Cinsel Devrim (İnsanın Kişilik Özerkliği İçin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.046
Gösterim
Adı:
Cinsel Devrim
Alt başlık:
İnsanın Kişilik Özerkliği İçin
Baskı tarihi:
Aralık 2010
Sayfa sayısı:
281
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753880039
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Sexualitaet im Kulturkampf
Çeviri:
Bertan Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Payel Yayınları
Baskılar:
Cinsel Devrim
Cinsel Devrim
Gençler örselenmiştirler. İnsanlar evlerinde mutsuzdurlar. Neden böyledir bu? Nasıl açıklayabiliriz bu durumu? Önünü almak, çare bulmak için ne yapabiliriz? Böylece, ister istemez toplumsal soruna, evlilik kurumuna, yasalara, dogmalara, çocuk doğumunun denetlenmesine gelir dayanırsınız. Buysa, insanın, en eylemli biçimiyle toplumbilimle karşılaşmasıdır. Freud'la ayrıntılar üzerinde tartıştım, sevincinden yerinde duramıyordu. " İleri !" dedi bana. Ayda bir kez, kendi kendini doyurma, delikanlılık, evlilik, vb. sorunlara ayrılmış bir genel toplantı yapıyorduk. Konuşmadan sonra dinleyiciler sorular soruyorlardı. Görülmemiş, işitilmemiş bir şeydi bu ! Bugün bile yararlanmaktayım o deneyden. İnsanlar sözün gerçek anlamıyla kabuklarından çıkıyorlardı. En önemli sorun, insanlara özel yaşamları arasındaki engeli ortadan kaldırmaktı. Kimse sözünü etmez bunun. Kimse dokunmaz bu konuya. Demek ki, yapılacak ilk iş, bu engeli yıkmaktı. " Dolayısız sorular soracağım sizlere, karşınıza doğru sorunlar çıkaracağım" diyordum dinleyicilere. Sonuç hariyakdı. Al al olmuş, alev alev yanan yüzleri, gözlerdeki parıltıyı, gerilimi, insanca yakınlaşmayı hiçbir zaman unutamayacağım. İnanın bana, bu sorun gün gelecek her yerde zorla kendini kabul ettirecektir. Bütün diktatörlüklerin hakkından gelecektir. Yabana atılmaz bir toplumsal güç var onda. Geleceğin gücü o. Cinsel devrim.
281 syf.
Yaşadığımız dünya bir engellenmeler dünyasıdır. Toplulukla beraber olabilmek için ölene kadar arzu, istek ve fikirlerimizi kısıtlama/gizleme yoluyla yaşarız. Toplum, en küçük birim olan aileden başlayarak "yusyuvarlak bir boşluğa sığabilmek için köşelerimizi törpüleyebilmek" adına çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Bütünden kopulmaması için ödül-ceza sistemlerimiz her alanda mevcuttur.

İsteklerin bastırılmasında en büyük güçlük cinsellik konusunda ortaya çıkmıştır. Çünkü çok güçlü bir doğal güdüdür ve başka yöne kanalize edilmesi diğer arzular kadar kolay değildir. Bu yüzden tarihsel süreçte diğer insancıl tutkulardan çok daha fazla mücadele edilmiştir. Ahlaki açıdan kötülük atfedilmesinden, sağlığa zararına kadar üzerinde sayısız spekülasyon yapılagelmiştir.

(Bu bastırma ve yasaklama durumu bir tek cinsellik konusunda olsaydı bunu anlamakta zorlanabilirdik. Yönetenler için amaç insanın tüm isteklerinin kırılmasıdır. Hükmetme ve sömürmenin söz konusu olmadığı ilkel topluluklarda bireylerin isteklerinin kırılmasına da gerek kalmaz ve insanlar cinsel ilişkilerde suçluluk duygusuna kapılmadan yaşarlar.)

Kitapta geçtiği şekliyle: "Sert ahlaki ilkelerin varlığı, öteden beri, temel yaşama gereksinimlerinin ve özellikle cinsel gereksinimlerin doyurulmadığını gösteren kanıt olagelmiştir. Doğal cinsel gereksinimlere kara çaldığı ya da yadsıdığı için, her türlü ahlaki düzenleme özü gereği cinsel yaşama karşıttır. Bütün ahlakçı görüşler yaşama karşıdır; özgür toplumun temel görevi, üyelerinin doğal gereksinimlerinin doyurulmasına olanak hazırlamaktır."

