Bir Telli Baba Romanı

Dem

Fatih Duman

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
136 syf.
10/10 puan verdi
Bir Mühtedinin Kadrajı: Mana Âlemi
“Astral seyahate olan inancım, kitaplar ile pekişti.” demişimdir hep. Bkz. #133836259 “Dem” ile bu olay farklı bir boyuta taşındı. Zira, 1960’lı yılların İstanbul’unu oturduğum yerden gezme şansım olamazdı başka türlü diye düşünüyorum. -Biçem & Teknik- Henüz kitabı okurken dahi yazarımızı (
Fatih Duman
Fatih Duman
) araştırmaya
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
Reklam
136 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
İlk sayfa da kendini bağlıyor bize Dem “Aşk, güneşe benzer ve fazla bakarsan güneşe hiçbir şey göremezsin” Dünyalıklara, ölümlü olanlara verirsek bu aşkı aslında ne kadar tehlikeli olduğunu görmek çok zor değil. Düsturumuzu doğrudan ayırmadan devam ettirmeyi başarırsak bizim içinde in umut dolu bir cümle ve üzerinde saatlerce düşünmeye
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
5/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Dem Kitap İncelemesi
Fatih Duman'ın Ene ve Âmâ kitabından sonra okuduğum ve önceki kitapları kadar etkilenmediğim bir eser oldu Dem. Kitap sayfa sayısı olarak ince olmasına rağmen okurken hadi artık, mevzuya girelim, Telli Baba’yı ziyaret edelim, dinleyelim, hikayesini öğrenelim dediğim çok oldu. Nihayetinde 13-14 sayfa kadar bir yer anca ayrılmış olduğunu gördüm. Okul kantinlerinde satılan sucuklu tostun içerisindeki sucuk kadar bir alan ayrılmış. Elbette kitabın adına ismini veren Telli Baba’yı anlatırken çok güzel ve akılda kalan hoş cümleleri olsa da, geri kalan kısımlarını okurken çok yorulduğumu hissettim. Kitapta o kadar bahsedilmiş ki, okuduktan sonra İstanbul'u görmeyi ve bir de çay içmeyi arzuladım. Olay içerisinde yarım kalan cümleler var gibi sanki. Olumsuz yorum yapmaktan kaçınıyorum ama okuyucu henüz daha konuya bile girilmemişken yorucu betimlemelerle çok boğuluyor. Kitaplığımda tavsiye edemeyeceğim bir eser olarak kalacak.
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
10/10 puan verdi
·
25 saatte okudu
Dem Kitap İncelemesi
Dem aslında klasik, Leyla ile Mecnûn hikâyesi tadında bir kitap. Kitap boyu, ilâhi aşkın gerçek aşk olduğundan, o aleme giden yolun yolculuğundan bahsediliyor. Ana konu Telli Baba türbesi ve ilahi aşk. Gerçekte böyle biri var mı? Nereden çıkmış bu hurafeler vb. Kitap içinde kitap var aslında ve bu iki ayrı kitap okumuş hissiyatı oluşturuyor insanda.Bir yabancı turistin dilinden anlatılıyor. Benjamin kitabın sonunda oluyor size Bünyamin ama bu anlatılan kitap da kütüphaneci Bilal vasıtasıyla bulunup anlatılıyor ve kitabın sonu bu iki anlatıcıyı buluşturmakla anlatılanların hayal mi gerçek mi olduğunu bir nevi bize kanıtlıyor. Son olarak kitapta beni rahatsız eden şeyler ise uzun betimlemeler ve sıkça kullanılan devrik cümlelerdi. Kitabın ilerleyen sayfalarında aslında üslup oturuyor ve cümleler daha da güzelleşiyor. Okumanızı tavsiye ederim. Kitaplı günler, geceler .☘
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
Reklam
136 syf.
6/10 puan verdi
·
8 saatte okudu
Alıntı yaptığım çokça cümle var ancak Ene romanından sonra beni ne yazık ki çok tatmin etmedi.. Anlatılan hikayenin başlaması bir hayli uzun sürdü ve bu da kitabı benim için sıkıcı hale getirdi.
