Bakire

8,1/10  (37 Oy) · 
86 okunma  · 
30 beğeni  · 
942 gösterim
Small Plains Bakiresi kimdi ve nasıl öldü?

Acımasız bir cinayetle değişen hayatlar...
Küçük bir kasabadaki sahipsiz bir mezar...

On yedi yıldır saklanan korkunç gerçeği öğrenmeye hazır mısınız?

Kansas'ın kırsal kesimindeki küçük bir kasabanın halkı, genç bir kızın adsız mezarını Small Plains Bakiresi olarak kabul etmiştir on yedi yıl boyunca. Bazı kişilere göre mucizelere ve açıklanamaz iyileşmelere sebep olan bu mezarla ilgili söylentiler de zaman içinde dilden dile yayılmıştır.

Ama karla kaplı arazide bulunan, buz tutmuş çıplak cesede gerçekte ne olmuştur? Ve neden genç Mitch, cesedin bulunmasından bir gün sonra, arkasında çılgına dönmüş sevgilisi Abby'yi ve en iyi arkadaşı Rex'i bırakarak kasabadan apar topar ayrılmıştır?

Bu şekilde kasabadan ayrılan Mitch, yıllar sonra Small Plains'e geri döndüğünde, unutulmuş sırları ve gerilimi tekrar alevlendirecektir. Mitch'e karşı hâlâ bir şeyler hissetmekte olan Abby ise onun gidişinin arkasındaki gerçeği açığa çıkarmakta kararlıdır. Şimdi, üç eski dost kendilerinin ve küçük kasabalarının kaderini değiştiren o gecenin getirdiği sonuçlara katlanmak zorundadır.

"Nancy Pickard edebi gücü yüksek bir yazar. Orta batının küçük bir kasabasındaki üstü kapatılmış sırları incelikle şekillendirmiş."
-The Denver Post-

"Kışkırtıcı...Kasabalıların peşini bırakmayan çözümlenmemiş cinayeti, yazar engin bir sezgisellikle işlemiş."
-The New York Times Book Review-

"Üstün bir yapıt. Yazarın hikâyeye derinlik sağlamadaki yeteneği eşsiz."
-Orlando Sentinel-

"Güven, inanç ve masumiyet kaybına dair bu roman tek kelimeyle ilgi çekici."
-Tucson Citizen-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  351
 • ISBN:
  9786055358020
 • Orijinal Adı:
  The Virgin Of Small Plains
 • Çeviri:
  Ekrem Köksal
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melinsa Damla 
28 Şub 17:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BAKİRE-NANCY PİCKARD-YABANCI YAYINLARI

Bakire kitabında Abby Reynolds'ın yargıcın eşi Nadine 'yi kar fırtınasının hakim olduğu havada mezarlığa doğru giderken gördüğünde şaşırmıştır ve bu havada burada ne arada ne aradığını merak eder. Alzheimer rahatsızlığı olan Nadine'ye yardım etmek için durmaya çalıştığında ise buzla kaplı yolda aracın hakimiyetini kaybeder ve kaza yapar. Kendine geldiğinde ise karşısında kasabanın şerifi Rex vardır ve Nadine'yi gördüğünü söyler.Bulduklarında ise çok geç kalmışlardır.Ulaşmaya çalıştığı mezar ise Bakirenin mezarıdır .Bakirenin gerçekte kim olduğu ve bir gecede değişen hayatların sebebini bulmak ise Abby nin aklında oluşan soru işaretlerini araştırmasına sebep olacaktır.

Bakire Nancy Pickard ın ilk kitabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Polisiye türünde olduğu için ilgimi çektiğinden okumaya karar verdim ama ilk kitabı elime aldığımda tereddütle yaklaşmadım değil ''kalemi nasıl,kitap ve yazar beklentime ne cevap verecek, vb ''şeklinde kaygılarla başladım ama hikayanin akıcılığı ,anlatımı vb bakımından korkumun yersiz olduğu anladım .Zaman seklesini ustalıkla kullanılması okuyucuyu kitabın akışından soğutmadan kendisine bağlamaktadır .Çünkü kitabın ilerleyen sayfalarında olayların bir bir gün yüzüne çıkmasını ve olayların sonunda gelişen olaylar karşısında heyecanınızı dizginleyemeyeceksiniz ,şahsen kitabın sonunda gelişen olaylarda büyük bir şok sizi beklemekte.

Mine Ercan 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle arka kapağında sıralanmış ödülleri, sonrasında kapak tasarımı ve ciltli baskısı nedeniyle çok merak ettiğim bit kitaptı Bakire. Olay örgüsü, su gibi akan anlatımıyla kitap mı okudum film mi izledim pek ayırt edemedim açıkçası. Tam da pike altında kitap okuma ya da film izleme mevsimi gelmişken daha ne isteyeyim?

Küçük kasaba öykülerini oldum olası sevmişimdir. Hikayeleri samimi ve derli toplu olur. O kasabanın bir sakini gibi köşesini bucağını tanırsınız hikayenin içinde. Sevgileri büyük, öfkeleri güçlü, ilişkileri gerçektir. Sakin kasaba hayatında patlak veren en ufak olay bile bütün hayatları etkisi altına alırken Bakire'nin 17 sene boyunca kasabaya hakim olan hikayesi de elbette ki nefis bir okuma sağladı. Genelde olayı çok başlarda çözmeyi başaran bir okur olarak yazarın gerçekleri kitabın sonlarına kadar saklamayı başarması da oldukça etkileyiciydi benim için. Gördüğünüz yerde alın, yok aldıysanız tereddütsüz okuyun.

