Dunk & Egg 1: Gezici Şövalye Buz ve Ateşin Şarkısı Yan Seri

8,0/10  (13 Oy) · 
24 okunma  · 
11 beğeni  · 
836 gösterim
George R.R Martin'in ''Buz ve Ateşin Şarkısı'' serisi, özellikle ''Game of Thrones'' dizisi ile daha bir popüler oldu. Ülkemizde her ne kadar diziden önce rağbet görmemiş olsa da şimdi birçok hayranı ve okuyanı var.

Ancak George R.R Martin'in aklındaki Westeros, sadece iç karışıklıklar, ordular ve taht mücadelesi ile sınırlı değil. Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin aksine, barışın ve istikrarın hüküm sürdüğü bir Westeros daha var. Ve bu Westeros'u ''Dunk ile Egg'in Hikayeleri'' adlı kısa romanlarla tanıyabiliyoruz.

Dunk, aslında Buz ve Ateşin Şarkısı'nda da sıkça bahsedilen Sör Uzun Duncan'ın ta kendisidir. Ve bu hikayede basit bir yaverden Westeros'un tamamında saygı duyulan ve masallara konu olan kişiyi daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Tabi onun Egg(yumurta) lakaplı yardımcısı ile birlikte.

Hikaye, Taht Oyunları kitabından 80 sene öncesinde geçiyor. Ve dediğim gibi Duncan'ın maceralarını konu alıyor. Martin ilk roman olan ''Gezici Şövalye''yi 1998 yılında çıkardı. Şu ana kadar toplamda 3 kitabı var serinin ve 7 ila 12 roman arasında olması bekleniyor. Martin serinin dördüncü kitabını yazmaya devam ediyor Kış Rüzgarları ile birlikte.
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  103
 • ISBN:
  Yok
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça güzel bir fantastik kurgu romanı. Duncan adında bir genç yaverlik yaptığı şövalyenin ölümü sonrasında eşyalarını alır ve kendisi de gezici şövalyelik yapmaya başlar. Bir turnuvaya katılacaktır. Bu arada bir handa Egg adında bir çocukla tanışır. Zar zor kendini yapılacak turnuvaya yazdırır ve o alanda kukla oynayan bir kızla tanışır. Kızdan baya hoşlanır ama bir gün Aegion adında bir prens ona saldırır ve Dunk da onu bir güzel döver. Bir prense saldırdığı için eğer dövüşmezse eşi ve ayağı kesilecektir. Aegion da Yediler kurulu toplanmasını ister. Yani Dunk kendisi işe beraber dövüşecek altı kişi bulacaktır. Acaba dövüşü kim kazanacaktır? Dunk ile Egg'in kavga gürültü içeren muhabbeti devam edebilecek midir? Keyifle okunan bir roman.

Vasıfsız şövalye Dunk ile yaveri Egg'in maceraları eşliğinde Blackfyre dönemini anlatıyor. Asoiaf evreni için güzel bir yan seridir G.R.R.M bu seriyi devam ettirmekte kararlıymış. Şimdiye kadar bu seriden 3 kitap yayınlandı ve gayet iyi gidiyor.Tavsiye edilir.

Kitaptan 1 Alıntı