Cevf-i Leyl: Müphem

·
Okunma
·
Beğeni
·
154
Gösterim
Adı:
Cevf-i Leyl: Müphem
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786057494467
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Teras Kitap
Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan Lara, peşindeki adamlardan kaçarken kendini bir anda Gece Yarısı Şehri'nde bulur ve çok geçmeden, şehrin hiddeti ve acımasızlığıyla tanınan hâkimi Merih Ferec'e sığınmaktan başka çaresi olmadığını fark eder.

Kehribar rengi gözleri ölüm vaat eden adam ile ruhunda ölümü ve yaşamı aynı anda barındıran kadın, çağlar öncesinde yazılmış bir müpheme doğru sürüklenirken hem kendilerini hem de birbirlerini bulmak zorundadır.

Açığa çıkan sırlar.
Çiğnenen kurallar.
Keşfedilen güçler.
Yasak bir birliktelik.
Herkesin sonu olabilecek bir günah.
Uğruna savaşılacak bir aşk.

Romanları milyonlarca kez okunan,
Wattpad'in sıradışı kalemi
Leman Bekirzade'den, kadere başkaldıran, fantastik bir aşk öyküsü…(Tanıtım Bülteninden)
400 syf.
·7/10 puan
Yılın son ayında yıllık hedefimin bir maddesini daha çiziyorum. Türk bir yazardan fantastik bir kurgu okudum ki bu çok fazla rastlamadığımız bir durum. Fantastik bir kitap yazmak ve bunu layigi ile başarmak gerçekten zor ve ikinci kere bu konuda başarılı olmuş bir kurgu okudum.
Başlar başlamaz merakla, bilinmezliklere olan heyacanla sayfaları cevirdim ve oldukça akıcı olmasiylada bir gecede bitirdim.
............
Konusundan bahsedeyim birazda
Lara bir gece kendini bilmediği bir yerde bilmediği adamlar tarafından kovalanirken bulur ve en büyük sorun hicbirseyi hatirlamamasidir. Kim olduğunu, ismini bile hatirlamaz. Tam herşey bitti öleceğim derken karşısına kurtarıcısi çıkar. Merih.
Merih gece yarısı şehrinin hakimidir. Onu kurtarması için çağıran Lara'nin yanina gider ve onu şehrine getirir. Ama bu öyle beklenmedik bir olaydir ki kimse hakimi çağıramaz. Peki bu nasil oldu? Bu kiz kim? Ve kati kurallara sahip bir hakim olarak kurali çiğnemek bahasına bu kizi getirmiştir ve simdi ne yapacaktir?
Bilinmezliklerle dolu ve yavas yavas sonlara doğru bunlarin gun ışığına çıktığı ve asil bundan sonra ne olacak dedirten bir kitapti. Ben severek ve keyifle okudum. Arada eski ve tekrar eden kelimeler vardı birazda betimleme ve derinlik azdı ama dedigim.gibi bu türü yazmak oldukca zor ve serinin ilk kitabi olduğu içinde çokta üstünde durulmamasi gereken seylerdi bence.
400 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Cevf-i Leyl – Müphem ~ Leman Bekirzade
.
