·
Okunma
·
Beğeni
·
2.004
Gösterim
Adı:
Çengi
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayıncılık
210 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitaba hangi incelemeyi yazsam spoiler vermiş olacağım bu yüzden diyeceğim tek şey hiçbir şey göründüğü gibi değildir.Bir dönemin yaşantısına tanık olmak keyifliydi.
223 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Nasl başlıycamı bilmiyorum gercekten türk filmi izliyomuşum gibi iz bıraktı bende.
Vermek isteği asl mesajı kitabın sonunda ifşası Benim çıkardığım bütün mesajları elimden aldı.
Kitap 4 bölümden oluşmakta ilk bölümü bitirdikten sonra ikinci bölümden farklı hatta diğer bölümlerden ayrı olduğunu kitabn parça parça hikayeler anlattığını sanmıştm fakat öyle olmadı.
Beni şaşırtan bölüm ikinci bölüm olmuştu bir babanın imkansz derecede kızına aşık denebilecek noktada sevmesi, onu daha küçük yaşlarındayke eve hapsedip dışarıya çıkarmayp okuma yazmasıyla ilgilenmesine rağmen hiç bir kitap veya gazeteyi bile okutmayp kendince onu dünya çirkinliklerinden korumaya çalışması bana ilginç bir koruma şeklli olarak geldi.hatta bu baba kızını o kadar sevip kıskanıyor ki ona aşktan sevdadan hiç bilgi vermiyo belki birazda bencilce davranarak kızının evlenip gitmesine mani olmak için bu yolu seçiyor.
Fakat nafile fıtrat olan aşk kızınıda buluyor.sonrası bir baba hele de öyle bir baba için hüsran ...
Ben okurken zevk aldm okumanızı öneririm.şimdiden keyifli okumalar.
223 syf.
·Puan vermedi
Efsunlar,hurafeler,yerli bir Don Kişot, mirasyediler,yanlış eğitilmiş çocuklar...
Yazar ,zaman zaman hikayeye ara verip, tıbbi bir bilgi yada toplumsal bir çıkarım paylaşımı yapıyor ve kaldığı yerden devam ediyor.
Dili akıcı , hikayesi merak uyandırıyor.
Oldukça farklı bir okuma deneyimiydi.
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap dört bölümden oluşuyor. İlk iki bölüm birbirinden tamamen farklı iki hikaye gibi görünse de üçüncü bölümde aralarındaki ilişki ortaya çıkıyor son bölüm de ise bütün hikayede gizemli taraflar birbir ortaya çıkıyor. Bordo Siyah yine hikayelere girmeden önce bize Ahmet Mithat Efendi'nin kişiliğini, sanatını, hayatını, iç dünyasını detaylı bir şekilde anlatıyor ve sonra kitaba başlayabiliyorsunuz. Bu yüzden kitabı okumak daha bir anlam kazanıyor.

Birinci bölüm (İstanbul'da Don Kişot): Ahmed Mithat, kitaba Don Kişot'u anlatarak ve ondan alıntılar yaparak ve ana karakterlerden birini (Dâniş Çelebiyi) Don Kişot'a benzeterek başlıyor. Hatta Don Kişot 'u Aristokrat kesimin dışında kimsenin bilmeyeceğini (çünkü anlayacak kimse olmadığı için çeviri yapmaya gerek görülmemiş) belirtmeyi de ihmal etmiyor. Bu kitaptan sonra Don Kişot' u bir kez daha okumaya karar verdim.

Birinci bölümde: Annesinden dolayı hayatı hurafeler üzerini kurulmuş, eli sıkı bir mirasyedi olan Dâniş Çelebinin hayatı ve Peri ismiyle hikayeye girip Sümbül adıyla devam eden bir çengi ile yaptığı kısa süren evliliği anlatılıyor.

İkinci bölümde: Mısır'dan İstanbul'a kaçıp gelen Canberd Bey ve kızı ile olan sıradışı hikayesi konu ediliyor.

Üçüncü bölümde: Bu iki babanın evlatlarının arasındaki aşk ve Danişmend'in oğlu Cemal'in mirasyediliği anlatılıyor.

Dördüncü bölüm: Bütün düğümlerin çözülerek olayların bir sonuca bağlanması ile sona eriyor.


Mithat Efendi bu kitapta, o dönemde "âlem" adı verilen içkili ve dansözlü eğlencelerden birinin gecesini ve sabahını betimler ki sanki o gecelerin müdavimiymiş hissi uyanıyor sizde. Ayrıca Don Kişot'u anlattığı bölümlerde sizi ortaçağ Avrupası hakkında da epey bilgi sahibi yapıyor. Eklemek gerekir ki Don Kişot ve Nasrettin Hoca'yı birbiriyle kıyaslıyor. Ne alakası var diye düşünebilirsiniz okuyunca anlayacaksınız.

Bir Türk klasiğini daha severek okudum. Bundan sonra da okumaları a Türk klasiklerinden eklemeye devam edeceğim.

