Çırılçıplak Aşk

6,8/10  (21 Oy) · 
72 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.163 gösterim
Ya her şey aşktı ya da aşk hiçbir şeydi!

Seni de, beni de fena kandırdılar. Aşk diye bize anlattıkları, hayallerini kurdurdukları gerçek aşk değildi. İnsanın insana duyduğu aşk, "yasak elma"nın ta kendisiydi... Önce kadın ısırdı elmayı, sonra erkek ve her şey bu andan sonra şekillendi.

Savaşların, paranın hükümdarlığında, korku imparatorluklarında, aşk en çok korkulandı ve bir o kadar da çarpıtılmaya çalışılan... Aşk ağza sakız edildi, bazen içi boşaltıldı, bazen günah dendi, bazen ağdalı sözcüklere sebep oldu. Üstüne perdeler indi, bulutlar örttü ışığı... İnsanlık yok olurken, aşkı da kirletti.

Formüllerden, stratejilerden, onu bunu tavlamaktan, elinde tutmaktan bahsetmiyorum. Bunları yapan, aşkı hiç anlamayan çokbilmiş, çok kitap var. Yaşamı anlamaktan, sen olmaktan, aşkı gerçekten yaşamaktan... Sana öğretilen değil, senin yaşattığın, seni yaşatan aşk. Aşkı anlatmaya, anlamaya yetmez düşüncelerin gölgesinde tanımlanmış aşk.

Günlük yaşamın içinde kaybolmuş insanlar, ilişkiler, evlilikler, aldatmalar, aldanışlar, hayal kırıklıkları, namus ve ötesi... Belki sen, belki sevdiğin, belki çevrende var olan insanların gerçek hikâyelerini sayfalara serdim; aralarına karıştım. Yaşamı ve aşkı ayırmadan sana geldim. Seni, yaşamı, insanı, Tanrı'yı, evreni konuşmadan zaten aşkı konuşamazdık.

Bu yazdıklarımı sana kitap harfleriyle değil, yaşanmışlıklarımla yazıyorum. Sen okuyacaksın diye yazılmış değil. Karşında çırılçıplak kaldım, yüreğimi çırılçıplak bıraktım, seninle aşkı çırılçıplak konuşmak, paylaşmak için...

Sen hiç âşık oldun mu? Âşık olundun mu? Aşkı gerçekten yaşıyor musun? Neden sadıksın ya da değilsin? Gerçekten aldattın mı, aldatıldın mı? Aşkla mı seviştin gerçekten? Neden evlendin ya da evleneceksin? Sen kimsin? Ne için yaşıyorsun? Şimdi yanıt verme. Belki evlisin, belki bekârsın, belki imkânsız aşkın ortasındasın, belki aşka âşıksın, belki hovardasın, belki aşktan çoktan vazgeçmişsin, belki yapayalnızsınç... Sohbetin sonuna gelmeden hiçbir yorum yapma. Aşkla ilgili sana öğretilen birçok şeyi, hatta her şeyi unut öyle başlayalım... Sonra sen anlat, ben dinleyeyim.
(Tanıtım Bülteninden)
Seda Eroğlu 
07 Nis 15:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

