Çırılçıplak Aşk

6,5/10  (15 Oy) · 
55 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.040 gösterim
Ya her şey aşktı ya da aşk hiçbir şeydi!

Seni de, beni de fena kandırdılar. Aşk diye bize anlattıkları, hayallerini kurdurdukları gerçek aşk değildi. İnsanın insana duyduğu aşk, "yasak elma"nın ta kendisiydi... Önce kadın ısırdı elmayı, sonra erkek ve her şey bu andan sonra şekillendi.

Savaşların, paranın hükümdarlığında, korku imparatorluklarında, aşk en çok korkulandı ve bir o kadar da çarpıtılmaya çalışılan... Aşk ağza sakız edildi, bazen içi boşaltıldı, bazen günah dendi, bazen ağdalı sözcüklere sebep oldu. Üstüne perdeler indi, bulutlar örttü ışığı... İnsanlık yok olurken, aşkı da kirletti.

Formüllerden, stratejilerden, onu bunu tavlamaktan, elinde tutmaktan bahsetmiyorum. Bunları yapan, aşkı hiç anlamayan çokbilmiş, çok kitap var. Yaşamı anlamaktan, sen olmaktan, aşkı gerçekten yaşamaktan... Sana öğretilen değil, senin yaşattığın, seni yaşatan aşk. Aşkı anlatmaya, anlamaya yetmez düşüncelerin gölgesinde tanımlanmış aşk.

Günlük yaşamın içinde kaybolmuş insanlar, ilişkiler, evlilikler, aldatmalar, aldanışlar, hayal kırıklıkları, namus ve ötesi... Belki sen, belki sevdiğin, belki çevrende var olan insanların gerçek hikâyelerini sayfalara serdim; aralarına karıştım. Yaşamı ve aşkı ayırmadan sana geldim. Seni, yaşamı, insanı, Tanrı'yı, evreni konuşmadan zaten aşkı konuşamazdık.

Bu yazdıklarımı sana kitap harfleriyle değil, yaşanmışlıklarımla yazıyorum. Sen okuyacaksın diye yazılmış değil. Karşında çırılçıplak kaldım, yüreğimi çırılçıplak bıraktım, seninle aşkı çırılçıplak konuşmak, paylaşmak için...

Sen hiç âşık oldun mu? Âşık olundun mu? Aşkı gerçekten yaşıyor musun? Neden sadıksın ya da değilsin? Gerçekten aldattın mı, aldatıldın mı? Aşkla mı seviştin gerçekten? Neden evlendin ya da evleneceksin? Sen kimsin? Ne için yaşıyorsun? Şimdi yanıt verme. Belki evlisin, belki bekârsın, belki imkânsız aşkın ortasındasın, belki aşka âşıksın, belki hovardasın, belki aşktan çoktan vazgeçmişsin, belki yapayalnızsınç... Sohbetin sonuna gelmeden hiçbir yorum yapma. Aşkla ilgili sana öğretilen birçok şeyi, hatta her şeyi unut öyle başlayalım... Sonra sen anlat, ben dinleyeyim.
(Tanıtım Bülteninden)
Burçin Esra Karadağ 
 13 May 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu denli sığ bir kitabın satır aralarına 'Çok yüklendim biliyorum, sindirebilmek için biraz okumaya ara ver' yazacak kadar kendinden bi' haber oluşana mı üzüleyim, okurunun attığı mail diye birisinin aylık ya da haftalık yayınladığı yazısını paylaşmasına mı bilemedim. Aret kendisi bile yazdığını okumamışken ben okudum. Okuyacak olanlara sabır diliyorum.

Meltem Harputluoğlu 
02 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Sevemedim kitabı, olmadı yani.. Okuyucu ile sürekli sohbet etmeye çalışması, fazla acıklı gözükme çabası, sabahtan akşama adım adım ne yaptığını anlatması, kimse kusura bakmasın, samimi bulmadım.

Kitaptan 2 Alıntı

Alev 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Seni sevebilmem için varlığından başka hiçbir şey gerekmiyor.

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 57)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 57)
Alev 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir şeyi arıyorum, bir şey eksik diyorum ya. Eksik olanı iyi biliyorum. Gerçekten sevmeyi başaramıyorum. Korkuyorum sevmekten. Sonrasında kırılmaktan, yaralanmaktan, güçsüz olmaktan korkuyorum.

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 88)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 88)