Bu engellemelere rağmen kendi bireysel devrimini yaptığına inanan ve cinsel tabulari aştığını, cinselliğe fazla anlam yuklemedigini, bunun yemek-icmek kadar doğal olduğunu düşünen kişiler bile, bilinçli olarak cinselliği tercih etmeyen erkeklere gay - kadınlara ise frijit, aseksüel muamelesi yapmaktan ve bu insanları sonu nevrozla bitecek süreçle ilişkilendirmekten geri durmuyorlar. Oysaki kişiler sonuçlarını ve zararlarını göze alıyorlarsa onları doyum veren bir cinsel ilişkiye zorlayamayız. "Bir kimse, sinir hastalığına tutulma, işini ve mutluluğunu köstekleme pahasına perhizde yaşamak istiyorsa, yaşasın! Ama öbür insanlar da düzenli ve doyurucu bir cinsel yaşama kavuşmayı deneyebilsinler!"
Cinsel devrim ise konu üzerinde dayatılan her türden fikrin özgürlüklere ket vurmasından yola çıkar. Erkeğe tavşan gibi sevişecek ortam sunmak değildir amaç. Kadının meta olmaktan çıkarılması, bireyliğinin kabul edilmesi, kimin kiminle nerede ve ne zaman seks yapacagina(ve hatta yapmayacağına) karışılmaması ve farklı cinsel tercihlerin yadırganmamasını kapsar.

Modern insan özgürlüğünu ilmek ilmek dokumak zorunda. Fransızların güzel bir sözü vardir: her sey avantajinin dezavantajini, dezavantajinin avantajini tasir." Baudlrillad da Kötülüğün Şeffaflığı'nda bu dezavantajdan bahseder:
"Her devrimin tuhaf sonucudur bu: belirsizlik, sıkıntı ve bulanıklık devrimle başlar. Orji bir kez bitmeye görsün, özgürleşme, herkesi kendi cinsiyetinin ve cinsel kimliğinin arayışıyla baş başa bırakır: göstergelerin dolaşımı ve hazların çeşitliliğinden dolayı bu arayışa bulunacak cevap ihtimali giderek azalmaktadır."

Farklı tercih veya arzulardan dolayı duyulan utanç büyük sorunlara sebep oluyor. Yapılan bir araştırmada üniversite öğrencilerinden "kızlı-erkekli" bir çoğunlukta tecavüz fantezisi olduğu ortaya çıkmış. Kimse kendini tecavüzle ilişkilendirmek istemez ancak dile gelmeyince yok olmuş olmuyor bu arzular. Bildiğimiz kadarıyla Avrupa'da insanlar pedofili, zoofili vs türünden eğilimleri olduğunu biliyor ve tedavisiyle beraber normal hayatına devam ediyor. Bizimki gibi benliğini bulamamış ve yalpalayan toplumlarda ise pedofili, zoofili gibi yıkıcı eylemlere çok ses çıkmaz ve geçiştirilirken; standart bir kadın-erkek cinselliği, insanların sosyal hayatını bitirecek seviyeye geliyor. Normal olan anormal, anormal olan da normal olmuş durumda.

Kendimizi kabullenmekten bahsediyorum çünkü kabullenmedikçe dikkatimizi daha çok çekmesine sebep oluyoruz. Ayrıca savaş verdigimiz ve oldugumuz gibi davranmaktan kacinmak zorunda olduğumuz bir sürü durumun içerisindeyiz zaten medeniyette. Bir de benliğe savaş açmak kazanamayacagimiz yıkıcı bir sürece girmemiz demektir. Prosut'a göre arzularımızın tatmin edilmesini pek önemsememek, hatalı bir düşünce olsa gerektir; çünkü bir arzumuzun gerçekleşemeyece­ğini düşündüğümüz anda, onu tekrar önemseriz; ancak gerçekleşeceğinden kesinlikle emin olduğumuz zaman, peşinden koşulmaya pek de değmediğine hükmederiz. Yasakların cazibesi işte bundan gelir.

Sadizme ismini veren ve cinsel hayatı oldukça sansasyonel olan Sade'in karısına yazdığı mektuptaki suçluluk duygusu dikkat çekicidir. "Şehvet düşkünüyüm ama kalbim temiz" minvalinde bir mektup. Oldukça tanıdık. Cinselliğini yaşayan insan bundan suçluluk duymaktan kendini alamıyor. Diğer insanların hakkımızdaki fikirleri olmasa yine de iç dunyamizdaki fantezilerden utanır mıydık? Kimseye zarar vermedigimiz halde üstelik, ahlak zafiyeti içinde oldugumuz düşünür muyduk? .
Schopenhauer şunu söyler: "bir kişi, ne istiyorsa yapabilir fakat ne isteyeceğini isteyemez". Benim asıl karşı çıktığım, arzularla ilişkilendirilen utançtır. Çoğu ailenin yıkılmasında, ilişkilerin bitmesinde bu utanç duygusunun yarattığı gizlilik ve gerilim hali yatıyor.