Daha önce yazarın başka bir kitabını okumuştum ama şimdi bambaşka bir türle @bekirzade_leman ‘ın kalemiyle yeniden tanıştım diyebilirim. Tuğba Atıcı Coşar öncülüğünde çok tatlı bir grupla hem konuştuk hem okuduk. Geçmişe dair bir şey hatırlamayan kızımız Lara peşindeki adamlardan kaçarken Gece Yarısı Şehri’nde buluyor kendini ve sesini duyurabildiği tek kişi şehrin hakimi Merih. Adam kızın casus olduğunu düşünerek onu inceliyor. Aralarında bir bağ var ve bunun fark edilmesiyle olaylar karışıyor.
En başta yazar çok güzel bir dünya yaratmış farklı şehirler ve hakimleri, Gecenin Koruyucuları, kehanetler, özel güçler, cadılar, büyüler, mühürler derken oldukça geniş bir evren ve olay örgüsü var. Özellikle kitaptaki şehirler ve hakimleri olayına bayıldım. Gece Yarısı Şehri dışında; Rüzgarlar Şehri, Fırtınalar Şehri, Yağmurlar Şehri, Sonbahar Şehri ve Gün Doğumu Şehri. Her birinin liderleri, özellikleri ve kitaba kattığı güçler var. Özellikle şehirlerin hakimleri Uygar, Miraç ve Nilay’ı çok sevdim. İşin içine aşk ve kehanetler, düşmanlar girince bolca gizeme tanık olduk ve her sayfada o dünyanın gizemlerine birazcık kapıyı araladık ama her seferinde karşıma bambaşka bir şey çıktı. Oldukça akıcı ve konu anlamında dolu bir kitaptı. Güzel bir seri başlangıcı olmuştu ama bazı kelimelerin sürekli tekrarlanmasının beni yorduğunu söylemeliyim. Ufak boşluklar vardı ama bunu seri olmasına ve sonraki kitaplarda daha çok dolduracağına inanıyorum. Fantastik bir evren yaratmak oldukça zor bir iş ve böyle farklı bir kurguyla da serinin devamında daha da güzelleşeceğinin sinyalini alıyoruz bence. İlk defa ana karakterlerden daha çok kurgu beni içine çekti. Çünkü hem Merih hem de Lara bir boşlukta diyebilirim. Kafalarında onlarca soru ve çözülmeyi bekleyen gizemler var ve bir yandan duygularıyla ve kehanetle sınanıyorlar. Merih’e başta çok sinir olduğumu itiraf etmeliyim. Onları ikinci kitapta büyük bir olayın içinde ve duygularının zirvesinde görmeyi heyecanla bekliyorum. Oldukça akıcı güzel bir fantastik evrenle tanışmak istiyorsanız tavsiyemdir. İkinci kitap için beklemedeyim!
400 syf.
·Puan vermedi
Herkese Merhaba
Geçmişi hafızasında tamamen silik olan Lara Erez gece yarısı peşindeki adamlardan kaçarken, yardım çığlığına sadece Merih Ferec koşmuştur.. Merih Gece Yarısı Sehri'nin acımasız ,kimseye güvenmeyen kanunları herşeyin önünde tutan hakimidir..Lara'yi ise düşmanları tarafından kendisine yollandigini düşünür.her defasında sert sözleri ile kendisine sığınan Lara'yi hırpalar.. Lara'ya Ruh bağıyla bağlı olan ve bunu çözmeye çalışan Merih arastirmalar yapar ama malesef kizin geçmişi ile ilgili hiçbirşey bulamaz...ama kader çoktan yazılmış bu iki genci birbirine bağlamıştır..üstelik peşlerinde ölümcül kehanetle birlikte....