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
Bilemez ki insan aşktan kurtulmaz, aşkla kurtulur insan. Ve belki de bilmediği için utanır ve saklar kendinden dahi Hem aşk utanılacak şey midir? Aşık utanmaz âr eder, edep gösterir. Utanmak değildir bu, aşkın edêbidir. Edebi olmayan aşka aşk desen kelam incinir. Sırf bedenle olan aşk dersen gönül gücenir.
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
·
Puan vermedi
Allah'ın Adıyla..
Fatih Duman
Fatih Duman
Kitaplara aşık bir kütüphaneci olan Bilal'in raflarda eline tesadüfen gelen bir kitabı okumaya başlamasıyla başlıyor kitap. İstanbul'a gelen bir gezgin olan Benjamin'in mektubuyla devam eder. Asıl adı Abdullah olan Telli Baba'yla Benjamin 'in manevi alemde karşılaşmasını ve Abdullah'in hüzünlü, büyük aşkına tanık olup Aşk 'ı tanıyan Benjamin'in İstanbul'dan gidemeyip Bünyamin olmasını ve onun gözünden Telli babanın beşeri aşktan nasıl ilahi Aşk'a evrildiğinin Abdullah 'in nasıl TelliBaba olduğunun hikayesi. Hani şu aslında hepimizin bildiği dua etmek için bez bağlanan türbe. Hurafe gözüyle bakmıştım hep insanların yaptıklarına. Onlarda bilselerdi Telli Baba'nin hikayesini bu hurafeden kaçıp sadece dua ederlerdi bu türbede belki de.. Kısacık ama daha önce bilmediğim aslında merak ettiğim bir hikayeydi okuduğum öğrendiğim için mutlu oldum okumak istteyen herkese tavsiye ederim .
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Fatih Duman’ın daha önce çok sayıda kitabını okudum kendine has anlatımını hep sevmişimdir yazarın. Ancak bu kitabı beni çok etkilemedi. Anlatılan hikayenin başlaması bir hayli uzun sürdüğü için okurken biraz sıkıldım. Aslında dili akıcı ama hikaye sizi çok tatmin etmiyor diğer kitaplarını bildiğim için. Yazarın kalemiyle ilk tanışacak olanların ise seveceğini düşünüyorum.. Muhabbet bâki..
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
Reklam
136 syf.
9/10 puan verdi
·
1 saatte okudu
Fatih Duman kendine has anlatım ile Telli Babanın hayatını kalema almış. Ecdadımız ve evliyaulllah olan insanları hayatı benim ilgimi çektiği için büyük bir heyecan,istek ile okudum.
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
7/10 puan verdi
·
20 saatte okudu
Aşk dediğin vazgeçebildiği kadardır insanın, terk edebildiği kadardır. Aşkın için neyi terk edebildiysen ve sahip olduğun neden vazgeçebildiysen aşka merteben de o kadardır. 'Aşk nedir?' diyorsun. Bilmeyene nasıl anlatacaksın onu? Sen daha elif diyemezken ben sana koca bir kitabı nasıl kıraat ettireyim. Aşk varlık ile yokluk arasında daha beden yaratılmadan, alem yaratılmadan, dünya yaratılmadan ve belki de yokluk dahi yaratılmadan var olandır. Aşk ki O'nu sevmenin, sevdiğini O'nun için sevmenin, sevildiğini O'nun rızası bilmenin adıdır. Değil mi ki O vardır, O vakit aşık yalnızca O'nunla olandır... . Fatih Duman'dan okuduğum ikinci kitap oldu Dem. Lakin ilk okuduğum kitap olan Ama hala gönlümün baş köşesinde. Dem'in ilk sayfaları çok durağan ilerledi ve son sayfalarda konu öyle güzel bir noktaya geldi ki iyiki okumuşum dedim. Telli Baba ve onun aşkı. Onun bedenden ruha, maddeden manaya akan aşkı. . Kütüphaneci Bilal ve masasının üzerinde bulduğu bir kitap ile başlıyor hikayemiz. Şimdi üzerine teller takılan, kendisinden medet umup adaklar adanan Telli Baba'yla Bünyamin sayesinde yolu kesişiyor hem Bilal'in, hem bizlerin. Bünyamin öyle büyük ve mucizevi bir olaylar silsilesi yaşıyor ki, hayalin gerçekle karıştığı, maddenin manaya döndüğü yolculuğunu öyle derin yaşıyor ki, okurken insanın tüylerini diken diken edecek cinsten. Sizde Telli Baba'yla ve onun yaşadıklarıyla hemhal olmak istiçerseniz, bu harika kitap hepinize tavsiyemdir.