Günümüz toplumu her konuda olduğu gibi cinsellik alanında da yanlışların içinde. Bir tarafta popüler kültüre kurban gitmiş hedonist cinsellik, diğer tarafta insandan alınıp apayrı bir yerde konumlandırılan yasaklanmış cinsellik. Bastırılan ve yasaklanan cinsellik de insanları mutlu edemiyor, serbest ve özgür bırakılan cinsellik de. Cinselliğin kişilerin inisiyatifince yaşanması bir özgürlüktür ancak özgürleşmeyi sağlamaz. Özgürleştirmeyen özgürlüklerdendir. Çünkü insanların olaya bakışları yanlış. Karşı cinsi bir rakip, düşman ve en önemlisi bir yabancı gibi görüp, ona yararlanılması gereken bir nesne gözüyle bakıyoruz. Tıpkı doğaya ve hayata yaptığımız gibi. Ne insan, ne de onun cinselliği bir mal, bir meta ve bir tüketim aracı değildir. Ona sahip olunamaz ve o elde edilemez. Rollo May'in modern topluma dair tespiti bu durumdan bahseder: "Otantik yakınlık için gereken cesaretin kamçılanmasına engel olmak için günümüzün yaygın bir pratiği sorunu gövdeye kaydırma, onu basit bir fiziksel cesaret haline getirmektir. toplumumuzda fiziksel soyunma, ruhsal ya da tinsel soyunmadan daha kolay. gövdemizi paylaşmak, daha kişisel olduğu hissedilen ve paylaşılmasının bizi daha zedelenebilir kıldığını denediğimiz fantezilerimizi, umutlarımızı, korkularımızı ve arzularımızı paylaşmaktan daha kolay. tuhaf nedenlerle en önem taşıyan şeyleri paylaşmakta utangacız. böylece insanlar, bir ilişkinin daha 'tehlikeli' olan yapısından kurtulmak için hemen yatağa atlayarak kısa-devre yapıyorlar. ne de olsa gövde bir nesnedir ona mekanik davranılabilir."

Toplumun en büyük sorunlarından biri "bastırılmış cinsellik" değil, "yanlış bastırılmış cinselliktir". Cinsellik kurallar ve din gibi şeylerle değil, bilinçle bastırılmalıdır(daha doğrusu yönlendirilmelidir) cinselliğini hiç bastırmayan toplum, ilkel kalmaya mahkumdur. Cinsel uyarımın biyolojik yapımızın derinliğinden olanca doğallığıyla ortaya çıktığını kabul etsek de, doyuma ulaşmak için yalnız eş aramayı değil, eşin onayını, cinsel eylemin gerçekleşmesinin maddi koşullarını da içerir o. Yani cinsel uyarımın doyumunu zorunlu olarak erteleten, geciktiren bazı toplumsal kültürel dış dolayımlar vardır cinsel birleşme için. Bu gizli gizli bekleyiş evresinin süresi, yalnızca bireysel olmayıp tüm insan türünü ilgilendirir. İlkel erkek bile avının üstüne atlayan bir hayvan gibi atlamıyordu kadının üstüne; kadının onayını bekliyordu. Bu onay, zamanın toplumsal ve kültürel koşullarına bağlı olup psikolojik, görel olarak karmaşık bir ilişkiler ağı barındırıyordu içinde.”

Günümüzde de toplumsal normları, onay mekanizmasını, birey ve toplum kavramlarının sınır ve güçlerini kökten değiştirmediğin sürece birey bazında yapılacak cinsel devrim de devrimci cinsel söylemler de kişiyi yormaktan başka bir işe yaramıyor. Çünkü cinsellik teoride en az iki kişiyi kapsasa bile pratikte o iki kişinin de sosyal çevresinin etkisi göz önünde bulundurulğunda bireysel özgürlük duygusuna ulaşabilmek pek bir şey ifade etmiyor ve hatta kişiyi, özgürlüğünü yaşayamayacağı bir hapishaneye mecbur bırakmak suretiyle iç gerilimini arttırıyor. "Cinsel yönden hasta toplumumuz cinsel sağlığın düzeltilmesi girişimine katkıda bulunmaya yanaşmadığından, bedensel boşalma gücünün yeniden kazandırılması çalışmaları bin türlü aşılmaz engelle karşılaşır: ilk engel, hastanın, iyileşmeye yüz tuttuğu zaman rastlayabileceği cinsel yönden sağlıklı kişilerin sayısının sınırlı oluşudur; ardından da, zorlayıcı cinsel ahlakın getirdiği türlü sınırlandırmalar gelir. Cinsel yönden sağlığa kavuşan kişi, sağlıklı ve doğal cinsel yaşamının gelişmesini önleyen bütün şu toplumsal kurum ve durumlar karşısında, bilinçsiz ikiyüzlülüğü bir yana bırakıp bilinçle ikiyüzlü olmak zorunda kalacaktır. Kimileriyse, yakın çevrelerini, şimdiki toplumsal düzenin sınırlayıcı etkisini önemsiz kılacak biçimde değiştirebilme yeteneklerini geliştirirler."

