Büyük İskender - 1 Makedonya`dan Anadolu`ya

9,0/10  (8 Oy) · 
15 okunma  · 
7 beğeni  · 
660 gösterim
Hırslı, zeki, gözüpek, tanrı kadar güzel bir genç adam ve uçsuz bucaksız bir imparatorluk. Büyük İskender İ. Ö. 356 yılında Makedonya'da bir kralın oğlu olarak doğdu, 20 Yaşında tahta çıktı, Batı'da Yunan yarımadasından Doğu'da Hindistan'a kadar fethedilmedik ülke bırakmadı, Anadolu'yu kuzeyden güneye, batıdan doğuya Pers egemenliğinden kurtarıp kendine bağladı ve bugünün uygar dünyasının ilk temellerini attı. Daha yaşarken efsane olmuştu, öldükten sonra da tüm zamanların en etkileyici kralı olarak bilindi. İnsanlar üzerinde müthiş bir etkisi vardı; kadınlarla ilişkilerinde de sözü geçen taraf hep o oldu, hem annesiyle olan ilişkisinde hem de sevgilileriyle....
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2009
 • Sayfa Sayısı:
  334
 • ISBN:
  9789750700149
 • Orijinal Adı:
  Alexander: Child of a Dream
 • Çeviri:
  Eren Cendey Yücesan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nadir bir şekilde başından başlayıp sonuna kadar sırayla okuduğum bir serinin ilk kitabıdır. Üçleme meşhur kral ve komutan İskender'in hayat hikayesini romanlaştırarak anlatıyor. Doğumundan başlayıp Aristo'yla geçen çocukluk eğitimini, yakın arkadaş olup ölümüne kadar arkadaş olarak kalacakları Ephestione'yle tanışmasını, babası 2. Filip'le ve annesi Kraliçe Olimpia ile olan tuhaf ve düzensiz ilişkisini, gençlik yıllarını ve İskender'in hayalleri anlatılıyor bu kitapta. Babasının ölüp kendisinin çok genç yaşta kral olmasıyla İskender'in önünde Makedonya'dan Anadolu'ya uzanan kapılar aralanmış oluyor.

Hichkas 
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı uzun süredir aramaktaydım şans eseri hiç ummadığım bir yerden çıktı karşıma. Biraz yıpranmış ama olsun yine de okumaya değer bir kitap.
İskenderin babası Philippos'un oğluna ne kadar düşkün olduğunu, oğlunun ileride bir barbar gibi değil de bir alim gibi kral olması için eğitimine verdiği önemi göreceksiniz. Oğlu için bastırdığı paraları yaptırdığı heykelleri. Zamanın en ünlü filozoflarından Platon'un öğrencisi Nikomakhos'un oğlu Aristotales'e o dönemde bir servet ile oğluna ders verdirmesi için tutmasını okuyacaksınız. Gerçekten çok güzel bir kitap tavsiye ederim.

Dipnot: Tavsiye ettim ama baskısı tükendiği için çok zor bulunan bir kitap :)

hatice 
03 Ağu 16:55 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel bir eser. Yazar gerçekliği, Büyük İskender'in hayatı, ailesi, çevresini biyografiden ya da bir makaleden uzak bir şekilde; sanki kurgu bir olayı anlatır gibi anlatmış. Kitaptaki en sevdiğim noktalardan biri buydu ve akıcı bir şekilde kitabı okumamı sağladı. Diğer bir etken ise, kesinlikle uzun araştırmalar sonucu yazıldığı belli olması. Yapıtlarını anlatılış tarzı, o dönemin insanları, hayatları çok çok güzel şekilde tasvir edilmiş ve betimleme kolay, üst düzeyde yapılabiliyor. Serinin diğer iki kitabını da kısa zamanda okumayı umuyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum efendim.

Kitaptan 22 Alıntı

hatice 
02 Ağu 14:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ruhunun sarsıntısını müzikle dindirmeye karar verdi...

Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 128 - Can Yayınları)Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 128 - Can Yayınları)
hatice 
31 Tem 14:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dün dost olanlar bugün birbirlerine karşı canavar kesiliyorlar...

Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 27 - Can Yayınları)Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 27 - Can Yayınları)
hatice 
02 Ağu 13:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ve her ruha kendini ifade edebilme, yaratma, yüceltme yetisini veren özgürlüktür.

Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 92 - Can Yayınları)Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 92 - Can Yayınları)
hatice 
 02 Ağu 13:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ama bugünün insanı, İskender, siyasi bir hayvandır.

Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 92 - Can Yayınları)Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 92 - Can Yayınları)
hatice 
02 Ağu 13:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsani hiçbir kurum kusursuz değildir...

Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 104 - Can Yayınları)Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 104 - Can Yayınları)
hatice 
02 Ağu 17:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Şu insan yazgısı ne kadar da gelip geçici, uçucu!

Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 159 - Can Yayınları)Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 159 - Can Yayınları)
hatice 
03 Ağu 14:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Benim bu huzursuzluğumun yanıtı nedir?

Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 238 - Can Yayınları)Büyük İskender - 1, Valerio Massimo Manfredi (Sayfa 238 - Can Yayınları)
3 /