Dönüş

6,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
441 gösterim
İçsel ve psikolojik bir drama olan Dönüş, insanlar arası ilişkileri, çatışma atmosferlerini ve zihinden geçen düşünceleri anlatmakta dünyanın en usta kalemlerinden biri olan Joseph Conrad'ın anlatım derinliği ve gerçekçi kurgulanmış, yerinde ve düşündürücü çatışma sahneleriyle, insanlığın birbirine duyduğu hürmet, samimiyet ve güvenin altında yatan pek çok soruyu gündeme getiriyor.

Zengin ve politik olarak da güçlü bir iş adamı olan Alvan Hervey, bir gün iş seyahatinden evine döndüğünde, eşinin, kendisini terk ettiğini bildiren bir mektup bulur boş evde. Yaşadığı derin iç bunalımı ve büyük çöküş, kısa bir zaman sonra eve geri gelen Bayan Hervey'in pişmanlığını belirtmesine rağmen, büyük bir çatışmaya dönüşür.

Esasta sevgiye, sevilmeye hasret olan Bayan Hervey, bir oyun mu oynamıştır, yoksa gerçekten de terk etme amacıyla evden ayrılmış ama cesaret edemeyerek geri mi dönmüştür?

Çevremizde, sevgisine sahip olduğumuz insanlara acaba ne kadar sevgi gösteriyoruz, onları ne kadar anlıyoruz? Bu büyük eserinde Conrad, bize kendi dünyamızı da sorgulayabileceğimiz önemli sorular hediye ediyor.

Gerçekler, gözyaşlarının arkasına saklı kalan buğulu gözlerde yıkıcı birer acıya dönüşür. Peki, bir gerçek sizi ne kadar incitebilir? Yanıtı mı? Hervey'in zihninde...
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055831223
 • Çeviri:
  Gizem Genç
 • Yayınevi:
  Altın Bilek
 • Kitabın Türü:
İlker Gülenoğlu 
20 Oca 15:19 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitap, Dönüş ve Gelişimin İleri Karakolu isminde iki tane öyküden oluşuyor. Tanıtım bülteninde yer alan bilgiler her ne kadar merakımı çokça cezbetmiş olsa da kitabı adeta karnıma sancılar girerek bitirebildim. Özellikle de kitaba ismini veren Dönüş isimli hikâye hiç bitmeyecek sandım. O kadar durağan, o kadar sıkıcıydı ki okurken ruhum daraldı. İkinci öykü olan Gelişimin İleri Karakolu, Dönüş’e oranla daha okunabilir geldi ama o da sanki olmamış, yarım kalmış izlenimi bıraktı. İlginç konusu ve karakterleri ile daha güzel bir öykü ortaya çıkabilirmiş fakat çıkamamış. Kısacası bence kötü bir kitaptı.

Kitaptan 1 Alıntı

Sadettin TANIK 
 10 Şub 01:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insan içindeki her şeyi silebilir; aşkı, nefreti, inanç ve hatta kuşkuyu, ancak hayata tutunduğu müddetçe korkuyu silemez. O korku ki sinsi, yok edilemez, korkunç, insanın benliğini kaplayan, içini ürperten, yüreğinde gizlenen, son nefesindeki çırpınışları seyreden korku.

Dönüş, Joseph Conrad (Sayfa 98 - Altın Bilek - 1. Baskı 2012)Dönüş, Joseph Conrad (Sayfa 98 - Altın Bilek - 1. Baskı 2012)