Adı:
Bakire
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
351
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358020
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Virgin Of Small Plains
Çeviri:
Ekrem Köksal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Small Plains Bakiresi kimdi ve nasıl öldü?

Acımasız bir cinayetle değişen hayatlar...
Küçük bir kasabadaki sahipsiz bir mezar...

On yedi yıldır saklanan korkunç gerçeği öğrenmeye hazır mısınız?

Kansas'ın kırsal kesimindeki küçük bir kasabanın halkı, genç bir kızın adsız mezarını Small Plains Bakiresi olarak kabul etmiştir on yedi yıl boyunca. Bazı kişilere göre mucizelere ve açıklanamaz iyileşmelere sebep olan bu mezarla ilgili söylentiler de zaman içinde dilden dile yayılmıştır.

Ama karla kaplı arazide bulunan, buz tutmuş çıplak cesede gerçekte ne olmuştur? Ve neden genç Mitch, cesedin bulunmasından bir gün sonra, arkasında çılgına dönmüş sevgilisi Abby'yi ve en iyi arkadaşı Rex'i bırakarak kasabadan apar topar ayrılmıştır?

Bu şekilde kasabadan ayrılan Mitch, yıllar sonra Small Plains'e geri döndüğünde, unutulmuş sırları ve gerilimi tekrar alevlendirecektir. Mitch'e karşı hâlâ bir şeyler hissetmekte olan Abby ise onun gidişinin arkasındaki gerçeği açığa çıkarmakta kararlıdır. Şimdi, üç eski dost kendilerinin ve küçük kasabalarının kaderini değiştiren o gecenin getirdiği sonuçlara katlanmak zorundadır.

"Nancy Pickard edebi gücü yüksek bir yazar. Orta batının küçük bir kasabasındaki üstü kapatılmış sırları incelikle şekillendirmiş."
-The Denver Post-

"Kışkırtıcı...Kasabalıların peşini bırakmayan çözümlenmemiş cinayeti, yazar engin bir sezgisellikle işlemiş."
-The New York Times Book Review-

"Üstün bir yapıt. Yazarın hikâyeye derinlik sağlamadaki yeteneği eşsiz."
-Orlando Sentinel-

"Güven, inanç ve masumiyet kaybına dair bu roman tek kelimeyle ilgi çekici."
-Tucson Citizen-
(Tanıtım Bülteninden)
351 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle arka kapağında sıralanmış ödülleri, sonrasında kapak tasarımı ve ciltli baskısı nedeniyle çok merak ettiğim bit kitaptı Bakire. Olay örgüsü, su gibi akan anlatımıyla kitap mı okudum film mi izledim pek ayırt edemedim açıkçası. Tam da pike altında kitap okuma ya da film izleme mevsimi gelmişken daha ne isteyeyim?

Küçük kasaba öykülerini oldum olası sevmişimdir. Hikayeleri samimi ve derli toplu olur. O kasabanın bir sakini gibi köşesini bucağını tanırsınız hikayenin içinde. Sevgileri büyük, öfkeleri güçlü, ilişkileri gerçektir. Sakin kasaba hayatında patlak veren en ufak olay bile bütün hayatları etkisi altına alırken Bakire'nin 17 sene boyunca kasabaya hakim olan hikayesi de elbette ki nefis bir okuma sağladı. Genelde olayı çok başlarda çözmeyi başaran bir okur olarak yazarın gerçekleri kitabın sonlarına kadar saklamayı başarması da oldukça etkileyiciydi benim için. Gördüğünüz yerde alın, yok aldıysanız tereddütsüz okuyun.

Ben Norah Jones'un The Fall albümü ile tatlandırdım kitabımı. Çok da yakıştırdın ikisini.

Belki denemek isteyen olur diye; naçizane tecrübem ve tavsiyemdir.

