Bozkurt

7,8/10  (12 Oy) · 
59 okunma  · 
12 beğeni  · 
856 gösterim
"Armstrong ismindeki meşhur bir Türk düşmanının yazdığı kitapta, Atatürk'ün aleyhinde bazı kısımlar vardı ve bunun için de hükümet tarafından memlekete sokulması men edilmişti.
Atatürk merak etti. Kitabı getirtti. Bir gece sofrada geç vakte kadar tercüme ettirerek okuttu, dinledi. Armstrong, Atatürk'ün herkesçe malûm içkisinden bahsediyor ve bunlara garazkârâne mütalâalarını da ilave ediyordu. Fakat bunları sayıp dökerken de, memleketin herhangi bir felâketi veyahut memleketini ve milletini alâkadar edecek herhangi mühim bir hadise zuhur etti mi, onun içkisini de, eğlencesini de bir tarafa bırakıp pençesini hadiselerin üzerine atarak arslan gibi kükrediğıni de belirtip yazmayı ihmal etmiyordu. Atatürk kitabı sonuna kadar dinledikten sonra; 'Bunun ithalini menetmekle hükümet hataya düşmüş. Adamcağız yaptığımız sefahati eksik yazmış, bu eksiklerini ben ikmal edeyim de kitaba müsaade edilsin ve memlekette okunsun!' diye latife etmişlerdi"
Kılıç Alı Atatürk'ün Hususiyetleri
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789758823901
 • Yayınevi:
  Nokta Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ce-mâ 
03 Mar 18:02 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

Önemli Not: M.Kemal'in özelinde tüm kutsal sayılan,kusursuz görülen,sorgusuz sualsiz biat edilen liderler icin yazıyorum.

'Mustafa Kemal Atatürk'
- ilk okuldan baslayıp üniversiteye gecene kadar artık O ve kahramanlıkları daima karşımıza çıkmıştır. Yani nerden baksak 10-15 yıl Onu öğretmeye,ezberletmeye çalışıyorlar.
-Buna ilk itirazı orta 2'de yapmıştım, "Genclige Hitabeyi ne diye ezberliyoruz hocam"dediydim, sonuç mu? Sol kulakta bir çınlama...
-Oldum olası insanların kutsallaştırılmasına,kusursuz gösterilmesine,tek kisiye baglı bir yasam sürülmesine karşıyım.(Karşıyım derken ben yapmam anlamında tabi) ve malesef Mustafa Kemal'i de böyle görenlerin sayısı azımsanmayacak derecede.
-Evet herkes sevmeyebilir,ama ben bir ülkeyi yeniden ayaga kaldıran,bunca sey basardığı icin saygı duyulması gereken biri olarak görüyorum.

Kitaba gelirsek;
- Mustafa Kemal'i yabancı birinin gözünden okumak,mantıklı ve farklı bir deneyim. Çünkü malesef bizim ülkemizde,ya hep övüyorlar, ya da klişe bilgiler veriyorlar.
-Armstong Onu iyi ve kötü yönleriyle olduğu gibi aktarmaya calışmış.(Mustafa Kemal yayınlanmasına izin verdigine göre bunda basarılı da olmuş) Bazı arkadaşlar kötü yönleri cok görmek istemeyebilir elbet,ama bazı şeyleri kabullenmek,hataları görmek gerektiğini düşünüyorum.
-Kitapta gecen bazı özelliklerini aktarayım;
Talihli(bunun üstünde çok duruluyor),Cesur,Merhametsiz(özellikle ona ve devrime muhalif olanlara),Bencil,Akıllı,Kibirli(hemen hemen her liderde vardır),Yurtsever,Fikirleriyle ters olanları önemsemeyen,Kadın düşkünü,Alkolik ve Çok İyi Bir Asker...

Kitapta geçen bana ilginc gelen bilgiler;
-Mustafa Kemal ile Rauf Orbay arasında sürekli bir rekabetin var olması
-Yazar İnönü'yü yerden yere vuruyor(ki bence ilk cıktığında ülkede yayımlanmamasının sebebi bu,Mustafa Kemal ile ilgili yazılanlar değil)
-Mustafa Kemal'in her aldığı kritik kararda Halide Edip'i yanında istemesi gibi batıl bir inanca sahip olması
-Mustafa Kemal taraftarlarıyla padisah taraftarları arasında epey kanlı çatışmaların yaşanması; yani Türk'ün Türk'ü bu kadar acımasızca katletmesi
-Mustafa Kemal'in evlendigi Latife'nin aslında kızı yaşında olması
-Hep dolasan iki Atatürk vardı efsanesindeki kişinin ona ikizi kadar benzeyen ve Onun sag kolu olan Miralay Arif oldugu
-Mustafa Kemal'in bir diktatör gibi kararlar alıp uygalaması

Tüm bunlar için Armstong'un bir sözü var elbet:
"O,Türkiye'de bir daha kesinlikle bir diktatör ortaya çıkmasın diye diktatör olmuştur."

İste simdi Nutuk okuyabilirim :)
Mustafa Kemal'i sevenler ve sevmeyenler bence okumalısınız.

Şakir Cin 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Atatürk e farklı bir bakış açısı ile yaklaşan ve insan Atatürk ü gözler önüne seren güzel bir eser. Ufkunu genişletmek isteyen kişilere öneririm .

Ahmet Güngör 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yıllarca okullarda anlatılan temel ve klişe bilgilerin dışında biraz Atatürk'ü eleştirerek biraz överek ama bunları yaparken gerçeklik çizgisinden çıkmayarak İngiliz bir asker tarafından yazılmış Atatürk biyografisi. ( NOT ; Bu kitap Atatürk hayattayken yayımlanmış ve dönemin iktidarı, kitap Atatürk'ü eleştirdiği için yayımdan kaldırmıştır ancak , Mustafa Kemal bunu öğrenince kitabı temin etmiş , okumuş ve tekrar yayımlanmasını istemiştir. )

Oğuzhan Uzun 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kadın Düşkünü Olduğu Gibi, Pek Çok Yanlış Bilgiye Ve Kanıya Sahip Olmasına Rağmen Yabancı Birisinin Görüşünü Öğrenmek Açısından Okunabilir Bir Eser...

Kitaptan 4 Alıntı

Ce-mâ 
 03 Mar 13:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Tek adama dayanan bir yönetim daima büyük ölçüde can güvenliği tehlikesini de beraberinde getirir.

Bozkurt, H. C. ArmstrongBozkurt, H. C. Armstrong
Barış Pehlivan 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kişisel nüfuzunu yerleştiren Mustafa Kemal halkın duygularını sezerek cemiyetin sağlam desteğini almış ve temsilcilerini de atamış olarak düşmanlarıyla hesaplaşmak üzere Ankara'ya döndü.

Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 155)Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 155)
Mertcan Yüce 
21 Mar 15:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşamı ve bağımsızlığı için en büyük fedakarlığı yapan bir millet başarısız olamaz.Yenilgi demek, milletin ölümü demektir"
Mustafa Kemal

Bozkurt, H. C. ArmstrongBozkurt, H. C. Armstrong
Barış Pehlivan 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O Türkiye'de bir daha kesinlikle bir diktatör ortaya çıkmasın diye diktatör olmuştur.

Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 210)Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 210)