Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Diyelim - Söz Arasında

Nurullah Ataç

Diyelim - Söz Arasında Yorumları ve İncelemeleri

Diyelim - Söz Arasında yorumları ve incelemelerini, Diyelim - Söz Arasında kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Diyelim - Söz Arasında puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

7.810 üzerinden
39 Kişi · 7 İnceleme
184 syf.
9/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Her ne kadar bu eseri bitirsem de bu, ülkede olan mevcut olaylardan dolayı ileri gelen üzüntümü geçirmedi. "Kitaplara sığınıyorum" derim insanlara ama bu sefer sığınmak da işe yaramadı. İçimde sürekli bir acı, ölen "insanların" acısı. Bu acı geçecek gibi değil. Bakalım üzüntüm inceleme yapınca geçecek mi? Nurullah Ataç'ın okuduğum ilk eseri olmakla beraber bu eser iki adet deneme dizisinin birleşmesinden oluşuyor: "Diyelim" ve "Söz Arasında". Nurullah Ataç'ı sevdim aslına bakarsanız. Öz Türkçeyi savunması olsun görüşleri olsun kendisine bir yakınlık duymamı sağladı. Ataç edebiyat yapmak istemez aslında denemelerinde. Yani denemelerini "beğenilsin, güzel olsun" amacıyla yazmaz. Kendi ifadesi ile "kendinceliğine ulaşmak" için yazar. Nedir bu kendincelik? Yazarın tüm yönlerini ortaya koymasıdır. Övgüleri kabul edebildiği gibi yergileri de kabul edebilmelidir yazar. Kitabın arka kapağında bahsedildiği gibi "kirli çamaşırlarını bile ortaya döker". "Bence" ifadelerini çok kullanır. Söylediklerini genelgeçer bir doğru kabul etmez çünkü. İddialı ama aynı zamanda da anlayışlı ve hatalarını kabul etme yetisine sahiptir. Bu gibi "kendincelikler" Ataç'ta bolca var. O yüzden yazıları deneme gibi değil de kelimelerin bir insanın ağzından akması gibi geliyor. Ataç okuyacaklar, Ataç'ın tarzını mutlaka sevecek ve ona daha ilk paragraftan ısınacaklardır. Hayır, üzüntüm geçmedi... Geçmiyor.
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
·
Puan vermedi
Nurullah Ataç bir otorite değil midir? İsmini taa ilkokul Türkçe kitaplarından biliyorum. O yüzden okumam gerek diyerek okudum ancak adam bir edebiyat eleştirmeni. Eleştiri okumak için çok çaylak olduğumu farkettim ve çok zor bitirdim. Nurullah Ataç döneminin yazarları için bir otorite imiş evet. Öyle hatır gönül arkadaşlık için kitap beğenmiyor asla sert bir eleştirmen. Hatır için olumlu cümle ısmarlayan yazarları yerin dibine sokuyor. Ancak yazar olarak değil de okuyucu olarak Ataç'ın hitap ettiği kitle çok kısıtlı. Kaçımız edebiyat eleştirisi okuyoruz ki?
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
Reklam
184 syf.
8/10 puan verdi
Nurullah Ataç'ın okduğum ilk eseri. Yazar dilimiz,romanlar,şairler,şiirler,yazarlar,toplum ve değişik konularda düşündüklerini yazmış.Özellikle dilimiz Türkçe'ye büyük önem veren birisi. Şu günlerde dükkanlarına yabancı isim veren veya Türkçesi varken kelimenin İngilizcesini kullanmaya çalışan insanların olması acı bir durum.Bana göre insan en iyi kendi dilinde düşünür,yazar.Bu yüzden dilimize olduğunca önem vermeye çalışmalıyız. Nurullah Ataç edebiyatımızın büyük isimlerinden birisi.Bildiğim kadarıyla da Hasan Ali Yücel'in kurduğu klasikleri çeviren kurulun başındaki kişiymiş.Onun bu denemesini okumanızı tavsiye ederim.Farklı konularda bakış açınızı değiştirecek bilgiler mevcut.