Kaldı ki bu tür devrimci çıkışlar her zaman toplumu düzeltelim, dünya daha iyi bir yer haline gelsin gayesiyle olmuyor. Aksine, çağımızın en büyük eğilimlerinden biriyle, kimlik ve ego odaklılıkla ilgili oluyor genelde. Farklı olmak isteyen birey, kendisini topluma meydan okuyan, herhangi bir konuda meydan okuyucu şeklinde konumlayarak kendi algılanmak istediği kimliğinin altını çiziyor. Buradan duyduğu tatmin de genelde toplumdan ayrışmış olmak, daha zeki ya da daha cesur olmak gibi öz kabullerle ilintili.

Konuyla ilgili Christopher Ryan'ın Cinsel Hepçiller Miyiz? konuşmasının sonundan:
"Umudum o ki, daha doğru, güncellenmiş bir insan cinselliği anlayışı, bizi kendimize ve birbirimize karşı daha toleranslı olmaya, alışıldık olmayan ilişki biçimlerine daha saygılı olmaya götürecek, hemcins evliliği ya da çoklu birliktelikler gibi ve sonunda, erkeklerin kadınların cinsel davranışını takip ve kontrol etmek gibi içkin ve içgüdüsel bir hakkı olduğu düşüncesini çöpe atacağız. Ve dolaptan çıkması gerekenlerin sadece eşcinseller olmadığını göreceğiz. hepimizin içinden çıkmamız gereken dolapları var. Değil mi? Ve o dolaplardan çıktığımızda kavgamızın birbirimizle olmadığını fark edeceğiz. Kavgamız; arzuyu mülk haklarıyla bir araya getiren, anlayış ve empati yerine utanç ve kafa karışıklığı yaratan, tarihi geçmiş, viktoryen bir insan cinselliği anlayışıyla. Mars ve Venüs'ün ötesine geçme zamanı geldi çünkü gerçek şudur ki erkekler Afrika'dandır ve kadınlar da Afrika'dandır"
352 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Eğer şimdiden ; bu kitabı isminden dolayı direk yargılamış ve beyninde vajina penis birleşmesi olarak kendine uygun pozisyonlar bulabileceğini ve ya okurken ihtiyaçlarını gidereceğin seksapel bir kitap olarak görmeye başladıysan bu kitaptan uzak dur. !
Neden benim başıma okuduğum kitaplar yüzünden hep bir şey geliyor!
Gerçekten toplumun analizini yapıp, sorunun asıl merkezlerini okuduğumun farkındalar ve yediremedikleri için mi ?
İşe gitmek için bindiğim otobüste orta yaşlı bir adamın kitabıma bakıp cıkcık layarak benimle laf dalaşına girmesi, burada kendini bilmez üç beş salağın kitabın tamamen "sikişmek" adı altında olduğu sanması. Paylaştığım alıntılar da beyni neye daha çok çalışıyorsa ona göre yorumlaması ?
E tabi bunun yanı sıra çok kişinin evliliklerinde cinsel sorunları, iletişim sorunlarını da mesaj yolluyla okumadım değil. Erkeklerde kendi cinsel performanslarının başkalarıyla kıyaslanmasını istemediği için el değmemiş kadınları ister. O kadınlar yataklarına girdiklerinde ise performans yetersizliğinden tatmin olamayan adam arayışı başka kollar da bulur. Peki neyi nasıl yapmalıyız nerede hata yapıyoruz buyurun başlıyorum. Yargısız infazız tamamen gerçekten toplumun eksilerini düşünerek okumaya devam edin. Üç farklı konuda sizlere özet çıkartmak istiyorum.
1) Gençler de cinsellik ?
Pek de uzun zaman olmayan bir zaman önce evlenmek isteyen insanların bedenen birbirlerini tanımaları katı biçimde cezalandırılan ahlaki bir suç olarak görülüyordu. Bugünse kilisenin,dar görüşlü tıbbın, filozofların vs. etkisine karşı daimi bir ilişkiye girmek isteyen bir erkekler bir kadının ilişkinin temeli olan cinsel alanda da birbirlerine uygun olduklarına önceden ikna olmadan birbirlerine bağlanmasının sağlıksız, sağduyusuz ve gelecek açısından yıkıcı olduğu veya olabileceği görüşü tamamen KENDİLİĞİNDEN nüfusun geniş kesimine nüfuz etmektedir. Bir kaç yıl önce bir utanç, hatta yasalar nezdinde " doğaya aykırı ahlaksızlık" olan evlilik dışı cinsel ilişki bugün gerek işçi gerekse küçük burjuva çevresinden gençler arasında doğal olmuş ve yaşamsal bir gereklilik haline gelmiştir. Bir ilişkide saygı sevgi konularından sonra bu klişelere girmek istemiyorum, diğer en önemli unsur cinsel dürtülerin uyumudur. Ve bunu ister sürtünerek ister dokunarak istersen bakarak yaşa ama YAŞA ve bil. İleride istediğin insan yatağına girdiğinde salatalıktan farkı yoksa aldatmalar ve boşanmalar tam olarak burada başlıyor. Ten uyumu ve cinsel uyum uyuşmadığında evliliklerde sorun çıkıyor ve kişilerden biri diğerini aldatmaya mecbur kalıyor. Yada ikisi de aldatıyor.

