Adı:
Cehennem
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055675899
Kitabın türü:
Orijinal adı:
L'Enfer
Çeviri:
Gülay Oktar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Cehennem, bireyin kendi aklı dışındaki bilginin elde edilemez olduğu fikrini savunan solipsizm felsefesinin muhteşem bir şekilde incelemesidir. Solipsizm, dış dünyanın ve diğer insanların uslarının varlığından asla emin olunamayacağı tahmininde bulunur. Hikaye, odasında bir delik açarak dış dünyayı inceleyebileceği bir manzaraya sahip olan isimsiz bir adamın peşinden şekillenmektedir. Sevgiyi, ölümü, yasak ilişkileri ve doğumları gözetler. İnsan deneyimlerinin ve duygularının yabancılığına sinsice şahit olurken tüm gördüklerinin felsefi imalarını gözden geçirir.

Bazıları tarafından röntgenciliğin sarsıcı bir çalışması olarak görülen Cehennem, aslında solipsizm felsefesinin derin bir incelemesidir.

Bence, Henri Barbusse bir yüksek, bir gerçek sanatçının nasıl çalışması, nasıl yaşaması, nasıl ve niçin dövüşmesi lâzım geldiğini, bütün bir insan soyuna en muazzam ölçülerle gösteren bir âbidedir.
-Sabahattin Ali-
(Tanıtım Bülteninden)
272 syf.
·7 günde·9/10 puan
Bir otel odasındaki delikten yandaki odayı gözetleyen isimsiz kahramanımızın şahit olduğu şeyler ve genel hayat hakkındaki görüşleri, çarpıcı sorgulamaları, yargılamaları ve sosyolojik çıkarımlarından oluşan eseri çok beğendim.

Kitabın büyük kısmında sanki kendi bedenine sıkışmış ve konuşamayan birinin içinden geçirdiği fısıltıları dinliyormuşuz havası veriliyor. Bu da ayrıca çok beğendiğim noktalardan biriydi.

Yazar bu eseri için her ne kadar röntgenci olarak görülse de "ben saf gerçeği anlattım." diyor. Yine eserde bu durum için "insanlar izlenmediğini düşündüğü zaman çok garip davranıyor." diyor.

Ayrıca eser için en eksiksiz ve en doğru tanımı yine yazarı yapıyor: "Doğal halleriyle yakalanmış bir insanlar defilesi."

