Babam Çatlı

7,0/10  (26 Oy) · 
91 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.797 gösterim
'Bu akşam soğuk olacak eve girmeyin...!'

3 Kasım habercisi olan son telefon konuşmamız: "Kızım sana bırakabileceğim en büyük mirasım yaşadıklarımdır. Başını hiçbir zaman eğmeyeceksin."......

Onun içinde mor dağlara türkü söylemek, uzaktan geçen turnalara el sallamak vardı. O bir devre damgasını vurdu ama içindeki türküyü hiç duymadılar, dinlemediler... Yükselen canhıraş çığlıkların ortasında hep bir "sebep" olarak görüldü, gösterildi.

Oysa bir insanın tek başına bu kadar "çok sebep" olması mümkün değildi. "Utanç Duvarları" gibi yükselen tek yanlı sese verilen bir cevabı özleyenlere ve "Utanç Duvarları"nın acımasız mimarlarınadır sözümüz...

Sadece ve sadece dile getirilmemiş gerçeklerin hikâyesini okumak hakkı, bu hakkı isteyen herkesindir...
-Gökçen Çatlı-
(Tanıtım Bülteninden)
EMRE YAMAN 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

TAT KAÇIRAN/SPOİLER

Susurluk kazasında hayatını kaybeden Abdullah Çatlı'nın gençlik yıllarından ölümüne kadar birçok konuya değinilmiş.

Çatlı'nın vatanseverliği, ülkücü oluşu, sağ/sol ilişkisi, detaylarıyla anlatılmış. Yeşil,Mehmet Ali Ağca,Muhsin Yazıcıoğlu,Can Dündar gibi isimlerede sıkça rastlıyoruz. Asala terör örgütüne karşı yaptığı eylemler kitapta yer verilen diğer konulardan.

Çatlı'nın arkadaşlarından mektuplar,eşiyle yaşadıkları,kızının neler çektiği,annesinin hatıraları,dönemin yüksek kademeleriyle konuşmaları kitapta mevcut.

Her konu başlıklar altında incelenmiş. Her başlığın altında bir özlü söz eklenmiş. Resimler ile içerik zenginleştirilmiş. Okurken sıkılmadım hatta zevk aldım. Polisiye bir kitap okuyor gibi hissettim. Merak ettiğim bir hayatı daha öğrenmiş oldum merakımı fazlasıyla giderdi.

Zeynep Korkmaz 
19 Mar 22:02 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Kiminin reis, kiminin kahraman, kiminin ise katil dediği Abdullah Çatlı'yı bir de evladından dinlemek istedim. Elbette ki tarafsız olamayacak kadar yakını ama yine de bir şeyler öğrenebilir miyim diye bakıyorum.. Kitap bitiminde yine bir şeyler karalarım belki..

Kemal DAL 
12 Mar 20:13 · Kitabı okudu · 58 günde · 7/10 puan

Kitabın objektifliği tartışılır. Abdullah Çatlı'yı kızı hariç bir başka yazardan daha okumak lazım. Kitabı okumadan önce ASALA hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Kitabı okuduktan sonra fikir sahibi oldum.

Dönemin büyük adamı Asala terör örgütünü bitiren adam Çatlı. Bizim tabiirimizle Reis Çatlı.

Birebir kızından okuyoruz olayları. Hep aklıma Ali Kınık'ın dizeler geliyor bu kitaba bakınca;
''Bir hayat böyle tersine dönmez
Bir yiğit böyle harcanmaz
Dağlara taşlara bağırasım geliyor
içim yanıyor içim bildiğin gibi değil…''

Enes KUŞAT 
10 Mar 16:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kaza mı ? Suikast mı ? Reis Abdullah Çatlı' nın gençlik yılları, yaşadıkları,yaşattıkları,devlet için yaptığı işler,ailesi,aile durumu,arkadaş çevresi,siyasi hayatı,cezaevi yılları,kaçak yılları.. Çatlı reis'i en iyi anlatan kitaplar Babam Çatlı Ve Çatlı reis Yazar Gökçen Çatlı(Abdullah Çatlı'nın Kızı)

Ismaıl 
23 Tem 09:02 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kitapçıdan alıp okudum bazı yerleri kanıma çok dokundu ülkücü oluşumdandır yada koskoca liderin reisin göz göre göre yok oluşudur. Dosta güven düşmana korku salan cesur bir lider .

Ahmet Söyler 
25 Nis 21:43 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 9/10 puan

Vatan sevdalısı ülkücü reis Abdullah Çatlı'nın gençliğini, yaşamını, davasını, ölümünü anlatan güzel bir kitap. Yazar Susurluk da reise kurulan komployu, ailenin tepkisini gözler önüne sermiş. Yorumlara katılıyorum tabiki tarafsız olamaz ama reise inanan ve güvenen birisi olarak doğruluğuna inanıyorum.

Yunus Emre ZEVNE 
05 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Abdullah çatlı ve ailesinin çektiği zorlulları cezaevi günlerini kaçma teşebbüslerini ailesinin göçebe gibi bir evden diģer eve taşınma sürecini asalanın yaptığı eylemleri ve çatlı ve ekibinin buna karşılık yaptığı eylemleri anlatan güzel bir biyografi kitabı

Atsız 
25 Tem 13:06 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Baba bizim evimiz neresi?" "Vatanımız Gökçen'im… Vatanımız." Yakın tarihimizin bir tanığıyım ve bu süreçte ben bir kahraman tanıdım; Babam Abdullah Çatlı. Onun yaşadıklarının bir bölümüne, sizleri de tanık etmek üzere Çatlı Reis'i kaleme aldım.

ibrahim yazkan 
24 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yaşanan olaylara birde en yakından bakmak...

2 /

Kitaptan 3 Alıntı

"Huzur içinde geçen saatler yaşanmış sayılırsa, hangi zaman içerisinde olduğunu çok düşünmem gerek... Düşündüm ve hiç yaşayamadığımızı anımsadım."

Babam Çatlı, Gökçen Çatlı (Sayfa 1)Babam Çatlı, Gökçen Çatlı (Sayfa 1)
EMRE YAMAN 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Atatürk demiştir ki:"Komünizm nerede görülürse ezilmelidir."

Babam Çatlı, Gökçen Çatlı (Sayfa 165)Babam Çatlı, Gökçen Çatlı (Sayfa 165)
EMRE YAMAN 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bu akşam soğuk olacak.Eve girmeyin!"

Babam Çatlı, Gökçen Çatlı (Sayfa 12 - Bilge Oğuz Yayınları)Babam Çatlı, Gökçen Çatlı (Sayfa 12 - Bilge Oğuz Yayınları)