Dürdane Hanım

7,9/10  (22 Oy) · 
99 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.253 gösterim
Sandalcı Sohbet'in öğrendiklerini anlatmasından dört gün sonra, Ulviye Hanım, çok sade ve güzel bir şekilde giyinip kuşanarak Dürdane Hanım'ı ziyarete gitmeye hazırlandı. Ama gitmeden önce kendi kahya kadınını Dürdane Hanım'ın yalısına gönderip o gün hanımların orada bulunup bulunmadıklarını ve Ulviye Hanım'ın kısa süre için ziyarete geleceğini söyletti.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2009
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9786051001937
 • Yayınevi:
  Kitap Zamanı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Fidan 
07 Eyl 03:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet Mithat'ı hep döneminden biraz sıyrılmış gördüm. Eserlerini seviyorum. Okunası bir kitap. Maceraseverler için bir nefes. Sıkmaz, yormaz keyif alırsınız.

Nuray Kirik 
11 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Konu bakımından oldukça ilginç bir kitap.Baş kısımları okurken erkek olan Acem Ali Beyin ilerleyen bölümlerde yazar ve dul bir bayan olan Ulviye Hanım olduğunu öğreniyoruz.On sekiz on dokuz yaşlarında genç bir bayan Dürdane hanımın sevdiği tarafından hamile bırakılması ve sevdiğinden intikam alışı anlatılır.Erkek kılığındaki Ulviye Hanım bu intikamın alınmasında Dürdane Hanıma yardım eder.Merak unsuru okurken bizi hiç yalnız bırakmıyor eğlenceli değişik bir kitap.

Çağrı Doğan 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Mithat Efendi'den okuduğum ilk kitap. Oncelikle şunu söylemeliyim başka bir kitabı elime geçecek olursa büyük bir şevkle hemen okuyacağım. Anlatımı çok akıcı, eğlenceli ve ders verici niteliklerde. Elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir hikayesi var. Güzeller güzeli Dürdane Hanım, Sandalcı Çerkes Sohbet ve Ulviye Hanım -Acem Ali Bey- karakterleri kendilerine has özellikleriyle gönlünüzde taht kuruyorlar. Değişik bir aşk ve intikam hikayesi. Kesinlikle tavsiye ederim.

Hasret Eken 
19 Oca 20:31 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayatıma kitapseverlik ruhu katan, okuma aşkını tüm hücrelerime kadar yayan ilk kitap, yolumu aydınlatan ilk ışık... İnsanlar ilk okudukları kitaba göre hayatı boyunca okuma alışkanlığı edinebilir. Bu ilk adım çok önemlidir.

Sadık Kocak 
20 Oca 19:29 · Kitabı okudu · 67 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Mithat gene çok farklı şekilde kalemini konuşturmuş. Böyle yazarlara varis de olmalıydı.
Gerek kurgusu gerek kişileri ve geldikleri yerlerle ziyadesiyle beni memnun eden, mamafih yeni dönemde dahi benzerlerine çok az rastladığımız şahane bir eser ..

Kitaptan 16 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
30 Oca 13:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan bir şeyi merak etti mi, onu kesinlikle araştırır.

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 144 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 144 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
27 Oca 15:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ah, bakmayı hiç istemiyorum. Çünkü yüzüne baktıkça, gönlüme karşı açtığım savaşta yenileceğimi hissediyorum. Ama ne çare ki, gözlerimi de sana bakmaktan alıkoyamıyorum."

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 89 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 89 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
27 Oca 14:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan bir şeyi candan istediğinde, zorluk denilen engel, o istek sahibini asla umutsuzluğa sürükleyemez.

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
30 Oca 13:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Para her ne kadar insanı her amacına ulaştırsa da insana hiç düşünemeyeceği düşmanlıkları da hazırlar.

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 114 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 114 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
30 Oca 13:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dost kimdir? Daha sonra size zararı dokunacak durumlar konusunda sizi uyaracak yerde, tersine, bu durumdan kendisi de çıkar sağlamak için sizi özendirene dost denilemez.

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 144 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 144 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
23 Oca 16:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seni bir kez gören, bir daha sensizliğe, özlemine dayanabilir mi?

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 61 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 61 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
30 Oca 13:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

En korkulacak şey gizli düşmandır, derler. Ancak apaçık düşman, daha da korkulacak şeydir.

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 156 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 156 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
23 Oca 16:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne yalan söyleyeyim; dünyada bir erkeğe bu kadar yenileceğimi hiç ummazdım. Bu durumdan yalnız bir ibret dersi aldım ki, o da ciddi olarak gönül hastalığına tutulanları ayıplamamaktır,

Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 63 - Akvaryum Yayınevi)Dürdane Hanım, Ahmet Mithat Efendi (Sayfa 63 - Akvaryum Yayınevi)
2 /