2) EVLİLİKTE BİR TARAF CİNSELLİĞİ İSTEMİYOR YADA SOĞUKSA ?
Buyurun devam edelim o halde.
Sevilen bir eşin başka biri tarafından kucaklandığını öpüldüğünü düşününce acı duymak doğaldır. Bu doğal kıskançlık ile sahiplenici kıskançlık arasındaki katı bir ayrım yapılmalıdır. Sevilen eşin başka birinin kollarında olduğunu bilmek istememek ne kadar DOĞALSA, kişinin örneğin bir evlilikte, veya sürekli ilişkide artık CİNSEL İLİŞKİDE BULUNMAYIP BUNA RAĞMEN EŞİNE BAŞKA BİRİYLE İLİŞKİYİ YASAKLAMASI o kadar anormaldir. Kitabın bu bölümünü okuyan, okurlar bodoslama olaya " BİLDİĞİN KOCANI-KARINI ALDAT CİNSEL YAŞAMINI ÖZGÜRCE YAŞA" deniliyor bu nasıl bir kitap diye bakıyor. O an bu kitabı kapatın ve gidin siz zaten. Büyük harflerle yazdığım yerlerden anlayacağımız gibi eğer bir bağ yok ve bitmişse kişinin özgürlüğünü elinden almamızın anormal olduğundan bahsediyor sadece. Tecavüz etmemek, öldürmemek vs. ancak ve ancak doğal ihtiyaçların eksiksiz tatmin edilmesi temelinde sağlanabilir. Cinsel ekonomi aileyi yok etmekle suçlanıyor. İnsanlar aşkın özgürleştirilmesinin beraberinde, getireceği " cinsel kaos" konusunda gevezelikler yapıyor; kitleler onların sözlerine kulak veriyor ve redingot giydikleri, çerçeveli gözlük taktıkları veya lider gibi konuşabildikleri için onlara güveniyor ! Ama önemli olan neyin kastedildiğidir ; Şimdi beni iyi okuyun.
Kadınlarla çocukların ekonomik olarak boyunduruk altına alınlarına son verilmelidir. Otoriterin boyunduruğuna girmeleri de son bulunmalıdır. Ancak ve ancak bu gerçekleştiği takdirde erkek karısını, kadın kocasını, çocuklar ebeveynlerini, ebeveynler çocuklarını seveceklerdir. Birbirlerinden nefret etmeleri için bir neden olmayacaktır artık. Dolasıyla yok etmek istediğiniz şey ailenin ürettiği nefret ile "sevgi dolu" zorlamadır.
Bağlı bir köpek kaçıp gitmediğinde kimse onu sırf bu yüzden sadık bir yoldaş olarak görmez. Bir erkek kolları ve ayakları bağlanmış savunmasız bir kadınla yattığında aklı başında hiç kimse aşktan söz etmez.( Mecburen evli olduğu kadınla ilişkiye girdiği için kimse aşktan söz etmemeli) Aşağılık biri olmadıkça bir erkek geçimi sağlama karşılığında veya güç uygulayarak elde ettiği bir kadının sevgisinden gurur duymaz. Dürüst hiçbir kimse gönüllü olarak verilmemiş bir aşkı kabul etmez !
3 ) GELELİM ÇOCUKLAR İÇİN CİNSELLİK NASIL BİR SÜREÇ ?
Çocuklar genellikle ilk genital aşk içtepilerini çevresindeki en yakın kişilere yöneltir; bu ebeveyne karşı kıskançlık ve nefret ama aynı zamanda da suçluluk duygusu ve korku geliştirir. Korku en başta karşı cinsten ebeveyne yönelik genital içtepilerle ilgilidir. Ensest arzusunun tatmin edilmesinin gerçekteki olanaksızlığıyla birlikte bu korku hem ensest arzusunun hem de genital çabanın bastırılmasına yol açar.İlerideki cinsel bozuklukların çoğu öncelikle bu bastırmadan türer. Ve şunu da söylemek istiyorum ki üç yaşından itibaren başka çocuklarla birlikte ve ebeveynlere olan bağdan etkilenmeden yetişen bir çocuk cinselliğini çok farklı biçimler de geliştirir. Fakat ben bunları burada tartışamam :)
Yetişkinler evliliği ve aileyi sürdürebilmek için katlanmak zorunda kaldıkları cinsel kısıtlamayı çocuklarına aktarırlar. Çocuklar ileride ekonomik nedenlerle evlenip aynı ailevi duruma yeniden düşmek zorunda kaldıkları için, cinsel kısıtlama kuşaktan kuşağa devam eder.
Bu üç konunun hakkında değineceğim onca konu varken şimdilik bunlarla yetinmeye çalışıyorum ve umarım beni değilde kitabın ne demek istediğini anlamışsınızdır.
Sevgiyle kalın..
331 syf.
·6/10
İnsanın doğası gereği yasaklamalar hep bir merak uyandırır. Toplumların ciddi anlamda yasakladığı şeylerden bir tanesi de cinselliğin konuşulmasıdır. Konuşulması ayıp karşılandığı için daha çok gizlilik içinde konuşulur ya da istemem yan cebime koy havasına bürünülür.

