Bozkurt

7,9/10  (9 Oy) · 
45 okunma  · 
8 beğeni  · 
794 gösterim
"Armstrong ismindeki meşhur bir Türk düşmanının yazdığı kitapta, Atatürk'ün aleyhinde bazı kısımlar vardı ve bunun için de hükümet tarafından memlekete sokulması men edilmişti.
Atatürk merak etti. Kitabı getirtti. Bir gece sofrada geç vakte kadar tercüme ettirerek okuttu, dinledi. Armstrong, Atatürk'ün herkesçe malûm içkisinden bahsediyor ve bunlara garazkârâne mütalâalarını da ilave ediyordu. Fakat bunları sayıp dökerken de, memleketin herhangi bir felâketi veyahut memleketini ve milletini alâkadar edecek herhangi mühim bir hadise zuhur etti mi, onun içkisini de, eğlencesini de bir tarafa bırakıp pençesini hadiselerin üzerine atarak arslan gibi kükrediğıni de belirtip yazmayı ihmal etmiyordu. Atatürk kitabı sonuna kadar dinledikten sonra; 'Bunun ithalini menetmekle hükümet hataya düşmüş. Adamcağız yaptığımız sefahati eksik yazmış, bu eksiklerini ben ikmal edeyim de kitaba müsaade edilsin ve memlekette okunsun!' diye latife etmişlerdi"
Kılıç Alı Atatürk'ün Hususiyetleri
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789758823901
 • Yayınevi:
  Nokta Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şakir Cin 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Atatürk e farklı bir bakış açısı ile yaklaşan ve insan Atatürk ü gözler önüne seren güzel bir eser. Ufkunu genişletmek isteyen kişilere öneririm .

Ahmet Güngör 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yıllarca okullarda anlatılan temel ve klişe bilgilerin dışında biraz Atatürk'ü eleştirerek biraz överek ama bunları yaparken gerçeklik çizgisinden çıkmayarak İngiliz bir asker tarafından yazılmış Atatürk biyografisi. ( NOT ; Bu kitap Atatürk hayattayken yayımlanmış ve dönemin iktidarı, kitap Atatürk'ü eleştirdiği için yayımdan kaldırmıştır ancak , Mustafa Kemal bunu öğrenince kitabı temin etmiş , okumuş ve tekrar yayımlanmasını istemiştir. )

Oğuzhan Uzun 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk'ün Kadın Düşkünü Olduğu Gibi, Pek Çok Yanlış Bilgiye Ve Kanıya Sahip Olmasına Rağmen Yabancı Birisinin Görüşünü Öğrenmek Açısından Okunabilir Bir Eser...

Kitaptan 2 Alıntı

Barış Pehlivan 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kişisel nüfuzunu yerleştiren Mustafa Kemal halkın duygularını sezerek cemiyetin sağlam desteğini almış ve temsilcilerini de atamış olarak düşmanlarıyla hesaplaşmak üzere Ankara'ya döndü.

Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 155)Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 155)
Barış Pehlivan 
17 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O Türkiye'de bir daha kesinlikle bir diktatör ortaya çıkmasın diye diktatör olmuştur.

Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 210)Bozkurt, H. C. Armstrong (Sayfa 210)