Bezgin Kadınlar

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
470 gösterim
Pierre Loti, İstanbul'da bir caddeye adının verilmesine, Eyüp'teki tepenin onun adıyla anılmasına yol açacak kadar Türkler tarafından benimsenen Fransız bir yazardır.

Balkan Savaşı felaketinden itibaren, Avrupa'da Türkleri yazdıklarıyla savunan az sayıdaki yazarlardan biri de Pierre Loti olmuştur. Benimsenmiş bir isim olmasının temelinde böyle bir kadirşinaslık vardır.

Fransız donanmasında bir deniz subayı olan Pierre Loti, pek çok yeri gezme ve görme imkânı bulmuştur. Gördüğü yerler hakkında, egzotik bir anlayışla romanlar yazmıştır. Bu yerler arasında Türkiye ilk sırada yer alır; Türkiye ve Türklere karşı sevgisi ön plandadır.

Bezgin Kadınlar, 1903'ten 1905'e kadar İstanbul'da Fransız Büyükelçiliği emrindeki geminin kumandanı olarak yaşamış olan Pierre Loti'nin bu dönemine ait bir romandır.
Bezgin Kadınlar'da harem hayatı yaşayan Türk kadınların durumu ele alınır. Pierre Loti'ye göre, sıkıcı ve boğucu bir harem hayatı yaşayan kadınlara biraz daha serbestlik verilmesi yerinde olacaktır. Romanın İstanbul tasvirleri de son derece renkli ve etkileyici; yüz yıl öncesinin İstanbul'unda bir gezintiye çıkmak hiç de fena sayılmaz...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789756132609
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Ferah 
11 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ben ki aşıkım, yaradılışım çok ateşlidir.
Bunlardan sadece geçsem bile
Orada bıraktığım yarayı kapatmaya bütün ömür yetmez.
Ben geçeri ama ayağımın izi ebediyen kalır.
Ben ki aşıkım, yaradılışım çok ateşlidir."

Bezgin Kadınlar, Pierre Loti (Sayfa 69)Bezgin Kadınlar, Pierre Loti (Sayfa 69)