1000Kitap Logosu
Dolaptan Temaşa
Dolaptan Temaşa
Dolaptan Temaşa

Dolaptan Temaşa

Günümüz Türkçesiyle

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.0
759 Kişi
1.842
Okunma
498
Beğeni
4.930
Gösterim
72 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 2 dk.
Adı
Dolaptan Temaşa (Günümüz Türkçesiyle)
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · 15 Şubat 2019 · Karton kapak · 9786052957110
Ahmet Mithat’ın “Maksadımız yeniçeriliğin mevcut olduğu zamanlardaki eğlencelerin bazılarını anlatmak” diye bahsettiği Dolaptan Temaşa’da pek de bilmediğimiz yaşayışıyla bir dönemin kapıları aralanıyor. İstanbul’un mahalle kahveleri, “helva sohbetleri”, giyim kuşam ve âdetleri, hatta eşyasıyla... Kısa, ancak oldukça zengin içeriğiyle roman Behram Ağa, Dilber Leyla, Yeniçeri Zorlu Mustafa ve Paşalı Ahmet Ağa karakterleri arasında gelişen komedi ve gerilim unsuruyla bezeli, cinayetlere varan olayları konu alıyor. Ahmet Mithat Efendi (1844-1912) Tanzimat devrinin önde gelen yazarlarındandır. Gazetecilikle başladığı yazı hayatına hikâye ve roman yazarlığını da ekleyerek çeşitli alanlarda sayısı yüz elliyi bulan eser kaleme almıştır. Yazıyı halkı eğitmek için bir araç olarak gördüğünden ansiklopedik bilgilerle dolu eserlerinde okuyucuyla daima diyalog halindedir. Sofya’da Tuna gazetesinde önce yazar, daha sonra başyazar olarak gazeteciliğe adım atar. Mithat Paşa’yla gittiği Bağdat’ta ressam Osman Hamdi Bey, Muhammed Zühavi ve Şirazlı Bakır Can Muattar gibi isimlerin de bulunduğu oldukça geniş kültürlü bir çevreye girerek Batı ve Doğu kültürleri üzerine bilgisini derinleştirir. Tahtakale’deki evinde kendi matbaasını kurup kitaplarını yayımlamaya başlar. Bir yandan da yayımladığı Devir, Bedir, Dağarcık, Kırkambar gibi gazete ve dergilerle gazeteciliğe devam eder. Yazılarından dolayı Abdülaziz yönetimi Namık Kemallerle birlikte onu da sürgüne gönderir. Üç yıl süren Rodos sürgününde çocuklar için bir okul açarak ders vermeye başlar ve ilk romanlarını yazar. İstanbul’a döndüğünde çeşitli memuriyetlerde bulunur ve Türk basın tarihinin en uzun soluklu gazetelerinden Tercüman-ı Hakikat’i kurar. Hemen her konuda, üstelik yeni tekniklerle de yazan Ahmet Mithat’ın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺3,98
8.0
10 üzerinden
759 Puan · 164 İnceleme
Ömer Faruk Dursun
Dolaptan Temaşa'yı inceledi.
72 syf.
·
15 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Spoiler içermez, sadece kitap hakkında duygularımı yazıyorum.
Uzun zamandır kitap incelemesi yapmıyordum. Cidden bir kitap incelemeye değerse yapıyorum çünkü. Bu aralar Türk Klasik Eserleri'ne daldım. Yabancı eserler okuduğumuz kadar yerli eserlere de değer vermemiz gerektiği görüşündeyim. Hatta daha çok kendi edebiyatımızı okuyup daha sonra dışarıya açılmalı.. O kadar kıymetli eserlerimiz var ki.. Ahmet Mithat Efendiyi ilk defa okuyorum ve bu kadar muazzam bir kalem görmedim. Tarzını çok sevdim. Olay örgüsü çok sürükleyici. İnsanı alıp götürüyor, kendi içine çektikçe çekiyor. Çok güçlü bir kalemi var çok.. Adeta Osmanlı devrine gittim olayları ben yaşadım.. Bazı yazarlar vardır elmanın resmini çizer bazıları ise o elmayı tattırır. Ahmet Mithat Dolaptan Temaşa eseri ile bana o elmayı tattırdı.. Tek kelimeyle muazzam.. Uzun zamandır bu kadar güzel bir kitap okumamıştım. Okuyacak arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Kitapla kalın.. :)