Kısacası soranlara tavsiye etmekte tereddüt etmeyeceğim bir kitaptı. İyi okumalar. :)
272 syf.
·3 günde·10/10 puan
Bazı kitaplar vardır, insanı dinlendirir. Bazı kitaplar vardır, size yalnız olmadığınızı hissettirir. Bu kitap böyle bir kitaptı. Otel odasının duvarındaki bir delikten tüm hayatı izleyen ve kendi hayatını unutan bir adam. Çok önemli çıkarımlar, hayatla ilgili çok derin cümleler var kitapta. Böyle büyük bir sosyal platformda, kitabın bu kadar az kişi tarafından okunmuş olması üzücü.
272 syf.
·8/10 puan
Solipsizm bakış açısıyla yazılmış olan bu kitapta odasında bir delik açarak dış dünyayı inceleyen bir adamın hayattaki varoluşunu sorgulaması ve aşka, ilişkilere, ölüme farklı bir bakış açısıyla görmemize yardımcı oluyor. Peki nedir bu solipsizm felsefesi? “Yalnız ben varım, benden başka her şey yalnızca benim tasarımımdır” diyor. Daha anlaşılır biçimde söyleyecek olursak gerçekliği kendinden ibaret görmeye solipsizm diyebiliriz. Bana farklı bir bakış açısıyla yüzleşmemi sağladığı için beğendim. Sizinde içinde kendinize dair bir çok konuda durumlar bulacağınızı söyleyebilirim.
272 syf.
Son zamanlarda güzel kitaplar okuduğumu düşünüyorum. Ruhuma ve beynime hitap eden kitaplar. İnce ayrıntıların içine girildiği, üstüne düşünülmeye değmez gibi görünenin
İyi ifadelerle değerli bir hale geldiği...Bazıları o kadar güzel ki inceleme yazmak; o kitaplara haksızlık olduğunu düşünüyorum. Bazıları da dürüst olmak gerekirse sığ cümlelerimin içinde ifade etmeye çalışırken kitabın özünden ve kendisinden uzaklaşma korkusundan yazamadığım... Bunlara rağmen soysuz belleğimin unutma akıntısına kendini bırakmaması İçin; artık okuduğum kitaplara dair bir şeyler yazmaya karar verdim çünkü 6 günümün her boş vaktini bu kitaba ayırmışım. O yüzden günlerim kadar içinde ki yazılanlar anlatılmak istenen ve bir çok noktada düşündüğüm ama somutlayamadığım şeyleri bulmak ve bulduklarımın yanına yazarın eklediği detaylar., Son zamanlarda tüm okuduğum kitaplara dediğim şeyi bir parça daha üst seviyede bu kitap içinde söyleyebilirim. Okuduğum iyi kitaplardan birisidir. Bu arada inceleme yazmak benim en zorlandığım eylem. Özellikle çok beğendiğim kitaplar ve filmler İçin bunu söyleyebilirim. Ve maalesef ki....İnsanlar neden dört duvar arasında olmayı tercih ederler? Çünkü tüm toplumsal statülerden ve yüklediklerinden uzaklaştığı yerdir odaları evleri ve kendilerini gizledikleri mekanları mağaraları... işte yazar tam da bu anlamda tesadüfen ( gözetleyeni yazar olarak kafamda somutladım) yan odanın deliğinden odadaki insanları gözetlemeye başlar. Yazarın bu kitabına dair Röntgenciliğin iyi bir örneği olduğu ifade edilir. Hayat zaten bir röntgenden ibarettir, sosyal medyada, kitaplarda, müziklerde, tiyatroda seyretmek ve gözetlemektir yaptığımız. Okuduğumuz romanda bile karakterleri gözetleriz. tek fark teşhirciyle, röntgencinin danışıklı dönüşümlü bir uyum içinde olması... Tanrıyla insan gibi... Tanrı bizi gözetler, ve bizler içten içe onun şahitliğine ihtiyaç duyarız. Gizli kapaklı odalarda işlediğimiz günahlara şahit olsun isteriz ve görme ve görülme ihtiyacı. İz bırakma ihtiyacı. insanlık tarihi boyunca milyarlarca insanın kafatasının toz olduğunu bilmek ve belki de bu toz zerresinin bir parçası olmaya dair, evrenin büyüklüğünde optik bir nokta kadar değerinin olmaması o büyük hiçlik ve yokluk içinde kendi benimizi ortaya koyup bizim algıladığımız anlamlandırdığımız kadar hayat var demenin bir başka söylenme şekli ve buna inanma ihtiyacı... (Solipsizm felsefesi) romantik bir akım; ve sürekli bu romantik bakış açısının içinde kendi kendini fikirsel anlamda yalanlayan.. Peki gözetlenen gözetlendiğini bilmiyorsa, gözetici bir hırsız olur. Özeli çalınmış, başkalarına aktarılmış ve bunun üzerine yorum yapılmasına neden olur. Hırsız bir duyguyu bir düşünceyi bir yaşanmışı bir gizliliğini veyahut bir fikri çalar. Ona ait olan bir şeyi ondan izinsiz alır kendine aktarır.. duyumsar.. ve gözetlenen- en temiz en kendi haliyledir. :) bu cümleyi nedense çok sevmiştim... Gözetleyen kirletir., gözetlenen bilmediği için kirlenmiş sayılmaz diyordu yazar... :) ama ölümle, ölüm bilinciyle yaşayan her canlının da doğuştan itibaren kirlenmeye başladığını ifade etmekten de geri durmaz.

Yasak ilişkiler, lezbiyen ilişki, iki ergenlik çağında ki çocuğun birbirinin bedenini keşfi, ölüm döşeğinde bir hasta ve iki doktorun sohbetleri gibi bir çok farklı hayatın içine girer yazar.. bunların ilk yüzeysel.. ve ikincil buluşmaları daha derin anlamlandırmalar yapmasına neden olur. Onların yaşadığı her şeyi duyumsamak ve hissetmek yazarda( isimsiz gözetleyici de) bir tutkuya dönüşür. Her gözlemlediği şey onun İçin yeni bir deneyime dönüşür. Bazen o kadın olur bazen o adam..bazen ben buradayım diye bağırdığı ( yalnız değilsin) dediği ölüm döşeğinde ki adam. O adamın kendisiyle beraber yok olmasını istemediği anısını bir genç kıza anlatarak onunla yaşanmasını sağlar.. aynı zamanda ölümsüzleştirme isteğini varlığını devam ettirme duygusu.. psikolojik olarak duyguların tanımlanması nefis diyebilirim. İsimsiz gözlemci tesadüfen karşılaştığı bu olayla ve isteyerek devam ettiği gözlemleme işiyle kendine dair yeni kapılar açar. Orada o insanlarda gördüğü şey, böylesine tutkuyla bağlandığı şey, içinde yaşadığı yalnızlık duygusunun sadece ona ait olmadığıydı. Seyrettiği konuşmalarına tanık olduğu her olayda derin bir yalnızlık ve ölesiye bir acı hisseder. Ve bunu dindirmek için bir restaurantta karşılaştığı yazarın konuşmalarına kulak verir.. Onu yazacaktır, ama onun gördüğü gözle değil, komediye çevrilmiş halleriyle... Yaşadığı deneyimin ölümsüzleştirme isteğinin ve anlamlandırmanın başkasının gözünde ki yerini..