HER SEY ASK... Evet, yine bir kitabin son sayfasini okurken huzunleniyorum. Birkac sayfa once yazarin hadi sen de ayni sarkiyi ac dedigi Cem Adrian Ben Seni Cok Sevdim caliyor. Isiklar kisik, saat gece yarisini coktan gecmis. Birazdan davulcu sokagi manileriyle dolduracak. Ve ben bir kitabin son sayfasinda, derinlerde bir yerlerde kaybolmus sana yaziyorum. Gercek aski nasil anlamlandirdigimi yazmistim sana bir yazimda. Dur hatirlatayim; "Icimde yukselen senfoni ve yalnizligimin omuzlarimdan akiyor. Yalniz bir o kadar kalabaligim. Kalabaligim cunku kum zerrelerine donusuyorum. Parcalara bolunuyor icimdeki sevgi. Herseye yetecek kadar. Onlarca yuzlerce parcaya. Sonra savruluyor her biri konacak ve buyuyecek bir ruh ariyor. Bazen korkup bir merdiven altina siginan kediye, bazen annesinin kizdigi bir ufakliga, bazen temizlikten donerken mecali kalmamiscasina yuruyen Emine teyzeye, bazen de kalabaligin icindeki kesmekeslige siginan yeni vurgun yemis Ali'ye... ne cok kirigimiz var ne cok eksilen parcalariyla farkli hayatlar. Simdi anliyor musun ben neden en cok ruzgarlari seviyorum. Cunku askin buyuyecegi ruha onunla konuyorum." Evet, kendi icimde icsellestirdigim ask olgusunu benzer bir ogretiyle sevgili @aret_vartanyan dan okumak keyifliydi. En hizli okudugum kitaplardan biri oldu. Onlarca cumlenin alti cizildi. Her ne kadar kitap kapagiyla toplu tasimalarda fazlaca gulunmus olsa da bu kitap ask ogretisinde iyi bir kitap. "Aski hep yanlis anliyor, yanlis anlamlandiriyoruz. Ask sadece kisiden kisiye ulasan bir sey degil, ask her seyde, her yerde. Cinsiyetsiz. Saf. Cikarsiz. Kosulsuz. Maskesiz. Daha onlarca var bunlardan. Ask once kendi icinde. Kendi icinde olani kesfetmek sana seni gosterecek olan. Kendi sev. Oldugun gibi. Cunku sen bile kendini oldugun gibi sevmezsen kim seni oyle sevebilir? Sonra cevrendeki diger herkesin ve herseyin kabuguna aldanma, ozunu gor, kaynagina in. Gercekten ozunde var olani anlamaya calis ve askla dokun. Askini onda, herkeste, herseyde
ve her seyin kaynagnda yasa. Iste bu nasil olacak diyorsn da bunu sana ÇIRILÇIPLAK AŞK soyleyecek.
#kitap #aretvartanyan #destekyayinlari #cirilciplakask

Ayşenur duru 
02 Eyl 21:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aret'in söyledikleri paylaşımları benim gibi kendi keşfini tamamlamamış birisi olarak ağır gelebiliyor şaşırtabiliyor çokça derin nefesler aldırıyor. Çırılçıplak bir aşk için yüreğini çırılçıplak açman aşka kendini bırakman maskelerini dökmen korkularınla yüzleşmen gerekiyordu belki de. Tabi aşk sadece bir insana karşı olan mıydı yoksa baktığın her şeyde evrende hissettiğin Yaradan'ın bir parçası olarak gördüğünde miydi? Herkesin şüphesiz ruhu vardı ruhunda beslediği sevgisi bir de sevgisine karıştırdığı nefreti. Hiç şüphesiz de herkesin bir tükenmişliği yorgunluğu kırgınlığı kızgınlığı gidemediği hatta yolculayamadığı bir de sarılmışlığı şefkati saflığı doğallığı sevgisi şeffaflığı bir gamzeye olan hayranlığı gülüşüyle can bulduğu. Benimkisi ise karşımdaki sevgiliye olan sevgim hariç içimdeki sevgiye bir sadakat. Aşkı bulun aşkı hissedin ama önce kendinizi sevin kendinize güvenin önce kendinizi kabul edin önce kendi kavganızı bitirin. Unutmayın kendisini mutlu edemeyen sevemeyen karşıdakini de kendi girdabına çekip yok eder. Benim en büyük gücüm umudum. Sevgime dair umudum benimle var olmaya devam edecek. Bir kez daha teşekkürler Aret.

