Kan Dökülecek

6,8/10  (5 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
606 gösterim
Para hırsı ve yozlaşmanın klasik hikâyesi Eric Schlosser Pulitzer ödüllü yazar, 1927 yılında yazmış olduğu bu kitapta, 1920'li yıllardaki para hırsı, yozlaşma ve sınıf farklılıklarının dikkat çekici hikâyesini anlatıyor. Senatörler, petrolcü iş adamları, Hollywood film yıldızları ve tarikat liderlerinden oluşmuş bir tören alayı ile okuyucuya o dönemden kalma bir şölen yaşatıyor. Sinclair'ın destansı romanı, Amerikan sosyal adaletsizlikleri hakkında yazılmış romanlar arasında yazarı en üst seviyelere taşımıştır. En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü En İyi Kurgu Oscar Ödülü Muazzam bir çalışma. The Nation Ustadan bir başyapıt. Maxim Görkemli ve usta işi bir roman. Harry Knowles Yazardan anıtsal bir eser. Stephen Pizzallo Eleştirmen Zekâsı, dokunaklığı ve gerçekliğiyle okuduktan sonra bile elinizden bırakamayacağınız bir başyapıt. Scott Weinberg EleştirmenGüney Kaliforniya yaşantısından etkileyici bir panoramanın, usta bir yazarın kaleminden anlatılmış hikâyesi.
The New Republic
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  546
 • ISBN:
  9786050081008
 • Orijinal Adı:
  Oil - There Will Be Blood
 • Çeviri:
  Kerem Çorbacıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 12 günde · 7/10 puan

Orijinal adı Petrol olan romanda yazar, 20.yüzyıl başlarında Amerikan petrol şirketlerindeki olaylardan yola çıkarak, vahşi kapitalizmin acımasız yüzünü bizlere sunuyor. Akıcılığıyla, insanı içine alan anlatımı ve olaylarıyla tavsiyeye değer bir eser...

bastianikalesindekipisi 
 17 May 14:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

20. yüzyıl başlarında yaşanan petrol savaşları, 1. Dünya Savaşı ve ABD'nin savaşa girmesi, Ekim Devrimi ve etkileri, kapitalizmin yükselişi, propagandanın gücü, sahte din adamları, Hollywood gerçekleri bir petrol milyarderinin oğlunun gözünden başarılı bir şekilde aktarılmış. Öyle ki yapılan tespitler aradan bunca yıl geçmesine rağmen hala güncelliğini korumakta. Bu kadar güzel bir kitabı bir yayınevi en fazla ne kadar "katledebilir"in de en güzel örneği aynı zamanda. Her sayfada bolca bulunan yazım ve imla hataları, tekrarlanan kelimeler, düşük cümleler okumayı oldukça zorlaştırıyor. Binbir Gece Masallarını Arap Geceleri , Paine'in "The Age of Reason'ını" Sağduyunun Tarihi, "The Cabinet of Dr. Caligari" filmini Dr.Caligari'nin Kabnesi, Brennus'un "vae victis" sözünü kazananlara ağıt şeklinde çeviren Kerem Çorbacıoğlu'nun kitabın genelindeki çevirisi de oldukça şüphe uyandırıyor. Kitabı okumak isteyenlere -ki kesinlikle tavsiye ederim- önerim kitabı esas ismi olan "Petrol" adıyla yayımlayan May Yayınları yada Cem Yayınevinden bulup okumaları.

Kitaptan 3 Alıntı

bastianikalesindekipisi 
12 May 01:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eli çılgın ve tehlikeli biriydi ama onunki tımarhaneye kapatamayacağın bir delilikti, çünkü dini kullanıyordu."

Kan Dökülecek, Upton Sinclair (Sayfa 133 - Martı Yayıncılık)Kan Dökülecek, Upton Sinclair (Sayfa 133 - Martı Yayıncılık)
bastianikalesindekipisi 
13 May 21:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kafandaki sorunlar daima gerçek olanlarından daha kötüdür."

Kan Dökülecek, Upton Sinclair (Sayfa 245 - Martı Yayıncılık)Kan Dökülecek, Upton Sinclair (Sayfa 245 - Martı Yayıncılık)
bastianikalesindekipisi 
13 May 22:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsanların fikirlerini örtbas ettiğimizde, onları cevaplayamıyormuşuz gibi görünmemizi sağladık; mitingleri basarak yüzlerce insanı mitinglere katılıyor diye hapse attığımızda ise ancak örtbas etmeye çalıştığımız fikirlerin reklamını yapmış ve pek çok diğer insanın kurbanlara sempati duymasını sağlamış olduk."

Kan Dökülecek, Upton Sinclair (Sayfa 269 - Martı Yayıncılık)Kan Dökülecek, Upton Sinclair (Sayfa 269 - Martı Yayıncılık)

Kitapla ilgili 1 Haber

Sabahattin Ali’yi Solcu Yapan Kitap ”Oil” - Petrol
Sabahattin Ali’yi Solcu Yapan Kitap ”Oil” - Petrol Sabahattin Ali’yi Solcu yapan, kendi deyimiyle; ‘İnsan, namuslu bir insan mutlaka solcu olmalı’ dedirten Kitap: "Oil - There Will Be Blood" Petrol - Kan Dökülecek...!