Öncelikle kitabın kurgusunu sevdim..olaylar güzel ilerliyor..fantastik türünde bir Türk yazardan böyle güzel bir işleniş daha önce okumamıştım.. oluşturulan dünya ,karakterler çok iyidi..özellikle her şehrin kendine özgü değişen hava olayları mükemmeldi.. Daha çok Gece Yarısı Şehri ni tanıdık,diğerlerinden az bahsedilmişti ve tadı damağımda kaldı...Ama sanıyorum ki devam kitapalrinda daha çok göreceğiz.. çünkü Lara artık her şehirde gezicek gibi....ve son çok merak uyandırıcı bitti 2.kitabı da sabırsızlıkla bekliyoruz .......
400 syf.
·Puan vermedi
Evet geldik bir kitabın daha sonuna Kitabımız fantastik bir serinin ilk kitabı ve Türk karakterlerle işlenmiş. Hiç alışık olmasamda çabuk adapte oldum çünkü kitap aşırı akıcı ilerliyor. Sizi yormayan çerezlik bir fantastik ve bu zamanda ki yoğunluğumda tam aradığım şeydi güzelde kurgulanmış baya baya merakla okudum ama tahminimce serinin 2. Kitabı daha bi bomba olacak . Çünkü kitabın sonu bana bunu vaadetti, o yüzden devamını merakla bekliyorum Merih’e de ufaktan bağlanmış olabilirim Kitapta şehir ve hakim olaylarını çok sevdim Daha bir sürü böyle güzel düşünülmüş ayrıntılar vardı Bununla birlikte bir kaç kelimenin sürekli tekrara düşmesi dışında pek bi eleştireceğim bişey yok, dediğim gibi bu bir başlangıç olduğu için bi sonraki kitabın çok daha iyi olacağını düşünüyorum Baskıya ise diyecek tek lafım yok , son derece şık ve göz alıcı . Kitabın kapak konseptinin iç konusuyla bağlantısı aşırı güzel düşünülmüş. İçerisinde de kitaptan bazı sahnelerin kara kalem çalışmaları çok tatlıydı Hem yazarın hem de yayıncının emeklerine sağlık diyorum
.
Konudan da biraz bahsedeyim; Lara Erez, gecenin bir vakti bomboş hafızası ile kim olduklarını bilmediği kişilerden kaçarken attığı yardım çığlığına Gece Yarısı Şehri’nin Hakimi Merih Ferec koşmak zorunda kalır. Lara ,her ne kadar kendi ismi dahil hiç birşey hatırlamadığını söylesede, Merih kızın düşmanları tarafından onu tuzağa düşürmek için gönderildiğine inanmaktadır , bu yüzden de Lara’yı yasak olmasına rağmen kendi şehrine ve evine getirerek gerçekleri öğrenene kadar onu tutsak eder.
.
Bütün şehirleri kontrol altında tutan Gecenin Koruyucularından gizli çevirdiği bu işle Merih’in başı belada olsada Lara’yı serbest bırakmaz. Gerçekleri öğrenmeli ve kızı öldürüp yaşamına devam etmelidir. Ama gelin görün ki gerçekler düşündüğü gibi basit değildir. Geçmişten gelen bir kehanet onları bir araya getirmiş ve ölümcül bir şekilde gerçekleşmeye başlamıştır bile. Herşeyin yola girmesi ise Lara’nın hafızasına kavuşması, kehaneti çözmesi ve onu kırmasına bağlıdır. Peki ama ölümü vaddeden adam ile bunu nasıl başarabilecek? Okuyup öğreniyoruz
.
400 syf.
·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar sizlere güzel bir kitap yorumuyla geldim.
.
.
Kahramanımız Lara,ölmek istemiyordur ama onu takip eden birileri vardır kaçarken bir köşede durması gerekir çıkmaz sokak ta köşeye sıkıştığında son çare olarak bağırarak yardım ister.
.
.
Bayılmadan önce son hatırladığı şey ise onu kurtarmaya gelen adamdır.Ve uyandığında kendisini hiç ummadığı yerde Gece Yarısı Şehri’nde bulur.Ve buranın hakimi ise Merih Ferec onu kurtaran kişidir. 
.
.
Peki bu kişi kimdir?Lara'yı özellikle mi kurtarmıştır?Nasıl bir şehirdir burası?Nasıl gidicek burdan işte hepsinin cevabı güzel kitabımızda mevcut.
.
.
Kitabı sabah 6 kadar okudum.Elimden bırakamadım kesinlikle tavsiye ediyorum.Basımı kalitesi aşırı güzel.
390 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Kitapta yaratılan fantastik dünyayı çok sevdim. Karakterler çok iyiydi. Olay kurgusu ve anlatım mukemmeldi. Sırlar, gizemler, özel güçler, mühürler, Gölge Adam, koruyucular, cadılar falan derken bir solukta okudum kitabı. Bazı Osmanlıca kelimeler fazla kullanılmıştı, zira kitabın isminden de belli oluyo buOkuyanı yorabilir fakat beni yormadı. Diğer sehirleri yani Sonbahar, Yağmurlar, Gündoğumu, Fırtınalar ve Rüzgarlar şehirlerini kitapta daha çok okumak isterdim. İkinci kitapta bu isteklerimin gerçekleşeceğini düşünüyorum, zira Lara gücünü yeni keşfetti ve bunu kullanması lazım değil mi Heyecanın, olayların ve aşkın çokça yer aldığı bu kitabı ben çok sevdim. Devam kitabı bir an önce çıkmalı ve hemen okumalıyım Bu arada kapak tasarımına da bayıldığımı söylemeliyim. Yazarımızın kalemi de daim olsun inşallah
400 syf.
·8/10 puan
Kapak tasarımını ve adıyla merak uyandıran kitabımızın merak edenler için öncelikle anlamını sizlere açıklayacağım.
Cevf-i Leyl : Gece Yarısı
Müphem : Belirsiz
Anlamına gelmektedir.
Kitabın konusu çok farklıydı. Gerçekten severek okudum. Ama aşkın biraz daha geri planda olup fantastik kısmının ön planda olmasını isterdim. Umarım 2. kitabında daha fazla olur.

