Düzdünya

5,5/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
51 gösterim
Hikaye, erkeklerin çokgenler, kadınların ise basit çizgi segmentleri olduğu iki boyutlu bir dünyada geçmektedir. Anlatıcı kare adında bir karedir.
Bir yılbaşı günü kare, rüyasında tek boyutlu dünyaya giderek oradakilere iki boyutlu dünyanın varlığını anlatmaya çalışır. Sonunda çizgi dünyasının kralı kare’yi öldürmeye çalışır. Ardından kendi dünyasında üç boyutlu küre ile karşılaşır. Küre’nin ne olduğunu anlamak için boşluk dünyası’na gitmek zorundadır. Bir üst boyutu anlayabilmek herkes için mümkün müdür? Ya da nasıl mümkün olabilir?
“Neden sağduyunun sesini dinlemeyi reddediyorsun? Sağduyulu bir adam ve başarılı bir matematikçi olduğun için Üç Boyut Hakikatinin uygun havarisini sende bulmayı ummuştum; kaldı ki bin yılda bir bana bu hakikati açıklamama izin verilir ancak şimdi seni nasıl ikna edeceğimi hiç bilmiyorum. Bekle, buldum. Kelimeler değil, eylemler hakikati ispatlayacaktır.” “Küre”, 1884, Boşluk Dünyası
Edwin A. Abbott özgün adıyla Flatland: A Romance of Many Dimensions adlı bu yazdığında utandığı için kendi adıyla değil “Kare” adıyla yayınlamıştır. Yayınlandığı günden bu yana milyonlar tarafından okunan ve yüzlerce dile çevrilen bu eser sizi bambaşka dünyalara götürecek. Kitap farklı boyutları anlama fırsatı sunarken, toplumun sosyal, ahlaki ve dini değerlerine karşı zekice yazılmış eğlenceli bir hiciv niteliği de içerir.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786059692168
 • Çeviri:
  Şermin Çetin
 • Yayınevi:
  Sola Yayınları
 • Kitabın Türü:
instagrmkahvecisi 
 16 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde

Matematik aşkınıza bambaşka bir anlam katabilir. :) Erkekle çokgen,kadınlar ise basit çizgi segmentleridir. Anlatıcı mı? Bildiğiniz kare. Sonra küre de girer hikayeye..

Kitaptan 3 Alıntı

RAMAZAN ÖZKUL 
 14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir karenin dik açılarındaki kusursuzluğa hayranlık duymak gerekirken , müşterisinin çıkarlarını inançla savunuşundaki dürüstlüğünü övmek neden gerekir ki? Ya da kenar uzunlukları birbirinden farklı bir ikizkenarın bir türlü şifa bulamayışından rahatsızlık duymak gerekirken, işi gücü yalan dolan olan bu ikizkenarın neden suçlanması gerekir?

Düzdünya, Edwin A. AbbottDüzdünya, Edwin A. Abbott

Boşluğun ne olduğunu bile bilmiyorsun. Sadece iki boyutlu olduğunu düşünüyorsun. Fakat sana boşluğun üçüncü bir boyutu olduğunu bildirmeye geldim; yükseklik,genişlik ve uzunluk.

Düzdünya, Edwin A. Abbott (Sayfa 66)Düzdünya, Edwin A. Abbott (Sayfa 66)