Gitme Zamanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
8417
Gösterim
Adı:
Gitme Zamanı
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059913706
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
"Gök ile yer arasında köprü kuran asa misali, Bâtın ile Zâhir arasında gidip geliyor insan…"

"Hazır mısın?"
"Hiçbir zaman hiçbir şeye hazır olmadım."
"Korkuyor musun?"
"Korkmadığım anım da olmadı."
"Neden buradasın?"
"Nerede olduğumu hiç bilmedim. Belki de olabileceğim başka bir yer yoktu."
"Başlayalım mı?"
"Her başlangıç bir son… Yeni bir sona başlayalım."

Bir yanda Zâhir, bir yanda Bâtın… Bir yanda görünen dünya, bir yanda insanın ötesi, evrenin varoluşu… Bir yanda bireyin günlük yaşam akışı içinde kendini, çevresindeki karakterleri ve bulunduğu yaşamı sorgulayan bir hikâye; diğer yanda felsefik ve ruhani sırları irdeleyen, kadim bilgileri ve bilgeleri bugüne taşıyan gizemli, mistik bir yolculuk… Bir yanda ağacın altında uyuyan Yedi, denizden çıkan çift başlı düalite, zaman ustası saatçi, bilge simyacı, Schrödinger'in kedisi, mahkeme salonuna doluşmuş düşünürler ve daha nice ezoterik kahraman... Diğer yanda aşk, tutku, aldatma, entrika ve yaşam kavgası…

