Henri Barbusse

Henri BarbusseCehennem yazarı
Yazar
8.5/10
89 Kişi
219
Okunma
47
Beğeni
4.757
Gösterim

Henri Barbusse Kimdir?

Fransız şair, roman ve biyografi ya­zarı. I. Dünya Savaşı anılarını işlediği savaş aleyhtarı romanlarıyla tanınır. 17 Mayıs 1873′de Asnieres’te doğdu. Çocukluğu­nun bir bölümü İngiltere’de geçti. 1914′de 40 yaşını aşmış olmasına ve tüberkülozlu olmasına karşın gönüllü olarak Fransız ordusuna katıldı. Kendi İsteği üzerine cephede görevlendirildi. Savaşlardaki başarı­larından ötürü üç kez kahramanlık nişanı aldı. Sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine 1917′de ordudan terhis edildi. Ordudan ayrıldıktan sonra savaş aleyh­tarı olarak birçok uluslararası barış örgütünde çalıştı. 1935′de Üçüncü Enternasyonal’in yedinci kongresine delege olarak katıldı. 30 Ağustos 1935′de son yıllarını geçirdiği SSCB’de zatürreeye yakalanarak öldü. Barbusse edebiyat yaşamına 1895′de yayımlanan Pleureuses (“Ağlayan Kızlar”) adlı şiir kitabıyla başla­dı. Şiirlerinde simgeci bir dil kullanan şair, roman çalışmalarında doğalcı bir anlatım benimsedi. İlk romanı Les Suppliants’ı (“Ricacılar”) 1903′de yazdı. Bunu 1908′de L’Enfer (“Cehennem”) adlı romanı izledi. Barbusse’ün uluslararası bir ün kazanması başyapıtı Le Feu: journal d’une escoude (Ateş) ile oldu. Bu savaş romanında, siperlerdeki Fransız asker­lerinin yaşantılarını bütün ayrıntılarıyla ve gerçekçi bir üslupla anlatır. Savaşı hazırlayanların değil, savaş­tan kazanacak hiçbir şeyi olmayan askerlerin açısın­dan bakarak savaşı eleştirir. Gönüllü olarak savaşa giden bir yazar olarak, savaş aleyhtarı görüşlerini kendi yaşadıklarıyla birleştirerek işlemiştir. 1917′de Goncourt Edebiyat Ödülü’nü alan bu roman, aynı yıl içinde İngilizce’ye çevrilmiş ve ABD’de üst üste yedi kez basılmıştır. Savaşın dehşeti ve yol açtığı yıkıntılar daha sonraki döneminde Barbusse’ü bir bütün olarak toplumu eleştirmeye götürmüş, savaş aleyhtarı çalış­malarını sol siyasal bir tutum içinde sürdürmüştür.
Unvan:
Fransız Romancı / Şair / Gazeteci / Komünist
Doğum:
17 Mayıs 1873
Ölüm:
Moskova, 30 Ağustos 1935

Okurlar

47 okur beğendi.
219 okur okudu.
7 okur okuyor.
385 okur okuyacak.
8 okur yarım bıraktı.

Henri Barbusse Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Her dakika, kendi yalnızlığına ve yılgınlığına biraz daha mahkûm ediyorlar seni; ne zaman ufacık bir kıpırtı görseler cezayı basıyorlar, çoğu zaman da sana mal niyetiyle bakanların bir emriyle yok ediliyorsun...
Sayfa 210Kitabı okudu
Ve biz, hepimiz birbirimize benziyoruz; ruhlarımızdaki farklılığa rağmen benziyoruz, çıkarlarımız aynı olduğu ve kişisel amaçlarımız hep küçücük, önemsiz şeyler olduğu için benziyoruz. Bizi saygılı bir sessizliğe zorlayan üst yapının ayak ucundayız, biz kitleyiz; bu gerçeğin bilincine çoktan çoktan vardım ben.
Sayfa 105Kitabı okudu
Konuşmasını öğrenemeyecek kadar çok seviyorduk birbirimizi. Seslerimizi öpüştürmek için, o da topu topu üç beş kelime konuşuyorduk sadece, üstelik hep başkalarından söz ediyor ve bol bol gülümsüyorduk.
Hayatımın kocaman, upuzun bir bölümü akıp geçti. Bazen düşünüyorum da, geçen zamanın, tükettiğim zamanın uzunluğuna bayağı şaşıyorum; ölü günlere, yıllara şaşkınlıkla bakıyorum. Nasıl da çarçabuk gelip geçti her şey ve ben ne kadar az değiştim, durumumun, hem bu kadar gerçek, hem bu kadar olağanüstü olması ürkütüyor beni ve bunu kafamdan atmaya çalışıyorum. Ama, geleceğim buna rağmen şekilleniyor, boyutlanıyor karşımda, bitiyor, tükeniyor hatta. Gelecekteki günlerim de geçmişteki günlerimden pek farklı olamayacak; şimdiden benzemeye başladılar hatta. Bir baştan öbürüne, yeniden seyrediyorum hayatımı, yaşadıklarımın yanında yaşayamadıklarımı da.
Gurur denen şeyin, başkalarının zaten yaptığı şeyi yapabilmek ve "Ben de yaptım!" diyebilmek olduğunu orada* anladım.
Sayfa 129 - *Cephe'yi kastediyor.Kitabı okudu