Ben Norah Jones'un The Fall albümü ile tatlandırdım kitabımı. Çok da yakıştırdın ikisini.

Belki denemek isteyen olur diye; naçizane tecrübem ve tavsiyemdir.

Yazara, sanatçıya, Ephesus Yayınları'na ve çevirmen Ekrem Köksal'a saygıyla...

Nejla GÜNEŞ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

gerçekten zevkle ve merakla okunacak bir kitap..inanılmaz bir son... çok güzeldi....
...............................................

kitapevreni 
04 Tem 22:31 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Abby, Mitch ve Rex çok yakın üç arkadaş. Abby ve Mitch ise birbirlerine sırılsıklam aşık. Derken karlı bir gecede ormanda genç bir kızın cesedi bulunuyor ve bu üçlü için hayat tamamen değişiyor. Mitch ertesi sabah apar topar kasabayı terk ediyor ve ne sevgilisi Abby ne de en iyi arkadaşı Rex onu bir daha görebiliyorlar.
Seneler sonra kimliği meçhul bu kızın mezarı mucize arayanlar için bir nevi umut kapısına dönüşüyor. Small Plains Bakiresi olarak anılan bu kızı kim öldürmüştür? Saklanan sırlar bir bir açığa çıkıcak mıdır?
Ocak ayında sahafta gördüğümde hemen alıp kütüphaneme eklemiştim bu kitabı. Merak uyandırıcı bir hikayesi var. Çok akıcı ilerliyor. Geçmişte yaşanan bir olay çözülmeye çalışıldığı için son sayfalara gelene dek fazla aksiyon yoktu (hortum ve fırtına hariç)ama merak etmeye devam ettiğiniz için sıkılmadan okuyorsunuz. Beğenerek okuyacağınıza inanıyorum!

inisiyasyon 
 28 Ağu 16:12 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

gayet sade bir dille polisiye sevenlere önerebileceğim, keyifle okunan bir kitap. ancak sonunun apar topar açıklanması çok hoşuma gitmedi, daha farklı bir beklentim vardı. altı çizilecek neredeyse hiçbir cümle olmayan nadir bir kitap vallahi, ya da benim denk geldiğim nadir bir kitap. sayfa sayısıda malzemeye göre bence azdı

Beyza KASBULAT 
02 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın kurgusu güzel, tahmin etmediğiniz bir sonla bitiyor (en azından benim öyle oldu.).
Size tavsiyem bu kitabı okulda okumayın. Ben okula getirmiştim ve gülünç durumlar yaşamıştım. :D

elif dinç 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Akıcı bir roman okumak isteyenlere tavsiyemdir....Tüm arkadaşlarım beğenerek okudu ve olumlu yorumlar yaptılar ben de kısa zamanda bitirmiştim konu itibarıyla merak uyandırıyor.

Kıymet tuş 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okurken kendinizden geçeceksiniz. Kitabın nasıl bittiğini bile anlamayacaksınız. Nancy pickard 'ın okuduğum ilk kitabıydı ve konusu çok iyiydi.

Reader 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

yazar, romanın üzerine kurulu olan aşk ve cinayet olaylarını önce okurlara takdim etmiş sonrasını gizemli tutmak için biraz gereksiz olaylara girmiş gibi geldi bana, hatta okurken tarık akanla necla nazır ın bir filmindeki şemsiye kerameti gibi kurguya rastlamak da mümkün,okunmasa da olur, arkadaşım tarafından verilmemiş olsaydı , okumaz ve satın almazdım...

Gülay Akgül 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın kısaca özeti: Acıması bir cinayetle değişen hayatlar,insanlar ve küçük bir kasabada yıllar önceden kalma sahipsiz bir mezar... 17 yıldır saklanan korkunç gerçekler gün yüzüne çıktığında etkilenen insanlar ve 17 yıldır unutulmayan bir aşk...

Kitaptan 5 Alıntı

neslihan güneş 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Geri döndüğü yetmiyormuş gibi bir de hâlâ yakışıklı mı yani?"

Bakire, Nancy Pickard (Sayfa 161)Bakire, Nancy Pickard (Sayfa 161)
neslihan güneş 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kahve demliğini işaret ederek, "Bu kahve oy verecek yaşa geldi mi?" diye sordu.

Bakire, Nancy Pickard (Sayfa 129)Bakire, Nancy Pickard (Sayfa 129)
inisiyasyon 
28 Ağu 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Camı açıp, "Geldiğin cehenneme geri dön pislik herif!" diye bağırmak istedi. Beni neden terk ettin? diye fısıldamak istedi.

Bakire, Nancy Pickard (Sayfa 162 - ephesus)Bakire, Nancy Pickard (Sayfa 162 - ephesus)
Gülay Akgül 
23 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

gly.akgl
Hortumlar dünyayı dümdüz edebilir. Sevdiğin insanlar bir gecede ölebilir, yarın ne olacağını asla bilemezsin ve anı yaşamazsan, hayatı yaşayamazsın!

Bakire, Nancy Pickard (Ephesus)Bakire, Nancy Pickard (Ephesus)