Dolaptan Temaşa
8.0/10
· 1.842 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
beril şeyma
Dolaptan Temaşa'yı inceledi.
72 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Dolaptan temaşe yani dolaptan seyretme. Behram Ağa arkadaşlarının kendisine oynadığı bir oyun sonucu yanlışlıkla bir eve girer. Evin kadını geceyi orada geçirmesi için ısrar eder ve onu eve alır. Kadının aşığı yeniçeri eve gelince Behram Ağa apar topar bir dolaba tıkılır ve yaşananları dolaptan izlemeye başlar. Kadının tek aşığından ziyade paşa olanda bir kocası vardır. Yeniçerinin ardından paşa olan kocad eve gelir. Behram Ağa'nın evde tanık olduğu trajikomik olayları anlatan keyifli bir kitap. Dili ve üslubu da gayet akıcı, sıkmadan okunuyor.
Dolaptan Temaşa
8.0/10
· 1.842 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
B,
Dolaptan Temaşa'yı inceledi.
62 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Dolaptan seyretme
Merhabalar Türk edebiyatı klasiklerinden biri olan Dolaptan Temaşa romanının yorumu ile geldim bugün. Kitabımız oldukça kısa ve akıcı (62 sayfa). Kitabın ismi günümüz Türkçesiyle ‘dolaptan seyretme’ olarak çevrilebilir. Dolaptan seyretme gerçekten tam olarak. Yazıldığı dönemi anlatan ve dönemin bazı kısımlarının da eleştirildiği kitabımız yine o dönemin en meşhur eğlencelerinden biri olan Helva sohbetleri muhabbetleri ile başlıyor. Helva sohbetleri, mahallenin sayılan bilinen birinin evinde olan helva yemeli, sohbetli, muhabbetli ve yeri geldiği zaman çeşitli iddia-oyunların oynandığı bir ortam. Yine böyle helva sohbetlerinin olduğu bir gün arkadaşları ile rakı içmeye giden Behram Ağa’nın yaşadıkları yüzünden içtiği rakı tam olarak burnundan geliyor. Arkadaşlarının oyun ettiği ( o zamanın modasıymış, arkadaşlar birbirlerine oyun eder bunu helva sohbetlerinde anlatır gülerlermiş) Behram ağa geri dönmek için yola düşüyor. Yola düştüğü sırada yolu bir eve düşüyor ve başına gelmeyen kalmıyor. Behram Ağa yanlışlıkla girdiği evden kadının sevgilisi ve kocası yüzünden mahrum kalıyor ve olayları yüklük olarak kullanılan bir yerden (dolaptan) izliyor. Bu yüzden kitabımızın adı dolaptan Temaşa oluyor. Oldukça kan donduran olaylara şahit olan Behram ağa ayılmak ve bayılmak arasında gidip geliyor. Ah be Leyla ah be kızım. Ortalık kan gölüne döndü senin yüzünden. Ben Paşalı Ahmet’ten bir korktum sessiz, mülayim adam bir anda testere oldu dabbe falan oldu. Okuyalım, keyifli bir kitap. Aldıysak kesin okuyalım. Almadıysakta hani olur ya beş TL’ye bir kitap eklemen gerekir ya da bir kitap daha alayım dersen keyfine o kitap bu kitap işte. Kitaplarla kalın.
Dolaptan Temaşa
8.0/10
· 1.842 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4