Çok Bi Çocuk

7,3/10  (12 Oy) · 
45 okunma  · 
6 beğeni  · 
752 gösterim
Yunani Bir Sone

Dün birden cehenneme döndü cehennem
Persefone yerzüne göçtüğünden
Sonbaharla dönsün de bak göreceksin
Hades nasıl cennet olacak yeniden!
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  68
 • ISBN:
  9786053600589
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Admış 
03 Tem 21:13 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Bu kitap da geçmişten kalan kitaplarım arasından çıktı. Bunu da dayım hediye etmişti sanırım. Can Yücel ile ilgili düşüncelerim yoktu. Nasıl yazar? Nasıl bir şairdir bilmiyordum. Bu kitap, kendisiyle ilk selamlaşmam oldu..

Sanırım bu konuda, özellikle bu ve Özdemir Asaf'ın Nasılsın adlı eserini okuduktan sonra, sosyal medyalarda çizilen şair profillerine inanmamanızı şiddetle öneririm. Yani, bir şair için onun kitabını okumadan kesinlikle onu sevdiğinizi söylemeyin...

Neden mi? Nedeni basit canım. Hazır konumuz Can Yücel iken, örneğimi de onun üzerinden vereyim.. Şöyle ki, benim çoğu arkadaşım en sevdikleri şair olarak olmasa da en sevdikleri şairler arasında Yücel'in ismini anarlar. Ki bu insanlar da kitap okuyan kimseler değil. Yani sosyal medya üzerinden şairler hakkında fikir edinmiş kimselerdir. Konuyu çok uzatmadan sadede gelmek gerekirse; ben bu kitabı okurken "Ne diyor bu adam böyle? Yani şimdi bu ne? Wtf?" tarzı düşünceler beynime hücum ediyordu. Tabii arada güzel bulduğum bir iki dizesi olmadı mı? Oldu. Ama eminim ki, sıradan bir şairin bile ne dediğini anlamayan ve en sevdiği şairler arasında Can Yücel'i sayan arkadaşlarıma bu kitabı okutsam, samimiyetle söylemem gerekiyor ki Can Yücel'e ana avrat küfür ederler. "Ya bi s*ktirsin gitsin. Ne saçmalıyor bu müptezel?" gibi hakaretler ederler en yumuşak tabirle...

İşin hülasası, gerçekten de güzel ve çarpıcı dizelerinin yanı sıra çoğunlukla beyin ......... (deyimi bileniniz boşluğa ne gelecek biliyorsunuz) yaşayacaksınız.. Bunun için de tavsiye etmek gibi bir niyetim yok bu sefer. Ama okumak isteyen arkadaşlara keyifli okumalar dilerim şimdiden..

okurumizlerim 
 21 Haz 12:45 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Her şiiri aynı etkiyi vermiyor, bir kaç şiiri ise daha tesirli. Orhan Veli'nin Kulağıyla ve Bir Resmin Karşısında'yı öneririm. Bir de sosyal medyada gördüklerimizden çok daha fazlasıymış Can Yücel.

Kitaptan 5 Alıntı

Mehmet Admış 
03 Tem 20:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir kahvenin hatırı vardır değil mi
Bir kahvenin, bir şiirin hatırı?..

Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 59 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 59 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)
Mehmet Admış 
03 Tem 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Güneşle karışık bir esinti geçiyor şakağımdan
Uzatıyorum elimi denizden yeni çıkmış senin serinliğine,
Göğsümün, karnımın, kasıklarımın, bacaklarımın
Tüyleri kamaşıyor sevinçten

Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 19 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 19 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)
Mehmet Admış 
03 Tem 19:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir Söylenti
Ben şimdi nasıl yaşayacağım, Mefharet,
Sensiz?
Demiş, öyle diyorlar
29 Haziran'da Edip Cansever.

Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 17 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 17 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)
Mehmet Admış 
03 Tem 19:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Nazım'a
Tasvir gibi bakma öyle yüzüme
Bakar gibi gökyüzüne
Mahzun mahzun
Mazlum, mazlum!.
Ölmekle silinir mi sandın,
Silinir mi, bre hayin,
İnsanları sevme suçun?..

Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 16 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 16 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)
Mehmet Admış 
03 Tem 20:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Allah Kabul Etsin Ki...
Vakfeyledik nefsimizi diyanete, riyazete
Kifayet etmez oldu üç aylık oruç
Dört ayları tutuyoruz gayri:
Recep
Şaban
Kenan
Ramazan

Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 28 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)Çok Bi Çocuk, Can Yücel (Sayfa 28 - Papirüs Yayınları - 6. Basım, İstanbul - Mayıs 1994)