Burçin Esra Karadağ 
 13 May 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bu denli sığ bir kitabın satır aralarına 'Çok yüklendim biliyorum, sindirebilmek için biraz okumaya ara ver' yazacak kadar kendinden bi' haber oluşana mı üzüleyim, okurunun attığı mail diye birisinin aylık ya da haftalık yayınladığı yazısını paylaşmasına mı bilemedim. Aret kendisi bile yazdığını okumamışken ben okudum. Okuyacak olanlara sabır diliyorum.

Meltem Harputluoğlu 
02 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Sevemedim kitabı, olmadı yani.. Okuyucu ile sürekli sohbet etmeye çalışması, fazla acıklı gözükme çabası, sabahtan akşama adım adım ne yaptığını anlatması, kimse kusura bakmasın, samimi bulmadım.

Kitaptan 10 Alıntı

Alev 
10 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Seni sevebilmem için varlığından başka hiçbir şey gerekmiyor.

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 57)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 57)
Ayşenur duru 
02 Eyl 22:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Uzun bir hoşça kal
"Geriye kalan sadece yüreklerde bıraktığımız izler olacak."

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 297 - destek yayınları)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 297 - destek yayınları)
Ayşenur duru 
 02 Eyl 22:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hayatın kendisinden daha büyük bir öğretmenle, aynayla karşılaşmadım."

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 290 - destek yayınları)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 290 - destek yayınları)
Alev 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir şeyi arıyorum, bir şey eksik diyorum ya. Eksik olanı iyi biliyorum. Gerçekten sevmeyi başaramıyorum. Korkuyorum sevmekten. Sonrasında kırılmaktan, yaralanmaktan, güçsüz olmaktan korkuyorum.

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 88)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 88)
Cumhur erdoğan 
08 Haz 10:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bizi kıran olaylar ya da kişiler değil, olay ve kişilere verdiğimiz anlam ve yaratılan duygular."

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 99 - Destek)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 99 - Destek)
Cumhur erdoğan 
08 Haz 10:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı kocalar eşlerine, çocuklarına parayla hükmeder. Eşinin ona muhtaç olması, kendi ekonomik bağımsızlığının olmaması onu rahatlatır. Sıradan insan her an daha fazla güç ister. İnanır ki, o güç çevresinde ona ihtiyaç duyulanların sayısını arttıracak. Milletvekili olduğunda etrafındaki kalabalık bir anda artar. Aslında insanlar senden bir şeyler almaya gelir. Geldikleri sen değilsindir, ona verme ihtimalin olan şeylerdir geldikleri. Kendini bilen ve seven insan, insanlara sevgiyi, huzuru, gerçek olanı verir. O yüzden ona gelenler kalmak üzere gelir. Sahte bağlarla, suni değerlerle değil, gerçek olanlarla bağlanırlar. Bağımlı değil, bağlı olurlar...

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 43 - Destek)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 43 - Destek)
Ayşenur duru 
02 Eyl 22:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Aşktan kopan dünya böyle şekillendi
"Birbirine sarılıp öpüşse gençler daha mı tehlikeli olur at gözlükleriyle dünyaya bakan ipoteklenmiş zihinlerden?"

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 278 - destek yayınları)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 278 - destek yayınları)
Ayşenur duru 
 02 Eyl 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ayrılık ve aşk acısı
"Yorumların hep o düşüncelerle şekilleneceği için, birkaç gün sana soğuk davrandığını düşündüğün sevgilinin gitmeye hazırlandığına inandırırsın kendini. Bir de üzerine bunu sağlamlaştıracak bir kanıt arar, pireyi deve yapacak bir şeyler bulursun. Zihninin tuzaklarına düşme. Geçmişinin, korkularının, kendine vermediğin değerin, kendine göstermediğin sevginin eksikliklerinin illüzyonlarına kapılma ne olur."

Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 246 - destek yayınları)Çırılçıplak Aşk, Aret Vartanyan (Sayfa 246 - destek yayınları)