürükleyici bir kitaptı. Yine detaylar vardı ama kurgunun belli yerlerine dağıtıldığı için sıkmadı. Ayrıca kitabın ana karakteri Lizbeth' le ilgili olduğu için daha çok dikkat kesilerek okudum diyebilirim. Çünkü ona hayranım. Hiçbir kitapta bu kadar iddialı bir kadın karakter okumamıştım. İddiası güzelliği ya da fiziği değil. Tam aksine bu özelliklerden hayli yoksun kendisi. Üstün zekası, yetenekleri ve asla pes etmeyi bilmeyen yapısıyla onu ne kadar övsem az diye düşünüyorum. Sayesinde hackerlik de hayran olduğum meslekler arasına girdi. Kitapta bir gecede 3 cinayet iyleniyor. Bir avukat, bir gazeteci ve bir eğitim görevlisi vahşice katlediliyor. Ülkenin tüm emniyet ve istihbarat ekipleri olayı aydınlatıp suçluyu bulmak için seferber oluyorlar. Tabi basın da işin içine karışıyor ve olaylar büyüdükçe büyüyor. Bütün deliller ise heckerimiz Lizbeth Salanderi işaret ediyor. Bu kaosun ve yanıltıcı onca unsurun içinde olay aydınlatılmaya çalışılıyor. Lizbeth'in kılık değiştirmeleri, ustalıkla gizlenmesi, kısaca yaptığı her hareket ona olan sevgimi perçinledi. Hayat hikayesi ve üstüne oynanan oyunlar öyle çirkin ve üzücüydü ki onun için çok üzüldüm. Yıllarca hiç olmadığı gibi biri olarak lanse edilmesi çok acı. Bu noktada da neden hiç yokmuş gibi yaşadığını, devlete dair her şeyden neden kaçındığını anlamış oluyoruz. Yatişkin içerikli polisiye severlere tavsiye ederim.
kamera
Ateşle Oynayan Kız
kamera
Stieg Larsson
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9/10 · 5,3bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
679 syf.
·
Puan vermedi
Daima Lilya
Bazı kitapların arka kapak yorumları genelde okuyucuyu çekmek için yazılır ve pek gerçeklik içermez. Ama bu kitaba yapılan bütün övgüler yerinde. Bir kere ilk kitabı okuduysanız Lisbeth ile karşılaşmak gerçekten harika. Okumadıysanız lütfen okuyun. Aslında ben bu seriyi daha önce okudum fakat incelemeleri böyle arada derede yapıyorum. "İnceleme yapmasam olmazdı" dediğim kitaplardan "Ateşle Oynayan Kız" (şu kitap isimlerini biraz kısa tutsaymış iyiymiş ama neyse öldü gitti rahmetli). Gelelim kitaba. Klasik bir polisiye gerilim yerine sizi harika bir yapıt beklemekte. Serinin 2. kitabı bu sefer bize suç-suçlu-adalet kavramlarını sorgulatıyor. Toplum tarafından dışlanmış bir insan her suçu işler algısı kitapta bol bol var. Bazen sinirlerinize hakim olamayabilirsiniz. Heteroseksüelliği benimsemiş ve bundan başka seksüel yakınlaşmaya öcü gözüyle bakan Hans Faste'den nefret ettim mesela. Yine bir çok konuya değinilmiş. Sadece heyecan versin okura diye yazılmamış bir kitap aslında. Ben bu kitap sayesinde "Daima Lilya" filmini izleme fırsatı buldum. Ve hiç düşünmediğim fuhuş ticaretinin detaylarını araştırmaya başladım. İlk kitap polisiye-gerilim- macera içeriyordu, ikinci kitapta konu yer değistiriyor. Devlet-Suç-Adalet sistemlerine daha yakından bakılıyor. Birde basın ayağı var tabii. Lisbeth gibi ana karakter olan Mikael Blomkvist okuduğum karakterler arasında en saygınlarından biri. Hak ve adalet arayışındaki sabır ve aldığı sonuçlar harika. Erika ile olan ilişkisini onaylamıyorum ama olsun . Stieg Larsson'un bir huyu var; ana karakteri saklıyor. Yani şöyle bir durum: Lisbeth karakterini okuyorsunuz gayet iyi sonra araya olaylar olaylar sizde emniyetle neredeyse Lisbeth"i arama noktasına geliyorsunuz. Tam olaylara alışırken birden Lisbeth karşınıza çıkıyor. Bir çok yazar bunu yaparken insanı sıkar bu durum ama, Stieg Larsson öyle şahane kurguluyor ki ana karaktere ihtiyaç kalmıyor. Velhasıl kelam güzel kitaptı. Kitaplığımın baş köşesinde daima yerini alacak. Okuyun okutturun pişman olmazsınız.
kamera
Ateşle Oynayan Kız
kamera
Stieg Larsson
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9/10 · 5,3bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
679 syf.
·
22 günde
·
10/10 puan
İnceleme
Gerçekten okuduğum en iyi kurguya sahip suç ve gizem kitaplarından biri. Her övgüyü sonuna kadar hak ediyor. Kitap bitene kadar elimden bırakamadım. Sabahlamaya değer bir kitap. Stieg Larsson serinin 1.kitabında olduğu gibi yine okuyucuyu kitabın içine hapsediyor. Bu kitabı bu kadar geç okuduğum için pişmanlık duydum.
kamera
Ateşle Oynayan Kız
kamera
Stieg Larsson
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9/10 · 5,3bin okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
127 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;