Yazarın sürekli vurguladığı kavramlar hırsızlık; kendinde olmayanı isteme... Yalnızlık; büyük keder, asla bundan kurtulamayacağımızı, ne yaparsak ne yaşarsak yaşayalım... Gizlilik; Çünkü hayata dair en güzel şeylerin gizliliğin içinde yattığına inanıyor. aradığı belki de saklanmış olan... Gerçeklik; acı veren en büyük keder...


Bu kitaba dair yazacağım öylesine çok şey var ki özelikle iş seyahatlerimde gittiğim şehirler, kaldığım otel odaları ve yalnız başına yemek yediğim masalar, kulak misafiri olduğum cümleler... O şehirlerde yaşamış olsaydım nasıl olurdum nasıl bir hayatım olurdu düşünceleri ve her gittiğim şehirde hayali 50 metre kare bir evim oluşu... İçinde olmadığım hayatı düşleme...

Bu bir inceleme değildir. Yazarın bende bıraktığı duygulardır. Ve bunları hala çok doğru ve tam ifade etmiş sayılmam. hayatın kendisi gibi... her şey gibi...
272 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yine yıllar önce okumuş olduğum enteresan ve pek bilinmeyen bir kitap. Kitaptaki karakter Solipsist bir kişilik.

O halde biraz bu kuramdan bahsedelim. " Solipsizm (ya da tekbencilik), sadece bireysel ‘ben’in varlığını tanıyan aşırı idealizm içeren bir görüştür. Varlığı düşünceye indirgeyen idealizm zorunlu olarak tekbenciliğe varır. Her şey düşüncemizde varsa ve düşüncemizin dışında hiçbir nesnel gerçeklik yoksa, gerçek olan sadece bizim varlığımızdır demekten başka çıkar yol yoktur. İdealizmin bu zorunlu sonucuna göre öteki insanlar da ancak benim düşüncemde vardır.Öyleyse evrende tek gerçek sadece ‘ben’im."

Solipsizm sendromu ise, bir psikolojik rahatsızlık olup birey zihninde kendisini Dünya'nın dışında olmadığını hisseder. Devam eden soyutlama dönemleri bireyi bu rahatsızlığa hazırlar. Özellikle, bireyin boşlukta yaşamasının zaman içerisinde uzayan dönemleri gizilgüç gibi nitelenir.

"İnsanlar yiyecek ekmek ve yatacak yer buldular mı, düşünmekten kaçınırlar." diyen Voltaire'in bu görüşüne oldukça uygun düşen karakterimiz hiç çıkmadan kaldığı otel odasındaki bir delikten başkalarının hayatını gözlemleyerek çıkarımlarda bulunur.

Eh artık kitabı bulup da okursanız ne demek istediğimi sanırım anlarsınız.
272 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Fransız yazar Henri Barbusse’ün ilk kitabı olan Cehennem, 1908’de ilk defa okurla buluşmuş ve beklenmedik derece bir satış başarısı yakalamış. Bana katılır mısınız, bilmem lâkin, daima yazarların ilk kitaplarının en önemlisi ve iyisi olduğunu; ilk kitaptan sonrakilerde biraz tekrara düşme, ilkinin başarısına yakalamaya çalışan yazarların maraton koşuşu gibi düşünürüm öteki metinleri. “Cehennem” odasında bir delik açarak dış dünyayı inceleyebileceği bir manzaraya sahip olan isimsiz bir adamın peşinden şekilleniyor.

