Cüce Prens

·
Okunma
·
Beğeni
·
469
Gösterim
Adı:
Cüce Prens
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9750712920
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Boyundan büyük işlere kalkışmak
tam Cüce Prens’in işi!
Güzel bir ormanın içine saklanmış görkemli
sarayda bayram havası vardı. Nihayet padişahın kendisinden sonra tahta çıkacak bir erkek çocuğu olmuştu. Acaba bu çocuk padişahın hayalindeki prens miydi yoksa bir hayal kırıklığı mı?
80 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Cüce Prens, gür bir ormanın kıyısındaki gösterişli bir sarayda doğan, saraydaki padişahın oğlu Kılıç Bey'i anlatıyor bize. Doğduğunda "beşikteki küçük, beyaz bir nokta" kadar olan Kılıç Bey cüce bile denemeyecek kadar küçük, minicik birisidir. O kadar küçüktür ki babasının düşmanına engel olmak isterken düşmanı hapşırınca adamın burnuna dahi saklanabilir, o kadar yani!

Kitap Can Çocuk kitaplarından çıkmış, destanlar ve masallar başlığı adı altında basılmış. Yazarın Gagalar, Patiler ve Diğer Güzel Şeyler adındaki diğer çocuk kitabına kıyasla daha klasik bir çocuk kitabı: sevimli, hikâyesi olan, güzel yazılmış, ilgi çekici, sempatik bir kitap bu. Faruk Duman'ın diğer eserleriyle de bir bağlantısı var: Gagalar, Patiler ve Diğer Güzel Şeyler'de yazar ana mekânı olan doğayı, ormanı, denizi ve onların asıl sakinlerini, ve bizim de onlardan olduğumuzu insan ve hayvan hikâyelerini birbirine kararak anlatıyordu- geyiği anlattığı kısım nasıl da güzeldir, hani aslında bir ağaçmış da geyik, yürümek dolanmak sevdası varmış, o yüzden ona izin verilince, yürüsün diye izin verilince bir geyiğe dönmüş ama köklerini de başının üzerinde taşımış, unutmasın diye, köklerini, kökenini. Bu kitapta da orman, hayvanlar ve biz yine bir aradayız. Naiflik, iyilik, kötü olamayan kötülükler arasında çocukluk diyarlarında kalmış temiz, lekesiz, günahsız günlere bir özlem gibi de okunabilir kitap. Evet, Faruk Duman yine ormanda, yine hayvanlarla beraber geçen bir hikâye anlatıyor. Sonraki eserlerinde sisin yürüyüp gideceği, avcıların acımadan, merhametsiz, parsların peşine düşeceği, parsların doğaya, ormana has bir bilgelikle yolunu kaybedenlere yol göstereceği orman burası, orman orman olmadan önce, dil kıvrılıp bükülmeden önce, bizler büyümeden ve günaha kire bulanmadan önceki hâlimiz gibi, kitap. SUS BARBATUS'un göklere uzanıp ormana şaşkın şaşkın bakmadığı bir zaman bu, SUS BARBATUS, her yer kar, her yer soğuk, her yer acımasız ölümken olmadığı bir zamanın hikâyesi.

Çocuk kitabı okumayı seven herkese öneririm.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Faruk Duman Cüce prensle bana çocukluğumda okuduğum hikayeleri hatırlattı ve yüzünde kocaman bir tebessüm oluştu.Kitap o kadar sıcak, samimi ve akıcı gitti ki nasıl bitti anlayamadım. Ataerkil yapıya yapılan bir gönderim olduğunu düşündüğüm masal ; Şöyle başlar bir ülkede bir kral vardır ve bu kralın erkek çocuğu olmamaktadır. Bu ülkenin kanunlarına göre tahta kendinden sonra geçecek varisin erkek olması şarttır. Kralın sayısız kızı vardır ve kral bu durumdan son derece mutsuzdur... Ta ki bir gün bir haber gelinceye kadar, kralın karısı bir erkek çocuk doğurmuştur. Ancak, prenste bir terslik vardır. Bundan sonrasını merak ettiyseniz kitabı okuyun:))))
80 syf.
·1 günde·10/10
Yine harika bir çocuk kitabı pdfi buldum! :)
Uzak bir ülkede bir kral vardır ve bu kralın sürekli kız çocukları olmaktadır. Kral bir veliaht için çabalarken oldukça yaşlanır ve sonunda eşlerinden biri bir erkek evlat verir fakat bu çocuk normal bir çocuk değildir. Kılıç Bey minicik bir prenstir. Bizim tabirimizle Cüce Prens. :)
Kitap cüce prensin doğumuyla başlar ve onun bir kaç günlük maceralarını anlatır. Tavsiye ederim çok sıcak ve samimi bir anlatımı vardı. :)
80 syf.
·5/10
Güzel ilerleyen ve güzel kurgulanmış bir hikayeydi. Akıcılığı ve anlatımı da gayet iyiydi. Altında çok derin anlamlar veya öğütler bulunmuyor ama yine de hayal gücüne fazlasıyla katkıda bulunabilir diye düşünüyorum.
"Anlıyorum ama ben şu an kendimi gayet iyi hissediyorum, insan durup dururken kendi isteğiyle hastalanmaz ya... E, ne yapıyorsun sen?"
Faruk Duman
Sayfa 56 - Can Yayınları
"Acımasız mı, nasıl yani?”
"Mesela sen ona bir kötülük yapacak olursan işini bir lokmada bitirirmiş, öyle diyorlar. Gerçi sen bir lokma etmezsin ya."
Faruk Duman
Sayfa 53 - Can Yayınları
Böyle büyük, dünyaya korku salmış bir padişahın hizmetinde olacaksın da burnun havada olmayacak, görülmüş şey mi?
Kediler, isterlerse bir insanın dikkatini hemen çe­kerler ve sevimlilikleriyle insanlara yaptıramayacakları şey yoktur...
Kediler, isterlerse bir insanın dikkatini hemen çe­ kerler ve sevimlilikleriyle insanlara yaptırmayacakları şey yoktur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cüce Prens
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9750712920
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Boyundan büyük işlere kalkışmak
tam Cüce Prens’in işi!
Güzel bir ormanın içine saklanmış görkemli
sarayda bayram havası vardı. Nihayet padişahın kendisinden sonra tahta çıkacak bir erkek çocuğu olmuştu. Acaba bu çocuk padişahın hayalindeki prens miydi yoksa bir hayal kırıklığı mı?

Kitabı okuyanlar 11 okur

  • Büşra A.
  • Selman Sendrom
  • Yeşim Gökyıldız
  • Pınar
  • Betül
  • Rogojin
  • mathilda
  • Sevda
  • Merve Akpınar
  • Songül

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (2)
9
%14.3 (1)
8
%28.6 (2)
7
%14.3 (1)
6
%0
5
%14.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0