Kitapla kalın efenim :)
210 syf.
·5 günde·8/10 puan
Ahmet Mithat Efendi'nin eseri olan Çengi kitabıyla biraz geç tanışmış olsam da okuduğum için kendimi şanslı sayarım. Çengi kitabı dört bölümden oluşan sohbet havasıyla yazılmış bir kitaptır. İlk iki bölümün birbirinden bağımsız olduğunu düşünüp kitabın karışık olduğunu varsaymadan önce diğer bölümleri de okumanızı tavsiye ederim. Beklenmedik ters köşeler ile karşılaşacaksınız. O dönemin zihniyeti açısından da değerli bilgiler edineceksiniz. Dilinin herkes tarafından anlaşılacağını düşünüyorum. Hatta Ahmet Mithat Efendi'nin bazı tasvirlerini gözlerimin önünde canlandırdım böylesi okumamı daha da keyiflendirdi. Tabi Ahmet Mithat Efendi'nin edebi kişiliğini biraz da olsa araştırınız ki bu size okurken daha kuş bakışı incelemenizin önünü açacaktır. Kitabın sonlarında almak isteyene öğüt niteliğinde öneriler ve ders niteliğinde de hayat tecrübeleri gizlidir.
223 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Hepimiz biliyoruz ki; bazı insanlar birkaç söylenene, birkaç fikre delicesine inanır. Hatta inanma o inanmadır ki bunlar hayatının anlamına dönüşür. İşte böyle insanlardan torunu Cemal Bey' in hikayesini ve toplumun içinden kendisini tamamen dışlamıs Canberd Bey' in kızı Melek Hanım' ın aşk hikayesini anlatan bu kitap gizemli bir anne oğul hikayesini de konusunu alır.
223 syf.
·46 günde·4/10 puan
Nasıl anlatsam
Farklı bir kitap. Okurken defalarca bırakıp devam etmemeyi düşündüm. Fakat bitirdikten sonra vay be dedirtti. Sonu ilginçti. İlk başta her bölümüm farklı olduğunu falan sanmıştım. Sonra hepsi birbirine bağlandı.
Sıkıcı değil. Akıcı fakat bi tek bende mi oldu bilmiyorum. Devam etmek istemiyordum. Bu kadar anlattı anlattı nereye vardıracak diye bekliyor insan. Sonuna doğru dersler çıkarılıyor. İncelemelerde yazmışlar Türk filmi gibi. Öyle gerçekten. Ben tavsiye edemeyecem.
223 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Edebiyatımızın en bol ve çeşitli örneklerini veren, gününü aydınlatan ancak bu dönemde buna rağmen unutulmaya yüz tutan bir adam. Eserlerinin tümünü okuyup okutmanızı da sizden rica edeceğim aslında. Çok kaliteli ve kaybolmaması gereken bir yazar ..
223 syf.
İnsanları çeşitli hikayelerle istediğiniz şeylerin varlığına ya da yokluğuna inadırabilirsiniz.
Bu romandan çıkarılabilecek bir hayli ders var. Tüm sevinçlerin ve nihayetinde üzüntülerin romanın yazarından önce roman karakterinin kurguladığına şahit olmak ayrı bir zevk verdi. Film tadında zaman gecirdim. Tavsiye edilir.
223 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Okurken kısa hikayelerden oluşuyor sanarken sonlara doğru aslında hepsinin bir bütün olduğunu ancak her kahramanın hikayesini ayrı ayrı anlatıp onların hayatlarının birleştiği yerde finale geldiginizi anlıyorsunuz.
İçerik olarak çokça rastlanmayan ak kadar garip kahramanlar olağan üstü tesadüflerle bir araya gelmiş türk filmi havasında bir eser olmuş okumaya değer
Sözün kısası,dünyanın her hali,her rengi,her şekli o muazzam sırrı açıklamak için, özel olarak aşkla tertip edilmiştir.
Ünlü bir ressamın yaptığı tabloyu ya da bir hakkâkın hâkketttiği statüyü niçin çok beğeniyle seyretmekten zevk alırız? Doğayı güzel taklit olduğu için değil mi? Oysa raks; bir kere taklit değildir, gerçektir; yani doğanın kendisidir.
Ahmet Mithat
Sayfa 146 - Bordo Siyah Yayınları
İnsanoğlunun her niyet ve teşebbüsünde mutlaka yalnz kendi nefsine de ait olacak bir özel amaç bulunması zorunludur.
Çocuğu, insan denilen ölülerin ilk taburu olan beşiğe, annesini de ölü denilen canlıların son beşiği olan tabuta koydular.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çengi
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 170 okur

  • Gülhan Yıldız
  • pure man
  • Kübra Öztürk
  • Hshdh xjjdjhd
  • DenDen
  • Funda Ünver
  • Zehranur Hasekioğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%2.1 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%2.1 (1)
2
%0
1
%0