Kitapları ve insan odaklı çalışmalarıyla milyonlarca ruha dokunan Aret Vartanyan, daha önce denenmemiş tarzda kaleme aldığı bu romanında yüreğiyle mantığı, gerçekle illüzyon arasında sıkışan insanlığı kendi içinde bir yüzleşmeye davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
512 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Aret Vartanyan, bu eserinde Zahir ile Batın (görünen ile görünmeyen) bölümlerinden oluşan, hikaye ve içsel yolculuğa çıkaran derin yaşam felsefesinde harmanlanmış bir bilgi tadında bir eser. Kafa yorucu, tekrar tekrar okuyacağınız ve sorgulayacağınız cümleler var.
512 syf.
·Puan vermedi
Uzun zaman çantamda taşıyıp, en ihtiyacım olduğu anda okumaya başladığım bir kitap oldu Gitme Zamanı benim için. “Gitme zamanı geldiğinde gitmek gerekir. Gitme zamanı bir kez değil, birçok kez gelir. Gitmen gerektiğinde gidemediklerin, bırakman gereken zamanda bırakamadıkların seni yolculuğundan, kendinden, hatta insan olmaktan uzaklaştırır.“ diyordu yazar. Ne de doğru söylüyordu. Hayat bir yerlerde tökezlemeye başladığında anlaman gerekiyordu ki yeni bir başlangıç yapma zamanı… Artık gitme zamanı…
Gitme Zamanı, hayatın kıyısında yaşama tutunmayı reddetme, hayatın içine dâhil olma, kendini bulma, ben olma üzerine yazılmış en güzel kitap diyebilirim. Bu kitabı okurken tüm kahramanlardan kendinize parçalar yerleştiriyorsunuz. Çünkü hayat bir arayış ve doğru yere ancak kendimize soracağımız doğru sorularla ulaşabileceğimizi bilmek gerekiyor. Sevgili Aret Vartanyan da görünen ile görünmeyeni, Zahir ile Batını o kadar güzel anlatıyor ki, kitabın sonunla çıkılan anlam bulma yolculuğu zafere ulaşıyor.
Dilerim bu güzel kitap milyonlarca yüreğe dokunur. Yüreğinize sağlık… @aret_vartanyan #kitap #kitapkurdu#kitapaski#kitapokuyorum#okumagunlukleri#okumagunlugu#instabook #instaphoto#kitapsevgisi #kitapsever #kitapyorum #kitapyorumu#yorum#huzunluyazar#oykuhane #book #booklover#library#bookphotography #bookreview
512 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın bütün kitaplarını severek okudum. Ama bunu elime aldıktan sonra bırakamadım. Bir aşk karmaşası yaşanıyor. Kaç tane karakter varsa o kadar aşk ve ilişki yaşama şekli var .Doğrusu yanlış hangisi açıkçası değerlendiremiyorsun .Hepsi kendi mecrasında haklı gibi görünüyor Evliliklerde küçük bir ihmal dönüşü olmayan hatalara sebebiyet veriyor .Sonrada düzeltilmek istendikçe daha da batıyor ve çözülmez bir hal alıyor. Herkesin zevkle ve heyecanla okuyacağı bir kitap. Konu sürükleyici dil sade anlatım akıcı bazen düşündürüyor bazen üzüyor gerçek bir hayat hikayesi gibi.Ne kadar yorum yazsam da mutlaka okumanız lazım..
512 syf.
Evet biliyorum, 8 gün sonra bu kitaba başlayalı 2 ay olacak. İlk defa bir kitabı bitirmem bu kadar zamanımı aldı. Kitap sıkıcı değildi aksine konusu oldukça güzeldi bence ama hiç akıcı değildi. Bir de araya okulumu değiştirmem, konulara yetişmeye çalışmam sonra sınavlar falan eklenince patladı 2 aya. Okuduğuma kesinlikle pişman değilim ama sonunda gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Selim kimi seçti? sorusu kafamda yankılandı. Galiba seri halinde yayınlanacakmış. Umarım yayınlanır çünkü sonu gerçekten hayal kırıklığıydı.
Onun dışında batın ve zahirlere bayıldım. Özellikle 7'nin yazısı harika ötesiydi.
Kesinlikle tavsiyemdir :)
512 syf.
Yazarın okuduğum ilk romanı. Kitapta altını çizmediğim sayfa yok gibi, okuyalı bir yıl olacak ama hala sayfalarını karıştırıp okuyorum. Okuduktan sonra uzun süre benimle birlikte her yere gitti kitabım.
Batın ile zahirin anlatım yolculuğunda herkes kendine ait bişeyler bulacaktır. Kitabın dili akıcı, anlatımı yalın Keyifle okuyun.
512 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Gitme Zamanı... Dörtlemenin ilk kitabı.Zahir ile Batın (görünen ve görünmeyen) bölümlerinden oluşan, Zahirde bir hikayeyi Batında ise içsel bir yolculuğu anlatan bir kitap okuyoruz. Zahir bölümleri gayet akıcı ancak Batın bölümlerinde beyin yakan cümleler var. Anlamak için tekrar tekrar okudum bazılarını. 'Ne ekersen onu biçersin' in hayata yansıması, 'Bir ben var benden içeri' nin bulunmaya çalışılması var bu kitapta... Bir nevi kelebek etkisi de yaşanıyor. Birbirini etkileyen hayatlar, birbirlerinde kendini bulma çabası... Ve daha birçok şey... Yani içindeki 'sen' i bul diyor, sendeki öz, katkısız, saf 'sen' i...
512 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Gitme Zamanı - Üstat ile Margarita - Alice Harikalar Diyarında
Üç kitap,üç yazar
Zamanları ve mekanları ne kadar farklı olsalar da bu üç kitap kardeş gibiler.Hem benziyorlar hem o kadar da benzemiyorlar dır.
Yalnız bu kitapları okurken bir hisse kapılabilirsiniz.''Düşünme zamanı geldi '' birisi ensenize fısıldarmış gibi sanki.
512 syf.
Okurken kendinizden mutlaka birşeyler bulabileceğiniz, felsefi ve ruhani açılardan birçok bilgi edinebileceğiniz,farklı bakış açılarını ve bambaşka hayatları karşılaştırıp aynı çatı altında harmanlayabileceginiz bir kitap olmuş. Aret Vartanyan güçlü psikolojik tahlillere ve samimiyete dayanarak yazdığı kitabında toplumun sadece baktığı ama çoğunun göremediği,fark edemediği yanları kaleme alirken kendinden emin davranmış.Hepimizin kendi icinde yaşadığı ikilemleri en güzel halde yorumlamış ve yansıtmayı başarmış.Okurken büyük zevk aldığım ve sindirerek okumaktan keyif aldığım bir kitaptı,herkese tavsiye edebilirim.
512 syf.
·2 günde·8/10
Gitme Zamanı adlı kitap benim okuduğum tarzın biraz dışında bir kitaptı. Şöyle anlatayım keyfinizi yerine getirmek için bir çırpıda okuduğunuz kitaplardan değil.
Kısacası; felsefe ve kurgunun harmanlandığı, düşünmeye sevk eden bir kitap.
Zahir ile Batın iki ayrı kurgu.İlk başlarda birbirinden ayrı gibi görünüyor ama romanın içine girdiğinizde aslında ikisinin de birbirinden ayrı olmadığını fark ediyorsunuz.
Zahir, hepimizin etrafımızda gördüğümüz insanlar, hayatlar, bir şekilde hepimizin bir yerlerde kendimizi alamadığımız yaşam döngüsü
Batın, Fantastik kurgulanmış. felsefik sırları irdeleyen, bazı bilgileri günümüze taşıyan bilgiler ve kahramanlar
İyi okumalar....
512 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Kitap ilk önce çok sürükleyici geldi.
Ama sonra ağırlaştı.Çünkü iki kitabın birleşmesi gibi.
Birinde kişisel gelişim üzerine çok ağır yazılmış, diğerinde sürükleyici iki romanın karışımı olmuş.
512 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Elimden bırakamadığım bir kitaptı anlatım olarak sadelik ele alınmış olabilir fakat bazı yerler çok düşündürücüydü.


