Dostluk Üzerine (22 Kasım 1975)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4693
Gösterim
Adı:
Dostluk Üzerine
Alt başlık:
22 Kasım 1975
Baskı tarihi:
Ocak 2007
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seçil Ofset
Baskılar:
Dostluk Üzerine
Dostluk Üzerine
Dostluk Üzerine
Fethi Gemuhluoğlu'nun 22 Kasım 1975 tarihinde yaptığı "Dostluk Üzerine" konuşmasını ihtiva eden risale.
60 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir tohum gerek ,diyoruz . İnsanın içine düşmeli . Orada yeşermeli. Orada göğermeli. Orada başak tutmalı. Harmanı hasadı insanın içinde olmalı.Insanın içinde savrulup, içinde ambarlanmalı...
İnsan ona değirmen kesilmeli. Bu değirmen bizde çağıldamalı...

Bir tohum bir nazardan gelmeli,
Mübarek ve muazzez bir kişiden.
Er bir kişiden. Bu merhaba bir dosttan gelmeli Mübarek bir dosttan. Dost bir kişiden...Bu merhaba sıcak olmalı, sımsıcak.
Doğru olmalı eğriye, gelişigüzele karşı....
Kütüphaneye teslim süresi geldiği için yarım bıraktığım bir eser fakat kısa zaman içinde kitaplığıma eklemeyi düşünüyorum. Fethi ağabeyi anlamak ve ünsiyet kurabilmek gibi bir duam var.
694 syf.
·8/10
Fethi Gemuhluoğlu...
İlk böyle adını soruşturduğumda arka planda kalan ama dava adamı yetiştiren bir zat yazıyordu her yerde... Hele ki bilindik camianın hemen arkasında ise insan merak etmiyorda değildi hani... Tavsiye üzerine tanımak amaçlı aldım kitabı... Kimler tanıtmamışki insanlara onu; Ergun Göze, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Akif İnan, Tarık Buğra, Necip Fazıl Kısakürek, İsmet Özel... Daha kimler kimler...

Herkesin de dile getirdiği gibi Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in de Bâbıâli kitabında "Harp meydanında görünmeyen, fakat ateş hattındakilere sakalık eden, nakliye ve levazım kollarına yön veren, hususi çevrelerde mayası halis bir gençlik yoğuran gönlü tasavvuf kokusu ile ıtırlı..." bahsettiği kişilikte imiş.

Güzel bir zat ile tanıştım vesselam...
694 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Fethi Gemuhluoğlu, bütün çevrelerde derviş-meşrep adıyle nam salmış bir düşünce adamı. Kitabı okurken, önce kendimize, sonra çevremize dost olmayı telkin ediyor. Müslüman dediğiniz kendine, eşine, dostuna, toprağına dahi toprakları üzerinde fitne çıkarılmış mazlum toplumlara dost olmayı görev edinmiş kişidir, diyor. Fethi Bey'in bu kitabında kıbrıs sorunundan tutun da özgürlük mücadelesi veren Mahatma Gandhi'ye kadar pek çok siyasi ve sosyal olaya takındığı tavrı göreceksiniz. Kitapta Fethi Bey'in çeşitli yayın mercilerinde yayımladığı yazılarında özgürlük mücadelesi veren Batılı olmayan toplumlara desteğini ve Türk halkını da bu ülkü etrafında toplanmaya çağırdığını göreceksiniz.

Kitabın kapağını ilk gördüğümde dostluk üzerine yapılmış felsefi bir soruşturma okuyacağımı sanmıştım. Lakin bu kitap aralarına dostluk üzerine çeşitli şiir, türkü, deyişin serpiştirildiği bir diriliş postasıymış. Fethi Bey'in mektupları, yazıları, konferansları bittikten sonra 1977'deki irtihalinin ardından dostlarının onun hakkın yanında batıla karşı dimdik dururken sabrı elden bırakmadan ölene kadar nasıl kararlı bir duruş sergilediğini anlatan yazılarına tanıklık edeceksiniz.

