Deliye Hergün Bayram

8,0/10  (12 Oy) · 
48 okunma  · 
7 beğeni  · 
579 gösterim
Nasrettin Hoca Ödülü'nü kazanan bir öyküyle birlikte, eşdeğerde birçok öykünün yer aldığı bu kitap, yıllardır içinde yaşadığımız boğuntu ve gerilim ortamının, gerçekte ne denli komik öğelerden oluştuğunu şaşırtıcı bir biçimde sergiliyor.
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9754942161
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Asiye Yıldız 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Muzaffer İzgü her daim hayranlıkla takip ettiğim bir yazar. Her kitabında toplum eleştirisini gülmeceyle harmanlıyor. Tespitleri çok yerinde. Deliye Her Gün Bayram kitabı birbirinden etkili hikayelerinden oluşuyor. Ben en çok "Komünizm Geliyor" öyküsünü sevdim. Zaten o öyküden alıntıda yaptım. Öyküde; İstanbul'a çalışmak için Anadolu köylerinden gelen iki genç arkadaşın diyalogları ile Türk toplumunun kişiliğini ortaya çıkarmış usta yazar. Bu iki genç iş bulamayınca sokakta yaşıyorlar, ne paraları ne de yiyecekleri var. Parkta buldukları bir gazete parçasında komünizm geliyor başlığını okuyorlar. Sonrada kendi aralarında bu konuyu konuşuyorlar. Diyaloglarını okurken hem güldüm hem de düşündüm. Toplum olarak duyduğumuz, okuduğumuz kadarına inanmaya meyilliyiz. Gerçeği araştırmıyoruz. Araştırmadan bide türlü yorumlarda bulunuyoruz. Bizi ilgilendirmeyen, bilgimizin az olduğu konularda ahkam kesiyoruz. En önemlisi bilmediğimiz her şeyden korkup yetmezmiş gibi öğrenmekten daha da çok korkuyoruz.

Kitaptan 2 Alıntı

Asiye Yıldız 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Kominizim gelirse, kadınlar da çalışacak."
"Lan bizim köye gelmiş mi yoksa?"
"Anlamadım?"
"Heç, analarımız bacılarımız heç tarladan çıkmazlar da."
"Lan öyle değil, şehir avratları da çalışacaklar."
"Vah vah vah. O daracık pantolon, o boyalı gözlerle mi, vah vah vah. O dal gibi vücutlarla mı, amanın tazecik etleriynen mi? Yazzık ki ne yazzık."

Deliye Hergün Bayram, Muzaffer İzgü (Sayfa 67)Deliye Hergün Bayram, Muzaffer İzgü (Sayfa 67)
taha bezci 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Demedim mi, dedi köyün öğretmeni Niyazi emmiye, bize. Bunlar hacı yatmaz gibidirler, dağdan taştan atın, kapıdan kovun, yine gider otururlar koltuğa... Ne zamana dek biliyor musunuz? İçinizden seçeceğiniz bir milletvekilini o koltuğa oturtuncaya dek. Ama içinizden, öyle köylü ağzı yapanlardan değil...

Deliye Hergün Bayram, Muzaffer İzgü (Sayfa 105)Deliye Hergün Bayram, Muzaffer İzgü (Sayfa 105)