Konusunda bahsedecek olursak,

Lara kendisini öldürmeye çalışan adamlardan kaçtığı sırada çığlık atarak yardım ister. Nasıl olduğunu bilmese de Merih'i yani Gece Yarısı şehrinin hakimini çağırır. Merih Lara 'yı Gecenin Koruyucularından habersiz şehrine getirir. Kendisini nasıl çağırdığını bulmaya çalışırken Lara' yı evinde tutsak olarak kalır. Peki kehribar gözlü adamda kimsenin göremediğini görüp, ölüm perisi ölüm getirmekten kurulabilecek mi? Aşkın kaçınılmaz olduğu bu hikayede ya ölüm varsa?
400 syf.
·2 günde·5/10 puan
Kitabın kapağına ve konusuna bayıldım. Ancak yazarın anlatım dilinden pek hoşlanmadım. Ve Miraç' ı Merih'ten daha çok sevdim. Yazarın düşünce yapısıyla zıt düştüğümü düşünüyorum. Kadınların kendini koruması gerekirken hikayedeki baş kadın karakter pek öyle değildi. Bir diğer hoşlanmadığım şey ise betimlemeler kopuklukları meydana getirmiş. Hikaye akışında o kadar betimleme yapılmış ki olaydan kopuyor bazen insan. Ve son olarak Gölge Adam Allah'ta seni bildiği gibi yapsın inş. Başlığa aldanmayınız. Böyle bir seçim veya aşk üçgeni söz konusu değil. Sadece ben Miraç'tan çok hoşlanıyorum. Olmayacak shipler anasıyım.....
400 syf.
·2 günde·6/10 puan
Herkese iyi akşamlar. Cevf-i leyl! Öncelikle kitap kapağının şömizi olsun iç cildi olsun bayıldım. Mor ve siyahın kitap içeriği ile uyumu çok güzel. İç kısmındaki şehrin resmedilmesini de çok ayrı bir güzellik olmuş. Yazı puntosu büyüktü. Gözlerinizi yormuyor. Akıcı bir kitap olduğu için 1 günde bitti. Fantastic bir kitap olduğu içinde ne ararsan var diyebilirim. Lanetler, kehanetler aşk, kıskançlık, acı, özel güçler yok yoktu yani. İlk başta bu tarz kitapları fazla okuduğumda dolayı fantastic sevdamın azizliğine uğradım diyebilirim, çünkü özel bir şey oluyor ya da bir olay diyelim başka kitaplar aklıma geldi sürekli.İlk başta çok fazla " dedi, yaptım" gibi kelimeler ve birbirini tekrar eden cümleler vardı. Neyse ki yarısına gelmeden olayı toparlamış yazar. Lara güç çalışmaya başlarken kitap bir yerden sonra daha farklı boyuta geçti resmen. Bu kız bu güçlerle nasıl baş edecek aceba. Güçlerini kontrol etmeyi öğrenirken çok hızlı geçişler yaptı. Merihin gözünden bölüm okuduk ve bu ayrıntı da çok güzel olmuş. İsimlerin Türkçe olmasını sizi yanıltmasın hemen adepte olabiliyorsunuz. Fantastic kitap okumaya yeni başlayacak olanlara tavsiyem. Final merak uyandırıcı bir yerde bitti. İkinci kitap da inşallah fazla beklemeden gelir. Kalemine ve yüreğine sağlık @bekirzade_leman
400 syf.
·7/10 puan
Herkese Merhaba Bugün sizler için @bekirzade_leman kaleminden @teraskitap aracılığı ile çıkan #cevfileyl adlı fantastik kurgu ile karşınızdayım.
.
Cevf-i Leyl anlam olarak 'Gece Yarısı' anlamına geliyor. Yazarın bizim için kurduğu fantastik dünyada Gece Yarısı Şehri önemli bir detay. Her şehirde özel güçlere sahip hakimler bulunuyor ve bu hakimler halkını korumakla yükümlü. Sert kuralları olan Gecenin Koruyucuları ise tüm hakimlerin üstünde önemli bir güç.
.
Bu zorlu dünyada kendini bile tanımayan ve ölümden kaçan Lara, acımasızlığı ile tanınan Merih Farec e sığınır. Peki ya ölüm sığındığı kişiden gelecekse? Bozulması gereken bir kehanetin ve gizli kalan tüm gerçeklerin arkasında fantastik bir aşk öyküsü sunuyor bize #cevfileyl
.
Kurgusu akıcı ve güzel ancak bazı kelimeler çok sık kullanılmış mesela vaveyla. Bir diğer baskıda gözden geçirilirse şahane olur Ayrıca Lara nın her şehirde deneyimlediği durumlar ve eğitimler çok kısa anlatılmış keşke uzun uzun olsaydı da okusaydık dedim hep. Bunun dışında kesinlikle değinmem gereken şey kapak tasarımı. İnanılmaz bir kapak tasarımı yapmışlar hatta ayraç tasarımı da mükemmel. Görür görmez ilk kapağına vuruldum denebilir. Ben bu kitabı bir günde okudum oldukça akıcı özellikle gençler için şahane bir fantastik kurgu
.
400 syf.
·3 günde·7/10 puan
. Baskı kalitesi çok iyiydi, tebrik ediyorum yayınevini. Kısaca konusundan bahsedip düşüncelerimi paylaşacağım:
Lara, onu kovalayan kişilerden kaçıp bir köşeye sıkıştığında son çare olarak bağırarak yardım ister. Bayılmadan önce son hatırladığı onu kurtarmaya gelen adamdır. Uyandığında kendisini hiç güneşin doğmadığı Gece Yarısı Şehri’nde bulur. Ve buranın hakimi Merih Ferec onu kurtaran kişidir. Buz gibi bakışları ve tehditleriyle kendi adını bile hatırlamayan Lara’yı çok korkutsa da onu Gecenin Koruyucuları’ndan koruyan Merih’i anlamak imkansızdır. Özel güçlere sahip Lara kim olduğunu, neden hiçbir şey hatırlamadığını, anılarını nasıl geri alacağını, güçlerini nasıl kontrol edeceğini, Merih’le arasında kurulan bağı nasıl bozacağını ve haklarındaki kehaneti nasıl durduracağını bulmak zorundadır.
Şahsen ilk kez Türk karakterlere sahip fantastik bir kitap okuduğum için ilk başta yadırgadım ama alışınca hiç takılmadım. Kitap özellikle 40-50 sayfa sonra öyle açıldı ki merakla neler olacağını görmek için sayfaları çevirdim. Bazı kelimelerin tekrarları gözüme batsa da fantastik bir dünya yaratmanın ne kadar zor olduğunu düşünürsek yazar çok başarılı bir iş çıkarmıştı. Son sayfaya kadar merak duygusunu taze tuttu ki bu oldukça zordur. Son sayfaya geldiğimde acilen devamını okumak istedim çünkü Lara en sonunda kendisi ve kehanet hakkında daha çok şey öğrenecekti. Üç kitaplık bir serinin ilk kitabı olan ‘Cevf-i Leyl:Müphem’ fantastik, akıcı, merak uyandıran bir kitap arayanlara kesinlikle tavsiyem
400 syf.
·Puan vermedi
Kitap fantastik kurguya sahip ama romantizm on plandaydı. Oysa kurgusu o kadar güzel ki farklı özelliklere sahip şehirler, özel gucler, mühürler, kalkan lar ... bu büyülü dunya biraz aşka kurban gitmiş gibi geldi bana. Kitabı sonlara doğru daha çok sevdim çünkü Lara büyü yapmayi ogreniyordu. Tekrar eden kelimeler ve biraz Wattpad klişesi sahneler vardı ama kurguda çok göze batmiyordu. Merakla ikinci kitabı bekliyorum. Sonu gerçekten güzel bitti. Hem merak ettik hem bir oh dedik. Bakalım ikinci kitap bize neler gösterecek insallah daha çok buyu olur
Kâbus olamayacak kadar güzel, rüya olamayacak kadar ürkütücü. Celladımın kollarında uyanmak isteyecek kadar delirmiş durumdayım.
“O kadar kırgınsın ki ruhunun kırıkları gözlerine yansıyor. O kadar savunmasızsın ki seni öldüreceğini bildiğin adama sığınıyorsun her seferinde. O kadar çaresizsin ki kaçamıyor fakat kaldığın her anın seni ölüme biraz daha yaklaştırdığını biliyorsun. O kadar talihsizsin ki kaderin seni benim gibi bir adamın kollarına bırakmış.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cevf-i Leyl: Müphem
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786057494467
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Teras Kitap
Geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayan Lara, peşindeki adamlardan kaçarken kendini bir anda Gece Yarısı Şehri'nde bulur ve çok geçmeden, şehrin hiddeti ve acımasızlığıyla tanınan hâkimi Merih Ferec'e sığınmaktan başka çaresi olmadığını fark eder.

Kehribar rengi gözleri ölüm vaat eden adam ile ruhunda ölümü ve yaşamı aynı anda barındıran kadın, çağlar öncesinde yazılmış bir müpheme doğru sürüklenirken hem kendilerini hem de birbirlerini bulmak zorundadır.

Açığa çıkan sırlar.
Çiğnenen kurallar.
Keşfedilen güçler.
Yasak bir birliktelik.
Herkesin sonu olabilecek bir günah.
Uğruna savaşılacak bir aşk.

Romanları milyonlarca kez okunan,
Wattpad'in sıradışı kalemi
Leman Bekirzade'den, kadere başkaldıran, fantastik bir aşk öyküsü…(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 42 okur

  • İremsu Balta
  • Nisa Yılmaz
  • Sinem Çelik
  • Aydan Çıkan Işık
  • Fallingthedarkness
  • Eda Nisan Aksu
  • zeynep mert
  • Azra Presley
  • MELİKE
  • Esra Arda Can

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.6 (6)
9
%5.3 (1)
8
%15.8 (3)
7
%21.1 (4)
6
%10.5 (2)
5
%15.8 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0