Henri Barbusse İletileri

Tümünü gör
Kasım ayı okumaları
Sıkıldım her şeyden. Kitaplardan bile. *Kitaplara zam geliyormuş haberiniz olsun, stok yapın. Ben yaptım, 400+ PDF kitap indirdim. Yaşasın korsan. 1-
No Longer Human
No Longer Human
2-
Büyülü Dağ
Büyülü Dağ
(2. cilt) 3-
Elektra
Elektra
/etkinlik 4-
The Nature of Middle-earth
The Nature of Middle-earth
5-
Aias-Elektra (Eski Yunan Tragedyaları-8)
Aias-Elektra (Eski Yunan Tragedyaları-8)
/etkinlik 6-
Filoktetes
Filoktetes
/etkinlik 7-
Persler - Antigone
Persler - Antigone
/etkinlik 8-
Andromakhe
Andromakhe
/etkinlik 9-
Hekabe
Hekabe
/etkinlik 10-
İlyada
İlyada
/etkinlik 11-
The Monsters and Critics
The Monsters and Critics
12-
Alkestis
Alkestis
/etkinlik 13-
Kan Dökülecek
Kan Dökülecek
14-
Sir Gawain ve Yeşil Şövalye
Sir Gawain ve Yeşil Şövalye
15-
Kyklops
Kyklops
/etkinlik 16-
Sir Gawain and the Green Knight: With Pearl and Sir Orfeo
Sir Gawain and the Green Knight: With Pearl and Sir Orfeo
17-
Resos
Resos
/etkinlik 18-
Mitlerin Özellikleri
Mitlerin Özellikleri
19-
Alemdağ'da Var Bir Yılan
Alemdağ'da Var Bir Yılan
20-
Trakhisli Kadınlar
Trakhisli Kadınlar
/etkinlik 21-
Hayali Diller
Hayali Diller
22-
Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı Yusuf
23-
Cehennem
Cehennem
Ben insanlardan nefret ediyorum. Onlardan iğreniyorum. Bütün insanlara bunu söyleyebilirsin.
Henri Barbusse
Henri Barbusse
Savaşları durdurun ! Bunu yapmak mümkün ! Savaşları durdurun ! Dünyanın yarası böyle şifa bulmaz !
Henri Barbusse
Henri Barbusse

Henri Barbusse Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
487 syf.
10/10 puan verdi
·
6 günde okudu
#1001kitap~~~ SavaşEdebiyatı-4
~~~NazımHikmetTavsiyesiyle~~~ Henri Barbusse 1873 Mayısında Asnieres (Sen) de doğmuştu. İlkin 1şiir kitabı, sonra da 1romanla edebiyata atıldı. 1908 de yazdığı «Cehennem» adındaki romanı edebiyat dünyasında epeyce dikkat çekti ki yazarla tanışma kitabımdır ve çokça sevdiklerim arasındadır, tüm
Ateş
AteşHenri Barbusse · Öncü Kitabevi · 197576 okunma
288 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 saatte okudu
Aydınlık, ünlü Fransız yazar Henri Barbusse'ün, kişisel serüveninden de izler taşıyan romanı. Fransız milliyetçiliğine ve genel olarak her türlü şovenizme keskin eleştiriler yönelten yazar, sistemin alt kademelerinde, yalıtılmış bir hayat süren küçük burjuva bir fabrika memurunun zihinsel aydınlanma sürecini anlatıyor.
Aydınlık
AydınlıkHenri Barbusse · Yordam Kitap · 202245 okunma
288 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Birkaç gün önce Yaşam ve Yazgı'yı bitirdim.Ondan sonra ulaştığım doygunluğa yaraşır bir kitap okumalıydım. İstemsizce elim "Aydınlık"kitabına gitti.Kitap fuarından almıştım.Iyi ki elim buna gitmiş.Okurken çok mutlu oldum.Bir kere içinde barındırdığı felsefe,düşünce yapısı çok iyiydi. Milliyetçiliğe,şovenizme karşı,savaşa,kapitalizme karşı oldukça dik duran bu eser fabrikada çalışan bir memurun 1.Dünya Savaşı'na katıldıktan sonra ulaştığı zihinsel aydınlanmayı anlatıyor.Cepheye gitmeden önce ve savaştan döndükten sonra tamamen farklı iki Simon görüyoruz.Özellikle cephede,ölümle burun buruna iken düşündükleri,aydınlanma süreci çok etkileyici idi.Birini öldürmek zorunda olmak,savaşın dost düşman ayırmaksızın herkes için ne kadar korkunç ve aynı olduğu,krallar ve patronların her felaketten nemalandıkları çok edebî ve derin cümlelerle okura sunulmuş.Hem bu kadar sade hem de edebî anlamda doyurucu cümleler okumak çok keyifliydi.Emekçilere,aşka,evliliğe,kapitalizme,milliyetçiliğe dair günümüze de hitap eden çok güzel satırlar okudum.Kitabı çok beğendim.Gerek anlatımı,gerek fikir dünyası ve zihnimde olayları canlandirmadaki başarısı yönünden çok güçlü buldum.Hak ettiği değeri bulmasını dilerim.Bircok klasikten daha güçlü buldum.Çok güzel bir toplumsal gerçekçi ve savaş karşıtı bir eserdi.
Aydınlık
AydınlıkHenri Barbusse · Yordam Kitap · 202245 okunma