Yazara, sanatçıya, Ephesus Yayınları'na ve çevirmen Ekrem Köksal'a saygıyla...
351 syf.
·Beğendi·9/10
Okurken kendinizden geçeceksiniz. Kitabın nasıl bittiğini bile anlamayacaksınız. Nancy pickard 'ın okuduğum ilk kitabıydı ve konusu çok iyiydi.
351 syf.
·Puan vermedi
BAKİRE-NANCY PİCKARD-YABANCI YAYINLARI

Bakire kitabında Abby Reynolds'ın yargıcın eşi Nadine 'yi kar fırtınasının hakim olduğu havada mezarlığa doğru giderken gördüğünde şaşırmıştır ve bu havada burada ne arada ne aradığını merak eder. Alzheimer rahatsızlığı olan Nadine'ye yardım etmek için durmaya çalıştığında ise buzla kaplı yolda aracın hakimiyetini kaybeder ve kaza yapar. Kendine geldiğinde ise karşısında kasabanın şerifi Rex vardır ve Nadine'yi gördüğünü söyler.Bulduklarında ise çok geç kalmışlardır.Ulaşmaya çalıştığı mezar ise Bakirenin mezarıdır .Bakirenin gerçekte kim olduğu ve bir gecede değişen hayatların sebebini bulmak ise Abby nin aklında oluşan soru işaretlerini araştırmasına sebep olacaktır.

Bakire Nancy Pickard ın ilk kitabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Polisiye türünde olduğu için ilgimi çektiğinden okumaya karar verdim ama ilk kitabı elime aldığımda tereddütle yaklaşmadım değil ''kalemi nasıl,kitap ve yazar beklentime ne cevap verecek, vb ''şeklinde kaygılarla başladım ama hikayanin akıcılığı ,anlatımı vb bakımından korkumun yersiz olduğu anladım .Zaman seklesini ustalıkla kullanılması okuyucuyu kitabın akışından soğutmadan kendisine bağlamaktadır .Çünkü kitabın ilerleyen sayfalarında olayların bir bir gün yüzüne çıkmasını ve olayların sonunda gelişen olaylar karşısında heyecanınızı dizginleyemeyeceksiniz ,şahsen kitabın sonunda gelişen olaylarda büyük bir şok sizi beklemekte.
351 syf.
·Puan vermedi
Kitabın kurgusu güzel, tahmin etmediğiniz bir sonla bitiyor (en azından benim öyle oldu.).
Size tavsiyem bu kitabı okulda okumayın. Ben okula getirmiştim ve gülünç durumlar yaşamıştım. :D
351 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
gerçekten zevkle ve merakla okunacak bir kitap..inanılmaz bir son... çok güzeldi....
...............................................
351 syf.
·1 günde·9/10
Kitabın sonu M U A Z Z A M! Ağlattı, yedi bitirdi beni. Kitabı okurken ara ara sıkılıp kapatmıştım ve bugün bitirmeye yeltendim. Kitap bitti ve dediğim gibi ben de bittim. Krizlere girdim çıktım, ne umulmadık bir sondu o öyle ya. Mutlaka okuyun derim, ortalarında birazzcık sıkıyor ama o sonu görmeye değer! Sevgili Sarah; huzur içinde uyu.
351 syf.
·2 günde·8/10
Abby, Mitch ve Rex çok yakın üç arkadaş. Abby ve Mitch ise birbirlerine sırılsıklam aşık. Derken karlı bir gecede ormanda genç bir kızın cesedi bulunuyor ve bu üçlü için hayat tamamen değişiyor. Mitch ertesi sabah apar topar kasabayı terk ediyor ve ne sevgilisi Abby ne de en iyi arkadaşı Rex onu bir daha görebiliyorlar.