Yemek yemek gibi, su içmek gibi, nefes almak gibi doğal bir ihtiyaç olan cinsellik neden daha az konuşulur ya da hiç konuşulmaz? Bana göre bunun nedeni ahlak zırhının delinmesi korkusudur. Yani birileri cinsellik konuşursa toplum onu ahlaksızlıkla suçlar korkusu bu durum cinselliğin kalın duvarlı tabularını toplum tarafından çok hızlı inşaa etmiştir.
Aslında toplum ahlaksız olan bir çok şeyi daha çabuk affedilir kılmasına rağmen cinselliğin konuşulması affedilebilirliğin biraz daha dışındadır. Bu durum da bireyin bilinçaltında cinselliği ahlakın tamamen dışına itmektedir

Yasaklamalarla ve ayiplanirim korkusuyla merak edilen cinsellik bireyin bilinçaltındaki sorularına daha farklı yoldan cevap aramaya başlar ve birey bir kazanç sektörü haline gelen saçma sapan fantazileri görsel yollarla izleyip bilinçaltına hızlıca yüklemeye başlar, bu durum bireyin psikolojisinde ciddi çalkantılara neden olur ve bireyde ki sapıklık arzusunu yayı geren bir ok gibi germeye başlayabilir.
Birey bu durumda toplum için potansiyel bir korku olmakla beraber yaşaması gereken cinsel hayatı da çıkmaza sokmaktadır. Bu çıkmaz özellikle erkek bireylerde ciddi bir batağa dönüşmektedir. Bu batak erkek bireyi, isteklerini haklı olarak kabul etmeyen partnerine cinsel şiddet uygulamaya kadar götürebilir. Bu nedenle bence cinsellik hiç bir zaman ahlakın dışına itilmemeli ahlaklı ve sağlıklı bir cinsel yaşam için bireylerin kafasındaki soru işaretleri çekingenlik göstermeden aydınlatılmalıdır.

Çoğunlukla toplum cinselliği evlilik içerisinde meşru görür ve bu meşruluğun vermiş olduğu cesaretle bir çocuk dünyaya getirme gerekliliği bireyler üzerinde toplum tarafından bir baskı mekanizması oluşturur. Feodal toplumlar başta olup, bizim toplumda dahil olmak üzere çocuk yapmayan çiftlere yetersiz ve sağlıksız gözüyle bakılmaktadır. Bu durum evli çiftleri olumsuz kaygılara sürüklemekte ve bilinçaltında kadın erkeği tohumluk erkek de kadını tarla olarak tahayyül etmektedir. Evlilikte üremenin gerekliliği tartışılır olmakla beraber, üremek evlilik için bir amaç olmamalı kanaatindeyim. Çünkü evli bir çift olmak iyi anne baba olma varsayımını netleştirmez.
Bundan dolayıdır ki evli çiftlerin birinci önceliği üremek değil, iyi bir eş, sorumluluklarını yerine getirebilen birey olmanın önemini kavramaları evliliğin devamı için daha sağlam bir temel oluşturmaktadır.

Buraya kadar yazara katılmakla beraber eleştirdiğim şeylerin başında ise evlilikte cinsel soğumalar ve çözüm önerileri.
Yazar evli çiftler arasındaki cinsel birlikteliğin geçen yıllarla beraber soğumaya neden olacağını ve bu durumun çözümü için ise eşlerin birbirlerini aldatmasını ve bu durumunda meşru görülmesi gerektiğini savunmaktadır.
Bu durum ne ahlaki olgulara sığan bir davranıştır ne de bir özgürlük anlayışıdır.
Bu düpedüz cinsellik için her yolun mübah sayılmasıdır ve hiç bir topluma uygulanacak bir çözüm önerisi değildir.