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
4/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Fatih Duman'ın kendine has tarzıyla Telli babanın hayatını kaleme aldığı eseridir. Açıkçası güzel bir kitaptı ama Ene'den sonra benim için çok etkileyici olmadı.
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Aşık Abdullah diğer bir adıyla Telli Baba , Gönlünü kitaplarla güzelleştiren bir kütüphanecinin bulduğu ufak bir kitapla başlıyor hikaye... Sonra benjamin(Bünyamin) giriyor kitabın sayfalarından söze, Bir kütüphaneci... Bir efsane... Bu efsanenin esrarını merak eden bir yabancı... Efsanenin kahramanı... Fatih Duman'ın diğer kitaplarından da alışkın olduğumuz o iç içe anlatım burada da karşımıza çıkıyor. Kitabı beğendim ve arada ufak tefek mazeretlere mahal vermeden soluksuz okudum. Teşekkürler Fatih Duman...
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
10/10 puan verdi
·
Beğendi
“Bazı şeylerin hayali güzeldir, kendisi değil... Her şey bir hayalle başladı aslında. Önce aşkı hayal ettim. Sonra bir âşık ve hayalime aşk ettim sonra. Sana anlattıklarım bir hurafeye dönüşmüş garip bir mezarın hikâyesi... İnanmak zor belki, lakin inanmamak daha zor. İstanbul; aşkın gönle düştüğü şehir, aşkın hayalle örtüştüğü, ölümle buluştuğu şehir... Her taşında bir aşkın izi var. Aşk var kâri, aşk var. Şükür ki var. Ve ben işte İstanbul’un bu aşklarının efsaneye düşmüş hâlini anlattım sana. Aşk... Ve ölüm... Ve hikâye... Bil ki aşk için gönül lazımdır, gönlü bilmek lazımdır ve bilmek için de ölmek lazımdır. Demem o ki aşk gönlün, ölüm de ömrün zekâtıdır. Ve aşk gönlün; ölüm de ömrün kirini alır da gider. Bu yazdıklarımın hepsi doğrudur demiyorum sana. Doğru ve gerçek olanları da var elbet. Lakin ben yalnızca hayal ediyorum. Zira bazı şeylerin hayali güzeldir, kendisi değil.” Fatih Duman, Dem’de, sizi, Telli Baba’nın gizem ve hüzün dolu öyküsünü okumaya davet ediyor...
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
136 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
#Dem Yazarın daha önce #ene kitabını okumus biri olarak bu kitabı, onun kadar etkilemedi diyebilirim, tabi bu kitapta, anlatimi ve konu itibari ile kendince güzeldi, etkileyiciydi ama bir #ene gibi sarmadı beni.. Altını cizdigim çok fazla cümle oldu beni benden alan etkileyen not aldığım çokça cümle ama yinede çok tatmin olamadım. Kitap; aşk adamı Abdullah diğer adıyla Telli Baba, Ve kendini kitaplara adamış bir kütüphaneci ve bulduğu isimsiz bir kitapla basliyor telli baba hikayesi.. Kitaba merhaba diyen Benjamin ( Bünyamin) İsimsiz kitabın sayfalarını çeviren kütüphaneci Bilal, Ve anlatılan bir efsane ve efsaneyi merak edip kaleme alan Bünyamin... Telli babanın hikayesini farklı bir lezzetle efsaneleşmiş şekli ile bu efsanenin gizeminide, bünyamin yazdığı mektuplar sayesinde, Bilalin merakı ile sayfaları çevirişi ile bizlerde birlikte çözüyoruz o gizemi.. Arada urpererek, soluksuzca okunulacak bir kitaptı.
Dem
DemFatih Duman · Nesil Yayınları · 20171,809 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.