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
184 syf.
7/10 puan verdi
Önemli bir eleştirmen
Eser, çağdaş edebiyatımızın en önemli eleştirmen ve düşünürlerinden #nurullahataç 'ın denemelerinden biri. Cumhuriyet döneminde yalnız deneme ve eleştiri yapan yazar, ömrünün son yılları olan 1950'lerde dile getirdikleriyle oldukça sağlam bir tartışmacı ve sözünü esirgemeyen bir otorite profili çiziyor. Özellikle Türk dilinin özgürleştirilip öz-Türkçeye dönülmesi uğrunda pek çok edebiyatçıyı eserinde çoğu zaman kendi türettiği kelimelerle vuruyor. Kimi zaman sıkıcı gelse de sürekli aynı yerden yani dilden vurmasını tekrar tümcelerle kimi zaman da özgün fikirleriyle de göz doldurmasını biliyor. Mesela, orta öğretim okullarına devrimleri daha iyi özümsemek ve Batı dünyasını daha iyi anlayabilmek adına bizim eski geleneksel edebiyatımızın yerine Yunan-Latin edebiyatını getirmek, tüm bilimsel gelişim ve yenilikler (özellikle dilde) için çocuklarımıza ekstra Yunanca-Latince dillerini öğretmek gibi. Cumhuriyet sonrasının etkin isimlerinden olan yazar, diğer denemelerinde ise #şiir #destan #rubai #hikaye ve #roman hakkındaki düşüncelerini eleştirdiği yazarlara cevap niteliğinde görüşlerini açıklıyor. Nurullah Ataç önemli bir edebiyatçı olabilir ancak taze cumhuriyetin ilk yıllarında Türk diline verdiği hizmetler bir yana kendisinin dahi yazamadığı ve bugün kullanılmayan kelimeler ışığında tekrar eleştirileri beni biraz sıktı doğrusu. Ömrünün sonlarında belirli bir olgunluk ile söyledikleri ve kimseyi takmama rahatlığı bu yüzden...
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
184 syf.
9/10 puan verdi
·
12 günde okudu
sohbet niyetine her gece 1 tane okumalık çok güzel denemeler... nurullah ataç bir çocuk olsaydı inatçı, bilmiş çocuklar gibi olurdu. bunu kötü anlamda söylemiyorum elbette. kendisi öz türkçeyi savunuyor ve kitaptaki çoğu deneme bu konu ile ilgili. hatta yabancılayacağımız kelimeler de kullanıyor, parantez içinde bizim bildiğimiz anlamı yazılı, bunu beğendim, yeni kelimeler öğrendim. ayrıca başka yazarlar hakkında da yazmış. bu da hoşuma gitti. diğer kitaplarını da okuyacağım...
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
184 syf.
1/10 puan verdi
Okuduğum en berbat kitaplardan biri. Uydurukça bir dil üretmiş. Ne Osmanlı Türkçesine ne günümüz Türkçesine uyan bir tuhaf ideolojik körlük örneği.
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
Reklam
210 syf.
·
Puan vermedi
ATAÇ; edebiyatçı, ama bir yandan da gazeteciydi. Günlük fıkraların aceleciliği içinde bugün değerlerini büsbütün yitirmiş yazıları çoktur. Gene de hiç değilse on cildi dolduracak sağlam bir eser bırakmıştır ardında. Gayet başarılı bir deneme, inceleme ve eleştiri yazısıydı. Bende olduğu gibi sizin de düşünme gücünüzü ve eleştiri yeteneğinizi geliştireceğini düşünüyorum. Çevrenize daha eleştirel bir gözle bakmanızı sağlayacağından eminim. Mutlaka okuyun. Çok değerli bir eser -en azından bence-. Şiddetle tavsiye ederim.
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Varlık Yayınları · 1970153 okunma