Bağışlamak

9,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
467 gösterim
Fransız Felsefesi’nin doruklarından Jacques Derrida’dan bağışlamak, bağışlanamaz olan ve zaman aşımına uğramayan üzerine ufuk açıcı bir seminer. Affetmek, bağışlamak, af dilemek çağında; zaman aşımına uğramayan ve insanlığa karşı işlenen suçlar çağında çıkageliyor Bağışlamak. Derrida hayati soruları hayatımıza bırakıyor. Jankelevitch affetti mi, Heidegger affedilebilir mi?!

“Ölüm Almanya’dan Gelen Bir Ustadır”

"Ben Yahudi öldürmedim. Alman olarak doğmak benim ne kabahatim ne de meziyetim. Benden izin isteyen olmadı [böylece birden bizi artık terk etmeyecek o soru, bir bizin ve ‘hangi biz’in mirasına, soykütüğüne, kollektifliğine dayalı suçluluk ya da bağışlama gibi devasa bir soru da sorulmuş oldu]. Nazi suçları konusunda tamamen masumum; ama bu beni pek teselli etmiyor. Vicdanım rahat değil […] ve utanç, acıma, tevekkül, hüzün, kuşku, isyan karışımı bir şeyler hissediyorum.

Hâlâ uykularım kaçıyor.

Sıklıkla bütün gece uyanık kalıyorum ve düşünüyorum, hayal ediyorum. Yakamı sıyıramadığım kâbuslarım var. ANNE FRANK’ı, AUSCHWITZ’i, TODESFUGE’yi ve NUIT ET BROUILLARD’ı düşünüyorum : “Der Tod ist ein Meister aus Deutschland.” [Ölüm Almanya'dan gelen bir ustadır.]"

Kitaptan 4 Alıntı

Gökhan Aktaş 
23 Nis 21:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bağışlama ha! İyi de onlar bizden hiç af diledi mi ki?
Bağışlamaya bir anlam ve varlık sebebi verecek tek şey, suçlunun ıstırabı ve terk edilmişliğidir.

Bağışlamak, Jacques Derrida (Sayfa 29)Bağışlamak, Jacques Derrida (Sayfa 29)
tabula rasa 
04 Mar 17:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Mersi” dediğimizde, “teşekkür” mü ediyoruz? Bana verdiklerin ve şükranla kabul ettiklerim için sana teşekkür ederim.
Yoksa “aman/merhamet/af” (merci) mı söz konu­su? Senden aman diliyorum, senden “insafsız” (merciless) olmamanı talep ediyorum, bana verdiklerin için senden
af diliyorum, lütufta (grâce, ing. mercy) bulunduğun, bağış­ladığın için, bana ihsan etmen için senden tekrar diledi­ğim af için şükranlarımı (grâce, ing. thanks) sunuyorum vs. Aslında, başlarken olduğu gibi, bitirirken de, size pardon, mersi dediğimde size ne dediğimi asla bilemeyeceksiniz.

Bağışlamak, Jacques DerridaBağışlamak, Jacques Derrida
tabula rasa 
 04 Mar 14:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İş vermeye [armağana, ba­ğışa] gelince kişi hep suçludur, hep kendini bağışlatmalıdır. Ve şunun bilincine vardığımızda bu çıkmaz daha da ağırlaşır: Eğer vermediğimiz, yeterince vermediğimiz için bağışlanmayı talep etmek [af dilemek] zorundaysak aynı zamanda, tersine, verdiğimiz için de suçlu hissedebiliriz ve dolayısıyla af dilemek zorunda kalabiliriz, [zira] verdi­ğimiz ve bir zehir, bir silah, bir egemenlik onayı, hatta kadir-i mutlaklık ya da tanınmaya çağrıya dönüşebilecek şey için bağışlanma söz konusudur. Vererek daima alırız ...

Bağışlamak, Jacques DerridaBağışlamak, Jacques Derrida