Okuru, bir kapı arkasına asılmış bir askılık gibi, duvardaki delikten öteki hayatların sancılarını, yaşamlarına ortak olmayı ve belki de başkasının dertlerini, sorunlarını dinledikçe, kendi acını unutmaya davet ediyor. Aslında, başkasının acısı demek ne kadar doğru bilemedim şimdi; kim bilir başkalarının hayat sorunları utanç duyuracak dahi olsa, insanlara acı veren kederlerin, senin haz kaynağın olabilme ihtimalini çok güzel yansıtmış. Yazarın ana karaktere hikâyede bahşettiği konum; biz okurlara, bir ressamın tablosunu görmeye gelmesini istediğin yığın kalabalığın gözü gibi düşünebiliriz; Peeping Tom’un gözüyle röntgencilik edebiyatı. Fazlasıyla kişisel -ki kesinlikle onu özel ve güzel kokan tarafı bu- bu metin, genellikle güneşin battığı, karanlığın hakim olduğu kentte anlatılır; Hasta adam ve doktorlar, ölümden söz eden iki sevgili, böcek bilimi hakkındaki sohbet ve Papaz-hasta adam arasındaki bölümler favorim. Barbusse, Maksim Gorki, Lenin, Nurullah Ataç, Nazım Hikmet ve Sabahattin Ali’nin övgüyle söz ettiği bir isim olduğunu belirtip, Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap’tan biri olduğunun altını çizeyim.
272 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Cehennem, bireyin aklı dışındaki bilginin elde edilmez olduğu fikrini savunan solipsizm felsefesinin muhteşem bir şekilde incelemesidir

Solipsizm, dış dünyanın ve diğer insanların unsurların varlığından asla emim olunamayacağı tahmininde bulunur. Hikaye, odasında bir delik açarak dış dünyayı inceleyebileceği bir manzaraya sahip olan isimsiz bir adamın peşinden şekillenmektir. Sevgiyi, ölümü, yasak ilişkileri ve doğumları gözetler.

İnsan deneyimlerinin ve durgularının yabancılığına sinsice şahit olurken tüm gördüklerinin felsefi imalarını gözden geçirir. Bazıları tarafından röntkenciliğin sarsıcı bir çalışması olarak görülen

Cehennem, aslında solipsizm felsefesinin derin bir incelemesidir.
272 syf.
"Yaşama duyduğumuz öfke dışında bir cehennem yok."

Kitap felsefi olarak yoğun bir anlatım olan kendi içindeki konuların anlatımıylada insanın bunları düşünmesini sağlayan sağlam bir sürükleyiciliği ve akıcılığı olan güzel bir eser.

Solipsizm felsefesinin derin bir incelemesi olduğunu kitabı okudukça kahramanı anlamaya çalıştıkça ben de anladım. Mesala kitaptaki şu cümle "İnsanları sevdiğim için değil.Zaten insanları sevdiğimiz doğru değil.Hiç kimse insanları sevmedi, sevmiyor ve sevmeyecek de.Kendim için, sadece kendim için,bir çeşit ölüm gibi, duyguların, huzurun, hatta hayatın üzerinde olan bu eksiksiz gerçeğe ulaşmaya ve ona sahip olmaya çalışıyorum." Ben merkezli düşüncenin bütününde bütün insanların yaşadığı duyguların yaratığı çaresizliklerin, acıların, mutsuzlukların vb bir sürü sosyolojik duygunun anlatıdığı ya da acığa vurulduğu ve kendisininde bunlar için cevap bekleyen kahramanın yoğun duygu karmaşasının anlatıldığı bir kitap.Bazı noklarda benim daha önce hiç düşünmediğim amaiçimizde var olan ve belki çoğumuzundan içinini kemiren var olmak, ölmek, bir dine ınanmak ve bir şeylere bağlı kalarak başka bütün düşüncelere kendimizi kapatmak gibi gibi bir sürü felsefi düşüncenin incelemesi.

Biz yaratılırken bize verilen erdem, inanç ve özgürlük bizim hayatlarımıza etkileri seçimlirimiz ya da seçemediklerimiz.Kalbin ve aklın karşısında durduğu karmaşık duyguların sorgulayıcı ve bunları destekleyici düşüncelerini sağlam bir etkiyle anlatıp okuyanıda kişiyi de düşündüren yoğun bir kitap.Birde kitapta sürekli üzerinde durduğu yalnızlık ve hiçlik var Hepimizin hayatın içinde yalnız ve bir sürü sonra hiç olacığımız ve karanlığın ve yalnızlığın, oldukları yeri ve geçtikleri zamanı sildiği insanlar olduğumuz. İşte yazar bütün bunları felsefi olarak destekleyen düşüncelerle birleştirip bir otel odasında bir delikte karşı odayı izlerken kahramanımız gayet açık ve anlaşır ama yoğun bir şekilde bize anlatıyor.