Seneler sonra kimliği meçhul bu kızın mezarı mucize arayanlar için bir nevi umut kapısına dönüşüyor. Small Plains Bakiresi olarak anılan bu kızı kim öldürmüştür? Saklanan sırlar bir bir açığa çıkıcak mıdır?
Ocak ayında sahafta gördüğümde hemen alıp kütüphaneme eklemiştim bu kitabı. Merak uyandırıcı bir hikayesi var. Çok akıcı ilerliyor. Geçmişte yaşanan bir olay çözülmeye çalışıldığı için son sayfalara gelene dek fazla aksiyon yoktu (hortum ve fırtına hariç)ama merak etmeye devam ettiğiniz için sıkılmadan okuyorsunuz. Beğenerek okuyacağınıza inanıyorum!
351 syf.
·4 günde·Puan vermedi
gayet sade bir dille polisiye sevenlere önerebileceğim, keyifle okunan bir kitap. ancak sonunun apar topar açıklanması çok hoşuma gitmedi, daha farklı bir beklentim vardı. altı çizilecek neredeyse hiçbir cümle olmayan nadir bir kitap vallahi, ya da benim denk geldiğim nadir bir kitap. sayfa sayısıda malzemeye göre bence azdı
351 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın olay örgüsü o kadar mantıklı ve sizin duygularınızı nereye yönlendireceğini o kadar iyi dizayn etmiş ki kitabın sonuna gelince nasıl ya ? Diye sormadan geçemedim. Dramatik bir başlangıç ve gençlik aşkıyla merhaba diyen kitap tam bir trajedi ve birazda mutlu sonla bitiyor. Ama sondaki mutluluk biraz buruk oluyor zira o kadar çok kötü olay oluyor ki sonda ne kadar iyi olursa olsun akıldan çıkmıyor. Bence kitap gayet başarılı ve hayatın gerçekleriyle dolu
351 syf.
·Puan vermedi
Akıcı bir roman okumak isteyenlere tavsiyemdir....Tüm arkadaşlarım beğenerek okudu ve olumlu yorumlar yaptılar ben de kısa zamanda bitirmiştim konu itibarıyla merak uyandırıyor.
351 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Bu kitabı alırken polisiye-dedektiflik&gizem romaı olduğunu düşündüğüm için aldım. Kitabı okumaya başlarken de bu düşünceyle, işlenen bir cinayetin ve ardındaki sırrın açığa çıkarılması ve finalde şok etkisi yaratacak bir kurgu ile katil ve açığa çıkan sırrın perde arkası olarak aklımda nedense yer etti. Evet açığa çıkan bir sır perdesi vardı ama bu bir polisiye&dedektiflik kurgusu şeklinde değildi. 17 yıl önce yaşanan trajik bir olayın 3 aileyi nasıl etkilediği, hikayenin merkezinde Anneler, Babalar ve Çocukları ile kasaba sakinleriyle olan ilişkilerini, duygularını ve psikolojik durumlarını ilmek ilmek işleyerek gizemi ve bakirenin ardındaki sır perdesini çok daha merak uyandırıcı hale getirdi. Hikayedeki o kadar karakteri çok güzel işlemesi, kurguda karşı karşıya getirmesi, iç içe sokması ve bir noktada ustaca finale bağlaması takdire şayandı.