Diğer bir eleştirdiğim konu ise 14-15 li yaşlarda ki bireylerin cinsel ilişki yaşamasının normal bir şey olarak görülmesi ve bu durumun normalleştirilmiş vaziyette topluma empoze edilmesi, kanun önünde 14-15 yaş aralığında ki bireyler çocuktur ve psikolojik olgularda bunu gösterir. Ve bu dönem fallik dönemidir ayrıca 20 li yaşlara kadar fallik dönemi tehlikeli bir süreç içerir eğer bu yaş aralığında ki bireyler cinsellik yaşadığında bunun bağımlılık gösterme durumu ve psikolojik sorunlar yaşayabilme durumu olabilmektedir. Bu durumu da yazarın belirttiği gibi normal görmüyorum.

Son olarak yazarın cinsellikle ilgili belirttiği bir diğer sorun ve çözüm önerisi ise çiftlerin mutlaka korunmalı olarak birliktelik yaşamaları ve eğer korunmaya rağmen bir gebelik durumuyla karşılaşıldığı taktirde çiftlerden biri ya da her ikisi bireyi dünyaya getirmek istemiyorsa gebeliğin sonlandırılması gerektiği.
Kasıklarda dolaşan her damla sperm hücresi ana rahmine düştüğü anda yaşama hakkı vardır ve bu durumu sonlandırmak vahşettir, cinayettir elbette ki kanun gereği ve sağlık açısından sonlandırılması gereken gebeliklere bir şey demiyorum, ancak sağlıklı bireylerin korunmayı beceremeyip bir çocuk sahibi olması yolunda ilerlerken bu canlı varlığın yaşamına ana rahminde müdahale edilmesini doğru bulmuyor ve meşru görmüyorum.


Herkese iyi okumalar diliyorum
281 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Wilhelm Reich (1897-1957) Avusturya asıllı hekim, Freudien marksizmin kurucusu, psikanalist ve politik psikolojinin önde gelen isimlerindendir. Dinle Küçük Adam ve Karakter Analizi diğer önemli kitaplarıdır.
Cinsel Devrim'e gelince çevirisinde yer yer " cinsel devrim" yer yer de "cinsel tedavi" olarak kullanılmış, bu ikisi birbirinden çok farklı kavramlar. Kitabın ilk bölümünde bastırılmış cinsellik durumu, ikinci bölümünde de Sovyet Rusya'sında denenmeye çalışılıp sonra 1934 de vazgeçilen Cinsel Devrim'den söz ediyor.
“Yabana atılmaz bir güç var onda, Geleceğin gücü cinsel Devrim” diye yazıyor kitabın arka kapağında ancak: Sovyet Rusya’da baçlangıçta bu düşüncenin paralelinde kanunlar çıkmaya başlanmış, her türlü cinsel düzeltimin evlilik ahlakı ile bozulduğu düşünülüp, evlilik önemsizleştirilmeye çalışılmıştır. Ailede baba egemenliğinin sonlandıran kanunlar da çıkmış, bunları doğum denetiminin, eşcinselliğin özgür kılınması izlemiş ancak 1934 de bu bu cinsel devrim çıkarılan tam tersi kanunlarla son bulmuştur. Bunun nedenleri de kitapta sıralanmıştır.
Reich’in araştırmaları ilgi ile izlenmiş, ancak sonradan ABD de yapmış olduğu deneylerde kullandığı alışılmadık yöntemler nedeniyle suçlu bulunup kitapları yasaklanmış, 1957 yılına dek hapiste yatmış ve burada ölmüştür.

