Balkan Yolcusu

10,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
535 gösterim
Füruzan'ın "Balkan Yolcusu" (1994'te ilk yayımlandığındaki adıyla İşte Bizim Rumeli), bir gezi-röportaj demeti. Dört bölümden oluşuyor: Bosna-Hersek, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan.
Tarihe tanıklık açısından önemi bugün daha da artmış olan "Balkan Yolcusu", edebi bir tat taşıyan, şiirlerle bezeli, zaman zaman öykü kokan, yazarın Balkan izlenimlerini kendine has diliyle yansıtan bir çalışma.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9789753634748
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çağrı 
 04 Oca 22:24 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hem anne, hem de baba tarafından ataları Balkanlardan gelen bir ailenin çocuğu olarak çok severek okuduğum bir kitaptı. Balkan kelimesi bile Türkçe'den geliyorken (anlamı dağ), o güzel topraklardan kopmak ne acı. Bir zamanlar, özellikle Tito'nun Yugoslavya'sında herkesin barış içinde yaşadığı günlere artık ancak hasretle bakıyoruz. Füruzan, Balkanlara yaptığı yolculukta bizi geçmişe götürürken, okurlara barışın, kardeşliğin güzelliğini hissettiriyor.

Kitaptan 3 Alıntı

Çağrı 
03 Oca 15:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yugoslavya gibi bir devlet, en güzel devletti dünyada. Doktor Kardel; özyönetim için neler yazmıştır. Merkezden kurtulmalıyız, özyönetim olmalı, demiştir. Edvard Kardel, o önemli düşünceyi yazmıştır. Yugoslavya zaten onunla anılır dünyada. En güzeli de, o teoriydi. Devlet, her şeyi kontrolü altında tutamaz ki hep. Zaten tuttu muydu, sıkıca kontrol altında devlet, o zaman olur ya polis hükümeti, ya askeri hükümet. Yani, Tito da benim en sevdiğim devlet adamıydı. Yugoslavya için çabaladılar. Oturdular, uyguladılar, yaptılar kardeşlikle ve şimdi bu ülke dağıldı. Çok yazık.

Balkan Yolcusu, FüruzanBalkan Yolcusu, Füruzan
Çağrı 
03 Oca 21:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Daima sorardık Kemal'e, senin niçin bir şeylerin yok diye. "İnsanların eşitliği, ilerlemesi için biz Tito'yla omuz omuza savaştık," derdi, "ev, bark edinmek için değil."

Balkan Yolcusu, FüruzanBalkan Yolcusu, Füruzan