Metin aralarında Fethi Bey'in günlük hayatta sıkıntı yaptığımız bazı durumlara sunduğu öğütleri de okuyacaksınız. Öyle anlaşılıyor ki yazarımız geçmişimizi iyi bilen ve geleceğimizi ferasetiyle tayin eden bir gönül ehliymiş. Mekanı cennet olsun.
60 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dost nedir?
Neye dost neye düşman olmalı?
Cezbe ve aşk üzere bir dünya.

Tasavvuf sohbetleri, dostluk, dost, aşk...
Sana en çok yakışan nedir?

Küçük ve kısaydı. Sohbet tadındaydı. İnsan yorulduğunda bir nefeslik dinlenme istediğinde okunacak bir kitap. Her cümlesi özenle seçilmiş. Bir veda gibi.

"Yoğ idi levh ü kalem, aşk var idi"
Temel bu cümle. Aşk işte...
694 syf.
·Beğendi·7/10
dili ilk başlarda ağır geldiği için yarıda bıraktığım tamamını bitirdiğimde işte bu dediğim mükemmel bir kitap. fethi ağabeyin ölümün üzerine yazılan hikayeler anılar...
694 syf.
·59 günde·Beğendi
Şiar edinilmesi gereken,çok önemli bir tavsiye.
"Kasap olma, cellat olma, dellal olma
elbet bunları yapacak birileri var amma
sen olma!"
İRFAN FETHİ GEMUHLUOĞLU
694 syf.
·5 günde·8/10
Kaç kez inceleme yazmaya kalkışıp yazamadım ne yazılır bu hatiralar üzerine,
Bir insan düşünün herkese kucak açan, kapısını açan, yüreğini açan, tüm inananları muhatap kabul eden, yardim eden, okumaya calismaya inanç yüklü olmaya destekleyen teşvik eden, tüm türkiye mi tanır onu, karış karış ülkemizi, 200 yillik tarihini bilen ve her ilinden insanlara öğrencileri okutmaya yeni bir kadro kurmaya calisan canhirasca yorulan herseye herkese dost yalnız uykuya paraya hırsa dost olmayan, hani şu an okudugumuz sevdigimiz yazarlar hepsi onun sohbetinden geçmiş büyüklerimiz, sokrates gibi hic kitabi yok ama o kitap yazanlari islami destekleyenlerin mimarı adeta.
Okudukca ibret aldim, etkilendim o yüzden hatirat okumayi cok seviyorum çünkü romanlar gibi kurgular yok gerçekler duygular yaşanmışlıklarin anlatımı var.
Allah fethi ağabeyimiz gibi koca yürekler nasip etsin ülkemize, Allah razı olsun ondan, rahmet eylesin agabeyimize...
Kitap yedi bölümden oluşuyor, bu bölümlerin birinde Fethi Gemuhluoğlu'na yaşarken ve de vefat ettikten sonra ithaf edilen şiirler, diğer bölümde ise vefatının ardından kaleme alınan yazılar bulunuyor. Kitap hacimli olduğu için ve bu bölümde kendisi için yazılan şiirler veya yazılar birbiriyle alakalı olmadığından istenilen vakit açılıp okunabilir düşüncesiyle bu iki bölümü sonraya bıraktım. Kitabın diğer yayınevlerinden çıkan basımları yukarda zikredilen bölümleri ihtiva etmiyor olabilir.

Çok genç yaşta (55) irtihal etmiş ahirete, belki de vuslat hasretiyle bu kadar erken ayrılmıştır. Ama çoğu gence maddî ve manevî olarak yol göstericilik yapmasından dolayı birçoğu "ağabey"siz kalmıştır zannedersem. Hepimize selamı var diyerek noktalıyorum.