Batın ve Zahir... Görünen v e görünmeyen, bir tarafta hikayedeki karakterlerin dış dünyasında yaşadıkları diğer tarafta içsel dünyadaki ruhani karakter. Edebi açıdan mükemmeldi. Elime aldığımda bırakamadığım nadir kitaplardan biri. Mutlaka tavsiye ederim.
512 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Derin yaşam felsefesini karakterler üzerinde o kadar güzel yoğurmuş ki yazar kitap kendini okutuyor .Kİtap korku duygusunun sadece sevme duygusu olamayan zamanlarda ortaya çıktığını söylemiş ve diğer sözlerinin de epey kafa yormanıza neden oluyor sorgulamanızı sağlayacak bir kitap hem de roman tarzında deneyin derim.Sevmediğim tek yanı Selim in gelgitleri evet hepimiz yaşıyoruz bunları ama ben karar verince arkasında dururum ya da en azından seçenekleri ikiye indiririm.Yine de okuması keyifliydi genel anlamda öneririrm.
'' Karanlık çöktüğünde, yalnız kaldığında anlıyor insan, günlük hayatın ruhundan alıp götürdüklerini. ''
İnsan, kendisini geçmişiyle değerlendirmekten vazgeçtiği an yenilenmeye başlar. İnsan, geçmişin illüzyonlarının yakıştırmalarından sıyrıldığında hissetmeye başlar.
İnsan, hiç gitmeyeceği yanılsamasıyla yanındakini unutmaya başladığında, avucunun içindekinin kayıp gitmesine defalarca tanık olsa da elindekinin değerini bilmeyi öğrenemiyordu bir türlü.
Aslında insan acı çekiyordu, varoluşunu anlamlandırmak ve yaralarını sarmak için tutunacak dallar arıyordu. Kendi varoluşunu çözemedikçe arayışı da hep devam edecekti. Sonuçta her birimiz bir şeydik ve o şey olamadıkça mutsuzduk. Her neysek oyduk günün sonunda. Ne kadar kaçmaya çalışırsak çalışalım, hayatımızı ne kadar doldurursak dolduralım bir gün geliyor ve şamar iniyordu insanın yüzünün ortasına.
Aret Vartanyan
Sayfa 240 - Destek Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gitme Zamanı
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
512
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059913706
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
"Gök ile yer arasında köprü kuran asa misali, Bâtın ile Zâhir arasında gidip geliyor insan…"

"Hazır mısın?"
"Hiçbir zaman hiçbir şeye hazır olmadım."
"Korkuyor musun?"
"Korkmadığım anım da olmadı."
"Neden buradasın?"
"Nerede olduğumu hiç bilmedim. Belki de olabileceğim başka bir yer yoktu."
"Başlayalım mı?"
"Her başlangıç bir son… Yeni bir sona başlayalım."

Bir yanda Zâhir, bir yanda Bâtın… Bir yanda görünen dünya, bir yanda insanın ötesi, evrenin varoluşu… Bir yanda bireyin günlük yaşam akışı içinde kendini, çevresindeki karakterleri ve bulunduğu yaşamı sorgulayan bir hikâye; diğer yanda felsefik ve ruhani sırları irdeleyen, kadim bilgileri ve bilgeleri bugüne taşıyan gizemli, mistik bir yolculuk… Bir yanda ağacın altında uyuyan Yedi, denizden çıkan çift başlı düalite, zaman ustası saatçi, bilge simyacı, Schrödinger'in kedisi, mahkeme salonuna doluşmuş düşünürler ve daha nice ezoterik kahraman... Diğer yanda aşk, tutku, aldatma, entrika ve yaşam kavgası…

Kitapları ve insan odaklı çalışmalarıyla milyonlarca ruha dokunan Aret Vartanyan, daha önce denenmemiş tarzda kaleme aldığı bu romanında yüreğiyle mantığı, gerçekle illüzyon arasında sıkışan insanlığı kendi içinde bir yüzleşmeye davet ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 348 okur

  • Mehmet Ufuk uyar
  • Aylin Dirican
  • fatma dündar
  • Sebahattin Alaca
  • Yeliz Ağbaht
  • MvldSvml
  • Ayşe Gülşen
  • Lilith
  • Erdem Egemen Yıldırım
  • Gözde Yenipala

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.2
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%11.6
25-34 Yaş
%20.3
35-44 Yaş
%42
45-54 Yaş
%10.1
55-64 Yaş
%4.3
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.1
Erkek
%18.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27.2 (28)
9
%17.5 (18)
8
%17.5 (18)
7
%17.5 (18)
6
%6.8 (7)
5
%3.9 (4)
4
%1.9 (2)
3
%1.9 (2)
2
%1.9 (2)
1
%3.9 (4)