Balkan Yolcusu

8,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
560 gösterim
Füruzan'ın "Balkan Yolcusu" (1994'te ilk yayımlandığındaki adıyla İşte Bizim Rumeli), bir gezi-röportaj demeti. Dört bölümden oluşuyor: Bosna-Hersek, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan.
Tarihe tanıklık açısından önemi bugün daha da artmış olan "Balkan Yolcusu", edebi bir tat taşıyan, şiirlerle bezeli, zaman zaman öykü kokan, yazarın Balkan izlenimlerini kendine has diliyle yansıtan bir çalışma.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9789753634748
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Hem anne, hem de baba tarafından ataları Balkanlardan gelen bir ailenin çocuğu olarak çok severek okuduğum bir kitaptı. Balkan kelimesi bile Türkçe'den geliyorken (anlamı dağ), o güzel topraklardan kopmak ne acı. Bir zamanlar, özellikle Tito'nun Yugoslavya'sında herkesin barış içinde yaşadığı günlere artık ancak hasretle bakıyoruz. Füruzan, Balkanlara yaptığı yolculukta bizi geçmişe götürürken, okurlara barışın, kardeşliğin güzelliğini hissettiriyor.

Mehmet Y. 
02 Mar 11:35 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Füruzan'ın Şubat-Mayıs 1993 döneminde Makedonya, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Yunanistan ve Bulgaristan'a yaptığı seyahatlerin kitaplaştırılmış hali. Benim gibi bir Balkan meraklısı için ilgi çekici bir eserdi.

Füruzan'ın 1993 yılındaki hallerini anlattığı Üsküp, Manastır, Mostar, Sofya, Filibe, Selanik, Kavala, Gümülcine gibi yerleri ben de yakın tarihlerde dolaştığım için ayrıca ilgi çekiciydi. Ancak bu coğrafyaları görmeyenler için bu kadar iyi bir kitap olabilir mi? Emin değilim. Kitapta eski Yugoslavya kısımlarında çok bariz Tito güzellemeleri var. Tabii yazıldığı dönem ve Bosna katliamlarının devam ettiği de göz önünde tutulmalı. Füruzan'ın meselelere insani bir pencereden baktığını söylemem lazım. Balkan coğrafyasıyla ilgilenenler için okunası bir gezi kitabı...

Bu arada altını çizmem gereken pek çok cümle vardı. Ama ben en çok şunu sevdim; Bir gün barış olacak. Sizi misafir edeceğiz, Saraybosna'yı görmeniz için. İnsana öylesine huzur veren bir yerdir ki, görmeden anlayamazsınız. Evet, görmeden olmaz...

Evet, Saraybosna'yı, hele de Başçarşı'yı çok özlüyorum. Görmeden anlayamazsınız...

Kitaptan 6 Alıntı

Mehmet Y. 
02 Mar 11:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

'Gavurdu, Müslümandı diye adam mı tartılır a kızanım? İnsanın iyisi vardır kötüsü vardır, buna bakmalı asıl.'

Balkan Yolcusu, Füruzan (Sayfa 214 - YKY)Balkan Yolcusu, Füruzan (Sayfa 214 - YKY)
Mehmet Y. 
01 Mar 00:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Sarajevo en güzel kasaba. Bosna Saray. Osmanlıların en güzel camileri vardı. Ortodoks kiliseleri vardı, Katolik. Yahudilerin havraları… Bu çok güzel. Bence her kimse kendi dinini sevebilir. Ama başkasının dinine karışmasın. Niye ben başka dinden kimseyi insan olarak görmeyeyim, niye o beni insan gibi görmesin? İnsan insandır.
Hamdi Agvadovski

Balkan Yolcusu, Füruzan (Sayfa 26 - YKY)Balkan Yolcusu, Füruzan (Sayfa 26 - YKY)

Yugoslavya gibi bir devlet, en güzel devletti dünyada. Doktor Kardel; özyönetim için neler yazmıştır. Merkezden kurtulmalıyız, özyönetim olmalı, demiştir. Edvard Kardel, o önemli düşünceyi yazmıştır. Yugoslavya zaten onunla anılır dünyada. En güzeli de, o teoriydi. Devlet, her şeyi kontrolü altında tutamaz ki hep. Zaten tuttu muydu, sıkıca kontrol altında devlet, o zaman olur ya polis hükümeti, ya askeri hükümet. Yani, Tito da benim en sevdiğim devlet adamıydı. Yugoslavya için çabaladılar. Oturdular, uyguladılar, yaptılar kardeşlikle ve şimdi bu ülke dağıldı. Çok yazık.

Balkan Yolcusu, FüruzanBalkan Yolcusu, Füruzan

Daima sorardık Kemal'e, senin niçin bir şeylerin yok diye. "İnsanların eşitliği, ilerlemesi için biz Tito'yla omuz omuza savaştık," derdi, "ev, bark edinmek için değil."

Balkan Yolcusu, FüruzanBalkan Yolcusu, Füruzan
Mehmet Y. 
02 Mar 11:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir gün barış olacak. Sizi misafir edeceğiz, Saraybosna'yı görmeniz için. İnsana öylesine huzur veren bir yerdir ki, görmeden anlayamazsınız. Evet, görmeden olmaz...

Balkan Yolcusu, Füruzan (Sayfa 210 - YKY)Balkan Yolcusu, Füruzan (Sayfa 210 - YKY)