7,5/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
504 gösterim
Uzak geçmişin karanlık dehlizlerinden çıkıp gelmiş muhteşem bir şatoda, korku ve gizemle yoğrulan bir ilk aşk filizlenmektedir. Çünkü, tehlikelerle örülü, idrak sınırları dışına taşan yolculuklar yapan Şili'li genç kız Alanya ile, sıra dışı olaylarla sarılmış Akdeniz'de mütevazı bir evde yaşayan Türk genci Atila'nın yolu bu şatoda kesişmiştir. Anlayamadıkları bir gücün etkisiyle, Şili'nin Atacama Çölü'ndeki sırlarla dolu bir mağarada bulurlar kendilerini.

Bu mağara Atatürk'ün şüphelendiği ve üzerinde araştırma yaptırdığı bir sır taşımaktadır. Aynı sırrı birisi daha fark etmiştir: Adolf Hitler...

Atacama'nın derin dehlizlerinin ardındaki mağaraya kilitli bu sırra, yarım asır sonra kim ve neden ulaşmak istemektedir? Kehanet edildiği gibi Babil'in yıkılmasıyla başlayan 2500 yıllık Dinler Çağı'nın sonuna mı gelmiştir dünya?

Macera ve gizemle örülü Çark'ı okuduğunuzda dünyaya kumanda edebilen, zamanı devre dışı bırakan, aynı zamanda korkunç bir silaha dönüşen bu sırrın ne olduğunu da öğreneceksiniz....

Mehmet Mollaosmanoğlu 2007'de yayımladığı Ataerkil adlı felsefi romanıyla tanındı. 2008'de Ata Mezarlığı ve Cennet Ayracı adlı gerilim türünde iki roman daha yayımladı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9789944840439
 • Yayınevi:
  Güncel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap IV. Abraham Altobelli'nin üç nesil süren karanlığın ardından güneşin yeniden kendini göstermesiyle büyük, büyük, büyük atası I. Abraham Altobelli'nin vasiyeti gereği ondan miras kalan kutuyu açmasıyla başlıyor. Zaten elimizde tutuğumuz kitapta bu kutunun içinden çıkan ve I. Abraham'ın yazdığı kitap. “Kitabın Bölümleri” yerine “Çarkın Parçaları” yazılması beklenen ama yine de hoş bir detay olmuş. Kitabın başında ailesini kaybeden Alanya'lı Atila ile Şili'li Alanya'nın (isim gerçek bir Şili ismi, kitapta benzerliğin nedeni de kurgulanmış) gerçeküstü bir şekilde bir araya gelmeleri ile kadim bir kumpasın içine giriyorlar. Zaman ve mekan kavramının yerle bir edildiği bir düzeneği ele geçiren Aryanlar dünyayı ele geçirmenin (hayatta da bunun kadar saçma başka bir şey olmaz. O güç bende olsa ilk işim Rio Karnavalını en önde seyretmek olur. Acaba çok mu küçük düşünüyorum) ve kendilerinden olmayanları yok etmenin peşinde. Ancak son parça eksik ve kehanete göre bunu yapabilecek tek kişi de Alanya.

Kitaptan 4 Alıntı

"İnsan sahip olduğu şeyleri bırakıp gitmez; aksine korumak için mücadele eder."

Çark, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 15)Çark, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 15)

İşte böyle lime limedir mecburiyetten giden ya, peki gidenin ardında kalan? Giden de özler mutlaka, ya kalanın etrafındaki gidenden kalan izler? İz sayısı kadar çarpmak mı gerekir özlemi? Yoksa vuslatı iz sayısına mı bölmek gerekir?

Çark, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 142)Çark, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 142)

"Yaşamın sadece tek bir kurgu olduğuna inanıyorsun da ondan. Oysa yaşam senin hayallerinle ve rüyalarınla dallanır budaklanır. Arzularınla şekillenir. Ancak sen dünyayı sana öğretilen gibi olduğunu zannettiğinden şartlandırıldığın kısmını algılarsın. Algılarını serbest bırak..."

Çark, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 158)Çark, Mehmet Mollaosmanoğlu (Sayfa 158)