Kitabın temel öğesi bakire'nin ardındaki sır değil aslında bakire'nin trajik ölümünün tetiklediği "hayatlar" desem yanlış olmaz. Zaten bu "hayatlar"ın kesişmesi ve karakterlerin kendileriyle yüzleşmesi sonucu bakire'nin ardındaki sır perdesi yavaşça aralanmaya başlıyor. Bir polisiye kovalamaca yada detektifsel bir yaklaşımla çözümlenerek değil. Her karakterin bir sırrı var ve okuduğunuz her bölümde sırayla bu sırlar ortaya çıkıyor veya kuş yemi gibi önünüze bilgi parçaları veriliyor, siz de karakterler ve geçmişleri hakkında daha fazla şey öğrendikçe puzzle'ın parçalarını bir araya getirmeye çalışarak hikayedeki diğer karakterler hakkında, olay hakkında sürekli tahminler yürütüyor ve kafanızın içinde kendi hikayenizi ve finalini yazmaya çalışıyorsunuz. Okurken hem beyin jimnastiği yaptırması hem de bunu yaparken asıl derdi olan karakterlerin iç dünyasını ve ilişkilerini çok güzel bir şekilde yoğurarak anlatması yazarın anlatım dilinin gücü olsa gerek.

Sadedece finalin biraz aceleye geldiğini düşünüyorum ki gerçekten de bir anda ne oluyor da burada kendim buldum dedim :) tabi burada yazarın ustaca olayları buraya kadar taşımasının payı var ancak yine de final aceleye gelmiş. Kitabı beğendim, "Aklından bir sayı tut" gibi polisiye bir kitap beklerken psikolojik bir dram hikayesi bulmak hem şaşırttı hem de sevindirdi.
351 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Gerçekten çok sürükleyici bir kitaptı. Okuması keyifli akıcı ve sonuna kadar gizemini koruyan bir anlatımı vardı. Ben çok büyük keyifle okudum. Bu yazarın kitaplarını artık düşünmeden alırım. Polisiye roman severlere özellikle öneririm. Baştan katil bu suçlu bu diyemeyeceğinize emin olabilirsiniz.
Camı açıp, "Geldiğin cehenneme geri dön pislik herif!" diye bağırmak istedi. Beni neden terk ettin? diye fısıldamak istedi.
Nancy Pickard
Sayfa 162 - ephesus
Hortumlar dünyayı dümdüz edebilir. Sevdiğin insanlar bir gecede ölebilir, yarın ne olacağını asla bilemezsin ve anı yaşamazsan, hayatı yaşayamazsın!
On yedi yaşındaydım ve bir gece ödevimi yaparken uyuyakalmıştım, diye düşündü Rex, resepsiyondan erken ayrılırken. Bütün gün aklının bir köşesinde sakin sakin duran hatıralar şimdi saldırıya geçmiş gibiydi. Ve uyandığımda her şey değişmişti. Benim için, ailem için, en iyi arkadaşım için, kasabam için, sonsuza kadar.
Nancy Pickard
Sayfa 78 - Ephesus

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bakire
Baskı tarihi:
Mayıs 2013
Sayfa sayısı:
351
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055358020
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Virgin Of Small Plains
Çeviri:
Ekrem Köksal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ephesus Yayınları
Small Plains Bakiresi kimdi ve nasıl öldü?

Acımasız bir cinayetle değişen hayatlar...
Küçük bir kasabadaki sahipsiz bir mezar...

On yedi yıldır saklanan korkunç gerçeği öğrenmeye hazır mısınız?

Kansas'ın kırsal kesimindeki küçük bir kasabanın halkı, genç bir kızın adsız mezarını Small Plains Bakiresi olarak kabul etmiştir on yedi yıl boyunca. Bazı kişilere göre mucizelere ve açıklanamaz iyileşmelere sebep olan bu mezarla ilgili söylentiler de zaman içinde dilden dile yayılmıştır.

Ama karla kaplı arazide bulunan, buz tutmuş çıplak cesede gerçekte ne olmuştur? Ve neden genç Mitch, cesedin bulunmasından bir gün sonra, arkasında çılgına dönmüş sevgilisi Abby'yi ve en iyi arkadaşı Rex'i bırakarak kasabadan apar topar ayrılmıştır?

Bu şekilde kasabadan ayrılan Mitch, yıllar sonra Small Plains'e geri döndüğünde, unutulmuş sırları ve gerilimi tekrar alevlendirecektir. Mitch'e karşı hâlâ bir şeyler hissetmekte olan Abby ise onun gidişinin arkasındaki gerçeği açığa çıkarmakta kararlıdır. Şimdi, üç eski dost kendilerinin ve küçük kasabalarının kaderini değiştiren o gecenin getirdiği sonuçlara katlanmak zorundadır.

"Nancy Pickard edebi gücü yüksek bir yazar. Orta batının küçük bir kasabasındaki üstü kapatılmış sırları incelikle şekillendirmiş."
-The Denver Post-

"Kışkırtıcı...Kasabalıların peşini bırakmayan çözümlenmemiş cinayeti, yazar engin bir sezgisellikle işlemiş."
-The New York Times Book Review-

"Üstün bir yapıt. Yazarın hikâyeye derinlik sağlamadaki yeteneği eşsiz."
-Orlando Sentinel-

"Güven, inanç ve masumiyet kaybına dair bu roman tek kelimeyle ilgi çekici."
-Tucson Citizen-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Asiye Pınarcı
  • Zerrin cnblt
  • Bahar Cihad
  • sevcan demirel
  • Duygu Demircioğlu
  • Sündüz
  • Favela
  • Büşra Doğan
  • Merve Enez
  • Emine Demirkan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%15.7
25-34 Yaş
%31.4
35-44 Yaş
%37.1
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%90.2
Erkek
%9.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.8 (23)
9
%22.5 (18)
8
%23.8 (19)
7
%12.5 (10)
6
%7.5 (6)
5
%2.5 (2)
4
%2.5 (2)
3
%0
2
%0
1
%0