Farklı düşünmeyi farklı bakabilmeyi ve bunları saygıyla karşılamayı öğrenmek için bence okunması gereken bir kitap:)
272 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Bir otel odasında kendi dünyasına sıkışmış, odasının duvarına açtığı delikten dünyayı izleyen kahraman karşılaştığı gerçekler karşısında kendi dünyasına daha çok sıkışmaya başlar.

Hayatı ve kendimizi sorgulamaya dair anlatıya sahip bu kitap aynı zamanda akıcı bir dile sahip. Bir solukta okunacak kitaplardan.
272 syf.
·Beğendi·1/10 puan
Açık söylemek gerekirse, okumaya değmez. Zaman kaybı. 1 puanı da çevirmenin emeğine saygı duyduğum için verdim. Saçmalamanın adı ne zamandan beri edebiyat oldu?
Adamı harekete geçiren şey, kadına duyduğu arzu, Kadını harekete geçirense, sıradan hayatından kurtulma ihtiyacı.
Kadın şanslı, adam hem tutkulu hemde usta yalancı. Artık gündüz bile gece sayılır kadına!
Artık tutkularının yarattığı kibirli öfkelerin içinde, katlanacakları tek mücadele bedenlerininki olacak, ya da kıskançlıklarının tuzağına düşecekler. Çünkü aynı günahın ortağı aşıklar, iki dosttan çok iki düşman gibidir..
Şeytan lanetlenmeseydi ve insan o ilk günahı işlemeseydi, her şey çok farklı olabilirdi.
Onların cezasını çekmemiz hiç de adil değil. Şimdi bana zevk veren şeyler yüzünden tövbe etmem gerekecek..
Sırlarını araladığım her kadınla günaha daha çok batıyorum. Bana ait olmayan her kalpte yer alma arzusu, beni daha yalnız bırakıyor. Sırrını saklayan her gizemle ve geçip giden her kadınla cezalandırılacağım..!
Ay’la güneş kadar yabancıyız birbirimize, ama kaybettiğimiz masumiyet ve ahlak kurallarına kayıtsız kalan utanç verici sefalet bizi aynı günahla bağlıyor. onunla Mezarlarımızı öpücüklerle kazıyoruz..
herkesin geldiği ve çekip gittiği bir otel odası gibiyim. Kendime işlediğim günahların hesabını sormak gibi bir niyetim de yok.
Sanki kalbimle arama dünyalar girmiş gibi, sanki ölüm ayırmış duygularımla beni..
Bizzat Tanrı tarafından yasaklandı, ama merak galip geldi. masumiyetin cennetini terk ettim, İlahi zenginliğin yerine bir günahın yoksulluğunu koydum. Şimdi gök karardı, şeytanlar akbaba gibi peşimde..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cehennem
Baskı tarihi:
Mayıs 2014
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055675899
Kitabın türü:
Orijinal adı:
L'Enfer
Çeviri:
Gülay Oktar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Maya Kitap
Cehennem, bireyin kendi aklı dışındaki bilginin elde edilemez olduğu fikrini savunan solipsizm felsefesinin muhteşem bir şekilde incelemesidir. Solipsizm, dış dünyanın ve diğer insanların uslarının varlığından asla emin olunamayacağı tahmininde bulunur. Hikaye, odasında bir delik açarak dış dünyayı inceleyebileceği bir manzaraya sahip olan isimsiz bir adamın peşinden şekillenmektedir. Sevgiyi, ölümü, yasak ilişkileri ve doğumları gözetler. İnsan deneyimlerinin ve duygularının yabancılığına sinsice şahit olurken tüm gördüklerinin felsefi imalarını gözden geçirir.

Bazıları tarafından röntgenciliğin sarsıcı bir çalışması olarak görülen Cehennem, aslında solipsizm felsefesinin derin bir incelemesidir.

Bence, Henri Barbusse bir yüksek, bir gerçek sanatçının nasıl çalışması, nasıl yaşaması, nasıl ve niçin dövüşmesi lâzım geldiğini, bütün bir insan soyuna en muazzam ölçülerle gösteren bir âbidedir.
-Sabahattin Ali-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 58 okur

  • Öztürks
  • KitapKahveAyşe
  • şevin ıldız
  • Adem Yüce
  • Enes Kaymak
  • Mehtap Yılmaz
  • Yusuf Baler
  • Ayşe Sezer
  • Kürşat Saygılı
  • Burcu Kedici

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.3 (10)
9
%16.1 (5)
8
%35.5 (11)
7
%3.2 (1)
6
%0
5
%3.2 (1)
4
%3.2 (1)
3
%3.2 (1)
2
%0
1
%3.2 (1)