İnsan vücudunun etrafında bir enerji olduğunu savunmuş, ve bu enerjiye de"orgon enerjisi" demiştir, bu enerjisi sayesinde, kanser dahil her türlü hastalığa çözüm bulduğunu iddia etmiştir. Bu teoriden kaynaklı cloudbuster(bulut dağıtan) adını verdiği bi alet geliştirdiği iddia edilir.
Yönetmen George Lucas StarWars serisindeki “Jedilar”ın üzerinde çalıştığı "her canlının yaydığı yaşam enerjisi ve enerji alanı" diye ifade edilen bu kavramın Reich'den esinlendiği iddia edilir.
"insanlar aldatılmadı. faşizmi arzuladılar." Sözü ona aittir.
Doğal cinsellik onları kızdırıyor ve kıskançlıktan çatlatıyor, çünkü kendileri de öyle yaşamak istiyor ama yapamıyorlar. Biz kimseyi aile birliğinden vazgeçmeye zorlamak istemiyoruz ama kimsenin de "istemeyen" kişiyi buna zorlamasına izin vermek istemiyoruz. Kim ömrü boyunca tekeşli yaşayabilecekse ve bunu öyle istiyorsa öyle yapsın; ama kim bunu yapamıyorsa ve bu yüzden mahvolacaksa yaşamını başka türlü düzenleme olanağına sahip olmalıdır. Fakat " yeni bir yaşam" kurmak için önce eski yaşamın çelişkilerini bilmek şarttır.
Pek de uzun olmayan bir zaman önce evlenmek isteyen 1 çiftin evlenmeden önce bedenen de birbirlerini tanımaları katı biçimde cezalandırılan ahlaki bir suç olarak görülüyordu. Bugünse kilisenin, dar görüşlü tıbbın, filozofların vs etkisine karşı, daimi bir ilişkiye girmek isteyen bir erkekle bir kadının ilişkinin temeli olan cinsel alanda da birbirlerine uygun olduklarına önceden ikna olmadan birbirlerine bağlanmasının sağlıksız, sağduyusuz ve gelecek açısından yıkıcı olduğu veya olabileceği görüşü tamamen kendiliğinden nüfusun geniş kesimine nüfuz etmektedir.

Bir kaç yıl önce bir utanç, hatta yasalar nezdinde "doğaya aykırı ahlaksızlık" olan evlilik dışı cinsel ilişki bugün gerek işçi gerekse burjuva çevresinden gençler arasında doğal olmuş ve yaşamsal bir gereklilik haline gelmiştir.
İdeolojik davranış olarak genelde erkeğin kadını baştan çıkarması gerektiği, kadının baştan çıkarmaya hakkı olmadığı fikri egemendir. Bugün bu düşünceyi gülünç bulmayan var mı ?
Gericiler düzenli bir biçimde düşen doğum oranını arttırmak isterler. Peki nereden geliyor bu doğumu yüksek tutma kaygısı? Ulusal güç kaygısından, topun ağzına sürülecek insan eti yetiştirme kaygısından.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinsel Devrim
Alt başlık:
İnsanın Kişilik Özerkliği İçin
Baskı tarihi:
Aralık 2010
Sayfa sayısı:
281
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753880039
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Die Sexualitaet im Kulturkampf
Çeviri:
Bertan Onaran
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Payel Yayınları
Baskılar:
Cinsel Devrim
Cinsel Devrim
Gençler örselenmiştirler. İnsanlar evlerinde mutsuzdurlar. Neden böyledir bu? Nasıl açıklayabiliriz bu durumu? Önünü almak, çare bulmak için ne yapabiliriz? Böylece, ister istemez toplumsal soruna, evlilik kurumuna, yasalara, dogmalara, çocuk doğumunun denetlenmesine gelir dayanırsınız. Buysa, insanın, en eylemli biçimiyle toplumbilimle karşılaşmasıdır. Freud'la ayrıntılar üzerinde tartıştım, sevincinden yerinde duramıyordu. " İleri !" dedi bana. Ayda bir kez, kendi kendini doyurma, delikanlılık, evlilik, vb. sorunlara ayrılmış bir genel toplantı yapıyorduk. Konuşmadan sonra dinleyiciler sorular soruyorlardı. Görülmemiş, işitilmemiş bir şeydi bu ! Bugün bile yararlanmaktayım o deneyden. İnsanlar sözün gerçek anlamıyla kabuklarından çıkıyorlardı. En önemli sorun, insanlara özel yaşamları arasındaki engeli ortadan kaldırmaktı. Kimse sözünü etmez bunun. Kimse dokunmaz bu konuya. Demek ki, yapılacak ilk iş, bu engeli yıkmaktı. " Dolayısız sorular soracağım sizlere, karşınıza doğru sorunlar çıkaracağım" diyordum dinleyicilere. Sonuç hariyakdı. Al al olmuş, alev alev yanan yüzleri, gözlerdeki parıltıyı, gerilimi, insanca yakınlaşmayı hiçbir zaman unutamayacağım. İnanın bana, bu sorun gün gelecek her yerde zorla kendini kabul ettirecektir. Bütün diktatörlüklerin hakkından gelecektir. Yabana atılmaz bir toplumsal güç var onda. Geleceğin gücü o. Cinsel devrim.

Kitabı okuyanlar 59 okur

  • Müfit Özkan
  • Ferza Er
  • diyalek_tik
  • Roşeysa
  • Feride acur
  • Yaşar Erdoğan
  • BEĞENİ TAKİBE İHTİYACIM YOK-OKU İSTİFADE ET
  • Devrim Özgür
  • Malik Tekbaş
  • F.A

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5 (1)
9
%20 (4)
8
%15 (3)
7
%0
6
%5 (1)
5
%5 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0