Evveli, âhiri, zâhiri, bâtını selamlarım. El-Evvelü Allah, El-Âhirü Allah, Ez-Zâhirü Allah, El-Bâtınü Allah. Sâhib’i selâmlarım. Sâhib-i Hakîki’yi selâmlarım. Sağımı, solumu, önümü, ardımı selâmlarım. “Levlâke Sırrının Mazharı”nı selâmlarım. Vâlidesini, Hadîce Vâlidemi, Fâtıma Vâlidemi selâmlarım. Cihâr-ı Yâr-ı Güzîn’i selâmlarım. Erkân-ı Erbaa’yı: Selmân’ı, Mikdâd’ı, Ammâr’ı, Ebu-Zerr’i selâmlarım. İmâmeyn’i Muhteremeyn’i selâmlarım. Tâife-i ecinnîyi selâmlarım, mü’minlerini ve müslimlerini. Ve sizi selâmlarım.
694 syf.
·9/10
Fethi Gemuhluoğlu'nun eşsiz hikayesi... Onun hakkında yazılanlar, ona meftun yüzlerce insanın edebi açıdan doygun anlatılarına kapılıp Fethi Bey'i takdir etmemeye imkan yok. Kitap bir insanın birçok şeyi değiştirebileceğinin yüzlerce kanıtını içeriyor. İdealize edilecek bir yaşamın öyküsü, örnek kabilden her daim okunmalı... Gençlere, insanlığa ve ülkeye hizmet noktasında yapılanlar takdire şayan. Gemuhoğlu hayır kapısını sonuna kadar açıp terk-i hayat eylemiş o hayır kapısından geçenler onu anlatıyorlar, hatırası öylesine diri ki o kapıdan bu kitabı okuyarak geçemeye niyetlenenler dahi her daim olacak. Işık saçan bu Türk münevveri herkes tarafından bilinmeyi hakkediyor.
694 syf.
·Puan vermedi
Önce selam sonra kelam diye başlayan o muazzam konuşma. Gizli kalmış bir hazine. Ince ruhlara sifa niyetine . Devamında hatıralar ve fethi gemuhluoğlu hakkında yorumlar var
Gönül öyle bir şeydir ki, bakın dostlar alçak kelimesinin yanına ne gelirse o alçak kelimesinin mânâ ve mefhûmuna beraber ona arkadaşlık eder. Fakat alçak kelimesinin yanına gönül gelirse gönül o alçak kelimesini kanatlandırır, alçak gönüllülük en yüksek bir fazilet olur. Gönül böyledir. Bütün alçakları yükselten bir şeydir, bir muammadır.
Fethi Gemuhluoğlu
İsmail Hakkı Akyüz'ün, Fethi Gemuhluoğlu'nun "Dostluk Üzerine" konuşmasından sonra söz alarak yaptığı konuşma
Peygamber-i Ekber buyuruyorlar ki, "Sevdiklerinize sevginizi izhâr ediniz." Yunus diyor ki, "Sevdiğimi söylemezsem, sevmek derdi beni boğar". Görüyorsunuz ki, hilkât muhabbet üzere ve aşk üzere halkedilmiş.
Toprağa, göğe, suya, ateşe, tuza, somuna gönül vermemişiz ki. Türkülere ağıtlara teslim olmamışız ki. Çirkin ve güzel diye tutturmuşuz. İyi ve kötü diyoruz. İşimize gelmeyeni damgalayıp duruyoruz. Gönlümüzün tutmadığını, aklımızın kesmediğini kınamayı âdet haline getirmişiz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dostluk Üzerine
Alt başlık:
22 Kasım 1975
Baskı tarihi:
Ocak 2007
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Seçil Ofset
Baskılar:
Dostluk Üzerine
Dostluk Üzerine
Dostluk Üzerine
Fethi Gemuhluoğlu'nun 22 Kasım 1975 tarihinde yaptığı "Dostluk Üzerine" konuşmasını ihtiva eden risale.

Kitabı okuyanlar 172 okur

  • muhammed hüseyin güneş
  • fatih oğhan
  • N.E.A 'nın Kütüphanesi
  • Br zerre
  • ayşenur bir
  • Nursena Aluçluer
  • Zümrâ
  • Mehmet Salih ŞAKIMA
  • Çöl Arısı
  • rabia

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.5 (6)
9
%5.3 (3)
8
%3.5 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0